Ten anderen lezen wy in het Boterkujpje van Dixmude, over de zelve stof, het volgende AERDAPPELEN. versteend en zwart van insekten de aerdappel staet zoo wilderig, dat, indien het de Voorzienigheid beliefde hem van zyne kwellende ziekte te sparen, er wel zooveel aerdappelen zullen geoogst zyn als er van dit jaer reeds druppelen water gevallen zyn, (een weinig minder). De klavervoeder is overvloedig en het gras heeft men sinds jaren zoo schoon niet gezien. Van alle kanten onzer provintie vernemen wy dat het uitzicht van den oogst een voldoende verhoop van gelukken oplevert. De granen staen wonder schoon, doch voornamentlyk zyn het de tarwe en de rogge die overal aen de verwachting der landbou wers beantwoord. Deze laetste vrucht die door de laetste regens in den grond gestuikt lag, is overal regt gekomen en de warme zonnestralen begunstigen ten hoogsten haren bloesem, die begonnen is. Wat de aerdappelen betreft, deze staen zoodanig weelderig en schoon, dat, is 't zake er geene onge lukken aen overkomen, men nooit zulken overvloed van deze vrucht zal gehad hebben dan dit jaer. Zulks is het algemeen gevoelen datwy door oude landbou wers uit onze omstreek hebben hooren vertellen. Wat de steenvruchten betreft, zoo als abrikozen, perzikken, pruinen en krieken, die zullen weinig in overvloed zyn, ter oorzaek der late koude en der aen- houdende weersveranderingen die deze lente geken merkt hebben. Maendag laetst is alhier in den walerput der hofstede van Pieter Desaegher, zekeren Cornelius Pinte, oud 5 jaren, verdronken. De verledene week hebben de echtgenooten Loniniez-Boussemaere, te Isenbcrghe, hunnen jubilé van 52 jaren huwelyk gevierd. Te Nieuport is er een proefnummer van een nieuws- en aenkondigingsblad verschenen, voor litel voerende: De Stad Nieuport. Hetzelve zal weke- lyks ten pryze van 5 fr. 's jaers uitgegeven worden. Onder anderen zegt het in zyn programma Hetzelve is bestemd om het plaetsclyk nieuws en dit van het omliggende mede te deelen, alsmede over te nemen de artikelen die geoorloofd worden tot een algemeen nut en welzyn te strekken. De in- en uitvaerd onzer have, de beweging van de burger stand, de slaetpryzen der byzonderste merkten en aenkondigingen van allen aerd, zullen verder den inhoud van dit blad wekelyk uilmaken. Op Maendag 24 juny 11., is er te Nieuport overgegaen geworden tot de aenbesteding van het afbreken van het westelyk front der vesting van aldaer, werk by bestek geschat op 61,600 franken. Het getal muziekgenootschappen die maendag II. aen het festival te Merckem hebben deel genomen beliep tot 16, te weten Merckem, Brielen, Zarren, I.angiiemarck, Watou, Cortemarck, Alveringhem, Becelaere, Eessen, Staden, Westouter, Beerst, Nieu port, Veurne, Dixmude en Yperen. YPERE. In den nacht van donderdag tot vrydag is de vleeschouwer Frans Speybroeck alhier, in 't geheim uit de stad verdwenen, met vrouw en kinderen, en alles wat in zyne wooning was, mede nemende. lly schynt naer Frankryk te zyn overge stoken, en laet voor omtrent 10,000 frs. schulden achter, Maendag, 17 dezer stonden op de markt van Bergen 3 zakken tarwe te koop, in welke het boven ste graen, dienende voor stael, vet gemaekt was, met inzigt om hetzelve gledder te doen voorkomen in de handeling, en alzoo het te doen aenzien voor eene betere kwaliteit dan het iuderdaed was. De politie heeft de 3 zakken aengeslagen, en de zaek voor de korrektionnele regtbank van Duinkerke gebragt. Ziehier het antwoord op de vraeg of het jaer- lyksch inkomen van de gebroeders Rothschild, 35 miljoen fr. voldoende zou zyn om er de honden al léén, van Frankryk, mede te on.derhouden. Naer het bedrag van bet ontvangen tolgeld is het bewezen geworden dat, in 1856, er in het departement der Seine 75,446 honden wierden gehouden. Mr. Block, in zyne statistiek van Frankryk voor 1860, brengt het getal der honden voor de 88 departementan van Frankryk op 2,000,000. Neemt nu dat elke hond gezien de duerle der levensmiddelen dooreen 10 centimen daegs kost, dat is dus 200,000 franks daegs voor de twee miljoen honden, of 75,000,000 byjare. Nu, Rothschild heeft slechts 35 miljoen 's jaers in komen, of 95,890 fr. daegs, of 398 fr. per uer, onder dag en nacht, of 6, 50 cent, per minuet. Van 35 tot 70 blyft 35. Er zouden dus twee fortuinen, gelyk aen deze van Rothschild, benoodigd zyn oin alleen de honden, in Frankryk, den kost te geven En als men rekent dat er in Europa 277 miljoen inwooners zyn, en er een hond op 27 inwooners zoude gehouden worden, dat is ongeveer lOmiljoen honden, dewelken jaerlyksch de bagatel van 365 miljoen franks kosten, of anders gezegd, jaerlyks meer dan een derde van een miljurd opeten Met 1186 peerden zoude die som in 5-frankstukken kunnen vervoerd worden, de vracht gerekend aen 600 kilos per peerd. Hoe veel arme menschen zouden er nu kunnen een eerlyk bc- staen hebben, met hetgeen de honden alleen in Europa binst het jaer kosten Middel om driemael vruchten te hekovfien van dezelfde scheut. Een Tijdschrift over Landbouw geeft het volgende middel op, oin driemael aerdappelen te bekomen van dezelfde plant Wanneer de aerdappelen tot den staet van rypr heid gekomen zyn, ontbloot men den eersten struik van aerde om er de aerdappelen van to plukken, zonder den steel of de plant uit te trekken dan legt men dien steel neder, en men dekt hem met de aerde die voortkomt van de ontblooling van den tweeden struik en alzoo tot het einde van de reek. Eene maend daerna, herhaell men dezelve wer king, beginnende aen den struik waer men de eerste mael geëindigd heeft. By deze tweede plukking, bekomt men grooter aerdappelen dan by de eerste. De derde is minder overvloedig, en de aerdappelen zyn van middelbare grootte. Wanneer men den steel der aerdappelen naziet, men bemerkt dat elke oog of knop eene kiem of kleine knol aenbiedt. Nu, met een steel te ontbloo- ten zonder hem uit te rukken, ontwikkelen zich de kiemen in den door de uitdoening malsch gemaekten grond. Onze lezers kunnen de proef nemen van deze docnwyze, die gemakkelyk is om te bewerkstelligen.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3