WAT ONS DE SOLDATEN KOSTEN 1000 MILJOEN! Dat is verschrikkely k veel als men nadenkt dat zoo eene vervaerlyke som met het zweel des burgers is moeten betaeld worden oogenblik geheel toepasselyk zyn. Mogt de werssch van Frieclrick Oelker, die osk de onze is. thans ver hoord worden Gewigiigheid van ■persoonlijke kiezing-agitatie. Welaen, gy Vlamingen, moedig acn't werk op dat men zie, wat er by de aenstaende kiezingen te bekomen is De voorbereisels daertoe kunnen niet te vroetydig gemaekt worden want het is niet alleen te doen om de welbegrepen overeenkomst der reeds l>estaende maelschappyen uit te roeren, maer op vele plaetsen zal daerby nog eene yverige en aenhoudende werving noodig zyn, om voor de kie zingen nieuwe vrienden tot bescherming der rnoe- dertael te winnen. Tot dien einde, denk ik, moest niet alleen by middel der pers, maer ook des levenden voords, gewerkt worden, Eene welberekende, en degelyke aenspraek, le regter ure en te regter plaetse ingebragt, werkt meer uit dan een dozyn dagblad artikels. Gelyk het schynt, heeft men de werking op de persoonen nog weinig beproefd de geschiedenis der vlaemsche beweging weet nog van geene volks- hyeenkonisten te gewagen, die zich tot doel stelden op de kieziugen eenen invloed ter gunste der tael uit te oeffenen. Is er niemand die de verdienstelijke, roemvolle rol van poliischen lael-agitator op zich zou willen nemen Wil geen der jongelieden zich daertoe wyden Is geen der aenzienlyke heeren des lands geneigd, ten beste der moederspraek, zynen naem vooruit te stellen. Geen een Maer zouden ook allen op deze vrage zwygen, dan is daerom de vlaemsche zaek nog niet verloren. Doch dan drukke de pligl op iedereen nog sterker, telkens volgens zyne krachten tot het gemeenzame doel te werken. Welaen dan werkt allen En dat geen enkele vergele, wat hy de tael des lands schuldig is De eene roepe den andere Zschokkc's woorden toe u Eert de tael uwer natie, en vvaekl voor hare be- houdenis Want de tael is het eigenaerdige kleed des nationalen geestes, waerin deze zich vrij en magtig beweegt. Elke uilheemsche welke de voor- keur erlangt, verandert in eenen kluister of in i> niommeryen leidt tot onvaderlandsche denk- wyze- leder bedenke dat een Vlaming inet fran- sche tael noch Vlaming nog Franschman is, maer een droevig tusschen-ding, dat aen niemand bevalt, een manwijf, die noch aen man noch aen vrouw behaegt. Wat van de jongheid te verwachten is. Fn konde men niet te min dat alles vergeten, en zouden de ouden reeds te oud zyn geworden, om zich aen de kluisters der gewoonte of der ydelheid, of aen de banden des party-geestes te ontrukken, wel nu, dan zal de jongheid in het strydperk treden. De jongeling zal niet dulden, dat de spraek der ge- boorte-plaets verbannen worde; dat men ze hoone en versmade, die toonen hunner krachtige en magtige voorvaderen, die spraek, welke eens een Keizer sprak, in wiens ryken de zon niet onderging De jeugd is immers voor al w at hoog en edel is, gevoelig; en is er eene hoogere, edelere tack dan die voor den roem en voor het regt. zyns volks te werken Men verzake noch geloof, noch godsvrucht, mch de vrv- heid ieder volge zyne overtuiging en de inspraek zvns geweten maer, hoven den twist* der ouden verheven, reikt elkander de handen, en belooft hei lig de tael te beschermen De oude sterven aen de jongheid behoort de toekomst Eert uwe vaders maer, wanneer gy hen in den geboorte-grond (er rust hebt gelegd, en ver geet dan niet, dat die zelfde aerde ook de voorvaders dekt, die geene vreemde talen sprak^, maer als getrouwe Vlamingen leefden en sliervegr! Een volk kan tegenspoed hebben, het kon in dt^wisp/jjjurige lotgevallen der wereld onder 't juk gedwongen en, ja, door het geweld verbryzcld worden dat leert de geschiedenis genoegzaem. Maer dat een try volk een geheel volk, uit eigene uendrif'l en met vrywili.ige xelf- schending, zijne moedertuel opgeheven liebbe die gru wel zul nog moeten gezien worden. En zou Belgie zulk voorbeeld willen geven Zdlks zal de deugd niet gedoogen. Zy zal worstelen, en 't zal wel gaen Ziet hier hoe Reinaerd de Vost over deze kleinig heid zyne rekening mackt. De Wandelende Jood en hel befgisch budjel van oorlog. Sedert het jaer 50, zegt men, heeft onze armee ongeveer duizend miljoen aen Belgie gekost. Gy kent den wandelende Jood, niet vvaer?Ten minste gy hebt dikwyls van hem liooren spreken. Die vent is nu al 1861 jaer op de been, en heeft altyd 'ncn brabaiidschen schelling in zyne tesch. Dit valt hem tegenwoordig redelyk lastig, want de braband- sche schellingen zyn venyn, gelyk de Meuldenaren in Juny, en geen inensch wil ze aentiemen. Dal ze noch van nikkel waren, a la bonne heure maer van zilver Neenit nu eens dat, in plaets van dien eeuwigen schelling, onze vriend, duizend miljoen, of het be loop van onze budjetten van oorlog sedert 1830, gekregen bad, en dat hy er alle minuten eenen franc moest van aen den aamen geven hoe lang zouden hem die duizend miljoen duren Misschien wel tien jaren Meer. Twintig Veel meer. Vyftig Nug veel ineer. Toch geen honderd jaer zeker Gy zyt er niet, vriendje. Nochtans, in 100 jaer, nieeten er wel duizend mil joen minuten zyn. Ja Neemt eene schalie en begint eens te cyferen. Zyt gy er Ja. Hoeveel minuten zyn er in een uer Zestig. En hoeveel uren in eenen dag Vier-en-twintig. Zeer goed Hoe veel is 24 macl 60 7 Veertien honderd veertig. prachtig! Er zyn dos 1440 minuten in eenen dag. Welnu, hoe veel dagen zyn er in een jaer Drie honderd vyf-en-zestig. Hoeveel is 363 keeren 1440 Vyf honderd vyf-en-twintig duizend zes honderd. Charmant Dus een jaer maekt 525,600 minuten. En er zyn 1861 jaer verloopen, sedert dat de wan delende Jood begon te wandelen. Hoeveel is 525,600 vermenigvuldigd door 18Ct 998 miljoen 131 duizend zes honderd. Gy zyt een eerste cvferaer Zoo dat wy-in 31 jaerkens zoo veel geld aen onze armee verkwist hebben, als een man, die alle minu ten een franc uitgaf, sedert de dood van Christus, zou kunnen doen.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4