Door liet vertoonen van goede stukken wordt men als door eene clektriek geweld er naertoe gelokt, want men weet vooraf dat men niet zal blozen voor heigeen er gezegt is. Van daer komt het dat de zaeïderTroostverwachters allyd te klein is 0111 slechts hare leden met hunne huisgezinnen te bevatten. En noglhans alles is by hun op die groote schael ïïiet ingerigl zoo als elders, zy hebben oen zeer klein tooneel, betreden door incest allen jongelingen on gewoon aen de planken of studie, de vertoonde stuk ken zyn ook klein, maer, allen van vlaemschen oor sprong, en dat is er het schöone van. Wy zullen het boertig Lammeken Smeerbuik en de indrukwekkende Ter dood veroordeelde met de kunst volle gezongene romancen, die hunne belooning door ■daverende toejuigingcn genoeg bekomen hebben, maer ter zyde laten om Ie vragen waer hy is den aenschouwer, die zich met het lieve stukje Frans Hals en Van Dyck, niet in eene geboeide nieuwsgie righeid verheugd heeft? Wy willen in gecnc ,per- soonelyke loftuigingcn komen maer hetgeen wy moeten zeggen is dat het stukje met groote voldoe ning is vertoond geworden. Een bewys daer van is dat veelen er zich twee honderd jaren terug in de tyden waenden, dat zy geloofden waerlyk de per- soonen te zien waervan het geschiedenisboek hun enkel een gedacht hadt gegeven. Dit is eene beken tenis meer dan allen lof waerdig. Dat is het ook wat wy den Troostverwachteren wenschen De natuer in het spel gezocht, vormd goe de tooneellistcn. De Volksvriend deelt in zyn Nr. 385 een welgepast artikel mede over de eerste reeks vertooningen van dat belangryk festival, uitgeschreven door de tooneel mn letterkundige maetschappy de Vlaemsche Ster, te Yperen, die inet april afgeloopen is. Het spyt ons dat de ruimte van ons blad niet toe laet het schrift in zyn geheel over te nemen, want het is een juist, zonder overdrevenheid, vol v.aer- lieid bezaeid overzigtder gedane werkingen, en een ieder moet bekennen dat het zoo is, wanneer de schry ver zegt De wyze, wacrop eenige mnetschappyen hare vertooning gegeven hebben, heeft bewezen dat voor de dramas en bijspelen het vlaemsch tooneel het gewoone fransch der provincie voorbygetreden is. Indcrdaed wat lieten de vertooningen van de Morgenster van Brussel, het Nationael Tooneel van Antwerpen, Broedermin en Taelyver van Gent, het Vondelsgenootschap der zelfde stad te wenschen? Vond men daer niet de kiescheid van tael en manieren, die den omgang der hoogere volksklassen kenschet sen? die uitgelezene en frissche kostumen die de genegenheid van het publiek boeijen en de begoo cheling vermeerderen? die bescheidenheid in toon en gebaerden, die den belagchelyken rhetorikalen loon en de overdrevene declamatie der oude vlaem sche tooneelmaetschappven doet vergeten? die ge paste luim der onbekommerde werkende klas, die regtzinnige domheid van den boerenvlegel of den onnoozelen dienstbode, welkernatuerlvke afbeelding het vrcugdezuchtig publiek tot schateren toe doet lagchen? In een woord vond men daer de opregte en echte typen niet van alle karakters en volkstanden?» Hier gaet de schryvcr voort met den lof der spe lers aen te halen die beurtelings het Yper^ tooneel betreden, en die eene verworvene faem over hunne kunst en tael waerdig zyn. Eene opmerking welke wy, gedurende den loop der vertooningen hoorden maken en die wy meenen hier te moeten neèrschryven, is dat doorgaens de oorspronkelyke vlaemsche stukken veel meer beval len dan de vertalingen van fransche, en inderdaed wy hebben bemerkt, dat het publiek koel bleef ge durende de luimigsle blyspelen, welke nogthans door goede spelers vertoond waren. Waeraen dat toe te schryven? Welenkelyk aen de eenvoudige reden dat het vlaemsch publiek van den burger- en volks stand de vertaelde stukken niet verstaet. Het volk begrypt de toestanden niet omdat de fransche zeden en de fransche omgang de onze niet zyn; het verstaet de tael niet, omdat de vertaling te veel naer het oor spronkelyke wendt en fransch is in vlaemsche woor den het verm.aekt zich niet omdat de fyngeestige spreuken en het zout van :t stuk weggenomen zyn door de vertalingen vervangen zyn door de gedw on gene en -onvlaemsckc volzinnen, want elke tael heeft zoo hare eigenaerdigheid, welke men in de vertaling niet volkomen kan bewaren. Ziedaer eene bemer king, welke wy ter overweging geven aen alle too neel 111 a e tsc h a 1 >py e 11 «Wat nude uitslag van het festival betreft, alle voorstaenders van het vlaemsche element, alle yve- rige beoefenaers der moedertael mogen er zich over verheugen. De genegenheid van de vlaemsche tael heeft hier in stad buitenmatig toegenomen en wy twjfelen zeer of er in eene stad van België een treffe- lykcr en talryker publiek niet zoo veel gestadigheid eene reeks vlaemsche vertooningen bygew oond hebbe. Er was telkeiis eene volle zael en de treffelykste standen der stad waren er vertegenwoordigd de verfransching, die hier betreurlyke verwoestingen aengerigt had, heeft eenen harden stoot gekregen en het is reeds zoo ver gekomen, dat men hier niet meer beschaemd is als men vlaemsch spreekt, maer dat men zich beroemt als men er kan spreken «Wy nemen deze gelegenheid te baet om de Vlaem sche Ster geluk te wenschen met den uitslag harer poogingen. liet festival is volkomen geslagen, en door het inrigten van hetzelve heeft zy het vlaemsch tooneel en de moedertael veel dienst gedaen. SENAET. Aenneniing der wet op 't gouden geld. In zitting van vrydag laetstleden heeft de Senact uitspraek gedaen in de belangryke kwestie van de vrye circulatie der gouden Napoleons in Belgie. Hel wetsontwerp waerby wettigen loop wordt toegekend aen 't gouden geld is aengenomen, door 53 stemmen tegen 17 en 1 onthouding. By koiiinglyk besluit van 16 april is Mr. Aug. Vandonbusscheheelmeester en oud-burgineester onzer gemeente, bygevoegd-regter by het vredege- regt van hel kanton Kousbrugge-Ilaringhe benoemd, in vervanging van d'heer J-B. Ruyssen, overleden. Woensdag is te Alveringhem een persoon aen- gehouden, betigt van pooging tot vergiftiging op den persoon van P. Vermeulen en zyne huisvrouw De- corte, herbergiers in DE ZWAEN, al da ex. De moord- pooger had eene zware dosis arseniek geworpen in eene kernmelksoep welke op 't vuer stond. De echl- genooten hebben het bemerkt en de dader aenge- klaegd. Indien men het openbaer gerucht gelooven mag, zou hy reeds over eenige weken getracht heb ben deze lieden te vergeven, doch de hulp der ge- neeskonst zou ze gered hebben.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3