1842 aen de halelyke konscriplie moeien worden opgeoiïerd. Daerby hebben \vy nog eens looneelen bygewoond, die hel gevoelig, het deelnemend barle schokken uitgelaten blydschap langs de ecne zyde uitgelaten droefheid langs de andere. De tafcrcelen van het goede en van het slechte nummer, door den Eeclooschen schilder De Heu vel zoo waerheidsvol voorgesteld, zyn weèr le vend voor ons opgetreden. Hoor wy zyn gcene vyanden van Vorst en Vaderland, van Vryheid en Onafhankelykheid maer wy zyn groole vyanden van de Konscriptio Vaderland, Vryheid cn Onafhankelykheid, daeraen is onze laetste druppel bloeds tocgczwo- ren maer dat die duerbare panden door de kon scriptie worden bewaerd, zie! dat stoot ons tegen de borst. Wy zouden geheel het milicie-stelsel hel onderst te boven willen keeren, om de konscriptie, dat overblyfsel uiteencn gevloekten lyd, die herinne ring aen cenen vreemden dwingeland, of eens af te schaffen, om 'teven wat wy dacrvoor io de placls zouden moeten stellen. 'l Is dat wy kunnen mcéspreken over de schrik- kelyke gevolgen, welke de milicie-loting na zich sleept. Menigeen zouden wy kunnen opnoemen die het brood der genade eet, omdat dezoons sol- daet zyn, in wiens handenwerk men vroeger be- staen, ja overvloed vond. De werkende klasse alleen draegt al den last der milicie, van die instelling welke men ten regie den bioedimposl noemt. En waerom moet de werkende klas, zy alleen den last der landsverde diging dragen Is zy het ook misschien alleen die by de landsverdediging belang heeft? De ryke koopt zich vry de arme vindt zyncn toevlugt in Weldadigheidsbureel; de werkman wordt soldael en laet zyn buisgezin in armoe achter Is dat regtvaerdig En er zou geen mid,del bestaen om dien toe stand te verhelpen Dat dan de Stact ten minste eenc biilyke schade- loosstclling loekennc aen de gedwongene milicia- j nen, die geen geld hebben om eenen plaetsvcr- vanger te stellen, en dat hy door alle betamelyke middelen de vrvwillige engagementen te vermin deren Doch, geduld 1 De Koning zelfheeft zich de zack aangetrokken. Do kooinglyke redevoering, bv het openen van den tegenwoordigen zitlyd der Kamers uitgesproken, behelsde eene paragraf welke ons hart met blvde verwachting vervulde. Sedert langen lyu aldus sprak dé Vorst sedert langen tyd eischen onze milicic-wet- ten verbeteringen. Er zal aen de Kamers een ontwerp worden voorgelegd hetwelk, de gebrc- ken van het bestnende stelsel onder hel besluer- lyk opzigl verbeterende, ten doel zal hebben eene reglmatige vergoeding te waerborgen aen hen die een deel hunner jeugd aen het edele vak der wapens ten dienste van den stact toe- wyden. Hebben wy vertrouwen in het woord des Ko- nings en in de wysheid der Kamers de halelyke milicie-loting zal verzachtingen ondergaen, om welhaest te verdwynen, gelyk wy de oktrooijen hebben zien verdwynen. Telken male dat wy gegronde klaglen lucht geven over zoo menig gebrekkig vlaemsch bestucr in onze uilsluilelyke vlacmsche streek, krygen wy lol wederleggen dal een bediende behoort te ant woorden in de tael waerin een hooger bediende hem de vragen opgeeft.. Dit is eene groole dwaling, een misbegryp, die men meent in het orde der welvoegelykheid te moeten plaetsen maer niet te min slrydig is tegen alle regels welke ons de welvoegelykheid voorhoudt. Want, wie is hier vooraf de groote meester Dat is gewis het volk, van welk alle magt komt en aen het welk een bediende allen dienst verschuldigd is. Hooge of lage bedienden zyn dus de dienaren van bet volk. Hunne plaetsen worden door het volk betaeld en het woord geeft het verders ge noeg te kennen BEDIENDEN. Men moet met den eenvoudigsten regel der welvoegelykheid on bekend zyn om niet te weten dal men dienen moet den genen van wie men betaeld wordt. Men zegt nog De talen zyn vry. Ja, dat is waer wanneer een koophandelaer zyne bedien den gebied zyne registers in het engelsch te hou den, hv is hier uitsluitelyk meester af en om dat hy het wil, zoo gehoorzamen zyne klerken. Zoo is hel ook in een stadskantoor, waervan de groote meester is de geheele natie, maer die ge- heele natie kan niet als een koophandelaer gebie den aen zyne klerken, en daerom juist is ellen bediende van den hoogslen tot den lacgslen ver- pligt de tael van zynen meester tescbrvven in al les dat zyne zaken aenbelangend zyn. De tael van Vlaendcren is Vlaemsch vlacm sche bedienden maekt aen de spolterny met uwen meester een einde, geeft hem niet t°n offer aen do schande tcrwyl gy het slechts doet om iemand die hooger geplaetst is dan gy in de hand te wer ken en niemand anders dan uwen medeklerk in het vaderlandsch kantoor is. Wat wy nog al zien in 1862, Zondag begaven wy ons in gezelschap met onze eenvoudige en vreedzame landslieden. In eene herberg gezeten bemerkten wy daer eenen groo- len plakbrief, hot was ASSOCIATION AGBI- COLEFoire au BétailMereredi 16 avril

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 3