BLIKSLAGEN. LAMPEN. KOPER- STOOFMAKEN AMANDUS GIIWT, MENGELINGEN. Onze Toestand. De Bloedwet der 19c eeuw. Deze weck heeft nog eens het lot beslist wie er van het groot getal jongelingen van 't jaer en en 1{ O SB RU G GE - IIA R1 N G II E Maekt zyne menigvuldige kalanten bekend, dat, nevens de verschillige artikels waerin liv tot heden gewerkt heeft, hy nog eenen nieuwen komt te voegen, namentlyk dezen der LAMl'ES PIIODROGÈNES, ge zegd (Gaz-Quinqüexs). Men kan dezelve by hem bekomen aen tol nu toe nog niet gekende leege pryzen en op alle grootten en modellen. Uy verkoopt ook GAZ-OLIE by groote en kleine mact. Verders brengt hy alle andere Quinquets op dit stelsel over. ZEGT IIET VOORT. Het vaststellen van 's lands begrootingen brengen in onze kamer van volksvertegenwoordigers, telken, en byzonderlyk dezen jare, langdradige bespreken, op voorstellen en afvragingen zoo van de eene of an dere zyde, by. Deze om hunne magtgevers te bevre digen, gene uit oogmerk van tegenkanting, anderen voor de noodzakelykheid, en aldus verderen de zaken zoodanig, dat de begrootingen van 18G2, welke voor hel openen van dezen zittyd moesten gestemd, heden nog niet vastgesteld zyn. En juist het langdurig redetwisten over de begroo ting van het departement van het inwendig beeft ons stof tot nadenken gegeven, 0111 dat wy, in het belang onzer gemeente, er eene groote les voor de toekomste in onlwaerden. Wy wiilen spreken van de vragen aen de kaïner gedaen om de arrondissements komniissariaten van Virion, Maesseyk, Oostende, Ilousselaerc, Ecloo en andere op nieuw in te riglen. Men weet dat deze, uit reden van gespaerzamheid, in 1848 zyn afgeschaft. Op de voorstellen van de achtbare vertegenwoordigers en voorslaenders dezer plaetsen, antwoordde den beer minister Yandc-npee- reboom dat liet hen onmogelyk was aen deze vragen te voldoen nogthaqs dat deze van Virion en Maes seyk, inziende het gebrek aen spoor- en andere ge- mefenschapswegenaen een bestuerlyk onderzoek gingen onderworpen zyn. Verders drukte hy den wensch uit van in zekeren tyd van jaren de arron dissements komniissariaten nog meer te verminderen en, even als in Brabant reeds bestaet, hel bestuerlyk aen het regterlyk te vergelyken. Hierdoor opperd zich de verzekering in ous dal er een tyd zal komen in denwelken het gouvernement alle mogelyke hervormingen in de besturen zal doen en dat, om, zonder nadeel der schatkist, het groote vraegsluk te kunnen oplossen Algemeene verhooging der jaerwedden van openbare ambtenaren, door middel van hunne werkzaeniheden te vergrooten. Alsdan zullen wy op nieuw donaên, belasting en registratie ontvangeryen, zooookcontrollen, vredege- regten enz. enz. zien afschaffen en eens zoo ver, zegt ons, welk lot verwacht de zitplaets van het vredegeregt van ons kanton, Rousbrugge-IIaringhe Eenvoudige antwoord: In vele kringen is het genoeg- zaem bekend dat de hoofdplaets van ons vredegeregt het zelfde lot zou ondergaen even als dit van het milicie kanton reeds ondergaen heeft. De reden hiervan zullen wy niet onderzoeken, ons doel zy alleen het groote onheil te helpen voorkomen. Maer, iets wat naluerlyk zal zyn, is, wanneer men Rousbrugge onder Poperinglie of eene andere gemeen te zou willen rangschikken, dat wy geene waerborgen bezitten om ons zoo oud bestaende vredegeregt te be- honden. Kunnen wy de goede gelegenheid van ons dorp bewyzen Neen. Zyn er geldopofferingen tot het bouwen van toegepaste zalen voor het vredegeregt gedaen Wederom neen. Zullen onze beurtwegen verbeterd zyn en geschikt om uit alle rigtingen met gemak naer ons dorp te komen Groote twyfel want deze dringende werken gaen te traegzaem vooruit... Wy en onze achtbare voorstaenders, zullen verpligt zyn te bekennen dat niet eene rede kan opge helderd worden om de kantons hoofdplaets in onze gemeente te behoudenEn dan zal men, naer ou de gewoonte, het eeuw ig liet is te laet op menige tong booren. Welnu, Rousbrugge, zorgt terwyl het nog tyd is. stelt ten beschikke van het vredegeregt gerieflyke lokalen, maekt steenwegen om den toegang naer uw midden te vergemakkelyken, spaert geene moeite, ziet wel de noodzakelykheid in en paert de wil met de daed. Dit alléén is de reddingsboot om u voor het onheil dat u te wachten staet te vrvvaren.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 2