om eon openbaer feest door hare tegenwoordigheid te vereeren. Wy moeten ons met regt verheugen over een' zoo prysbaren aendrift, en de troostvolle hoop koesteren dat eene toekomst van roem ons tegen lacht; dank aen den goeden geest die onze burgeren bezielt. Doch, indien het ons toegelaten is zouden wy wenschen dat sommigen met meer kalmte onze poo gingen op het pad der kunst bestaren, en maer van Rousbrugge eischen wat Rousbrugge geven kanteil andere, moeten zy zich altoos gedenken dat de Mélonianes te Gent, en de Guides te Brussel woonen en zich met iedereen verblyden indien het koneert geweest is voor het dorp wat byvooorbeeld een kon eert der Mèlomanes voor de volkryke stad Gent is. Wy zyn verre van aenspraek te durven maken op zoo een' schitterenden uitslag; en het ware ons ten ui terste aengenaem zoo eene grondige kennis der kunst ons onzen zwakken kant had leeren kennen, en een scherpzigtig oog ons onze misslagen had aengetoond. ledereen moet weten dat wy veel meer prys hechten aen de snvdende en strenge kritiek van eenen be kwamen kunslcnaer, dan aen de vleijende en warme toejuiching van eenen onbedreven aenhoorder, en dat wy uitsluitelyk het oor leeneu aen die gegronde en onpartydige kritiek welke de ziel is van allen voort gang, en maer uit den vriendelvken mond vloeit van een' deskundigen regter. De Fanfaren-maetschappy, die hare stukken met veel juistheid en kieschheid uitgevoerd heeft niagzich niet regt beroemen over den byval welken zy van iedereen verkregen heeft. Niet een liefhebber van muziek zal in het toekomende, hopen wy, nalaten er van deel te maken; en niet een burger zal ten ach teren blyven om zoo eene belangryke instelling eene hulpzame hand toe te reiken. De heeren gebroeders Wullus hebben zich onder scheiden in de uitvoering van hun Duo voor trom- bonne en saxhorn. De zangstukken door ecnige kunstliefhebbers uil- gevoerd, zyn alle met den besten uitval bekroond geworden. Wy verheugen ons den heer Pattou van Brielen een' welverdienden lof toe tezwaeijen, byzonderlyk op de uitvoering der Cavatine Luerèce Borgia. Zyne kloeke en aengenaine stem, geleid door eene grondige kennis der kunst, ruimt hem eene placts open in den stoet der goede zangeren. De heer Cafmeyer, professor van Iseghem, heeft wonderwel de schooue romance voor bas-stem Le Tasse van Concone, gezongen. Het zal ons aengenaem zyn dezen heer by naeste gelegenheid nog te mogen hooren. Door de overgroote menigte aenschouwers die zich ten deele meester maekten van den theater, was het den heer Allaerl onmogelyk zyne boertige alleen rede voor te dragen. In dezes plaets heeft juffer Flavie Ruysseu eene zeerschoone romance gezongen. Ilare melancholieke en zuivere stem, met hare juistheid enbevalligheidvan uitvoering, hebben haerdewarme toejuiching van het openbaer doen verwerven. Maer bovenal moeten wy eene gansch byzondere hulde bieden aen den jongen kunstenaer M. Achille Thibau van Iseghe.n die naer de getuigenis der kenners meesterlyk het zware Carnaval de Vénise van Paganini, en den 2n air varié van De Bériot (beide stukken voor viool) uitgevoerd heeft. Een sterke coup d'arcliet, eene buitengewoone losheid van vingeren, en daerby eene zeer diepe kennis van muziek, drie uitstekende hoedanigheden die eene zedige ziel be- woonen, roepen de bew ondering in van jedereen, tot den jongeling die onbeschroomd den voet mag zetten nevens de befaemde artisten onzer steden. Wy weii- schen dat hy voortstappe op het aenminnend pad der kunst, en verklaren dat er ongelwyfeld hem in de toekomst nog andere lauweren zullen ten deele val len, dan degene welke hy over eenige jaren in eene onzer belangrykste steden van Vlaenderen ontving. Wy bedanken uit der herte de achtbare overheden die zich zoo gelegen laten aen den bloei van hel dorp, die deszelfs belangen om zoo te zeggen inzien als hunne persoonlyke belangen, die met zulke gul hartigheid alle goede inrigting onderschragen en allen vooruitstap tot eene verhever toekomst minzaem begroeten. Wy bedanken de welwillende burgeren die ons toonkundig feest door hunne tegenwoordig heid hebben geweerdigen te vereeren om aldus onzen moed nog op te beuren. Wy bedanken de kunstmin nende jongelingen die zoo gretig door hunne ken nis ons feest hebben willen opluisteren. Aenveerd, Mynheer, de verzekering myner byzon dere achting. Ama.nd Leun. Rousbrugge den 14" September 1860. Ziet hier eene lelegraliische depeche van zondag le Brussel ontvangen. Ypere, 16 sept. Eene onbeschryflyke geestdrift heeft de aenkomst van den Koning en der koninglyke familie in onze muren begroet. De ontvangst is luisterlyk geweest. Overal bevond zich eene zamengestrooide menigte op den doortogt der doorluchtige bezoekers. MM. de prefekt van Ryssel, de onder prefekt van Hazebrouck en de generael-commandant der 5de Fran- sche krygs-afdeeling, alsook de deputatien van al de nyverheden maekten deel van den stoet des konings. KORTRYK. 16 sept. Onder de menigvuldige opschriften die in onze stad prykten, ter gelegenheid van 't bezoek des konings, bemerkte men onder an deren Trouw en Liefde op stadsblazoen, Trouw en Liefde in denken en doen, Trouw en Liefde jegens den Koning, Beschermt paleis en burgerwopning, Trouw en Liefde van den onderdaen Doet steden en koningryken staen. Dit stond niet ver van Sint Martens kerk, en het volgende voor een huis op den kring Aen Vorst en Vaderland Zyn wy met hart en ziel verpand Geen vreemde banden Passen aen deze landen. By de verknochtheid aen zyne Vorsten voegt die afschuw voor 's vreemdelings juk. Voor een ander huis lazen wy Beminde Vorst, wy Belgen zweeren al* Dat voor aleer de Leeuwvlaeg neer zal stryken, De vyand niets alhier nog vinden zal Dan puin en ascli en heldenlyken. Op den Kring hing eene groote vlaemsche vlag (wit en zwart), voorzien van de kenspreuk In Vlaenderen vlaemsch. Toen de Koning er voor kwam, trad een burger, Frans Verschoore, vooruit, en op de vlag wy- zende, sprak hy tot Zyne Majesteit Sireik ver tegenwoordig de Vlaemsch beweging, die Uwe Ma jesteit hare eerbiedige hulde aenbiedt. Het wras stout gesproken, maer niemand zal het den man af-

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1860 | | pagina 3