MARKTEN. BURGERSTAND Veurne. Per 145 lieters. 14 aug. 7 aug. 1 5 Bergen (Frankryk). Per bekt. 1/2 aug. 12 aug. j 11,00 delen bestaen, voor eene gemeente, om eene nieuwe markt in }e figten, of van eene kleine markt eene groote te ma|ien, want het princiep ons leert dat alle goede inrigtingèn en verbeteringen tot voorspoed aenleiding geven. Maer toch, indien dit in alle plaet- scn doenelvk Mare, dan zouden onze buren ons reeds lang vooruitgestreyen zyn en de markt van Rous- brugge zou slechts nog een doode letter in den Alina- nach zyn, blyken daer van de beproevingen van sommige gemeenten die er maer te wei ten onzen nadccle in gelukt zyn. Terwyl nu de plaets en ligging onzer gemeente eene markt mogelvk maekt, is het wel hoogst nood- zakelyk haer bestaen te verzekeren door alle noodigc middelen te beproeven. Niets vraegt meer begunstiging dan den koophan del en niets heeft meer begunstiging noodig, om dal zy de ziel is van ons bestaen. En wat zouden wy nu doen om onze markt en by gevolg den koophandel ter hulp te komen. Wy zouden 1° De toegangen verbeteren. De toe gangen verbeteren door het leggen van steenwegen, onderhouden der straten, voetpaden, bruggen en waterleidingen. Terwyl het onderhoud der beurtwegen ten laste der gemeente maer niet ten laste der aenlanders is, zoo is het niet alleen de pligt van een bestuer de straten te vermaken, maer de voetwegen ook moet zy in goeden staet houden, in zonderheid de meest ongebruikelyke en deze die de straten doorkruisen. Wy moeten in het voorbygaen onze spyt uitdruk ken over den slechten onderhoud der straten alhier, en dit alles, zegt men, om kosten te sparenLet wel op, dat zyn gespaerzaemheden die den koophan del duer moet betalen wy wenschten dat onze bc- stuerders hierop hunne aendacht wilden vestigen en wel zien wat hier in het belang van allen moet gc- daen zyn. - 2® De uren vaststellen opdat een ieder zou w eten op welke uer de verkoop begint, en ook opdat de ver af woonende lieden den lyd zouden hebben, ten minsten by winter, met den klaren dag den weg te kunnen afleggen. 3° Het afschaffen der marktregten, of ten minsten deze afschaffing toepassen op dingen van kleine waerde, zoo als groensel, enz. Wel is de betaling klein, zy is nog te groot voor den armen dompelaer, die, om eenig geld te garen, al het kleine verkoopt dat hy ontberen kan. Menig- werf hebben wy lieden de markt weten ontvlugten, hunne goederen elders zien dragen, 0111 de 2 centim" standgeld te sparen. En wat nog een grooter bewys is zien wy hier niet de leveringen der konynen op andere dagen dan de marktdagen geschieden Waeruit heeft dat zynen oorsprong alwéér uit de betaling van bet standgeld die men aldus ontgaet. Ten anderen, is het stelsel strydig met den vryen handel, zy is eene geldafpersing, die, wy weten niet waerom bestaet. fnderdaed, is er iets ongegronder, iets zinneloozer dan iemand te doen betalen voor cenige stonden op eene openbare plaets te staen waer men geen de minste schade veroorzaekt Als dit regtyeerdig is en zoo moet zyn, wc! waorom doet men op anaere dagen de peerden die er soms uren, rytuigen die er soms dagen en nachten staen, ook geen standgeld betalen Waerom mogen er mesthoopen daer gelegd worden zonder betaling te doen Waerom dat alles niet en slechts het groensel de boter, konynen, enz., enz. Plat af, dit stelsel is onregtvaerdig en verdient geheel en gansch afge schaft te worden. DER MAEND JULY. Geboorten. 2 JULY'. Theophilus Henricus Melis, zoon van Eusebius Franciscus en Joanna Ther. Camerlynck. 4 Amandus Henricus Deneckcr, zoon van Petrus Josephus en Sophia Clementina Moury. 9 Henricus Cornelius Portier, zoon van Hhïlippus Joannus en Arsenia Rosalia Cornelte. 11 Romania Juliana Ryon, dochter van Rencdictus Eugenius en Hortencia Clementia Laseurc. 18 Einilius Petrus Desiderius Victorieus Allaerl, zoon van Desiderius en Flavia Stephania Caron. 19 Edmundus Renalus Harre, zoon van Ludovicus Seraphinus en Francisca Amelia Debevere. 20 Henricus Eduardus Vanhoucke, zoon van Carol. Augustinus en Amelia Barbara Vuylsteker. 25 Juliana Maria Slosse, dochter van Livinus Coiist. en Amelia Sophia Blondeau. Virginia Eugenie Duchene, dochter van Jacobus Caesar en Rosalia Martina Corbeau. 24 Alphonsius Emilius Plancke, z. van Benediclus Seraphinus en Sophia Jacoba Vansteenbruggc. 25 Alphonsius Bernardus Haemers, zoon van Sera phinus Josephus en Ludovica Juslina Sampers. 50 Florentia Clementina Scharre, dochter van Jaco bus Leopoldus en Anna Theresia D'arras. Sterfgevallen. 9 JULY. Rosa Theresia Barbara Boucryweduwe van Franciscus Xaverius Croigny, 59 jar., koop vrouw, dochter van Ludovicus Josephus en Agnes Cecilia Delanote. 12 Jacoba Victoria Warmoes, huisvr. van Urbanus Franciscus Top, geboren te Eessen, 79 jaren, dochter Cosmas en Marie Norreel. Tarwe 36,00 30,00 35,00 58,75 Rogge Sucrioen 20,50 22,00 21,00 22,25 20,00 22,00 19,50 21,50 Nieuw Sucrioen. 18,00 19,50 Haver 16,00 17,00 17,00 19,00 Boonen 29,00 50,00 30,00 30,50 Er waren te markt 1072 hcktoliters. Tarwe 40,42 40,80 Rogge 22,60 Sucrioen 19,86 20,26 Haver 17,08 15,90 Boonen 35,74 7 Aerdappels 9,50 Vlas p. 1 1/2 kil. 2,16 2,12

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4