MENGELINGEN. DE BROEDERMOORD. MARKTEN. Veurne. brood voor vrouw en kinderen te verdienen, le dig en van honger razend Besluit, heeren wetgevers, en op uw eerste woord grypen zy de spade in band, en gy lenigt smarten en gy volbrengt een werk die alleen de erkentenis van een volk waerdig is. In verscheidene nicawsbladeren lezen wy dat te Rousbrugge de weduwe Morysse overleden is in den ouderdom van 102 jaren. Wy nemen de vryheid deze bladen te onder- rigten en wel byzonderlyk de Veurnaer, van waer wy denken de zaek uitkomt, dat nimmer eene bejaerde weduwe Morysse alhier bestaen heeft, maer dat eene aengetrouwde moeder der weduwe Morysse, vrouw weduwe Jengember, reeds de honderd en twee jaren overschreden is, met het ongemeen geluk van nog volle gezond heid en denkvermogen te bezitten Per 145 lieters. 5 maert. 26 feb. De waters van den benedenkom der vaert van Yper naer den Yser, zyn weder tot het gewoon peil gerezen. Een hulpgeld van 400 fr. wordt verleend aen de niaetschappy de Vlaemsche Sier, van Ypere, om haer te helpen in het dekken der kosten van den tooneel- festival, in die stad ingerigt. M. Vrambout, gouverneur onzer provincie, is door den Keizer der Franschen, tot den graed van officier van bet eerelegioen verheven. De senaet is byeengeroepen'tegen donderdag 6 maert aenstaende, om 2 ure na middag. De openbare aenbesteding van de herbouwing van den schouwburg te Veurne heeft woensdag der verledene week plaets gehad. Deze werken zyn toe gewezen geworden aen den heer Desmet, aennemer te Ypere, voor de soin van 10,675 franks. In den nacht van 20 tot 21 february, is er eene diefte gepleegd, ten nadeele van den genaemden K. Dendecker, winkelier te Wulveringhem. Men heeft 9 meters laken en eenige andere voorwerpen ontnomen, ter weerde van 161 franks. De dieven zyn onbekend. De begrooting van openbare werken, welke in de Kamer is neergelegd, beloopt voor <862, de som van 25,508,969 fr., hetgeen eene vermeerdering is op 1861 van 161,057 fr. Wy vernemen uit goede bron, zegt liet Journal de Charleroi, dat er grootelyks kwestie is eene maet- schappy op te rigten, met een kapitael van vier mil joen, voor het exploiteren der vervoerbare gaz. Deze maetschappy zou hare werkingen door geheel Belgie verspreiden en in de voornaeniste arrondissementen van Charleroi beginnen. Historisch Verhael uit de XVI" eeuw. (5de Vervolg.) Myne zonderlinge verschyning in deze plaets, sprak hy, verwondert u, niet waer Ja, antwoordde Corbinon, en ik was bereid u er de oorzaek van te vragen. Welhaest zult gy het weten, vriendje, maer, laet ons vóór eerst onze bekers ledigen. De bekers wierden in eenen oogslag uilgelapt, en op nieuw door de weerdin vol geschonken. Dezen avond, vervolgde de vreemdeling, heb ik wat van alles gehoord het vertellen van geschiede nissen, het gerucht van rollende teerlingen, eene soort van muziek, het blaffen van eenen hond, het miauwen eener kat en het schreeuwen van eenen jongen. Dit alles gemengeld met eenige vloeken en vuistslagen op den tafel. Ik moet het u zeggen, al dit geraes en getier gevoegd by het rommelen van den donder en het kletsen der hagels, klonk my op eene geheele aerdige manier in het oor. Daerom, heb ik gindsche slaepkamer verlaten, om luer ook eens te komen toonen wat ik kan. Dit zeggende trok hy zyn rapier uit de schedezwaeidc het boven zyn hoofd en riep Wie van u kent de scherm-konst By het zien van dit lang schitterende wapen, Tiket en Martin waren gelyk met verblindheid geslagen en schuddeden het hoofd. Caroen had misschien wel ik gezegd, maer zynen buitengewoonen staet van dronkenschap, liet hem zulks niet toe. Door de beweging die hy deed om op te staen, verloor hy het evenwigt, wankelde en viel onder de tafel, waer men hem liet liggen. De weerdin, met toornig gezigt, plaetste de vuisten op de heupen en beschouwde de vreemdeling, als of zy hem wilde vragen wat zyne houding bediedde. Wat de maestro en de jonge knaep aenging, die hadden de vlugt genomen in N" 2, waer zy bezig wa ren met de deur te verschansen. Corbinon alleen, riep Ik, zonder de minste ont steltenis, want hy zag wel dat het eene uitdaging van wegens de vreemde bezoeker was, en wy hebben het reeds gezegd, Corbinon was moedig en dapper. Ik, herhaelde hy, ik ken de scherm-kunst geheel goed en ik zou u wel eens willen met my aen het werk zien. Ily keerde zich om naer de haerdstede en een brandspit in den hoek ontwarende, hy nam het vast, keerde het punt naer de borst van den vreem deling, roepende En garde. De andere stak zyne hand vooruit en verwyderde het spit van zyne borst, zeggende IIalte-14, halte-la, zoo gauw niet, voor aleer ik de eer w il hebben u te kwetsen of misschien te dooden, (Corbinon schuddede het hoofd) moet ik weten wie gy zyt en watgy doet. Hoe, wie ik ben en wat ik doe, antwoordde Corbinon, ik heb zulks nogthans niet aen u gevraegd en gy zyt het die my del schermen hebt voorgesteld> of beter, tot vechten hebt uitgedaegd. Ikzegmynen naem niet, daer gy de uwe zwygt. C. R/E. V. Lid van hel Leiter- en Tooneelhundig genootschap de Troostverwachteus te Rousbrugge en van andere liistorissche maetschappy en. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 55,00 58,75 24,— 26,00 18,25 21,25 15,00 16,00 25,50 52,— 50,50 58,50 24,00 26,00 16,00 21,95 12,00 14,50 26,00 54,00

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4