MARKTEN. MENGELINGEN. Over de Milieiewet. 1 Zy is niet Impopulair. Veurne. Bergen (Frankryk). Zoo men hiervoren in de bekendmakingen zien kan, zal de aenbesteding van het zoolang gewenschle schoolgebouw met ondervvyzers woning, voor ons gemeente, op zaterdag 22 december aenstacnde plaets hebben. Dit is eene bloeiryke en ongenoegzame prysbare verbetering voor ons gemeente, verbetering die wy aen den werky ver van ons vooruitziende, inaer helaes afgestemde gemeenlebestuer te danken hebben. Men beweert dat Mgr. de Hertog van Brabantvoor nemens is, eene reis te doen in Algiers en Egypte. Het huwelyk van Mr. de minister Van der Stichelen met mejuffer Rogier, zal te Parys worden ingezegend den 27 dezer maend, in de kapel van het belgisch gezantschap. De premie van 25,000 fr, voor de trekking der leening van 7,000,000 fr. der stad Brussel, is te beurt gevallen aen den heer Ponsard, bediende by de muziekschool van genoemde stad. Binnen kort zal te Brussel waerschynlykeene zon derlinge drukperszaek door den regter beslist moe ten worden. Het ministeriel OTgaen l'Echo du Parle ment heeft namelyk den Nationaleen ultra liberacl blad, dat vroeger de beruchte suiker petitie verde digde, beschuldigd geen nationael orgaen te zyn. De National beweert daerdoor abonnementen te hebben verloren en vordert schadeloosstelling. Uit de rede van Mr. Rogier in de Kamerzitting van 27 Nov. uitgesproken kan men reeds opmaken dat er van eene nieuwe wetgeving op de milicie niets zal komen. Door den vertegenwoordiger Coomans op dit punt geïnterpelleerd zyndc, kruipt Mr. Rogier door alle listige uitvlugten weg, zelfs beweert by dat het te genwoordig milicieslelsel niet impopulair is Mr. de Minister bekent cventwel dat er aen de milicie-wet veranderingen noodig zyn, dat de kom missie haer onderzoek geëindigd heeft, doch dat het kabinet nog niet klaer genoeg door de zaek ziet om uit de besluiten der kommissie een nieuw wetsont werp op te maken, en eindelyk geeft hy den slag van gracie, zeggende dat er nog zoo vele kwestien van aenbelang achterwege zyn gebleven, en de Kamer eerst die achterstallige zaken dient af te haspelen. Mr. Coomans vryft den minister onder den neus dat, als de achterstallige zaken den voorrang moeten krygen, dan de milieiew et wel diende 't eerst aen de beurt te komen, dewyl zy reeds twintig jaren ge- vraegd is geworden, door een aental petilien die uit al de hoeken des lands de Kamers werden toege zonden. Mr. Rogier, die zich aen de interpellatie op dit punt verwachtte, wist cventwel den strik behendig te ontspringen. Wat is daervoor 't publiek uit te leeren Antwoord Dat het gouvernement blykbaer niet van zin is ons milicie-stelsel gevoelig te wyzigen en de zoo genaemde bloeticet zal laten bestaen. De bloedwet, de zielenlolerg is niet impopulair, zegt Mr. Rogier in de Kamer. Zou hy misschien populair wezen Helaes, ja, volgens Mr. Rogier. Zy is zelfs meer, zy is eene school van beschaving en verlichting voor de dommerikken van Vlamingen Zoo toch drukte hy zich uit in een vroegeren zittyd. Ha, die groote mannen, die altyd digt bv 't vuer zitten, hebben gemakkclyk te praten. Maer indien Mr. Rogier een werkende huisvader ware, die in zy- nen opgewassen zoon zyne hoop, zyn steun en troost voor den ouden dag zag, en dit kind moest ten offer brengen voor de bloedwet, dan, wy zyn er zeker van, Zou Mr. Rogier geheel anders pralen. Maer nu, nu is gedwongen soldaet worden eene school Waerachtig eene school, wacruit de jongelingen die men kloek en gezond uit den schoot hunner fa milie wegrukt, blind, gebrekkelyk en voor hun leven ongelukkig naer huis wederkecren. Eene school waer niet geleerd wordt dan tem peesten en vloeken. Eene school die de vlaemscbe burgers geheel vcr- franscht en bederft. Eene school waerin men leert spotten met zeden, dengd en godsdienst, Eene school waer de echt nederlandsche principen tot den wortel toe uitgeroeid worden, om plaets te maken voor grondstellingen en gedachten die niets zyn dan een uitvloeisel van 't schuim der fransche morael. En de vertegenwoordigers dan Och, de vertegenwoordigers van ?t volk welen im mers niet wat het volk is. Met eene handvol geld koopen zy hunne kinderen uit, en zoo moet den bloedtol enkel en alleen gedragen worden door de geringe klas, die niet uitkoopen kan. Dit is niet in harmonie met den geest onzer demokraticke instel lingen, die slrydl tegen de woorden der constitutie waerin duidelyk geschreven staetAlle Belgen zgn gelyk voor de ivet. Grondwet. Wel bevoorraed. Verkoop traeg. Per 145 lieters. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 5 dec. 28 nov. 50,00 38,00 32,00 58,at) 23,00 25,50 25,»0 26,50 15,00 25,00 15,00 25,»» 12,75 1G,50 10,00 16, 25,50 20,50 22,— 26,— Wy moeten onzen lezeren beriglen dat door een on verwacht voorval den draed onzer telegruephiyn voor de Veurnemarkt gebroken is en daerdoor deszeifs prij zen slechts drie uren later kunnen mededeelendoch dut zy hen mogen getroosten, u-ant de lyn zal met hel eerste gunstig weder vermaekt worden. Per hekt. 1/2 3 december 26 nov. Er waren te markt 5508 hektoliters. Tarwe 53,00 Rogge Sucrioen 21,21 Haver 15,39 Boonen 27,57 Linzaed 35,00 Koolzaed (winter) 40,75 Aerdappels 12,93 Vlas p. 1 1/2 kil. 2,27 54,69 2?',08 15,90 26,14 36,80 13,12 2,45

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1860 | | pagina 4