VE BROEDERMOORD. Ingeschrevene kiezers 403. Aenwezige stemmen 403. Volstrekte meerderheid 201. De stemmen hebben zich als volgt verdeeld MM. Van Dromme-Dasonville, aft. lid, te Eessen 343. De Breyne-Dubois, grondeig. te Dixmude 221. Robert Vanwoumen, id. 184. Binnen dezen zomer zal de scheepvaert in de rivier den Yser onderbroken zyn, gedurende 30 dagen, te beginnen met 22 Oogst. De tuchtkamer der notarissen voor het regtelyk arrondissement Veurne, 1802-03, is volgenderwyze samengesteld Voorzitter, M. Schotley, Dixmude; syndic, M. Joo- ris, Nieuport; rapporteur, M. Capelle, Watou; sekre- taris,M. Syoen, Loo; tresorier, M. Decae, Alverin- ghemleden MM. Beernaert, Alveringhem en Deseck Beers t. Zoo wy vernemen zyn de vyf aengehoudenc persoonenbetigt met de moord van Jau Assez te Sla- den, namelyk P. Desodt, Vanderzypen, zyne vrouw en hun zoon, en den broeder vrn vader Vanderzypen die te Reninghelst woonde, allen in bekentenissen. T is de vrouw van Vanderzypen die de booswichten heeft geligt, het zoontje die langts het dak is binnen gedrongen en de dry andere die het overige verrigt i|ebben. Zelfs zegt men dat Vanderzypen van Re ninghelst en P. Desodt in bekentenis zyn wegens de moord onlangs te Reninghelst gepleegd op eene boe rin en hare dochter. Men voegt er by dat P. Desodt bekend heeft in 34 dieften met brack gewikkeld te zyn. Op de markt van Oostende, van den 19 dezen, is de gezouten visch verkocht zooals volgt Van Doggerbank, landorium, 50 lot 55 fr.groote visch, 45 tot 50 fr.; kleine visch 41 tot 43 fr. De nieuwe aerdappelen worden tegenwoordig te Brussel, 50cenlimen per kilo verkocht. De koningin van Engeland, geboren den 24 Mei 1819, is heden in haer 44° jaer gelreden. Mcnscryft uit Brussel aen een blad van Doornyk dat eerlang deze laetste stad met eene regtstreekschen vzeren weg naer de hoofdstad zal worden beguns tigd. Ziehier een geval van vergiftiging dat wy ter aendacht van de muziekanten aenbevelen. Veel spe lers op koperen instrumenten hebben de slechte ge woonte, de vochtige stof op le blazen die hinnen 't speeltuig is, en ze dan te laten uitdruppelen; maer er blyft altyddaervan iets in den mond van den nmzie- kant, die, zonder het te welen, die vochtigheid in drinkt. Dergelyk geval heeft te Brussel een slagtoffer ge- maekt, na 2 dagen verschrikkelyk lyden. Het was een leerling-muziekant by de stads-pompiers29jaren oud en gehuwd. Men had den man naer St. Janshospitael gevoerd, na de kenteekens van erge ongesteldheid, inaer het was reeds te laet. liet kopergroen, zoo men weet. is een sterk vergift. De eerste kersen van ditjare zyn reeds uit Rot terdam naer Londen vervoerd. Het schynt dat de stad Enschede, in Holland, zoo vreedelyk door het vuer beproefd, hare vernie ling aen eenen brandstichter te wyten heeft. De ver dachte is reeds aengehouden en noemd zich Van Voorst. Deze dagen is te Tirnon, in Hogarye, overleden een oud huzacr met nameJohrva Jokzlkoviis. Hy had den ouderdom van 105 jaren bereikt en was op 82 jarigen ouderdom nag hertrouwd. Eene dochter van 18 jaer uit dat huwelyk gesproten, volgde het lyk naer de begraefplaets. Eene korrespondence meldt, dat het getal der vreemdelingen, welke zich ter gelegenheid van de heiligverklaring der martelaren van Japan naerRoo- men zullen begeven, op 80,000 geschat wordt. De kommissie belast met het 7dc nederduitsch taelkongres, heeft hunne progaamma uitgegeven. Dit kongres, welk op 8 September en volgende dagen te Brugge plaets zal hebben, onderhet voorzitterschap van d'heer H. Consciece, zal zich bezig houden met al wat letter,- geschied,- oudlieidskunde, muziek- en nederduitschc boekhandel aengaet. Historisch Verhael nit cle XVP eeuw. (9d° Vervolg.) Wy gelooven in den beginne gezegd te hebben dat dit gesticht, na een bestaen van rond de drie honderd vyf-en veertig jaren, in 1577 verwoest werd en dat de nonnen genoodzaekt wierden naer Yper te vlugten, alwaer zy eenige jaren daerna, in de Boterstraet een nieuw klooster oprigten. De zoo genaemde Geuzen hadden de oude abdy van Rousbrugge in zulken treurigen staet niet gelaten als dat men het wel zou denken. De gebouwen hadden niet veel te lydengehad,maer de verlatenheid en het gebrek aennoodigeherstellingen, veroorzaekten wel dra hunne gedeeltelyke vervalling die natuerlyk door zekere geschiedschryvers aen de Geuzen toege schreven wierd. De steenen brug die naer de ingang poort leide was ingestort en deszelfs puinen belette- den het water van den gracht in den Yser af te loopen. De muer die de kapel en een gedeelte der andere ge bouwen omzette, lag omvergeworpen, het dak van den regten vleugel was ingevallen alles medeslepen de nog overbleef. Onkruid en mos bekleedde de wan den en bedekte de gevels, en allerlei vuilnis en over- blyfsels lagen rond op den grond verspreid. De linker vleugel alleen was nog in eenen behoorlyken staet gebleven. Deszelfs dak was bekroond met een klein torentje op welkers toppunt een windhaen nog draei- jende bleef. Toen de tweemannen de ingangpoort voorby waren, en den hof binnen traden, Corbion die nog al dikwyls boertige spreuken kon plaetsen, klom op eenen hoop steenen en riep zynen makker toe Sta! Gaston, ziet gy daer dat keldergat Jawelaniwoorde de andere. He wel, daer moeten wy in.... Gy weet immers wel waer wy ons bevinden Zekerlyk, ik heb nog zoo iets in het geheugen van de abdy der Victorinnen of van St. Victor. Juist, de opening die gy daer ziet leid naer de begraefplaetsen onder de kapel en van daer ginder onder de gebouwen der linker vleugel. Wy zullen eens die onderaerdsche plaetsen doorloopen, niemand sedert lange jaren heeft zulks gewaegd, maer ik, en gy ook waerschynelyk, wy hebben voor geene spoo- ken te vreeken, hier zyn wy in een logement waer van de inwooners sedert lang slapen zyn. C. R. E. V. Ltd van het Letter- en Tooneelkundig genootschap de Troostverwachters te Rousbrugge en van andere historissclie maetschappyen

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 3