DE BROEDERMOORD. MARKTEN. Veurne. DE MISDAED. Per 145 lielers. 20 aug. 13 oogst. 54,50 57,50 22,00 24,50 19,00 00,00 15,00 IC,50 De ziekte die den heer De Block ten grave gesleept heeft,endie hem sedert langvandeparlementairewer- ken gescheiden hield ,had een zonderlingen oorsprong. Ily hadfeen bloedverlies in den mond, ten gevolge van hel uittrekken van eenen tand, en ongelukkiglyk kwam dit dagelyks weer, zonder dat men het koude beletten noch tegenhouden door de hulpmiddelen der kunst. Zynekraehten puttende uit en hy bezweek. GEDACHTEN EN OPMERKINGEN. Onder dezen titel vinden wy in een Hollands tyd- schrift de volgende byzonderheden, die aen vele op voeders zullen behagen De zintuigen. De inensch vangt door de zinnen de indrukken op, met wel ke de buiten wereld zich aen zyneziel aenbiedt en welke door deze in hare vrye werkzaemheid met ontvanglykheid worden aengenomen. Er zyn vyf we gen of kanalen voorde uitoefening dezergemeenschap, vyf zintuigen namelyk, elk met zyne eigene bewerk tuiging, elk met zyne eigene wyze van waernemen het gezigt en het gehoor de zoogenaemde hoogere de reuk, de smaeken hetgevoel, de zoogenaemde la gere zin tuigen. De ontwikkeling der zinnen begint met die vanhet gezigt; spoedig daerop volgt die van het gehoor, later volgen de smaek, hetgevoel, en eindelyk de reuk. Dr. Sclttcarz. De zinnen zyndewerktuigen vandeziel, depoorten, door welke de voorstellingen tothaer ingaen. De ont wikkeling der zintuigen is dus de eerste en onmisba re voorwaerde tot de ontwikkeling van den geest; want onze eerste denkbeelden en begrippen gaen uit van zinnclyke indrukken en voorstellingen, uitdruk kingen en gedachten met zich. Door de zinnen nemen wy het voedsel voor den geest tot ons; hoe lager alzoo het standpunt onzer geestelyke ontwikkeling is, hoe meer zy behoefte heeft aen zinlyke waerneming en acnschouwing. Fr. Körner. By domme, trageenonbekwame moeders of verpleeg sters, die op niets bedacht zyn, dan om de kinderen stil te houden, blyven de zintuigen, zoowel als de geestvermogens, ineenlangdurigesluimeringeneene zekere onverschilligheid omtrent alles wat hen om geeft, word het nateurlyk gevolg daervan. Eene zoo treurige kindsheid geeft domooren en slaepmutsen voor het geheele leven. Thieme. Allen, die over de opvoeding hebben nagedacht, hebben ook ingezien van hoe groot gewigt het is, dat geene uiting van drift of toorn, van verbittering of haet de organen van het kleine schepsel trelTe. De kinderen vangen met eeneonbegrypely ke vaerdigheidalle harls- tngtelyke uitingen open deelen inden indruk daervan alhoewel zy nog volstrekt niet by magte zyn om de oorzaek of acnleiding tot die vervoeringen te beseffen. Zy verstaen de gelaetstrekken en de gebaren, nog eer zy de woorden verstaen. Byaldien men de kinderen slechts vriendelyke geziglen laet zien en slechts uit drukkingen van genegenheid en welwillendheid laet waernemen, zal men hun ongemerkt ook zachte ge voelen inboezemen. Mad. Ncclccr de Satissure. Historisch Verliael uit de XVIC eeuw. (I2dc Vervolg.) Het gelieve onze goedw illige lezers zich eens te herinneren van de jonge boer die wy aen de voordeur van de herberg HET SCHIP verlaten hebben. Die persoon ook, zoo wy het hooger gezegd hebben was in de rigting der kaei verdwenen, daerna de kloosterdreef ingeslagen om eindelyk in de vervallen gebouwen der abdy binnen te dringen. De gebouwen waren geheel verlaten, niemand had gedacht die woeste puinen te gaen bewoonen. Van het middengebouw en de regtervleugel bleef byna niets meer over. Eene enkele plaets van de buiten vleugel die over lyd tot refter of eet- zael gediend had was nog in eenen redelyken goeden slaet gebleven. Het was een lange maer smalle kamer op welkers muren men nog menige op schriften lezen kon. Het gewelf was hoog en met oneindig vele spinnewebben bedekt. -De vensters, of om beter te zeggen, de soort van schietgaten die voor vensters gediend hadden, waren met planken toege- nageld of met strooi en vodden gestopt. De grond was vochtig en glad. Sleehts twee deuren gaven in gang tot die plaets. De eerste was groot en zwaer, en opende zich op eenen gang die naer de kapel leidde de andere in tegendeel was geheel nauw en laeg en opende zich op den keuken. Op het zelfde oogenblik dat Gaston in het Schip te voorschyn kwam, trad ook de jongeling van welken wy komen te spreken, juist langst de groote deur de oude verlatene zael binnen. De abdy moest hy goed kennen, want hy had de minste moeite niet om zynen weg te vinden. Na goed de deur gesloten te heb ben, haelde hy een vuerstael uit zyne tesch en aen- stak een lampken dat aen den wand van den muer hangde. Daerna ging hy in den keuken, verzamelde eenige stukken droog hout en strooi en begon vuer te maken. Daer wa6 geene schouw in den refter, maer nevens de kleine ingangdeur, bevond zich in den muer eene groote holle, die veel gelykenis had met eene diepe nis, welkers opperste gedeelte door boord was en met den buiten gemeenschap had. Deze holte was maer eenen voet hooger dan den grond. Daerin wierd het vuer gemaekt, den rook verdween langst het gat. Alles geëindigd zynde, de jongeling zat zich op eenen gansch versleten bank neder om zyne natte bovenkleederen te droogen. Het licht van het lampje gevoegd by de roode kleur des vuers gaf aen zyne wezentrekken eene geheele vreemde gedaente die sidderen deed. (Wordt voortgezet.) C. R. E. V. Lid van liet Letter- en Tooneelkundig genootschap de Troosverwaciiters te Rousbrugge en van andere historissche maetschappgen Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 57,00 40,00 22,25 24,00 20,50 20,75 15,00 16,25 00,00 00,00 24,00 24.50

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 3