MARKTEN. De Werkmanskiel. Veurne. Bergen (Frankryk). Yzerenweg. delykc betrekkingen willen aenknoopen en onder houden. Van onzen kant, hebben wy Vlamingen ook eenen gedragsregel aen te nemen, \vaervan wy geen hair- breed mogen afwyken. Wy zulten de vernietelheid niet zoo verre dryven, de lyn af te bakenen, waer- langs de Vlamingen dienen naer hun doel te streven. Maer het zy ons geoorloofd eenige praktische beden kingen te berde te brengen, en aen de beoordeeling van onze taelgenoten te onderwerpen. Een groot gedeelte der Flamiganlen beschouwen de grieven der taelkwestie te zeer in eenen absolu- ten zin; zy houden geene rekening van de omstan digheden, welke ons gebragt hebben lot het punt, waerop wy ons thans bevinden. Wy zullen ons beter verstaenbaer maken door voorbeelden Men vaert uit tegen het schier uitsluitelyk gebruik der fransche tael by de regtbanken. Om regtvaerdig te zyn, moet men bekennen, dat dit eene oude zonde is, welke aen geen enkel onzer ministeriën (konservatief of liberael, waelsch of vlaemsch) kan ten laste gelegd worden. Het is nog altyd de staert \an de fransche inpalming en overheersching, van 1794 tot 1814. Zoolang al onze wetboeken slechts éénen ollieieelen tekst, den franschen tek^t, hebbenis het schier oninbgelyk dat het anders geschapen sta. In het leger heerscht de tael der minderheid, dit is beklagenswaerdig. Doch men moet toch met ons bekennen, dat er eenheid in het koinmando zoowel als in de uitvoering moet bestaen. Wy zien er zelfs geen kwaed in, dat onze vlaemsche jongelingen de tael onzer waelsche broeders lecren onder voor- wacrde, dat de Walen zich bekend maken met het vlaemsch. Wat er echter kan en oogenblikkclyk moet gedaen worden is, dat de overheersching van het fransch element verdwyne. In het onderwys moet de vlaem sche tael op denzclfden voet staen als de fransche, niet alleen inde lagere scholenmaer ook by de atheneën en universiteiten. Wy houden staende, dat het opdringen van het fransch aen de vlaemsche jeugd eene onrechtvaerdiglieid is van de ergste soort, omdat zy den wael bevoordeeligt, ten koste van den Vlaming, terwyl de grondwet alle Belgen gelyk stelt voor de wet. Schoone gelykheidDe Vlaming, om tot eene bediening te geraken, zelfs in het hartje van Vlaenderen, moet eene voor hem vreemde tael aen- leeren.... eenen arbeid van vier jaren, en kosten naer evenredigheid aenwenden, waertoe de Wael niet is gehouden Het kleed en maekt den monnik niet. Weg is de tyd, dat linten, fyne kanten, Fluweel en zyde een dwaeskop deën ontzien, Weg is de tyd, dat menig domme kwanten, Om hun*schoon kleed, zich hulde zagen biên. Toch zyn er nog, en velen! dieniet kyken. Naer kunst of geest, naer edelheid van ziel Zoo zy die met geen prachtig kleed zien pry ken f Zy snoeven Pouah! 't is maer een blauwe kiel! Hel volk verdraegt verduldig die verachting, Want 't volk is groot, lyk al wat eeuwig is. 'T zegt tot zich-zelf Geduld is een verzachting, Een heeling tegen hoon en droefenis! Maer kan 't in 't eind, vermoeid van smaed en smarte Niet zeggen Staek uw zwetsen, vuiggekriel <i Genoeg gespot, er klopt een teeder harte, Een menschenhart hier onder mynen kiel! Als 't vreemd vyandlyk rot zyne oorlogsvanen In 't vaderland verachtlyk wappren doet, Wie durft een weg zich naer zyn herte banen Wie, wie verpand voor vryheid stout zyn bloed? Gy, spotters, kykt van verre, of houdt u binnen' Wy loonen 't aenzicht wy, en gy uw hiel.. Wy sterven, ja! wy sterven of verwinnen! Welaen dan, zegt Fi done! het is een kiel! Herinnert ge u die plegtige oogenblikken, Als 't volk de dwinglandy nederstiet! Maer, ja toch! want dit deed te veel u schrikken, En dit vergeet men toch zoo spoedig niet! Daer uw habyt van feesten en paraden, Waer eerst de hulde, en dan de vloek op viel, U kon aen 't volk ontdekken en verraden, Dan reddet gy u, dank aen een blauwen kiel Weg is de tyd, dat aen de ryke kleèren De voorrang bleef op 't slecht omhuld verstand Thans mogen slechts vernuft en kunst regeren, Goed hart en moed en liefde voor het land Buigt neder, ja, buigt neder voor de grootheid, Hoe slecht geleed, waerdeert een groote ziel; Een prachtig tooisel dekt ook dwaes-en-snoodheid, Grootmoedigheid huist dikwils by een' kiel. (Werkverbond.) De bisschop van Poitiers, die zonder eerbied van Pontius Pilatus gesproken had, is daervoor door den franschen raed van State veroordeeld om geblameerd Ie worden. Wat zal hem dat zeer doen Zegt Reinsert de vos. Per 445 lieters. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 27 maert. 32,50 36,1)0 21,00 22,30 18,00 22,23 12,00 16,00 23,00 29,30 3 april. 29,30 36,50 20,o() 22,00 18,00 22,23 13,30 16,30 23,00 29,30 Per liekt. 4/2 48 maert. Er waren te markt 1432 hcktoliters. Tarwe 33,67 Rogge Sucrioen 21,34 Haver 17,25 Boonen 34,08 Aerdappels 13,15 Vlas p. 1 1/2 kil. 2,20 4 aprjj. 35,91 22'o2 18,39 36^76 13,62 2,16 VERTREKUREN DER KONV. UIT POPERINGHE. 5,30 10,40 's morgens, 4,45 namiddag.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4