MARKTEN. Historische Mengelingen Per 14o Iietcis. Tarwe Rogge Sncrioen Haver Booncn Veurne. Bergen (Frankryk). Yzerenweg. EessenLemaire, id. te Ooslduinkerke; Verbanck, id. te Zarren; De Pauw, id. te Woumen: Pouchele, id. te Leysele; Debla, id. te Houlhein; Hendryckx, id. te Nieucapelle; Allaeys, id. te Woesten. Men schryftuit Antwerpen Dezen nacht werd de school van beschaving (volgens minister Rogier) ingehuldigd. De mis van den H. Geest voor 't openen der lessen gebeurde in den Amigo, die krielde van half dood gedronken en in stukken gevochten lotelingen voor de milicie of kandidaten voor de school van beschaving. De loting voor de militie heeft te Brugge eene wetensweerdige byzonderheid opgeleverd. Dry zonen van den briefdager Deltombe, geboren in 't zelfde jaer, moesten loten, en alle dry hebben er zich uit getrokken. Elkeen kent den fraeijen roman de arme Edelman, van Conscience. Uit Parys meldt men dat MM. Dumanoir en Lafargue een tooneelstuk in twee bedryven op dit verhael gemaekt hebben, en is reeds op den Gymnase schouwburg vertoond geworden. Gelyk men weet, zyn er kompartimenten van eerste klas in de meeste spoorwegtreinen voorbe houden acn de dames die alleen of vergezeld van kleine kinderen reizen. Deze maetregel is nu, ten titel van proef, uitge breid geworden tot de ryluïgen van tweede en derde klas in verschillige treinen. Onder andere, zyn zulke plaetsen voorbehouden in de treinen Van Brussel naer Oostende van 7 uren 55 min. des morgends en van Oostende naer Brussel, van 5 ure 40 minnt. des avonds. Eene andere verbetering is deze Ten einde, in de best mogelyke voorwaerden, het vervoer van zieke persoonen te verzekeren, is er een byzonder rytuig ter beschikking des publieks gesteld, mits betalingvan de plaelscndicde gebruikte kompar timenten beslaen, in evenredigheid van 8 plaetsen van le klas per kompartiment. Buiten de komparti menten, voorbehouden aen de persoonen die den zieken vergezellen, bevat dit rytuig een bed en de voornaemste benoodigheden eener slaepkamer. over de gemeente ROUSBRUGGE-HARINGHE. Vervolg, jz iet N™ 9, 13, 14, 15 én 21.) AEN DE KONING, Sire. Smeeken u met diepe ootmoedigheideerbied en onderdanigheid, uwe zeer nederige onderdanen en Edele inwooners van w dorp Rougebrugge afhangende van uwe kasselry van Veurne. In den naem van ge heel het gemeente, zeggendedat zy een halve uer afgewyderd zyn van hunne parochiale kerk, staende in het gekuchte Haringuem, tussehen welke beide plaetsen, de straten byzonderlyk des winters, zoo slecht en onrydbaer zyn, dat er geen middel is er de heilige misse en godsdienst te gaen bywoonen, of de heilige sacramenten ontvangen. Ziende de groote menigte volks, die door zulk een grooten afstand er niet naertoe kan gaenen byzonderlyk ten tyde van ziekte en groote sterfte, de slechte staet der wegen en zulk eene afgelegenheid van de eene plaets naer de andere, belet zeer dikwils, dat de zieke lieden door de dood geslagen zyn voor aleer zy de heilige sacra menten ontvangen hebben. Om zich daertegen te voorzien, de verzoekers zyn tot nu toe g'dient geweest door de eerweerae paters Carinelieten- discahen van Ypei, de welke zenden werken, met grooten iever en vlyt tot bystand des volksRous- brugge zijnde eenen grooten doortogl van menschen i> tusschen de stad Duinkerken en die van Yperen. Ten n dezen einde, de verzoekers zouden wensclien een klem klooster van deze gereformeerde Carmelieten te heb- ben, tot hunne hulp voor al wat de geestelyke zaken uengaet. Maer zy vreezen wat tegenstand aen zulk eenen godvruchtigen wensch, indien zy door uwe majesteit niet bygestaen zyn. Haer biddende zeer oolmoediglyk hen zulk een klein klooster te vergun- n tien en zy zullen verpligl zyn God te bidden voor de zegen en geluk uwer icapenen. (xxv) [Geteekend). Jacques Delatre (xxvi), Anth". Cop- ii pens, P. Delatre (xxvu), Jooris Neut (xxviu), C. ii Bruneel, Jean B." Thooris, P. Desenap, Guillaumc n Van Bambeke, Jacques Roons et Ch'. Ignaes Du- ii jardin, postmeester der plaets. Niet tegenstaende menigvuldige opzoekingen is het ons tol nu toe oninogelyk geweest de antwoord aen dit stuk te vinden. Waerschynlyk ligt het, met nog vele andere, in de schriften eener Rousbrugsche familie verborgen, die dezelve, wv weten niet uit welk oogwit, weigeren aen een onderzoek over te laten, (xxix) In het vervolg dezer, zullen wy al de oorlogsram pen, brandstichtingen en vetnielingen verhalen, die gedurende byna eene gelieelc eeuw deze nederige kapel overvallen hebben. xxv) Dit stuk berust in de oude grmeenteöcbriflen. xxvi) Gestorven op 9 Novembei 1088. xxvu) »- op 28 April I69i. xxviii) op 21 December 1790. B. B. o. c. Lid van het Letter- en Tooneelkundig qenootschap de Troostverwachteus, le Rousbrugge. 27 febr. 50,515,00 20,00 22,00 17,00 21,50 11,00 1(5,50 19,00 2(5,50 20 febru. 29,00 55,00 21,00 22,00 16,50 21,50 11,00 16,00 22,50 26,25 Per bekt. 1/2 25 feb. 18 febr. Er waren le markt 5412 hektolilcrs. Tarwe 54,95 Rogge Sucrioen 22,05 Haver 15,61 Rooncn 28,51 Acrdappels 12,58 Vlasp.il/2kil. 2,24 34,72 22',15 16,55 25,06 14,70 2,36 VERTREKUREN DER KONV. UIT POPERINGHE. 5,30 10,40 's morgens, 4,45 namiddag.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4