MARKTEN. Veurne. Yzerenweg. Poperinghe, 1862 etc. etc. De letters waren groot, maer of 'ibegryp zoo groot was der lieden die er niet van verstonden, ziet, dat weten wy niet. Echter maekte een regte viaewsche hoer hierop eene aerdige bemerking: 'tis juiste zeide hy, lyk of dat ze maer de franschc beesten in 't kon- koers van Yper moesten n'heti, of ze zoen us wel eh vlaemschc affiche zenden. Wy namen dit eene kneep voor verstandige lieden, die de associatie wel zou mogen in acht nemen, terwyl zy 's Iandbouws vooruitgang bc- hertigd. BRUGGE, 24 feb. Zondag 23 dezer, bad hier eene vergadering van voorstaenders der vlaemschc zaek plaets in den Grooten Jacob, Oude Zakstraet. Het doel der byeenkomst was het bespreken van de noodzakelykheid om hier ter stede eenen bond voor de vlaemsche propagande op vaste gronden daer te stellen. Op 18 febr., is de genaemde Lodewyk Vincke, woonende te Oedelem, uit het ouderlyk huis verdwe nen, zonder dal men tot hiertoe w eet wat er van hem geworden is. Deze persoon, aengedaen van onnoozelhcid en van de vallende ziekte, is 27 jaren oud, heeft 1 in. 75 c. lengte, is rond en bleek van gelaet, heeft blauwe oogen, gewooncn neus, middelmatigen mond, ronde kin, hair en wenkbrauwen blond, kloeke lichaems- gestalte. Ily is gekleed als volgt grauwachtige laken bo- venvest, effen koffykleurige broek, liooge loeriemende schoenen en grauwe saeijelten koussen, zwart laken muts niet een bebloemden band van andere stof, een rood, wit en zwartkleurige saeijetten halsdoek, eene groot geperkte roode en groene ondervest. Deze persoon schynt langst den kant van Gentsche opgegaen te zyn, dewyl hy, volgens bekomene in lichtingen, gezien geweest is, donderdag namiddag laetst, in de omstreken van Eecloo. Degenen, die zouden kunnen ccnige inlichtingen geven over dezen persoon, worden verzocht zich te wenden tot het gemeente bestuer van Oedelem, of lot de ouders, onder het adres Dominions Vinke- Yan Hulle, te Oedelem. De dagbladen worden verzocht het bovenstaende over te nemen. HASSELT. De vlaemsche beweging begint over al meer en meer veld te winnen alle w eldenkende beseft dat het meer dan lyd is aen de klagten der Vlamingen te voldoen. Ook vernemen wy met groot ste genoegen dat alle bestekken van publieke uilga ven voor het bouwen van kerken, gemeente-huizen, scholen, enz. welke in vlaemsche gemeenten opge- rigt w orden, w aervan het opmaken der plans aen den heer onderbouw meester der provincie, Mr. Jaminé- Doignij, toevertroud zyn, in de vlaemsche tael opge- maekt worden. Zulks mag men eene ware vooruitgang noemen de aennemers en ambachtslieden zullen voortaen niet meer kunnen klagen dat zy het kohier van lasten niet hebben verstaen. Den 11 dezer, ten 9 ure 's morgens, is er eene moordpooging gepleegd opden persoon van Meranlina Augustina Lebran, oud 45 jaren, huishoudster by ha ren broeder, hovenier te Belle, naby Calverdans, op 1 1/2 kilometer afstand van de stad en ongeveer 200 meters van den weg van Belle naer Meteren. In afwezigheid van haren broeder en onder voor wendsel van voor eenen voerman van Flelre, haver te koopen, kwam er een onbekend persoon in huis. A'a eenige onbeduidende woorden, greep hy liaer by den hals en bragt haer met een yzeren voorwerp, vyf zware wonden toe, waerby 't linkeroog zal verloren zyn. Toen zv daer bewegingloos lag, drong de schelm in de siaepkamer des broeders, brak een koffer open en roofde er 1 fr. 50 c. uit. In de kamer van zyn slagtoffer poogde hy een ander koffer open te breken, doch kon er niet in gelukken. Hy moest zich te vre- den stellen met een brood van vier pond en een klompje boter, waermede hy de vlugt nam. Ofschoon de w onden van liet slagtoffer niet doode- lyk zyn, zou zy echter van pyn kunnen stenen zy heeft het signalement van den moordenaer gegeven, welken zy zegt niet van het land te zyn. De justicie heeft zich onmiddelyk ter plaelse he geven en een onderzoek geopend. Naer het schynt is de pliglige reeds aengehouden het is de genaemde Joseph Busgène, oud 20 jaren, geboren te Westoutre (arrondissement Ypre). Volgens men zegt zou hy zyue inisdaed reeds bekend hebben. Den 26 der verledene maend zyn verscheidene steden en dorpen van Griekenland, door eene gewel dige aerdbeving ganscli in puinhoopen gelegd. Aegium (Vostizza) eene stad onlangs zoo voorspoe dig, bestaet niet ineer. Al de huizen die niet zyn in gestort, zyn zoo dusdanig geborsten dat zy onbewoon- baer zyn gew'orden. De stad Galaxidi, gekend door hare talryke han delsvloot, en de stad Amphisse hebben hetzelfde lot ondergaen. Te Vitrinilza en op verschillende andere plaetsen der provinciën Doride en Farnasside is een groot ge tal weoningen neergeworpen, om zoo te zeggen ver nietigd. Patras, Corinlhen, Thebes, met vele andere sleden en dorpen van Griekenland, hebben insgelyks veel door de gevolgen dier schrikdelyke ramp geleden. In een woord het ongeluk is onberekenbaerde byzonderheden er van zyn hartroerend. Duizende persoonen, gansche huisgezinnen, kortelings nog in weelde, bevinden zich heden zonder brood en huizing, in de pynelykste ellende. Eerstdaegs zal te Antw erpen eene tweede volks vergadering gehouden worden. Dezen keer zal men niet alleen tegen de militaire dienstbaerheden protes- testeren, maer ook tegen de vestingwerken in het al gemeen, wier slechting bepaeld zal worden verlangd. Men zegt dat dan ook de dag bepaeld zal worden, waerop eenige duizenden Antwerpenaren in optogt aen den koning een verzoekschrift zullen overgeven. Per 445 Helers. 19 feb. 26 feb. Tarwe 53,50 58,50 50,50 58,50 Rogge 24,26,00 24,00 26,00 Sucrioen 18,21,25 16,00 21,95 Haver 12,00 15,00 12,00 14,50 Boonen 28,75 53,26,00 54,00 AENKOMST. 9,50 's morg. 12,05 8,20 nam. VERTREK. 5,15 10,40 's morg. 4,45 nam. 'IJ

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4