MARKTEN. Historische Mengelingen Veurne. Bergen (Frankryk). alles gedaen wat mogelyk was om uwen keus te ver dienen. 'T is om zulks te bevestigen dat wy hier een kort verhael voor oogen leggen van de byzondcrste onzer daden, om dat wy min houden aen d'eer van liet burgmeesters ambt dan aen den naem van eer- lyken en dienstwilligen man te blyven, en 0111 de vriendschap van een ieder te behouden. Door de moeijelykste en de schraelste tyden heb ben wy, zonder de lasten te verhoogen, vele oude schulden der gemeente afgelegd en ten minsten koste het gemeente vereerlykt en verbeterd door vele pu- blike werken Het leggen van steenwegen, die nu omtrent betaeld en door de ontvangst der barrieren onderhouden zyn door het jaerlyks plaetsen van palissaden, duikers in de slechte onbruikbare straten; het verleenen van hulpsommen aen de proostery de herstellingen aen de dischhuizen het herbouwen der gemeente school, enz. In de slechte dure jaren toen het volk gebrek leed van levensmiddelen, van werk en dagloon, wy heb ben met de dischmeesters alle middelen gezocht en gebruikt om de arme, byzonderlyk de oude, de kran ke en de huisgezinnen overladen met kleine kinde ren, behoorlyk te troosten en te onderhouden, 0111 het werkvolk werk te verschaffen, de vremde landsloo- pers af te keeren, enz, Wel staende met de geestelyke en de weereldsche overheden, wy hebben vele voordeelen en subsidien bekomen tot verrigten der nuttige, noodige werken voorzeid, tot onderstand van arme vremdelingen, tot ophelpen der uitgebrande en der verhagelde landbouwers, welkers schade door den controleur geschat en de hulpsommen te verdeelen, niet door ons, maer te Brussel gedaen zyn gew eest. Nog zyn wy subsidien beloofd tot verbetering van den keiweg naer Proven, tot het paveren der plaets Vyfhoekstraet en andere. Wy hebben altyd gevrocht om een ieders welzyn, om vrede en regt te behouden, wy hebben vele ge schillen en processen vermyd of geeffend en gezorgd om de goede opvoeding en leering der kinderen te vervoorderen en voor de veiligheid van goederen, vruchten, enz. Den tyd niet hebbende om UEd. ten huize te komen bedanken, voor d'eer van zoo dikmaels ons uwe stem gegeven te hebben, wy eindigen met den wensch dat ons schoon gemeente, 't is gelyk door wie,«wel, pro- filiglyk en onpartydiglyk voortbestuerd worde en dat de vrede en de voorspoed deszelfs roem en bloei nog vermeerdere. Nogthans om te voldoen aen den wensch van nivne vrienden ben ik bereid my te laten herstemmen, om te blyven ten uwen dienste. Watou, den 25 October 1860. de burgmeester L. PETIT. M. Willems, vlaemsche lelteroefenaer, is door de Regering benoemd geworden tot lid der kommissie van onderzoek der tooneclwerken, in vervanging van Monsieur llymans. De gemeenteraed van Gent heeft in zyne zit ting van zaterdag, den heer Karei Oudereet, vlaem sche schryver en uitstekendetooneelist, professeur van vlaemsche deklamatie by de muziekschool dier stad benoemd. Volgens berigten uit Rome van 1 dezer by Reuters office, zyn aldaer 65,000 p. st. als bydrage voor den sint-Pieters-penning uit Amerika ont vangen. over de gemeente ROUSBRU GGE-H ARIN GHE. Vervolgziet N' 9.) Gelyk wy bet hooger gezegd hebben, Ilousbrugge- Haringhe begryjd twee afdeelingen of gedeelten die elk eene kerk en eene gemeenteschool, bezitten. Zoo denken wy het noodig eene afzonderlyke beschryving (v) van elk eene dezer twee afdeelingen te geven want, daer zy geen gelyken oorsprong hebben, moe ten zy ook, min of meer, in hunne geschiedenis verschillen. ROUSBRUGGE. Rousbrugge werdt meerinaels in oude akten en boeken Roesbrugge geschreven. De inwooners van het oud vlaeinsch Vlaenderen noemden dit dorp Rohardusbruggesomtyds Rorardusbruggemaer ge- woonelyker Rohaerdsbrugge. In het latyn Pons-Rohardi hetgeen beteekent Brug van Rohaerd. Eenige beroemde kronykschryvers houden slaen dat Rousbrugge zyn naem verschuldigd is aen eene brug door zekeren heer Rohaerd op den Yser ge bouwd (vi). Dat is zeer waerschynelykmaer wie w as die heer Rohaerd waer en wanneer leefde hy nie mand kan het zeker weten en de oude schriften en kronyken zeggen het niet. Nogthans is het vast dal Rousbrugge bestond en als heerlykheid gekend was vóór de XU® eeuw. Deze heerlykbeid behoorde in hel eerste toe aen het edel geslacht van Bethunb,- daerna ging zy over aen dat van Huchin, vervolgens aen hetgeen van Quiret, en eindelyk aen die van Cleven (Clèves) en van Plotho (vii). (Te vervolgen. B. B. o. c. Lid van het Letter- en Tooneelkundig genootschap de Troost verwachters, te Rousbrugge. beschrjr zullen handelen is enkel] trvving, want hetgeene wa ervan wy hier eenigen tyd elyk een soort van voorafga endelyken schets of inleiding tot de historische gebeurtenissen die wy later zullen verhalen. (vi) P. De l'Eipinoi. Recherches des antiquités et noblesse des Flondres. 4o3l. p. 157. P. Lanterns. Alouden staet van Vlaenderen. (vii) P. De l'Espinoi. Sanderue. Flandra illustrata. 1732. lib. III. p. I3ö. Per 44b Meters. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen Wel bevoorraed. Verkoop tracg. 5 dec. 30,00 36,00 23,00 25,50 13,00 23,00 12,75 16,50 23,50 26,50 12 dcc. 20,00 35,00 21,00 24,00 14,00 22, .i. 12,00 16,50 21,- 27,- Per'bekt. 4/2 3 december 40 dec. Er waren te markt 3508 hektolilers. Tarwe 53,00 Rogge Sucrioen 21,21 Haver IS,3D Boonen 27,57 Linzacd 33,00 Koolzaed (winter) 40,75 Aerdappels 12,93 Vlasp.il/2kit. 2,27 32,88 23,11 21,19 15,54 27",12 56,05 11V 2,51

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1860 | | pagina 4