i) VE BROEDERMOORD. MARKTEN. - Veurne. •y ROUSBRUGGE IN DE XV1P EEUW. Per 145 lieters. 22 jan. 15 jan. legenwoordigers des volks ons eindelyk van de afgrv- selyke plaeg der bloedbelasting zullen verlossen. Maer neen, de hoop alleen is ons nog niel toegelaten en noglangen tyd zullen wy moeten gebukt gaen on der de schreeuw endste aller belastingen, welke het volk moet opbrengen. Wat is de bloedbelasting, w at is de nulicieloting?. Vraegt het aen dien armen liefhebbenden vader, aen die teedere moeder en zy zullen het u zeggen. Het is de welstand, het genoegen huns huisgezins dat zy in het tonneken moeten leggen. I)e bevende jon geling steekt de hand uit nacr een rolleken wat nummer heeft hy getrokken voorspelt het de ar moede voor zyne ouders, het ongeluk voor hem of wel zal hy den ouden dag zyns vaders, zyne moeder mogen helpen verligten door te arbeiden voor hun die hem kloek ek gezond groot gebragt hebben? Zie- daer wat het het gevolg is van de milicicloling het is onheil en rampspoed, armoede en ellende voorden werker Niet gy, weihebbenden, draegt het last van die snoode wet Met een handvol geld koopt gy uwen zoon vry maer de arme werker moet voort, immers hy kan geen plaetsvervanger koopen, hy heeft geen geld o Vryheid wat zyt gy eene aenbiddelyke en wel doende zon waerom kunnen u piet allen hulde biën Waerom moet de arme gevoelen Mal' hy niet als de ryke al de weldaden der vryheid genieten kaft De bloedwet is immers daer om te zeggen ryke, gy geniet vollediger de vryheid dan de ar me deze die geld heeft wordt zyn zco.i niet ontno men maer hy die niets heeft, berooft men nog van zvn dicrbaerslen schat Wraekroepend is dien staet van zaken. De ïnilicie- wet verbeteren omdat de ryke en de arme, gelyk het drukkend last gevoelen, dit is byna onmogelyk. De loting afschaffen, ziedaer het eenig rationneel mid del, dat men voor handen heeft. Wy werpen met elke loling eenen droevigen blik op de naemlyst der jongelingen, die hun geluk, den welstand huns gezins moeten op het spel gaen zet ten. De miliciewet heeft menige bloedige traen doen weenen. Niet alleen drukt de dure lyd reeds lood- zwaer op den arbeidsman, maer iets dat hem nog fterker onder de vuist houdt is de bloedwet, immers wy hopen voorde toekomst op een goedkooperen lyd, maer de loting oh! deze weegt reeds meer dan eene halve eeuw op onze schouders, eischt het beste deel van het volk en nog zien wy geene reddings plank komen aendryven die ons van die plaeg moet hevryden (Weekblad Van dixmlde van zondag 11) Historisch Verhacl uit de XVII" eeuw. (Vervolg.) Wanneer nu de eenzame wandelaer langs den Yserstroom been gaet, bemerkt hy te midden eener uitgestrekte weido, eene hofstede beslaende uit dry groote gebouwen, waïïrvan een omringd is met water en welkers muren door rook en tyd zwart geworden zyn... dat zyn de laetste overblyfselen van de abdy der Viclorinnen over tyd zoo ryk en prachtig, (ix) En heden met den verkoop en verdeeling der landen van diezelfde hofstede, is dit laetste overblyfsel ook be dreigd voor eeuwig aen het mcnsehelyk onttrokken te worden. 1. De liedendaegscke inwooners van Rousbrugge-IIa- ringhe zouden zich maer met moeite een denkbeeld kunnen vormen over den toestand huns dorps in de X /II" eeuw Nu loopen zy langs behoorlyk gekasseide straten (x) lusschen twee ryen zoo niet sierlyke, ten minsten tainelyke gebouwen. ?S avonds, dank aen een welge schikt verlichtingstelsel, hebben zy de duisternis niet te vreezen. Gezond drinkbaer water bekomen zj in overvloed. De openbare wegen zyn talrvk en wel on derhouden. De herbergea groot, reinig, wel voorzien, en het getal winkels vergroot van jaer tot jaer. Ein delyk eene wekelykscbe markt begunstigd den koop handel en de nyverheid. )T* De vooruitgang!die groote beweger beeft acn- liangers gevonden, Rousbrugge-Haringhe begint zich naer dringende veranderingen te schikken. Maer, w at was dan het dorp op het einde der XVI" en in het begin der XVll" eeuw Van wederzyde eener smalle strael verheven zich een honderdtal zwartgerookte gebouw en met houten voorgevels byna al op dezelfde manier in vorm ge timmerd of gemetseld, met lage deuren kleine ven stertjes en scherpe daken. Niet de minste evenma tigheid was waergenomen in die slechte tyden bouwde iedereen naer wil en dank langs de stratc en bekommerden zich geenszins met de regelmatige afmeting der zelve. Alhoewel nogthans eenige dier wooningen de prachtige 'schikkingen der spaensche houwkunst aen het oog vertoonden, het niecstendeel waren gemeen of bouw vallig. De straten waren in kleiaerde en inen kan denken in welken staet zy na eet^ge dagen regen zyn moesten. Des w inters was het niet omzigtig zonder lanteern in de hand 's avonds lael op de slraet uit te gaen en nog was men niel geheel zeker zonder ongeval naer huis weder te komen, liet verlichten der stralen was alsdan nog niel gevonden, en de duisternissen be- vrydden wonderlyk wel de aenslagen der kwaed- doenders, ten dien tyde onlallyk, dank aen de afwe zigheid van hetgeen wy nu poïitie noemen. Geen an der w ater was ter beschikking der inwooners dan dat van den Yser(xH). Byna al de w egen die van het dorp naer de omliggende steden en gemeenten leidden waren zoo slecht, dat het des w inters onmogelyk was er dooor te geraken. De herbergen en andere plaet- sen van vergadering en verzetting zoude men nu den naeiu van kroegjes niet durven geven. Eindelyk, het bestucr alhoewel nog al goen inge- rigl verwaerloosde het gemeene best, iedereen wa. aen zyn eigen vernuft overgelaten •-fs C. R. E. V. Lid van liet Letter- en Tooneelkundig genootschap de Tboostverwaciiteks te Roushrugge en van andere liislorissche maclschappycn Tarwe 36,— 41,00 Rogge 20,— 20,50 Sucrioen 16,— 21,50 Haver tl,50 14,00 Boonen 27,00 30,25 57,00 41,00 20,00 27,00 17,00 21,00 12,00 14,50 28,00 50,50 '1?

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4