MARKTEN. Veurne. ONZE TOESTAND. Per 145 licters. 12 m. Vervloekt zy de bloedwet die d'arinen verdrukt! Die geesel voor burgers en boeren Die 't kind uit den schoot van zyn huisgezin rukt, Om 't naer de kazerne te voeren. En wordt ge er gebrekkig en blind, G'bebt in de School van beschaving gediend Ge kunt het Rogier liever vragen Wy vragen, wy eischen, wy willen een wet Voor ieder gelyk om te dragen De burger betaelt hier den tol met zyn bloed De ryke geeft eenige schyven En vinden z' in Brussel dat onregt zoo goed Het kan er niet lang meer by blyven. Gelykheid voor wetten en regt Zoo als het de Konstitutie ons zegt Wy mogen, wy moeten het vragen; Een wet die de ryken als d'armen verpligt, Van samen den ransel te dragen Toen wy. het artikel Onze Toestand in het N' 24, de wereld inzonden, was het onzen grootslen wensch dat men in openbare gezelschappen over deszeifs in houd zoude handelen en zyne gegronde opmerkingen in aendacht nemen om met vereende krachten het onheil, wy zeggen nogmaels dat ons te wachten staet te voorkomen. Maer dat men distelen en doornen in zyn roozenperk zou planten zyne groole waerheid voor logen doen doorgaen, ziet, dat was het minste van onze gedachten, ofschoon het ons niet ver wondert, het is, helaesde zwakke mode der streek, er zyn nog altyd menschen, die, kost was kost, steu nende op hunne geleerdheid, willen hebben dat rbgt krox is. Maer dat zult gy niet, Mynhceren, zoo lang er mannen van regt en moed bestaen zoo lang wy ons hart voelen kloppen voor de dierbare belangen onzer geliefde gemeente zoo lang wy ons welvaren in het welvaren onzer medeingezetenen zullen vinden, en dat zal eeuwig zyn dat zult gy niet, want dat achten wy van grooter waerde dan alles wat gy noemen kunt, dan alle hoog geplaetste persoonen, al waren zy zoo hoog als onzen toren verheven, al smeten zy ons den maer te veel onnoozelen praet. naer het hoofd Waerom bemoeit de BODE zich nog eens met iets wat hem niet aengaet Zoude ZY begeeren de ge meente te bestieren? Dat alles heeft geen tel, hoe kin derachtig die bewoordingen zyn Als Rousbruggenaer en verdediger van 't volks regten en noodwendigheden, springen w v op de bres wanneer liet noodig is, en het ware te wenschen dat ieder volkskind zoo zynen pligt in acht nam, dan waer een slecht bestuer onmogelyk, maer daerom moet men zich vernederen tot volkskind!... Klinkt die naem niet te gemeen Romen wy op de zaek. Geene week gaet voorbv of men hoort de verplaet- sing van hel militie kanton hoe lang geleden, nog steeds beknibbelen, en wilt men het zelfde niet hooren over het verhuizen van ons vredegeregter zy dan gezorgl térwyl het nog lyd is. Weldra zal het gouvernement met zyn ontwerp van amblsvermin- deringen opdagenen vindt men dan het vredegeregt van Rousbrugge-IIaringhe aen een ander geecht, dan Maer dat is onmogelyk een vrederegter kan niet verplaetst worden, zegt men, de 5 van het artikel 100 onzer grondwet luid immers: Dcverplaetsing van den vrederegter kan niet geschieden ten zy door eene nieuwe benoeming en met zyne toestemming. Ten zy door eene nieuwe benoeming... Welnu wan neer onze kantonshoofdplaets by eene andere zou gevoegd zyn dan zou den heer vrederegter eene nieuwe benoeming bekomen of die te verwachten hebben, en dat ware goensinds buiten den geest van gezegde en wat de toestemming betreftwy zyn van gevoelen dat deze goedwillig zou volgen, of wel, niet gevraegt worden. Immers zulks blykt genoeg uit de opzoekingen welke men ons diesaengaende toegelaten heeft te doen In den Moniteur 1852, bladzyde 05, vindt men Leopold enz. Art. I. Te rekenen met I January 1852, zal het tweede vredegeregt van het kanton Thourout afge- schaft en aen het eerste dier stad verzameld wor- den. Art. 2. De notarissen in eene der twee kantons verblyvende zullen regt hebben van in de twee vereenigde kantons te mogen instrumenteren. Hun getal zal kunnen verminderd worden, in- gevolge de wet van 25 Ventose, jaer XI. Art. 3. De zaken voor het afgeschaft vrederegl hangende, zullen van regie, zorder formaliteit, voor het vereenigde kanton vervolgd worden. i» Art. 4. De vrederegter van het afgeschafte kan- ton zal van zyne jaerwedde genieten fot aen zyne verplaetsing. Kondigen enz. Moniteur van 1849, bladzyde 1718 Leopold enz. Art. I. De hoofdplaets van hdt vrederegt's kan- ton Uccle, is in de gemeente Ixelles veranderd. Art. 2. De hoofdplaets van het vredegeregfs i> kanton Anderlecht in de gemeente Molenbeek- St.-Jan veranderd. Art. 3. De hoofdplaets van het vredegeregfs kanton Wolluwe is in de gemeente St.-Ioos-ten- ÏVoode veranderd. Ofschoon dit voorgaende reeds eenieder van hel inogelyke moet overtuigen, hebben wy niet te min onze opzoekingen nog voortgezet, Moniteur 1848 bladzyde 628'? De veranderingen te Leunick-Sint-Quentin en te Eghezu der hoofdplaelsen van de vredegereglcn te Leunick-Saint-Martin Ie Dhuy gevestigd. liladzyne 630. De verandering Ie Flobeek der ii hoofdplaets van het vredegeregfs kanton voortyds te Ellezelles. Op bladzyde 1435 vinden wy nog de afschaffing, zoo als te Thourout, van hel 2e vredegeregt te Aude- naerde en te Ni vel les. By eene onparlydige overweging dezer opzoekin gen, geloven wy dat voelen onze meening zullen goedkeuren, spyts alle wederleggingen. T arwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 5 maert. 35,00 38,75 24,— 26,00 18,25 21,25 13,00 16,00 25,50 32, 35,00 59,00 25,00 26,00 17,50 21,00 12,00 15,30 25,00 30,50

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4