TER GELEGENHEID DER AENSTAENDE KIEZINGEN. De te erkiezen leden uit de gemeenteraed van Be- veren zyn de volgende MM. Yiane, burgmeester; Van- denbroucke-Mahieu, schepenen; Ameloot-Bonle, id.; en Lootvoet, ontslaggever. Het regt vry en ongehinderd zyne eigene bestuerders te kiezen is het voornaemste voorregt der burgers van een constitutionneel land. Dat regt bezitten wy, en niemand kan ons dwingen, onze stem aen dezen cf genen kandidaet te verleenen. Dit grootste al onzer voorregten oefenen wy uit, wan neer wy onze gemeenteraden samenstellen, wanneer wy onze afgevaerdigdcn by het provinciële bestuer benoe men, wanneer wy onze vertegenwoordigers en onze sena toren kiezen. Indien iemand onzer lasthebbers zyne pligten verzuimd of, hetgeen meermalen gebeurd, niet verstandig, niet wys genoeg is on dezelve te begrvpen, dan kunnen wy hem hy de volgende kiezing van zynen last ontslaen en eenen anderen in zyne plaets stellen. Iedereen zal met ons gereedelyk bekennen dat dit schoon en regtvaerdig is, en dat onder de betrekking der bestuerlyke instellin gen, ons land het beste is van de wereld. Doch wanneer wy nu van de theorie tot de praktyk overgaen, wanneer w y nazien hoe erbyna algemeen van het kiezersregt gebruik wordt -geinaektdan worden wy weldra gewaer, dat het niet al goud is wat blinkt, en dat wat zich op het papier schoon voordoet, by de uilvoering dikwyls deerlyk mis uitvalt. Sedert 1830, tydstip, waerop twee aertsvyanden zich verbonden om het land van de helft te verminderen, hebben wy het geluk, in ons middentwee ongedoogzame partyen te bezitten, die beiden de alsdan getroffene over eenkomst hebben geteekend met het boos achtergedacht zoo gauw inogelyk eene scheur in het huw elyks contrakt te maken. Dank aen de wysheid des konings en aen de langmoe- digheid van het vlaemsch volkzyn wy zoo zes en en twintig jaren, nu met een libcrael, dan met een katnoliek of een gemengd ministerie, en altoos met eenen steeds klimm enden voorspoed in ons budjet voortgesukkelt. Het spreekt van zeiven dat, wanneer eene der twee partyen aen het roer kwamde andere niets goeds had verrigt en men zich gedwongen zagby elke verandering groote onkosten te doen om het bedorvene werk weder om goed te maken. En op die wyze kon er nateurlyk weinig duerzaem goeds tot stand komen. De twee staets partyen, onzer fransehe gazetschryvers en al w ie er belang in vond in troebel water te visschen, zegden niet te min dat alles vooral het best ging onder het beste aller mogelyke gouvernementen. Ontbrak er hier of daer iets aenwel dat kon niet an- anders zyn, zy duidden er de oorzaek van aen, en vonden een lief woordje om die oorzaek te noemen. Zy hielen het le jeu denos libres institutions, (hetspel onzer vrye instellingen). De naem is goed gevonden, maer wy vindenhet dure spel eenwaeg.spe/, waerin de belastingschul digen den rol van pankier en de lieve partyen dien van toomlooze spelers vervullen. Voor ons heet het meer u Sexploitation dan le jeu de nos libres institutions Indien wy nu onze vrye instellingen buiten het geding stellenaen wien dan de schuld dat wy thands onder het opzicht der belastingen zoo gebakt gaen als ten tyde van het voormallige bestuer Aen w ien de schuld dat onder de vryzinnigste en de schoonste grondwet van Europade meerderheid van ons land zedelykcr en stoffelyker wyze aen de minderheid ondergeschikt is, en behandeld wordt als eene Ohverwon- kene natie Aen wien de schuld dat, na 27 jaren vrede, de welstand is verminderdde beschaving van het volk achteruitge weken, de handel van het platte land door het overwigt der groote steden gekrenkt, de openbare zedelykheid, (ie oude vlaemsche trouw en al de burgerdeugden onzer voorvaderen te niet gebragt, en de misdaden tot een steeds toenemend en verbazend getal gestegen Aen wien dan de schuld van dit alles Aen diegenenwelke door het volk gekozen om zyne belangen te behartigenniets anders hebben behartigd dan hunne eigene belangen of die hunner party. Aen diegenen, welke door hoogmoed vervoerd, of door haet en nyd aengevuerd, geen ander licht hebben gekend dan de fakkel der tweedragt. Aen diegenenwelke van het parlemantair gestoelte het voorstuk hunner heerzucht hebben gemaekt. Aen diegenen welke de eer, den vooruitgang en het heil van hun vaderland lager hebben gesteld dan de op lossing van het vraegpunt Wie van beidenof de aertsbisschop van Mechelen of de liberale voorzitter der kamer, den voorrang hebben moet aen de koninklyke tafel. Ten slotte aen diegenen w elke in plaets van bezadigde vaderlandslievende burgers te kiezen, zonder onderzoek, om aen dezen of aen genen aenleider te behageneenen partvzuchtigen man hebben gekozen, of erger nog, hunne stem voor een diner en eene ilesch wyn hebben verkocht. Aen die mannen zonder hart en zonder ziel verwyten wy den huidigen hachelyken toestand. Want, dat zy het vernemen, nooit heeft het Belgisch vaderland zich in zoo gevaerlyken toestand bevonden. Liberalen en katholieken staen thans tegenover elkan der alswateren vuer, hetgansche land neemtdeelaen den laetsten strydwelke tusschen hun moet geleverd worden want eene overeenkomst is onmogelyk geworden, en God alleen weet of de schrikkelyksle aller rampen, de vrees- selyke burgeroorlog, door dweepzucht ontstoken, ons niet overvaülen zal. Een brusselsch schandblad, dat de verachting aller va derlandslievende burgers verdient, dreef over eenige weken de verradery zooverre, dat het ten gunste zyner party, op eene regtstreeksche wyze niets minder deed dan de vreemdelingen aensporen, om zich van het land meester te maken, en België aen Frankryk in te lyven. Wanneer de partyen zoo ver gekomen zyn, dat zy uit haet en wraek de onafhankelykheid van hun vaderland der vreemde dwyngelandy prys zouden geven, wordt het meer dan tyd dat de kiezers hunne oogen openen, en zich niet langer als redelooze dierenblindelings zonder eigen wilnoch eigen kracht nacr de stembus laten lei den. In een volgende artikel zullen wy op deze zaek terug komen. [De Klauwacrt.) AEN IIEN DIE DE WAERIIEID IN IIET VLAEMSCH NIET LEZEN KUNNEN. Le Congrès Libéralvan Brusselin zyn N' van 20 september lest, sprekende over de Vlaemsche Biblio- graphie of lyst der nederduitsche boekensedert 1830 tot 1853 in Belgie uitgegeven, door de zorgen van het Wil- lems' Fonds, te Gent, zegt onder ander hatons-nous de déclarer que la Bibliographie Flamande doit offrir un puissant intérêt a tous ceux qui attachent quelque prix au bien-être materiel et au déve- loppementmoral de cinq denos provinces. Si, dans notre jeune littèrature flamande, les ouvra- ges d'imagination, tels que recueils de poësies, romans, pièces de thèatre, l'emportent en quantité et en impor tance sur les livres d'utilité pratique, les derniers sont loin d'etre négligés, et nous constatons avec plaisir que le nombre tend a s'en augmenter chaque jour.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2