HOFSTEDE, Définitieve Toewyzing MENGELINGEN. VRYDAG 16 AUGUSTY 1861 GELEGEN TE POPERINGHE Jflaer ingesteld 23,100 frs. Men kan ook alle inlichtingen bekomen In- don Notaris ADOLPHE VANDENBOOGAERDE, te Proven. ONZE MARKT. het huis, op den te verkoopen grond staende, leg gende weerde over te nemen. Voor de voorwaerden der verkooping zich te be geven by den Notaris VANDENBERGHE, te zelve Koushrngge-Haringhe. ten 2 namiddag, in de herberg DEN APPEL te Poperinghe, zal de Notaris VANDENBOOGAERDE, residerende te Poperinghe, overgae» tot de van eehe GOEDE BY HET GEHÜCHTE ST. JANS CAPPELLE; groot 9 hectaren, 49 aren, 84 centiaren, gebruikt door sieur Joannes - Franciscus f nnieretol bavo 1868, mits 700 franks palende voornamentlyk aen de Duivinne dreef, MM. Despot te Veurne, Arthur Merghelynck te Ypercn, de kinders Brutsaert en M. Van Hcninghe te PoperingheHenri Hammelrath en Floor^Becquaert, te Yperen. Niet zonder genoegen vernemen wy uit goede bron dal onze gemeenteracd voornemens is en besloten heeft middelen in het werk te stellen ten einde de belangen onzer wekelyksche markt in het oog te houden om haer aldus van eenen gewissen onder gang Ie behoeden. Dat is noodzakelyk, regt en verstandig. Loet ons verder nog over de zaek spreken. Men weet dat onze markt, door het leggen van den steenweg van Oostvleteren naer Poperinghe door Westvletercn en dan van deze laetste gemeente naer Crombekc en Stavelc, alsook door het inrigten der markt van Oostvleteren, zeer verminderd is en nog meer zal verminderen door het leggen van den steen weg van Crombeke naer Poperinghe. Bemerkt eens wel, gy die zegt dat er voor de markt niets behoort gedaen te worden, heeft de stad Poperinghe niet uit eigen wil veel toegedragen tot het leggen van dezen laetsten weg dit is immers geheel en alleen in het vooruitzicht van later voordeel, om haer door ge- makkclyke wegen aen andere gemeenten te verbin den en zyne markt te verbeteren. Welnu, alles wat Poperinghe hierin haer voordeel gedaen heeft moet ongetwyfeld ten nadcele der markt van Rousbrugge vallen. Beminde lezer, wilt dan het logieke van het voor- gaendc niet zeggen verbeterd uwe wegen zoo ver beterd gy uwe markt en geheel uwe neóringdoende bevolking Ook dat is, gelooven vvy, den duerzaemsten pligi cener regering, en onze bevolking zal het gemeentc- bcstuer dank verschuldigd zyn wanneer het in zyn besloten werk volherdt, zoo niet, wy winden er geene dokskens aen noch vreezen geene tegenkanting is het bestuer onzer achting onwaerdig. Nog verder Het ware dwaas de betangrykheid eener markt te betwisten in een dorp als het onze, geheel de be volking herkend de noodzakelykheid, daeruit volgt dat, wanneer wy de noodzakelykheid van een ding herkennen, alle verbeteringen voor hetzelve moete.v beproefd worden, geld moet opgeofferd zyn om het van beter lot beter te maken. Wie anders spreekt, is door hebzucht gekweld en heeft geen anderen god dan den god van onwetendheid of den god van geldzucht. Welke verbeteringen nu de gemeenteraad in hare beraedslaging in het oog heeft genomen, weten wy niet. nog inin welke leden met de zorg en uitvoering belast zyn, maerhoe en wie het zyn mag, wenschen wy dat er waekzaemheid aen den dag gelegd worde en dat aen die werkzaemheid de bekwaemheid ge- paerd zy Alaer is het waer, hetgeen men ons aenmeldt dan hebben wy geen zweet genoeg om onze schaemte te verduren voor hen die het aengaet men zegt Dat er voorstellen lot verbetering van onze mafcrt door een der bekwaemsteleden gedaen zyn geworden, en o wy durven het byna niet zeggen, dat deze hevig betw ist zyn geweest door leden die voorhielden dat het verbeteren der markt het gemeentebestuer niet aengaet, maer wel de neêringdoende lieden die er voordeel kunnen uittrekken dat het niet regt- veerdig ware een ieder te doen betalen voor iets te verbeteren die niet tot algemeen nut strekt, of wel die slechts nuttig kan zyn voor een vierde der in- wooners, 't is te zeggen voor de neêringdoenden van Rousbrugge alleen Lezer, wat zegt gv van zulke redeneerkunde of gezond oordeel Zyn dat stadhviiswoorden of zyn het gren Wel hoe cene openbare markt is geene zaek die liet geincentebesluer aengaet!? De neêringdoen den alleen zouden behooren kei- en steenwegen te leggen, zandstraten te maken, de voetpaden te ver beteren, de uren der markt te regelen, premiën voor de meest ter markt gebragte koopwaren te geven, 'een boterklomptc-markt, enz. enz., in te rigten, dam de reinheid te onderhouden er verfrisschend water te bezorgen en de politie tot goede orde en regeling te houden Dit verdiend geene hekeling, want w v gelooven niet dat die opmerkingen ernstig gedaen zyn, maer wel om met het volk den spot te dry ven, wiens zaek- liandelaers zy zyn. Anderen, zegt men, hebben voorgehouden dat men behoorde iets te doen voor de markt van Rousbrugge, maer zonder kosten, iets doen, zonder kosten' want zy in den raed gestemd zyn met belofte van gespaerzaemheid Welke opmerking hier op maken De eenigste is dat wy die leden voor de regtbank van het Rous- brugsch volkswezen moeten dagen, en hen vragen,. Mynheeren, aen wie hebt gy belofte van gespaer zaemheid gezworen was het aen den handelkring, aen den onbeniiddelden borger, aen den werkman 7 aen de welke van dc grootste tot de kleinste verbe tering, in alles wat eene gemeente aenbelangt, bloei en welvaren moet te weeg brengen Was het aen hen, die alleen het regt hebben zich het volk te

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3