Ter navolging Historische Mengelingen ROUSBRUGGE-HARINGHE. DK ROUSBRUGSCHE ZADELMAKER. daervan is dat or olken marktdag vcrkooper.s met hunne waren te laet aenkoinen. Zoo handelen is onze reeds ziekelyke markt total te niet doen. In hel voorbygaen zeggen wy ook aeri de veistan- dige lieden, dat de markt, ten minsten eiken zater dag namiddag, zou behooren gevaegd te zyn, die stinkende o\erblyfselen van den verkochten v sch, enz., enz., beeft van de eenc week op de andere daer niet noodig Ie liggen. Hel gras moest men van luss«!'en de stcenen weeren, dal zou zoo blyken van een toeziende oog geven. De pomp heelt eene ver stoptheid en men laet dat nuttig schepsel daer ver laten en alléén. Wacroni toch geen nicdelyden met de pomp en de arme burgers die te vergeefs liaer zoo dikmaels o;u water smeken brave en verstandige lieden zegt dit toch aen de hoeren leden van onzen gemcenteraed, zy zullen het misschien doen. Terivvl men de geheele natie kruist niet forten en kanoiis deelt de Moniteuii van 21 II. eene oneindige lysl van kruisen van het Leopolds-orde in liet leger enz., mede, dat wy ze te vervelend vinden om lezen. IIegt zoo, inynheeren, kruist maer op den borger in zyne beurs en den soldaet op de borstGy zyt op weg 0111 een wacrlyk gekruist Belgie Ie maken. Maer, God beware u Zoo liet land eens van kruisen zwanger wordt dan zal uw BREVET ge- teekend zin. Hel franscli gouvernement komt een maetivgel te nemen strekkende tot aenniocdiging der schoolop zieners voor'I lager onderivi s en heeft tevens een fonds van <50,000 franks ingesteld lol het uitdeelcn \an buitetigewoone vergeldingen aen de lagere on-" dcrwvzers op den buiten. Indien ons Gouvernement zulke dingen naaeple, wy zouden er niets tegen hebben. (Ghondwet.) De Musim.a bevat de volgende nota Wy vernemen da t de ontslaggevingen van Mr. den Burgmeester en de lieeren Seliepenen der stad Brussel door liet gouvernement niet zyn aenge- nonieii. ii over de gemeente (!2<ir Vervolg.) IV. HET GEUZE N NEST, Niet verre van het dorp, aen de linker zyde der straet genoemd Dooden ireg (x) die naer Hariiighe leid, stond een geheel oud huis, met water omringd, en sedert lange jaren niet bewoond was velen ech- (x) Die male beeft haren naem gettoncn uit de gewooniedie de Housbrugge- Maren haddeu de devden van het oorp langst daer naer het tcrkAof san Harin- glie ener te N<»t»ren. ter wisten niet aen wien het toebehoorde, nooit had men er iemand zien uit of ingaen. De zonderlingste vertellingen liepen in bet dorp en hyzonderlyk by de gebtwen rond. De eene bad des avonds al in de na- bybeid wandelende, bet gruwelyk gehuil van eene belscbe vergadering gehoord, de andere had er eenc heks of de lange Maeije ontdekt, een derde had er witte spoken zien dansen en springen. Eindelyk, de menigvuldige verhalen van dien aerd boezemden de hvgeloovige inwooners eenen onuitsprekelen schrik in, en niemand meer had nog gewaegd in de uabyheid van bet door den duivel bewoonde huis nog te wandelen. Ten dien tyde geloofden de inensehen nog al gauw aen spoken en geesten, aen heksen en looveraers, en de weinige die niet liglgeloovig waren, aenzag men als gcddcloozen, ja zelfs dikwils als ketters en geu zen. Op de zelve avond dat wy Jaeobus Ackerman en zyne drie vrienden in de herberg den Engel gevon den hebben, indien iemand het had willen wagen een klein nachtbezoek naer bet verlaten kasteel te doen. hy had er juist wel geene meusciien van het gemeene slach ontdekt, maer toch ook gcenc heksen, spoken of tooveraers. Juist met den slag van elf uren op de kerktoren van Haringhe, een in 'I zwart gckleedc man stapte dc herberg den Wvngaerd uit en trok de doode weg in. Na eenige stappen gaens, keerde hy zich om zoo als of hy gevreesd had vervolgd te wezen. Niemand ziende, sprong hy over eene kleine haeg en liep door de velden naer hel oude gebouw. Op eenige schreden van de gracht gekomen, bragt hy zyne twee handen aen dc mond en bootste met eene merkelyke juist heid het geschreeuw van den nachtuil na. Aenstonds hoorde men in de nabvheid de herhaling van het zelve geschreeuw. Eene kleine duer die men nevens de ingangpoort in de buitenniucr bemerkte ging open en een man, ei en als een krygsman gekleed, niet helm en yzeren borstplaet vertoonde zich, roèpende Wie Vriend, antwoordde de andere. Eenige oogenblikken daerna ging het poortje we der toe en de twee mannen verdwenen achter den niuer. Voor middernacht waren al zes andereu op dezelve manier binnen gedrongen. De portier, (want hy zag liet er uil,) geleidde hen beurtelings door tw ee of drie stik donkere kamers tol binnen een klein vertrek, in eenen hoek gebouwd en zoo even als de andere plaetsen, eenzaeni en stil. Alleenlyk was het verlicht dooreen lampje dat aen het gewelf hing. Daer gekomen zynde. zonder iets meer te verriglcn, verliet hy zynen makker dien hy vergezeld had, sloot de deur toe en ging naer het bnitenpoortje weder om andere bezoekers af te wachten. Zoodra de zwrfile kerel die wy van de Wyngacrd tol binnen de muren van liet kasteel vervolg hebben, op zyne beurt in het vertrek gelaten wierd, vcr- plaetstc hy een panned van liet houtwerk die de muer bedekte, stuikte eene deur open en ging een geheime trap af die in de dikte van den zeiven muer gemaekl was. j— Het panneel vloog achter hein toe zooliaest hy op de eerste trap stona Die geheime opening met de allergrootste kunst verborgen, geleidde naer twee achter een geplaetste

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3