VAN ROUSBRUGGE. 1 DECEMBER 1857. N.® 51. l.s,° JAER. WAERHEDEN EN PLIGT. m umim Men belaeld'-voor DEN DORPSBODE die elken dinsdag terschyntte Rousbrugge en alien die het blad by den drukker afhalen, per jaerfr. 4-00; zes maendenfr. 2-25; met de post fr. 4-75, of fr. -2-^0 per zes maenden; voor Frankrijk 7 fr. 'sjaers. Berigten en Aenkondigingen 12 centimen den drukregel. Afficlien en Bekendmakingen by den uitgever gedrukt worden Gratis in dit blad geplaetst. Alle opzendingen moeten vraciitvry voor den maendag morgend by DÉSIRÉ ALLAERT, drukker-uitgever te Rousbrugge-Huringhe, toekomen. Belgen is het voorwerp der algenieene opmerking van Europa; geen dagblad of het geeft het zyne over de poli tieke gesteltenis van ons land. In Belgen eigentlyk, is het eene ware pot-pourri van rateltoonen der verschillige gezindheden de eenen zeggen wy willen gcenc licht— verdoovcnde party aenveerden en eigen zich daeronj al léén den schoonen nacm van liberael toe; de anderen willen van die klubsen geen deel maken, zy namen Kt een heisgespuisen bestempelen zich met den heiligen naem van katholyk... Of de eersten wel ware liberalen of de tweeden wel ware katholyken zyn, dat blyft een raedsel.... Maer verder In Brussel zetelen de hoofdmannen der beide partien zy vergaderen, manifesten komen uit hunne verga deringen als reuzenwerken te voorschyn. Daer staen ze de twee geschriften, als twee legers op het oorlogsveld. Alle overheidvan generael tot korporaelwerkt met handen en voeten, met geest en tong, om het manifest van hunne gezindheid, gegrond of ongegrond, waer of on- waor, de soldaten op te dringen en voor hen eindelyk den stryd te doen aenvangen. De ontaerdste middelen ge bruiken zy tot wapens de landbouwer zal zyne hoeve ontnomen zyn, als hy het gedacht van zynen heer niet volgt, die een liberael is; hy zal zyne ziel verliezen als hy zyne stem niet geeft aen den man die hem door de ka tholyken aengewezen word Men schaemt zich niet den vryen burger den mond te stoppen, hem te bespieden en by zyne uitting voor het gemeene welzyn, by zyne onver schilligheid, by zynen haet voordwaelzinnige partyschap, zal hy door de liberalen voor dweeper aenzien zynmaer wat het ergste isdoor de katholyke dweepers zelve als een veraer van godsdienst en kerk aen het geestelyk aen- geklaegt wordenmen zal hem volgen op alle plaetsen een kwaedaerdig, schynheilig mensch, eenen waren kan ker inonsdorplyk maetschaplyk bestaen,zaluvriendschap toonen maer uwen Judas zyn. Zoo zal hy, onder ander, de verfoeilykste logensof een ghans misverstaen der onpartydige spreekwys van eenen burger, aen zynen herder overdragen, den herder zal aen zyne verslaefde, yenynde, schynbare regtzinnige tong geloof echtenweg is van hem de gedachte dat den burger zyn beste vriend is en wenscht teblyven. Neen, hy zal hem by de zynen in achting doen minderen, hem in zynen styl belemmeren!. De burger zal die onregtvaerdige handelwys wreken en hem voor het publiek verklaren. De herder zal hem dan in zyne preken doen doorstralen. De burger zal dit ge willig, geduldigverdragenenschaemroodworden inplacts van den spreker!Maer ondanks al dat, zyne dienstboden worden de heilige absolutie geweigertzy worden ge dwongen zyn huis te verlaten hy zal het genoegen niet meer hebben den herder in zyne wooning te ontvangen, den onderpastor zelfs zal zeggen dat hy in uw huis niet komen wil {of niet mag). Immers een getrouw kristen mensch zal men als godloos doen doorgaen, zyn huis als satanskul en een magazyn van slechte boeken en dagbla den doen kennen. Ziet daer het lot van eenen vryen onpartyzuchtigen burger... Dit zeggen wy by ondervin ding/by geweten. En al dien twist al die oneenigheid tusschen priester en burger, zyn vruchten van list en vinzery, die moeten zonder twyfel zeer laeg in de oogen van God staen; het zyn de werken van eenen u steeds toelachenden verach- telyken dweeper, een venynige loogenaer, een verslaefde partyzuchtige, een man die wy by de eerste vernieuwing van zyne lafhertige, van zyne valsche daed, zullen ont maskeren en afschilden onder de oogen van het algemeen als een standbeeld die men ten klaren dage op openbare plaetsen bezichtigen kandat hy zich wachte en ver wittigd zy. Maer wy wyken van ons doel weg. Wy zegden dat het in Belgen eene ware pot-pourri is van rateltoonen van verschillige gezindheden... De speelbal dezer politieke driften is wel bezonderlyk den vlaemschen burger, den vlaemschen landbouwer, aen welken de grondwet zoo veele vryheid, zoo veele regten toelaet als aen den grootsten edelman. Het is deze vryheid dat hem het regt geeft te spreken vol gens goeddunken voor of tegen de eene of andere party invoegen de regtvaerdigheid en het geweten zyner ver- pligtingen het hem gebieden. Wat moet dan ons air zyn dat wy aen het hedendaegs gespeelde pot-pourri van het vaderland moeten voegen... Onderzoeken wy wat onze pligt gebied Wy hebben een jaer ons onthou den van alle partyen, ons alleenelyk bemoeijende met de zakenv van nut en vooruitgang, voor den zedelyken en stoffelyken welvaert van ons dorp en omliggende" en niet. zonder vruchten te plukken hebben wy gezaeid. Wy her halen het nog eens, nimmer zullen wy aen katholiek of liberael verslaeft zyn, maer zullen en moeten ten alle tyde waerheid spreken en reglvaerdig zyn, ofschoon wy weten dat er, zonder uitsluitend katholiek te zyn, geene zalig-

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1