MARKTEN. Historische Mengelingen Bergen (Frankryk). Napoleon III wordt door M. G. MolinariV beoor deeld uit zyne schriften en daden. Uit hetgeen wy lot heden gelezen hebben blykt dat Louis nog altyd een windhaen is. By koninglyk besluit van 20 dezer, wordt het bud- jet van wegen en middelen, beloopende tot 148,02'.), 490 fr. bekrachtigd, alsook dit der openbare schuld bedragende de som van 40,GIG,724 fr. 47 cent. Frans II heeft zyne soldaten goeden avond ge- wenscht. Zegaen eindelyk de vestingen van Namen afbreken. Beieren en PiemOnt zyn boos op malkanderen. Ze gaen langs alle straetlanterens eenen yzeren weg aenleggen, om gauw te kunnen zien of ze wel branden. De hertog van Braband heeft den senaet willen wysinaken, dat Belgicn het middenpunt van Europa is, en dat daerom 10,000 fr. moesten gegeven wor den, aen den slimmerik, die den besten middel zou uitvinden, om Brussel te versieren. Het was zondag 1G dezer, de eerste keer in zyn leven, dat Leopold 70 jaer oud werd. De Engelschen mogen voortaen zonder pas in Frankryk komen. Het heeft deze week gesneeuwd. Graef de Meulenacr heeft, in de kamer, eene ge- raektheid gekregen. De pompierslaslen zyn verdubbeld tegen het toe komend jaer. China zal 60 millioen betalen aen de geallieerden. over de gemeente ROUSBRUGGE-HARINGHE. (Vervolgt, ziet N" 9, 43 en 44.) De oppervlakte dezer sektie is 795 hekt. 22 ar. 88 cent. (xx); en hare bevolking beloopt tot 788 in- wooners, die zich by na al aen den landbouw over geven (xxi). Vaststellen wat Ilaringhe over tyd was is bjna on- mogelyk. Kasteelen waervan men nu nog in de omliggende hofsteden overbly fsels en puinen vind, waren hier en daer rond verspreid. Ten westen het kerkhof zag men over zes of zeven jaren nog eenige zwartgerookte muren en een met schaliën gedekt dak, laetste overschot van het kasteel der familie De Ghistelles die aldaer haer verblyf hadt. Dit ge bouw gemeenelyk het Blauwhuis genoemd is nu geheel afgebroken en op de plaets waer het stond verheft zich nu eene nieuwe wooning. Zelfs de grachten die het omringden zyn ten deele opgevult. Wy mogen deze tw'ee*"?erstc hoofdstukken onzer historische schetsen niet voleinden, zonder eenoog- slag te werpen op de verschillige besturen die hel bewind over onze gemeente gevoerd hebben. Voor de verovering der Nederlanden door de fran- séhe troepen, ten jare 4794, de gemeente Ilaringhe, gelyk wy het iri het eerste gezegd hebben, mackte deel der kassclry van Vcurnc en stond onder het regtsgebied der Suydtvierschare dezer stad. Het magistraet of de wet der stede en kasselry van Veurne, bestond in twee Burgmeesters en in twee Landhouders, de eene van de Commune en de andere van de wet benevens nog twintig Schepenen en Cuerheers, benoemd en vernieuwd volgens goeddun ken van den vorst, op een voorstel van twee Iystcn lix] Kadaster. [xxij Lactslc opneming. 5i December 1850. kandidaten voorgedragen, de eene door den lloog- baillu en de andere door den Bisschop van Ypcren. Dees Burgmeesters, Schepenen en Cuerheers waren gelast met alle zaken van bestuer en regt zoo bur- gerlyk als lyfstraffelvk. Op elke parochie, van de kasselry deelmakende, was ten minsten een Hoofdman, een Warandeerder, en een Zetter, door het magistraet van Veurne be noemd, om de gemcene zaken voor te stellen en dooi de wette laten goedkeuren. Het magistraet of de wet had ook het opperbestuer der kerk en dissche goederen en benoemde op elke parochie een kerk- en een dischmeester, op voorstel van den pastoren van de aenzienlykste parochianen. De kerk- en dischmceslcrs w aren gelast met-hel be stuer, de ontvangsten en uitgaven der gestichten, mits alle twee jaren hunne rekeningen Ie moeten doen. Deze rekeningen en alle andere akten waren aen de goedkeuring van het magistraet van Veurne en aen den Bisschop van Yperen onderworpen. Hier blvft nog op te merken dat byna in alle ge meenten den pastor gelast was met het opnemen der geboorten, huwelyken en sterfgevallen. De oudste boeken van den burgerstand der gemeente Ilaringhe, die nu nog bestaen, zyn begonnen geweest op 1 jan. 1013. De Franschen, meester van ons land geworden, haesttcn zich dien slaet van zaken te veranderen en Belgie eene andere verdeeling en bestiering te geven. By decreet van 9 Vendétnaire jaer IV der fransche republiek (1 October 1795), wierd Belgie in 9 de partementen verdeeld en de gemeente Ilaringhe was begrepen in het dep.' van de I.cye, waervan Brugge de hoofdplaets was. Eene andere wet van 28 Pluviose jaer VIII (17 feb. 1800), schikt de verschillige besturen en verdeelt elk dep.' in verscheidene arrondissementen. Zoo stond de gemeente Haringhein het 2"arrondissement van het dep.' der Leyc, die Veurne voor hoofdplaets had. Een dfrtle besluit van 27 Ventose, jaer VIII (IS Maert 1800), regte in elk arrond'. eene regtbank van eersten aenleg in. Door de wet van 9 Frimaire jaer X (30 November 4801), op de regtbanken van vrede, wierd Ilaringhe als hoofdplaets aengesteld van een regterlyk kanton, die 13 gemeenten begreep, te weten Beveren, Crombeke, Gyverinchove, Ilaringhe, HoogstaedeIsenberghe, Loo, Polünchove, Proven, Rousbrugge, Slavele, Watou en Westvleteren. B. B. o. c. Lid vun liet Letter- cn Tooueelhundiij genootschap de Troostvekwaciiteus, te Rousbrugge. Per hekt. 4/2 17 december Er waren te markt 950 hektoliters. Tarwe 53,28 Rogge 22,89 Sucrioen 20,75 Haver 4G,03 Boonen 25,44 Linzacd 57,G5 Koolzaed (winter) - Aerd appels 12,G4 Vlas p. 1 1/2 kil. 2,10 24 dcc. 54,75 2o',79 17,08 23,94 2,3(1

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1860 | | pagina 4