Rousbrugge. MARKTEN. Veurne. Per 145 lieters. 2 april. 26 Ik beveel ze in het byzonder den heer Minister van openbare werken aen, hem biddende zich met de provintie Westvlaenderen te willen verstaenom eindelyk de werken waervan er kwestie is, met zul- ken aenleg en regtveerdigheid gevraegd, zouden zoo volledig mogelyk ten uitvoer gebragt worden. Ik weet dat men my zoude kunne opwerpen dat de werken om den aflos van het water te vergemakke- lyken, by middel van uitvoering ncerderwaerts de Fintelle, moeten gedaen zyn, vooraleer men de hand aen het werk legt aen deze uit te voeren opwaerts het sas aen dit gehuchte. Maer niet zou beletten dat den staet, voor de te verrigten werken, opwaerts Fintelle, de noodige onderzoekingen beveelde, ten eir.de alles zoude vaerdig zyn om met de naerste ge legenheid de hand aen het werk te slaen. in afwachting dat de onmisbare w erken, om de menigvuldige en tristige overstroomingen te beletten, uitgevoerd zyn, zoude men niet een gedeelte van het jaerlykseh krediet geregtigt aen de begrooting van openbare w erken, in voordeel van den Yser, kunnen gebruiken, al ze vermeerderende, om de bevaerbaer- heid van deze rivier tusschen de Fintelle en Rous- brugge, te vergemakkelyken Ik denke en koester de hoop dat den heer minister van openbare werken in myn gevoelen zal deelen. De vraeg van het gemeentebestuer-van Rousbrugge- Ilaringhc verdient alle aendacht en ondersteuning van het gouvernement, yvant het is .op zyne eigene onderhoorigen dat de dienstbaerheden, opgelegd door Frankryk aen de Yservalei; hetzwaerste drukken, zy zyn deze die, als de naerste geburen van het keizer- rvk, de eerste slagtoffers zyn. De overmassa water komende van dezestreek, hebben niet alleen hunne oogsten vernietigd, maer daerby de rivier overwel digd, die eertyds door eene gemakkelyke bevaerbaer- heid, hunnen algcmeenen welstand uitmaekte. Ik ben overtuigd dat M» den Minister van openbare werken al het mogelyke zal doen om dezen beklagens- weerdigen staet van zaken te doen ophouden en, ge- volgentlyk, dat men recht geve aen de juiste en drin gende aenvragen. Mr. De Florisone nam alsdan het woord, en onder steunde door goedkeuring het gezegde van den heer Van Reninghe. De toekomende week zullen wy gevolg geven van het gezegde van de heeren De Florisone en Desmedt. Met de kermisdagen van het Ioopende jaer, zal onze Rhetorika maetschappy, De Troostverivachters een buitengewoon vlaemsch feest geven dat twee dagen zal duren Het zal bestaen in eenen pryskamp voor letter,- tooneel,- zang- en schryf- of teekenkunde. Voor de letterkunde vraegt men 1° een drama van een tot drie bedryven, zonder vrouwrollen, uit de vaderlandsche geschiedenis en 2° een blyspel met zang, insgelyks zonder vrouwrollen en uit de vader landsche geschiedenis. Voor de schryf of teekenkunde, een blazoen of zin nebeeld op de maetschappy betrekking hebbende. Verders zullen voor liet tooneel alle vakken der uitgalmnng hun deel hebben. De intrede zal ruim beloond zyn. Immers mag men oordeelen, volgens het programma dat in weinig dagen zal uitgegeven worden dat Rous- brugge-Haringhe een prachtig feest te gemoed ziet. Er is tot Yper, by den drukker Engel Van Eeck- hout, een nieuw vlaeinsch blad verschenen met titel DE TOEKOMST. De Toekomst begint zyn programma aldus AEN DEN LEZER. De naem van ons blad laet genoegzaem zien wat wy behertigen, namelyk: de toekomst der vlaemsche zaek, anders de Vlaemsche beueging helpen bewer ken. Enz. enz. Ilravos dit wenschten wy, medestrevers tot een zelfde doel, reeds lang van Yper, onze arrondisse- ments hoofdplaets, en wenschen daerom dat de Toe komst mogte groeijen, bloeijen en vruchten dragen Te Dixmude heeft men in een onderaerds gewelf van het oude klooster der Zwarte Zusters, dat men thans afbreekt, een vierkante doos in lood uit een inuer gehaeld, waerin men gevonden heeft Een pak parkementen in folio; allen handschriftelyk geschreven en ten meerderen deele wel bewaerd, maer moeijelyk om te lezen. Een is byzonderlyk prachtig het bevat het reglement van het orde der Zwarte Zusters. Onder dit pak lag een prachtige misboek of zoo wy lezen Missdle Romanum. Dit boek is in folio, in parkement en geheel met de hand gemaekt en ver sierd; hetschynt een der merkweerdigste handschrif ten te zyn dat men ooit gezien heeft. Daerby nog vele andere geschonden stuks en eene gouden medalie van een diameter van omtrent 8 centimeters eneene dikte van 5 millimeters. Deze me dalie is in zuiver goud. Op den eenen kant staet een hoofd met een kruis daeronder en rond in letters CAR. DVX BVRG. Op den anderen kant staet ge ciseleerd een klooster met kerk en twee zieken of gekwetsten daerin gedragen door drie nonnen. Daer onder staet I10N0S VIRTVTI. MCCCCLXXIV. Men zet nog verdere opzoekingen voort. Tiet Vaderlandsch Museum, uitgegeven door een on zer grootste geleerden, professor C. P. Serrure, bevat de volgende vaderlandsche anekdoot Toen Viglius namens den koning van Spanjen, voorzitter was van den hoogen raed te Brussel, ge beurde het eens, dat een gezant uit Frankryk aldaer voor hem verscheen en hetgeen hy in den naem van zynen koning te vragen had, in het fransch voordroeg, zoo als de meesten van zyn volk gewoon zyn te doen. Viglius antwoorde hem daerop in het friesch. De gezant nam dit kwalyk en vroeg hem of hy met zynen koning en met hem den spot dreef, vermits men hem antwoordde in eene tael, die hy niet verstond. Viglius hernam dadelyk Zoo spot gy dan ook met ons, want ik versta uwe fransclie spraek niet. En voegde hy er by zyn wy meer gehouden uwe tael te kennen, dan gy de onze Wanneer wy in Frankryk iets komen vragen, dan spreken wy franscb. Het is dus ook billyk dat, als gy hier in Nederland iets komt verzoeken, onze tael gebruikt, of ten min sten gy gehouden zyt u in het latyn uit te drukken, dat door den eenen, zoo wel als door den anderen verstaen wordt. Tarwe Rogge Sucriocn Haver Boonen 53,00 59,00 24,50 2G,00 17,50 21,00 12,00 15,50 20,50 2925, m. 35,00 39,50 24,00 26,00 17,25 21,00 12,00 15,50 26,00 29,25

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4