BASCUL BALANSEN Dit en Dat. BEKENDMAKINGEN. By koninglyk besluit van 50 augusty, is de heer A.Peene,,4oktor inde regten en hulpvrederegter van liet 2 kanton van Yper, vrederegter benoemd in het kan ton Rousbrugge-IIaringhein vervanging van M. Despot «verleden. De werken aen den yzeren weg van Veurne vorderen niettegenslaende het kleen getal werkers die er aen gebe zigd worden, hoopt men binnen de veertien dagen met eie aerdewerken gedaen te krygen. M. Karei Leplaegemeenteraedsbeer der stad Yeurneheeft zyn ontslag ingediend. -- Weldra zullen do werken van den nieuw en aen te leggen steenweg van Nieuport naar Pervyse langs Rams- cappelle aenvang nemen. lieden is er in bet provinciael gouvernement over- gegaen tot de openbare aenbesteding der vernieuwings- werken aen de bouten bemanteling beneden de sluis, gezegd van Yperen in de haven van Nieuport. _'De jesuiten hebben te Arzon voor 23,ooo francs een buis gekocht, om er eene schorl te openen. De nu voor 25,ooo fr. verkochte eigendom w as in 1834 voor 8ooo fr. gekocht. Besluiten van M. den minister van binnenlandsche zaken van 5'lcn dezer, geven te kennen den uitslag van den algemeenen wedstryd van de athenaeums en kollegien voor de latynsche klassen van Rhetorika en poëzy. Dezen uitslag voor onze provintie is als volgt. Rhetorika. Latynsche vertaling) 4Je prys. Felix Saeys van Brugge, leerling van liet ko ninglyk Athenaeum van dezelve stad. Poëzy. Grieksclie vertaling) o<ie pry8 Auguste De Ceunynck, van Oostende, leerling van geineid-atlieiiseum. Men schryft uit Veurne het scliynt dal er eene vracg aen slaetsbcsuier ingediend is, om den grond Ie mogen 'afkopen by de Duinkerkbrug gelegen ten einde er gebou wen op te stellen. Dit ware eene wezenlyke verbetering want de intrede der stad langs die kant is maer afziende. Den dag van het vertrek van den hertog van llraband uit Oostende, waren er in die stad twalf leden van ko- ninglyken huize, iets wat sinds lang in geene enkele lo- calileit in Belgien voorviel. Een jongeling de beer A. Van Waeyenburg, van Peruwelz (Henegouwen) tegenwoordig stubent in de school van kunsten en nianefakturen der hoogesckool van buik, heeft eene belangryke ontdekking in de photogra- lie gedaenw aervoor hy is gebreveteerd geworden op datum van 2o oogst 1837; na lange opzoekingen is hy er in gelukt, om in de photographic op papier, het zilver salpeter te vervangen door eene mengeling van zelfstan digheden, in welke er 93 p. c. spaerzaemlieid op het zilversalpeter zou zyn, en dat de zelfde uitslag geven zou. Ook kan men door zyne bereidingsw yze naer wil verscheidene kleuren bekomen, en dit met zeer ligte wyzigingen. Er is te Parys eene niaetsehappy gesticht, voor de aemnoediging der blonde liairen. Getrouwde mans kunnen geen deel maken van den kring, die alleen uit jongmans en weduwaers bestaet. De leden der sociëteit mogen met geene andere vrouwen een huwelvk aengaen dan die blond liair hebben. Zulks op böet van looo frs. Volgens de berekening ven den almanak der ver- eeuigde-Staten voor 1857, over de bevolking van het heelal, zou dezelfde verdeeld zyn als volgtAfrika loo, 000,000; Amerika, 07,676,882; Azia en zyne eilanden, 02(5,000,000; Anstralien en zyne eilanden, l,248,ooo; Europa, 269,317,321Polynezien, l,3oo,ooo. In het ge heel 1 ,o53,942,4o3. Eén tamelyk kurieus feit heeft zich dezer dagen opgedaen te Spatydens een concert in de Redoutenge geven door twee welgekende