DE BROEDERMOORD. VLAEMSCUE BELANGEN. ALOUDE KAMERS VAN RHET0R1KA. op boet van de zelve schae te betaelen gauw daer nae; en daer bij ook zonder faelen zal hij nog voorder betaelen dertig grooten hier tot boet voor het onrecht dat liij doet. -=(I3.)=- Eijnd'ling in vergader dagen als de Broeders beraed slagen op te doen wijn, spijs, of bier Dal niemrnd zoo stout is hier 't zij bijkomer of beminder, aen de dienders te doen buider, te doen tappen eenig' drank spijs te eijsschen niet bedwank, en nog voorder lastig wezen zal uien de Kaert vonren lezen dat de boete hier in't end dertig grooten maekt bekent. [Einde). Historisch Verhael uit de XVII" eeuw. M. Chazal, de minister van oorlog, moet al een grillig man zyn, want byna gedurig houdt hy zich bezig met aen de militaire kleeding veranderingen toe te brengen. Nu heeft hv, volgens men beweert, weer bevolen dat voortaen de modelbroeken van het genie-regiment, in plaets van eene beurs, er twee zullen hebben, even als de linie-infanlerie. KOOLMYNEN IN ENGELAND. Een parlementaire document maekt bekend dat er sinds 10 jaren uit de mynen van Groot-Brittanje (503,134,940 ton steenkolen zyn opgehaeld dat het aental der inenschen, die in de mynen gedurende dien tyd zyn omgekomen, beloopt tot 8,466 dat het middengelal van menschenverlies 1 voor 71,480 op gegraefde ton is, en dat, in evenrede van het getal der toezigters van de mynen, dat 12 is, 703 1;2 werk lieden overleden op 1 loezigter. Wy lezen in de Onhaffiankelyke, een blad dat te Hasselt verschynt «i Ontegensprekelyk wint onze moedertael van dag tot dag meer veld, en het is met een waer genoegen dat wy in de laetste gehoudene zitting van den Ge- meenteraed onzer stad, het vlaemsch op het franscli hebben zien de overhand behalen. Verslaggevingen in het vlaemsch doorM. Vanderstraeten antwoorden in het vlaemsch door M. de burgmeester op in het franscli voorgestelde kwestien, ziedaer de ontegensprekelyke bewyzen hunner genegenheid voor de voorkeur der vlaeuische tael. Moed danM. de Burgmeester Moed M. Vander straeten Wy wenschen dat gy waerdige navolgers moogt hebben ONDERRIGT1NGEN EN WETTEN. (vervolg.) -o(16.)=- Als den Eed naer hun vermógen vraegt stilheijdniemand zal mogen sprékenlacchen in 't gemeen op de boete van Groot, Een. -c=(I7.)=- Die hier wilt zijn zonder hinder :t zy bij konier of Beminder moet hem voegen volgens Kaert, want hier word niemand gespaert ook die boelen kenbaer maekcn moet verzekert zijn van zaeken want zoo hij in 't minste faelt zal het zijn op hem verhaelt -=(18.)o- Niemand in Kapel-geboden zal doen tappen 't is verboden schinken bier, of brandewijn, tot dat de zaeken g'eijndig zijn. Die hier meed zal zijn bevonden zal hem niet verschoónen konden maer betaelen zal de boet die hier maer tien grooten doet. _-(19.)=- Niemand zal schaed doen of schimpen met de Guide's ornamenten (4de Vervolg.) Eindelyk onder de schouw en byna in het vuer zat een jonge knaep bezig met de kat te plagen, en wiens geschreeuw en gelach zich zonderlinger wyze paerde met het bassen van den hond, het vloeken der leer- lingspeelders en de zakpyp van den poetsenmaker. De mannen van de tafel verdienen eene nadere beschryving. Het waren vier kloeke kerels van rondom de dertig jaermet bruine aengezigten, breede schouders en welgespierde armen. Alle vier waren op eene ver- schillige wyze uitgekleed en vereenigden om zoo te zeggen op zich de stalen van eenen ouden kleérver- kooperswinkel. Al de trappen des maetschappelyken levens hadden op diè sterke lidmaten eenige lappen of vodden gela ten. Men zag er den broek van den ryken burger, den gordel van den ridder, den gescheurden jas van den bedelacr, den hairen lyfrok van den bergbewooner, de hoofd-kap van den monik, de helft van het kleed van eenen jesuit, den halsdoek der gravin, de muts van den abt, de leerzen van den post-ryder en de kazak van den muskettier. In een woord, een byeenschrab- sel van al wat men in den kleêrkamer onzer heden- daegsche tooneelmaetschappyen vinden kan. De tafel aen welke die mannen zatenstond gelvk wy hooger gezegd hebben, by het vuer, tus- scben den toog en de ingangdeur der herberg. Van tyd tot tyd gaven zy malkander eene groote stee- nen kruik over welker inhoud reeds meer dan half geledigd was. Op het oogenblik dat de jonge nachtwandelaer van wien gesproken is geweest, op het punt stond binnen te treden, was een der teerlingspeelders be zig met vertellen, en mogelyks vvas het de stem van dien man die de andere op zyne stappen had doen terugkeeren. Het was de grootste van alle vier, zyn verbrand aengezigt, zyne kleine zwarte oogen, zvn dik bruin hair, dat in lokken op zyne schouders ne- derviel en zyne zwarte knevels, gaven hem een ge biedend gelaet dat zyne toehoorders scheen te be dwingen. Hy was gekleed met eenen jas van bokken- huid, een half versleten rood fluweelen broek en

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 3