MARKTEN. Veurne. 14 aug. Bergen (Frankryk). Yzerenweg. Poperinghe. voelen der Roosbniggenarett dat hy met werken is ryl. geworden, inder zy bedriegen zich De zadelmaker is ryk, ik weet bet, by heeft een schat vejborgen, en ik wil u verhalen waer hy dien gekregen heeft. Eenigen tyd voor zyne ae»kouist te Roushrugge »n 1546, was by op reis van Ryssel uaer Bergen-SI- Winox, waer hy door zyn meester gezonden was. By de terugreis vernachte hy in eene herberg langst den weg van Wornihoudt uaer Cassel. Een voornaein reiziger die hy niet gezien had, was eenigen tyd voor hein de herberg biuneu geslapt, liadt hel avondinael genomen, een kamer gevraegd en was gaen slapen. Omtrent middernacht, Ackerinan die ueveus de kanier van den vreemdeling sliep, tioorde gerucht, hy sprong uit zvn bed en ging zyne kamer uit. Nau- weiyks was hy in den gang gekomen of hy stuud voor een gemaskerde kerel, geladen met eene valies die hy uit de bedstede van de andere reiziger gesto len bad. Ackerinan die gelukkiglyk een wapen met 4ieh genomen had gaf deu dief zulk een geweldige slag dat hy alles liet vallen en langst een venster vlugtte. Niemand in de herberg w ist met wien zy te doen gehad hadden, en uit voorzichtigheid zwegen zy het. UU, erkentenis, schonk de vreemdeling die ryk edelman was, eene groote soumie getds aen de zadel maker en daer boven nog zyu wapeu in goud gebor- duerd op rood Quweel. Dit alles heb ik eenige dagen nadien door de weerdin der herberg zelfs honren vei tellen. Ik stoud verwonderd te gapen, want het was reeds vyf jaren ueleden dat ik Ackerinan uiet gezien had, noch van hem had hooren spreken, en sedert dieu tyd heb ik slechts eenmael in zyne tegenwoordigheid geweest, ik geloof het was te Yper in 1557. Nu, wal de schat aengaet, by moet denzelven nog hebben, want hy is wltyd gierig geweest. Haer, om te zeggen waer het goud ligt, dit weet ik niet. Du Castel zweeg en de reusachtige voorzitter stond op. Volgens hetgeen wy komen te hooren, sprak hy, het is zeker dat ei^by de zadelmaker der Engelstraet geld Ie vinden i%meer.moeten wy uiet weten. Ik zwyg niet 'dat wy^iet zulk een aeuval te mid den het dorp, veel gevaér loopen er onze kop te la ten Ackerman heeft veel vrienden Decand, die fransche rondlooper die byna alle dagen in deu Engel zit (e praten, is zeer te vreezen, daerom moeten wy wel onze inaelregelen nemen en ons niet door onvoorzigtigheid aen eeneu stryd blootstellen die wy zinder twyfel met de dood zouden bekoopen. liet voorstel van Walter de Kromme is lot uu toe het eenigste die gedaen is geweest. Wie kent een beter middel dm in den Engel te vallen. Du Castel en nog eenige anderen antwoordden dat zy de plaetsen niet genoeg kenden, daer zy nauwe- lyks aengekome.i waren. Anderen sprakeu eveu als Walter. Eindelyk, de voorzitter ziende dat uieinaud iets goeds te zeggen had, nam zelfs liet woord op «Ik geloof het voorstel van Walter zeer gevaerlyk om uit te voeren, want langst de kant van den Yzer, kunnen wy door ledereen gezien en gehoord worden, nog- thans uwe stilzwygendheid doet biyken dat wy geeu ander middel kunnen gebruiken. In de noodzakelykheid zynde, moeten wy alles doen wat mogelyk is om niet veel gerucht te maken en alzeo de bewooners der omliggende huizen niet te slooren. Hoor wat ik u ga bevelen. Gy daer, Prins, die zegt Ackerman niet te ken nen en van hem niet gekend te zyu, gy zult u uaer behooren kleeden en op zekereu avond die wy laier zullen vaststellen, u voor middernacht uaer den En- gei begeven, gy vraegt eeue kruik en gebaert van niets. Zes van ons zitten in den hof rond het achter keukentje, en zes andere achter de oevers van den Yzer, allen wel gewapend en zoo veel mogelyk in 't zwart gekleed. Zoohaest er niet veel volk meer uver- blyft, gy gaet uaer de achlerplaets en geeft het door ons gebruikte teeken. Aenstonds springen de zes uit deu hof vooruit en overmeesteren wie nog binnen blyfl. Wat vervolgens te doen is, geloof ik onnoodig - te zeggen. De zes die langst den Yzer zullen leggen, hebben niets te doen indien geen gevaer zich ver toont. Nu, is het verstaeo Al dc Geuzen die het nog konden, stoudeu op en antwoordden ja. Gedurende deze nog al lange samenspraek, waren andere mannen gekomen, zoodat zy met den slag van middernacht met dertien waren. Zy handeldeu nog van andere zaken van kleiner belang, en uu wei gedronken, geschreeuwd en gevloekt te hebben, vertrokken zy beurtelings zoo zy gekomen wa ren. De voorzitter bleef alleen met de gemaskerde portier, om voor den buit te zorgen en het noodigc schrikverwekkende gerucht te maken teu einde de nieuwsgierigen te verwyderen. Het was dit huis, deze nachtvergaderingdat de schrandere Decandt afgespied en ontdekt had. [Wordt voortgezet.) B B. o. c. Lid run het Letter- en Tooneelkundig genootschud de ThoosTvtHWACHTtas, te Rousbrugge. Per 145 lieters. Tarwe Rogge Sucrioen Nieuw Sucrioen. Haver Uoonen 56,00 59,00 20,50 22,00 20,00 22,00 18,00 19,50 16,00 17,00 29,00 50,00 21 aug. 55,00 59,00 21,00 22,00 20,75 25,00 18,50 20,— 15,50 17,00 50,00 50,50 Per liekt. 1/2 19 aug. 12 aug. Er wareu te markt 1472 liektoliters. Tarwe 41,28 40,80 N" Tarwe 44,00 a 45,00 Rogge 25,71 Sucrioeu 20,52 20,26 Haver 16,71 15,90 Rnoiien I.inzaed 59,14 Koolzaed, winter 41,00 Aerdappels 12,50 II,<H» Vlasp.il/2kil. 2,08 2,12 AENKOMST. 9,50 12,20 's roorg. 5,15 10,00 nam. VERTREK. 5,15 11,00 'smorg. 5,10 4,45 nam.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4