SPAEREN, BERH.T den Yser. .MENGELINGEN. 1861. Openbare Venditie 6000 SPARREN, Hoppepersen van 1e klas 1700 id id. 2C klas 1600 id id. 3e klas 1500 Boonperssen enz. 1200 aen de Hoppekweekers. van HOPPEPERSEN EN KEPERS. MAENDAG 7 JANUARY 1861, len 2 ure namiddag, op een blank gekapt spar- reboscligelegen op een kilometer van de kal- chiede leidende van Poperinghe naer Proven en legen een der barrieren der lovievan mynheer Fan Mcrris-d' Ydewalle, OPENBARE VENDITIE VAN verdeeld in De vergadering in d'berbcrg Het Canon. Betaclbaer op 6 macndenin handen van den Notaris VANDEN BOOGAERDE, te Poperinghe. Men vracgt te koopen GEDROOGDE HOPPE- STRUIKEN (ranken), zoo veel mogelyk ontdaen van hunne bladeren, aen den prys van 55 franks de 1000 kilos, geleverd aen de papier-fabriek van CraiolieiB-by-ünissel. Verdere inhchlin -en kan men bekomen te Brussel, Kogelslraet (rue du Boulet), N° 19. Men vraegt verders agenten voor den aen koop van dil voortbrengsel. Wat zult ge ons aenbrengen Wat zult ge ons ver openbaren Zult gy onze hoop op vrede verwezend- lyken, of zal het menschenbloed nogmaels over de aerde stroomen Zullen wy met de ryzende lentezon nogmaels Bellona's fakkel zien blaken en 'l arm bur gerskind naer ?t slagveld gesleurd om onmenschelyk vermoord te worden ten behoeve der politieke plan nen van groote schurken die zich koningen en kei zers noemen Te vergeefs de toekomst ondervracgd, zyhlyftstom, en de gordyn des tyds is ondoordringbaer voor 't mcn- schelyk oog. Echter kan mennaer aenleiding van 't geen wy hooren en zien, eenige gissingen maken. En die gissingen zyn voorwaer niet gunstig. De sluwe dubbelzinnige politiek van Napoleon III door den ouden revolutiemaker lord Palmerstoii geëxploiteerd zaeit overal twist, tweedragt, scheuring en weer spannigheid. In Ilogarye stookt men oproer. In de Donau-vorstendommen brengt men de gees ten aen 't woelen. In Ilalje bereidt zich een nieuw bloedbad. In Polen steekt de zucht naer onafhanglykheid u weder 't hoofd op. HetTurdsch ryk houdt zich krampachtig stervend vast aen de overblyfsels van vroegere overheersching. En de mogendheden staen met roofzuchtige oogen rond den ziel legenden grooten lieer gelyk de honrigc wolven rond een stervend paerd. En eindelyk staen al de legers op oorlogsvoel met de lont aen de gegroefde kanons. Dil zyn, trouwens, geene voorteekens waerop men geruststellende gissingen voor de toekomst bouwen kan. Eu nu hebben wy nog niet gerekend met het geen de grootste twistsloker uit de Tuileries, de plaeg van onzen tyd, de geesel van Europa, in zyn Nieuw- jaerskomplimentje zal vertellen, wat politiek raedsel hy weer zal opgeven. Met zulke vooruitziglen kan men stellig niet ge rust hel nieuwe jaer binnentreden. En toch is ;t vernieuwen van een jaer een lydstip waerop men zich zoo werkluigelyk, zoo gaerne vast kleeft aen de hoop op wat beters. Wy kunnen die hoop dan ook niet onderdrukken, trots de zwarte wolken aen den staetkundigen hemel. Wy wenschen natueriyk wat wy hopen, en die wensch naer rust en vrede is de dierbaerste wensch dien wy voor 'taen- brekende jaer doen kunnen, want voor ons dierbaer Belgenland is de vrede tusschen de groote mogend heden eene voorwaerde van geluk en voorspoed. Laet ons met dien wensch het jaer 1861 welgemoed en opgeruimd binnentreden, en de zorg voor de rest aen de Voorzienigheid overlaten. Aldus is den wensch dat de Grondwet haren lezeren opdisclit; het zy ook den onzen, maer met oorlof den- zelven nog wai te verlengen, voor wie hel aengael, sprekende over de rivier Wanneer zal men zich eindelyk haesten om de hand aen het werk te slaen tot de verbreeding en verbetering van deze rivier? Dat zy die thans by eenen gloeijenden kachel zitten te koesleren, of in een bal of koncertzael vergeten dat het winter is en nog niet eens gedachtig zyn dat door het zoo lang uitstellen der werken aen den Yservaert op dit oo- genblik de hartverscheurenstc tooneelen plaets heb ben, dat zy, zich heden in ons midden begeven en elk versteende hart zal door een gevoel van mede- lyden gebroken zyn op het enkele zigt van den toe stand in welken de inwooners van Rousbrugge en omstreken gedompeld liggen. Ongelukkig Mil joenen en miljoenen ziet men opofferen aen soldaet- jenspel en vestingen, waermede nog 's lands han- delbloem bedreigd wordt, voor dit alles geld genoeg en onmiddelyke uitvoeringmaer, wanneer drie, vier, vyf malen op een jaer eene streek van twee a drie uren omtrek onder water gesteken wordt, als menschen hunne woonsten moeten uitvlugten, kel ders, scheuren, magazynen onder water staen en huizen dreigen in te storten, wanneer het water de dyken der vaert doorbreekt, geheele hoeven omspoeltmenschen en beesten in levensgevaer brengtkost het jaren moeite en arbeid om eene geringe som te krygen voor dit alles is de uitvoe ring der werken niet dringend O grooten aen onzen staetsbank hoe is het mogelyk uwe ooren

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3