Nog eens den Yser Onze gemeenteraed heeft in zitting van Zater dag jl.1 dezer, een rekwest gestemd en naer de kamer der volksvertegenwoordigers gezonden, ten einde te verkrygen dat men de uit te voeren werken aeu de rivier den Yser, van aen het ge- huchte de Fintelle tot aen Rousbrugge, in den loop van 1862 zoude doen uitoeffenen. De werken, zoo men weetin gezegde uitge strektheid te doen, bestaen in het verbreeden en verdiepen der rivier. Wy moeten dezen stap vooruit door onzen Gemeenteraed gedaen, goedkeuren, want, inder- daed, wat zou het ons baten dat er rond Nieu- port, nieuwe sassen, by Loo, nieuwe vaerlen ge- maekt worden met het inzicht de zoo menigvul dige overstroomingen te beletten, zoo lang men lyier de omstreken in den zeiven 'topstand laet Niets!..., Nog dagelyks zyn wy blootgesteld, zoo in den zomer als in den winter, om als acteurs in een verschrikkelyk drama van overstrooming op het tooneel gebragt te worden Door zoo ménig onaengenaem waierbezoek is onze vaert, of om beter te zeggen onze rivier, in haren verlaten toestand, byna vol gewassen, waerdoor het onwederlegbaer is, dat zoo lang het verbroeden en verdiepen niet geschiedt, onze schooue streek altyd door den stroom van Frank- ryk komendp, in eene zee van water zal gesteken worden, en koophandel, nyverheid en landbouw, het duerzaemste van ons maetschappelyk be staen, nog onberekenbare schaden te verburen hebben. Zal het staetsbestuer ons nog lang in dien ge- vaerlyken toestand laten? O neen, uit naem zy- ner vaderlyke bezorgtheid, uil naem der gelykheid voor alle kinderen des lands dit mag niet zyn. Somwylen hebben wy gehoord en nageroepen dat de kwestie van den Yser op het tapyt niet meer ging komen, ton zy om kleine verbeteringen te vragen d^ier de wet van 8 maert 1858, de vereffening hiervan gansch regelde. De eenig- ste nog op te lossen vraeg. was te onderzoeken op welke wyze de provincie, de belanghebbende gemeenten en de aenpalende eigenaers hunnen aenslag gingen afdragen. Deze drievoudige tusschenkomst zynen oor sprong hebbende in de wet van 26 septem. 1807, en waervan wy de uilvoering onmogelyk geloven, schynt ons tegenstrydig aen alle regelen van regt en gelykheid en dit, om dat men g zegde wet in ons land niet algemeen toepast. Hiervan de uitlegging De buitengewoone groole werken aen de Macs zyn met de voorgestelde medewerking der stad en provintie Luik uitgeoeffend. De kosten der vaerten in de kempen en die naer Turnhout enz., zyn door het gouvernement alleen afgedragen. De verbeteringen en onderhoud der Schelde, Demer, Ruppel, Leye, enz., zyn ten laste van den staet. Den Yser alleen was dus nog eene verstootene wees van ons gouvernement. En noglhans, de wet van 1858 voldeed ons de grootste opofferingen hadden hier goedwillig gedaen geweest, in de hoop dat die zoo bertscheu- rende onheilen waermede wy jaerlyks geteisterd zyn, een einde gingen nemen. Als lyders in het gevaer sluiten wy ons by den gemeenteraed aen en verzoeken onze vertewoor- digers-kamer dat het haer zou gelieven hare vraeg in aendacht te nemen. En wy verhopen niet minder, dat in deze belangryke kwestie onze afgevaerdigden aen hunne pligt niet te kort zullen blyven, maer alle krachten inspannen om dit bil— lyk verzoek te ondersteunen. Mr. Alp Vandenpeereboom, de ontwerper der Yser-kwestie en die reeds zoo veel voor deszelfs verbetering gedaen heeft, zal heden ook zyne ver mogens niet laten rusten, zoo veel te meer, daer het eene uitvoering van eene gestemde wet gel dend is. Onze jonge vertegenwoordiger, M. Deflorisoo- ne, zal voor het regt van zyne magtgevers op de bres springen, hen met deze gelegenheid bewyzen geven dat zy hem niet slechts om het getal te ver vullen naer de kamer gezonden hebben, maer dat by den welstand der streek ter herten neemt en ons van onheilen wil helpen beschermen. Alsdan zal hy ook ons aen dankbaerheid en erkeutenis schuldig gemaekt hebben. Immers wy verwachten dat niet een onzer ver tegenwoordigers de kwestie zal onaengeroerd laten. Daerby, wy beleven medelydende tyden, dui zendenen duizenden arbeiders zyn zonder brood winning ten gevolge van den katoenkrisis, het staetsbestuer heeft ook aen hen, kinderen van het land, eenen duerzamen pligt te vervullen, met hun van den honger te bevryden door middel van werk. En daer, ziet ons van den eenen kant grim mend bedreigd door eenen verschrikkelyken wa terstroomdie, by het minste onweder, onze huizen, vee en vruchten kan medeslepen en in een wenk, weinig thans welstellende burger, have en goed doen verliezen En langst den anderen kant, die massa mannen, gretig naer werk, om he t

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 3