Beveren. K MENGELINGEN. MARKTEN. Veurne. Door onvermydelyke omstandigheden leg gen wy slechts heden zaterdag namiddag ter pres. Per 145 lieters. 11 Juni. 4 Juni. MAENDAG 23 JUNI 18G2, 3 ure namiddag, nevens de dorpplaets aldaer, voor Vanacker, koopdag van Wagen, karre, ploeg, egge, tolle, 2 tollekaken, haelkarteel, gezaegd hout en eenige menagiegoe- deren. Met gereed geld. ZEG HET VOORT. Donderdag namiddag 12 dezer, rond 3 ure, is een verschrikkelykonweder over onze streek losgeborsten; een orkaen vergezeld met donderslagen en zwaren icgen, komende uit het zuidwesten, heeft, in de breedte van een kwartier uers, zonder dat wy zyne uilgeslrekbeid in de lengte weten, byria alles ver woest wat er op de velden staende was. De vruchten hebben te veel geleden om de schade er af te bere kenen het vlas ligt total plat; rnaer de hoornen heb ben geen gelykenis van hun vorig bestaen meer, zware boomen zyn uit den grond gerukt en ver weg van hunne standplaets gesleept, liet waer moeijelyk het tooneel beschryven waer van wy de aenschou- wers zyn. De wegen zyn met stapels van afgebroken takken en stukken booinbullen bezaeid. Een honderd jarige nolelaer, slaende aen het gehuchte den Mo lenwal, is omgeslagen en op de daer bystaende wa- genmakery gevallen. In verscheidene hofsteden zyn alle de fruilboomen uit den grond gerukt of groolc- lyks beschadigd. Wooningen en scheuren, alles heeft veel geleden. Menschen zyn opgeheft en in de velden geworden. Een molen, genaemd Broekniolen, is van zyne staenders gesmeten en total verbryzeld. lly was verzekert aen de maetschappy Phenix. Men hoort echter niet dat er menschenlevens te betreuren zyn. Wat wy hier beschryven is slechts hetgeen alhier op de uitgestrektheid van eene half uer voorgevallen is en wy hebben regt te geloven dat hetouweder, in de rigling tusschen Veurne en Dixmude, geen min der betreurlyke kenleekens heeft nagelaten. Wy vernemen, daler vanwege de hoogere over heid aen de gendarmerie in vlaemschsprekende pro vinciën, bevel is gezonden, om de proccssen-verbael zooveel mogelyk in hetVlaemscli optestellen, Ziedaer toch eene aenwinst voor de vlaemsche zaek welke wy met genoegen melden. Zooiezen wy in de nieuwsbladen. Maer hoe komt het dan dat men ons hier, te Rous- brugge, eene uilsluitelyke vlaemsche streek, gendar men zendt die geen woord vlaemsch verstaen Zoo is er alhier over korten lyd een in garnizoen gezon den met name Uauduin, en is een echte wael. Komt dat overeen met bovenstaende waerschyne- lyke bevelen? Hel valt hier ook van pas te zeggen dal wy een vlaem sche jongeling kennen die zich, in het walen kwartier, voor de gendarmerie aenboodtgeweigerdl is gewor den om dat hy niet grondig genoeg het fransch kon-' det spreken en schryven. Die jongeling is den schry- ver van dit artikel, de natuer heeft hem voor een beter lot gespaerdt Verders, zoo verhalen onze vlaemsche gendarmen zelfs, waer wilt men regtveerdigheid voor de Vlaen deren by de gendarmerie, zoolang, op eene kleine uilzondering na alle oflicieren uitsluitelyk walen zyn of minstens mannen die hun vlaemsch kenmerk (de lael) sedert het jaer 50 verloren hebben Waegde men het hen een vlaemsch rapport op te sturen, liet zou u aenstonds weder geworden met verzoek dit in het fransch te doen gevolgd door bedreiging van straf by het op nieuw plegen van deze misdaed Ziet daer nog een staeltjen, vreemdeling, hoe den Vlaming in zyn vaderland gesteldt is Wy lezen in de Brussclschecorrespondencie van het N. Handels en Effectenblad van Amsterdam Z.M. de koning bevindt zich, betrekkelyk, in goe den toestand. Men sprak echter van eenenieuwe, doch laetste operaiie, Mgr. de hertog van braband leeft al- ty cl in goede hoop, namelyk, dal hy dezen zomer van zyne wreede ziekte zal verlost zyn. Riunen kort gaet hy andermael in het buitenland verligting voor zynen toestand zoeken. Mogt by deze vinden De hertogin heeft hare vrolykheid verlorenmen heeft haer dikwyls bevonden met de tranen in de oo- gen, als zy den kleinen troonopvolger aen hare voeten spelen zag en binnen op.eenige passen van daer, den kroondrager niet den dood worsteldejals zy dacht aen den erfprins, die in spanje kwynde en zy den graef van Vlaenderen dagelyks meer en meer zag geplaegd worden door de familie-kwael der Orlians de doof heid. Een grondeigenaer uit de omstreken van Moskow heeft het middelontdekt om zyn vee tegen den besmel- tenden typhus te behoeden. Dit middel is zeer eenvou dig het bestaet in de inenlig van het speeksel van het ziek dier onder de huid der dieren die met de plaeg bedregd zyn. Deze inenting scliynt wonderbare uit slagen op te leveren. Zie hier hoe men te werk gaet Men neemt het speeksel van eenen os, die met den typhus behebt is; vervolgens inaekt men eene snede van omtrent tw ee centimeters in de huid, langs den binnenkant der dymen legt die inet den vinger op, derwyze om er een zakje er in te maken, en men laet er het speeksel in. Het dier wordt door eene ligle on gesteldheid aengedaen, die geen gevaer oplevert en het van den typhus bevrydt, w eikeziekte zich nietmeer vertoont by die welke er eens van aengetast zyn ge weest. Eerstdaegs zal er voor den heer gouverneur te Brugge de aenbesleding gedaen worden voor het her bouwen eener gedeelde kaei te Nieupoort 130 me ters lengte, thans in houtwerkzal in steenwerk ge- maekt worden. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Roonen 32,00 35,00 24,00 25,00 18,00 13,50 21,00 20,50 14,75 22,50 51,00 34,00 24,50 25,00 17,00 20,00 12,30 15,00 21,00 25,00

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4