toonkunstoefenaers, Colas santi, ophicléïst, en mej. Koquereau. Prins D...., Moldaef, zat werktuigelyk te spelen in de salons, wanneer eensklaps de stroomen Melody door de halfgeopende deur drongen uit deconcertzael, en zyn oor treffen». Het was de Miserere van Travatore, die. door Co- lassanti werd uitgevoerd. De prins, getrofferpdoor die schoone muziek en die schoone uitvoering; verliet de speeltafel en begaf zich in de concerlzael, het stuk met godsdienstige stilte lot het einde aenboorende, en ver volgens de toehoorders tellende. Er w aren er dertig. Toén nu Calassanti heên wilde gaenvroeg hy den mu- ziekant, of hy hem al de plaetsen wilde behouden voor een bankbiljet van looo frs. Ik'ben geen bcdelaer! (antwoordde de artist) ik leef niet van aelmoesen Is 't maer dat (hernam de moldavissche prins) mor gen ontvang ik Z. H. prins van C...., komt ten mynent, ik geef u 2ooo fr. Allcenlyk zult gy uwe Miserere spelen en mej. Coquereau zal liaer bctooverend aria uit de somnambule zingen. Nu begon Colassanti zich voor goed kwaed te maken. •i Heer (riep hy met zynen italiaenschen tongval) ik ben een italiaensch uitgew ekene. Ikspelen voor den broeder van den koning van Napels?neen, neen <t Maer de prins van C..., broeder van den koning van Napels, is banneling gelyk gy, en wat meer is, zyn eigen broeder. Behalve dit, is hy gekend om zyne edelmoedig heid. In dit geval, beer, zal ik spelen voor den banneling en niet voor den prins. Daegs nadien waren Colassanti en mej. Coquereau te juister uer aen 't hotel van den prins. Een nitgelezen ge zelschap juicht hen warm toe, doch, wanneer het erop aenkwam om hun liet bepaelde honorarium te doen ge worden, w as geen van beide te vinden. Alleen des ande- rendaegs wist men dat mej. Coquereau op weg naer Brussel, en Colassanti naer üuitschland was. By ministerieel besluit van 27 oogst wordt een uitvin- dingsbrevet verleend aen den heer C. L. Persyn, te Genl, voor eene fontein. Wy verwachten ook eerlang ecu uitvindingsbrevet voorden heer aennemer der uitwaze- ming van den Yzer. Door het gebruik zyner menigvuldige middels zullen wy welhaest geene overstroomingen moei te vrezen hebben, binnen tien iaren en nog minder is den Yzer vol gegoeid met dan nog de meerschen op te hoogen zyn wy voor eeuwig van het fransch water dat ons altyd op de hielen zit verlostde wereld word waerlyk hoe ouder hoe slimmer. Een raedsel met zyne oplossing. Klaer is de zon, klaeris de maen, maer als er noch zon noch mane scliynt w ie moet er ons dan de klaertc geven vraegde Koo. Wel de straet lanteerens begetzei Jan w aervoor wy betalen. Wel geraden, zei de andere, maer zou het ook zyn om dat wy betalen dat zy ons in de ker misdagen in de straten doen rjuaranbouleeren. Jamaer gy moet dit pardonnevren Kootje, want de garde woont nu by den Molenwal en van daer kan hy toch niet zien of liet in hel dorp klaer of donker is; hebt gy maer geduld, in "vergelding zullen zy wel eens branden als het niet noodig is. Men zegt dat er zondag laetst te Oostvleteren veele planeteslagers w aren. gelvkvorniig aen die in de station den yzerenweg. gewaerborgd en volgens de wet geykt. Kracht kilos 100, 200, 500, 400, 500, 700, looo, 1500. Prvs franks 21 23 28 34 40 54 79 loo. By de weduwe ROBBE-DE-LEYte Hooglede, bv Roas- laere (Wes'tvlacnderen. Brieven franco). Dezelve zyn ook dienstig voor Mölenaers.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2