Jm weten wy, u ééns oorzaek gegeven te hebben om ons dat alles zoo zoutloos naer het hoofd te werpen, want het kan niaer onze zaek uietzyn wat hebben wy te doen met dat gy fransch of chineesch spreekt dat raekt ons nietof waerom zouden tvy by de walen of in Frankryk gaenen hunne lael niet slykbegooijen? dat ware dwaes ezel dom Wy bemoeijen ons met te zeggen dat er een vlaemsch volk bestaet, en dat het kenmerk van dat volk zync tael is, zoo als aen franschen en walen de fransche lael, die zy, met alle regt, niet zouden willen verdrukt hebben, en dat wy voor dat volk de regten zyner tael, in zyn vaderland, willen helpen verdedigen. Ziet daer waermede wy ons bemoeijen, inaer niet met die beuzelaryen dat gy ons voordischt. Zeg, heer Besluerder, als Vlaming en landgenoot, is dit meer doen dan onze pligt gebiedt?*' De fransche tael is voor de Belgen van grooter nut dan de ylacutsche. Zooo!... Dat komt uit uwen eigen kooker, en het is wel mogelyk niaer zoo spreken de by de drie millioen zielen niet allen, want het is juist 0111 dat zy van te groot nut gekomen is dat de Vlamingen op de grosse caisse slaen, het volk krygt er eene te 'afhpjacuaiha te aqospuupiopuA beschaving van. Ik hoor geerne waerheid en op crnsligcn toon sprekeu Ah! gy hoort geerne waerlicid en gy be schuldigd ons met dingen die nooit bestacn hebben 1.. Wat wilt dat zeggen? Ha! ha! ha!.. Al hadden wy nu een buik zoo groot... zoo groot., als eene dobbele grosse caisse, niet zulke logische rede zouden wy hein toch vol lachen Gy hebt iemand modegaei genoeml Wel, lieve heer, zeg ons w ie is dien iemand Kunt gy ons dat zeggen ofdatwy iemand bedoelden Neemt gy misschien dat woord voor eene godslas tering; er worden toch dikmaels grootere lasteringen dan deze gedaen, en daer spreekt niemand op. Her leest nog eens de zinsnede waerin dit woordeken voorkomt en gy zult zien dat dit op niemand bedoe lende is, inaer dat het allecnlyk daer staet voor de eenvoudige voltooijing van een algemeen gedacht. En 0111 dat hv gewoonlyk fransch spreekt ver onderstelt gy dal hy geen deel zal maken van de laemsche niaetschappy. Mvnheer, dat is nog zoulloozer wy zeggen nog eens, spreekt laplandcrs of porlugeesch, dat raekt ons nieten w at de veronderstelling uwer deelmaking der vlaemsehe niaetschappy betreft, dat verstaen wy niet, om dat gv er ongetwyfeld sinds lang deelgenoot van zyt. Ziet, gy zyt tot Yperen geboren, ineenen wy te weten, welnu, van dat jacr, die maend, die dag, dien oogenblik dat gy daer, in den schoot van Ylaen- dcren, uw hoofd in de wydc wereld stak zyt gy lid der vlaemsehe niaetschappy geworden. Onmisbaer! Daerom, lieve vriend, spaerd den goeden raed die gy ons geven w ilt, slact nimmer blindelings naer het ei of op de grosse caisse, wy hebben een? gruwel van dat verdoovend geruchtinaer zoo gy het verkiest of er liefhebbery in hebt, wy w illen u wel met de cim balen bvgeleiden doch, ons dunkens, mynh., zoudt gy u te ligt ontstellen en met ontstelde menschen kunnen wy toch door de wereld niet geraken, daerom waer het beter, terwyl Ued. besluerder der harmonie zyt, dat gy u met ons in harmonie konde behou den, en hiertoe bieden wy u onze harmonieusc broe der hand. c o euótoeucw bet fakete OuJctwijzeté. I)e Etoile Beige kondigt de volgende aenmerkingen af over den toestand der onderwyzers, die wy ten volle bytreden, als op de onderwyzers van heel het land toepasselyk zynde De besturende kommissie der pensioenkas by het provinciael gouvernement van Braband heeft aen vrouw Lucas, weduwe van NV. Vandcvoorde, en aen zyn kind, een jaerlyksch pensioen van fr. 183-52 c. vergund, ten gevolge des overly dens van gezegden Vandevoorde. De heer Hendrik Liebrecht, gemeente onderwyzer te S. Agathe-Lhode, heeft een levenslang pensioen van fr. 282-94 c. per jaer ontvangen, voor lichaems- gebreken voortspruitende uit de uitoefeningen zyner bedieningen, en hem in de oninogelykheid stellende zyne bedieningen voort te zetten. De geringheid dier pensioenen is een feit, dat py- nelyke gevoelens opwekt. Van den ecnen kant kry- gen eene weduwe en haer kind te samen fr. 185-52c. dus nauwelyks 30 centimen per dag. Van een ande ren kant, is het een gebrekkelyk onderwyzer, moge- lyks een vader van familie, die fr. 282-94 c. bekomt, of iets meer dan 77 centimen per dag. Men heeft het dikwyls gezegd en men kon het niet genoeg herhalen, de toestand dier burgers, geroepen om zulke nuttige diensten te bewyzen door het on- derwys van de arme kinderen, is belaehelyk gering. I11 -de laetste sessie des provincieraeds van Braband, heeft men zelfs gemeenten aengeduid, waer de ge- meente-onderwyzer verpligt was geweest op zyne kosten eene prysuitdeeling te doen, ter aenmoedi- gir.g zyner leerlingen, daer de gemeente niet ryk genoeg was om die kosten te doen, en zy zelfs geene gevoegelyke jaersvedde kon betalen aen den onder wyzer, die het zelf al niet breed had En wanneer die onderwyzer zyne gezondheid, zy- nen tyd en zyn bestaen zal opgeofferd hebben voor hel kosteloos onderwys, krygt hy een pensioen van eenige centimen voor hem en zyn gezin Voorwacr, er bestaet hier een schreeuwend onregt, dal men zoo spoedig mogelyk moest te keer gaen. Koninglyke besluiten van 11 february staen toe Eene derde toelaeg van 500 frs. aen de kerkfabriek van Westvleteren voor de herstelling der beeldsny- deryen dezer kerk. Eene derde toelaeg van 913 frs. aen de kerkfabriek van Loo, 0111 haer te helpen de geschilderde vensters herstellen. M. Yandevelde, pastor te Caneghem, is aldaer schielyk overleden in den ondordom van 79 jaren. M. Rosselle, pastor te Oostvleteren, is insge- lyhs byna schielyk overleden, in den ouderdom van 72 jaren.. M. Van de Kerckhove, pastoor te Coolkerken is pastor tc Oostvleteren benoemd. De geineenteraed van Veurne heeft, in zitting van den 15 dezer, een nieuw reglement vastgesteld op den verkoop van bruin en half wit brood, waerbv bepaeld wordt dat de officiële broodtaks afgeschaft is te rekenen van den'20 february tot en met 51 de cember 1861. By ministerieel besluit wordt een boek ge schonken, ten titel van aenmoediging aen een groot getal onderwyzers in Westvlaenderen, onder welke w y de volgende namen bemerken Vervaecke, on - derwyzer te Couckelaere De Tollenaere, id. te

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3