MARKTEN." Het schrift als karakterkennis. Veurne. Bergen (Frankryk). F niet te openen voor zoo menigvuldige klagten en reklamen hier over reeds gedaen maer ja, het is mogelyk... want gy kent onze streek niet, waren wy in Luik, gy zoudet kennen, maer ongelukkiglyk wy zyn in Vlaenderen En die arme Vlamingen zyn gewoon aen miskende regten dat zy dan ook maer versmooren Komen wy op hel gebeurde. De Iaetstleden dooi, naer het vallen van eene zoo groote massa sneeuw, heeft alhier op nieuwjaerdag eene der grootste overstroomingen veroorzaekt die wy nog te verduren gehad hebben. In meer dan een veertigtal huizen stond het w ater drie voelen hoog. De doortogt op den steenweg was onmogelyk. Scheu ren, stallingen en magazynen stonden onder wateren veel koopmansgoederen total verlooren. Menschen zyn hunne huizen ontvlugl en de dieren heeft men, God dank! kunnen redden. De vorst die onmiddelyk hierop gevolgd is, heeft thans, inplaets van vloeijend water, alles met ys bevloerd, hetwelk geensinds de treurnis van dit hartverscheurend tooneel vermin derd en eenieder in staet steld de yzelykheid te be seffen. Voor ons, wy zyn er aen gewoon, wy zyn te dikmaels met dergelyke presentjes vereert.... Iloe lang, in'sHemels naem! zal dit nog duren? Wanneer zullen onze klagten verhoord en een einde aen de zonneklare oorzaek van alle deze rampen ge steld worden Zoo lang de rivier den Yser geene verbeteringen ondergaet, niet alleen tot aen Rousbrugge, maer tot aen de fransche grenzen in overeenstemming met den vaert die men aldaer heeft beginnen delven zullen wy door het water geplaegd worden. Zoo lang, hier te Rousbrugge, geenen beteren doortogt, voor wat de bruggen betreft, gegeven wordt zullen wy'met het water geplaegt zyn. Zoo lang men voortgaet inet den grooten water loop der yservalei door steenwegen af te snyden zal het water ons meer en meer overw eldigen. En eindeling, zeo de geheele verbetering dezer rivier tot aen Nieuport niet voltooid wordt, mogen wy ons geenen avond te slapen liggen zonder ver zekert te zyn dat de alarme klok ons niet zal wekken om voor het water te vluglen. Wy betrouw en ons op ons nieuwgekozen gemeente bestuer, dat zy ook deze belangryke kwestie niet zal laten slapen. Een geleerde heeft over eenigen tyd de kunst uit gevonden om het karakter der menschen naer hun geschrift te berekenen. De bew egingen van ons li- chaem, zegt de geleerde vinder, ondergaen den invloed van ons gestel of karakter. Van al onze lig- chaemsbewegingen is er geen, dat meer verscheiden heid en meer vlugheid aenbiedt, dan dat van de hand en de vingers, vooral wanneer men schryft. Dit is het uitgangspunt der wetenschap. Een schoon geschrift geeft eene zekere juistheid van geest te kennen, doch voornaiiielyk eene groote ordelievenheid. Om goed, regelmatig te schryven, inoet men eene zekere dosis krachtdadigheid en smaek bezitten. In het geschrift onderscheidt men de zelfstandig heid en de trekken der letters, haren vorm, hoogte, breedte, verbinding, verbuiging, de ruimte die de letters scheidt, de woorden en de regels, de ligtheid of de zwaerte van het geschrift. Wanneer al deze voorwaerden zich in een geschrift overeenkomstig bevinden, is het gemakkelyk er zekere gevolgtrek kingen uit op te maken over het karakter van den schryver. Een averegtsch geschrift duid een vast karakter aen. Er is eene treffende overeenkomst tusschen dc tael, den gang en het geschrift. Ongelyke, slechte samengevoegde, slecht afge scheidene, kromme letters, die eenjgermatc afzon- derlyk op 't papier schynen geworpen te zyn, geven eenen flegmatischen, tragen aerd te kennen, welke zich weinig om orde en reinheid bekreunt. Een meer gevolgd, meer verbonden, krachtiger en vaster geschrift kondigt meer leven, meer vuer. meer smaek aen. Een goed gevormd, goed afgegrond geschrift be looft orde, nauwkeurigheid, smaek een buitenge woon bezorgd geschrift geeft meer nauwgezetheid, maer minder verstand te kennen. Een geschrift dat hier lang, dacr weder smal, daer bezorgd, daer verwaerloosd is, duidt een liglzinnig en onzeker karakter aen. Een los geschrift, letteren met een enkelen trek op het papier geworpen, duiden dc levendigheid aen van den schryver, en geven een vurigen geest of weinige grillen te kennen. Epn vloeijend geschrift, dat van de regter naer de linker zyde helt, geeft wackzaemheid en doorzigt te kennen. Een goed verbonden, vloeijend en byna regt ge schrift belooft jeugd en smaek. Een eigenaerdig geschrift, zonder methode, maer leesbaer en aengenaem, draegt den stempel van het genie. Zoo als men ziet, is de studie van het geschrift zeer belangryk. Wy geven er ons overigens byna allen instinktmatig aen over. Dit verklaert de onverwin- bare, hloeijende aentrekkelykheid welke de hand schriften van beroemde mannen voor ons hebben. Zonder er aen te denken, zoekt men in de pennc- trekken, welke zyne hand heeft daergesteld, het karakter des mans. Veelal, zonder zich rekening over deze ontdekking te geven, bespeurt men dat het geschrift schier altoos met het karakter des schryvers overeenkomt, zoo als het zyn leven en zyne werken doet kennen. Per 445 lielers. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 2 janu. 33,00 58,50 22,50 23,00 16,00 20,50 10,00 16,25 26,00 26,50 26 dec. 33,50 36,00 22,50 23,00 14,00 20,50 10,00 16,00 22,- 24,- Per hekt. 4/2 31 dcc. 24 dcc. Er waren te markt 1747 hektoliters. 35,54 Tarwe Rogge Sucrioen Ilaver Boonen Linzaed Koolzaed (winter) Aerdappels Vlas p. 1 1/2 kil. 2,27 21,19 16,42 23,41 54,75 20'79 17,68 23,94 2,30

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4