Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Studiekring De kwestie van de verlichting der stad. De Gaskwestie. Donderdag, 17" November 1904. 5 centiemen. Eerste jaar. N1' 1 Universitaire Uitbreiding Voordracht van M. Dollo DE OORSPRONG VAN DEN MENSCH. Leergang van M. Petrncci: Algemeene Geschiedenis der Kunst, Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. VevSchijnende de» ffoilï Cl'dfif/SVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor dén buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixftiudestraat, nr §3, te Yper. —De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notarial»- en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men w 1 vriendelijk verzocht alle li'oege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag v ij én onderteekend toe te zenden. AANKONDIGEN GEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ZONDAG 20 NOVEMBER 1904, ten 15 ure, Ingangprijs fr. 0-75, voor de personen die vreemd zijn aan den Studiekring in zes lessen, met lichtteekeningen, TE REKENEN VAN 8 JANUARI 1905. Openbare zitting van Zaterdag 12 November 1904. De openbare zitting wordt geopend ten 5 1/2 ure. Zijn tegenwoordig de heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Struye en Van den Boogaerde, Schepenen Begerem, Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vandenpeereboom, Bouquet, Canepeel, So- bry, Iweins, Lemahieu, Raadsleden M. Gorrissen, Secretaris Afwezig M. Vandevoorde. .'let proces-verbaal der zitting van 15 October II. wordt goedgekeurd dat der zitting van den 29 derzelfde maand wordt op het bureel neergelegd ter inzage der le den. 1. Mededeelingen. Er zijn geene. 2. Stadsfinanciën. Neêrlegging der stadsbegrooting voor 1905. De lieer Voorzitter legt de stadsbegroo ting voor 1905 op het bureel neder. De Raad beslist te vergaderen in afdeelin- gen, Zaterdag 19 November aanstaande M. Colaert hoopt dat al de Raadsleden zullen tegenwoordig zijn. Er is kwestie van zeer groote openbare werken voor te steller: en de noodige middelen te dien einde te vin den. Spreker begeert dat de stadsbegroo ting ten spoedigste mogelijk besproken zij om in regel te zijn met de wet. Goedkeuring. 3. Klas van huishoudkunde der MariaschoolRekening 1903-1904 begrooting 1904-1905. De Raad brengt een gunstig advies uit over de rekening 1903-1904 van dat ge sticht. Zij beloopt in ontvangsten en in uitgaven tot de som van 1900 frank. De stad komt er tusschen door eene toe- laag van 570 frank. De begrooticg voor gezegde school, voor het dienstjaar 1904-1905, beloopt in ont vangsten en in uitgaven tot dezelfde som, 't zij 1900 frank. De Raad brengt insgelijks een gunstig advies uit. 4. Hospicen proces verbaal van ver/cooping van goederen. De heer Voorzitter geeft lezing eener be raadslaging van het bestuur der Hospicen, in datum van 28 October II., den R ad ken nis gevende dat ds aanbesteding de h in de, gelegen te Nieppe, beloopen heeft Hu .de som van fr. 72 000-00 De schatting wa^ maar van fr. 64,622-25 Het zijn de ge broeders Beuns van Steenwerck (Frank rijk) die dezen eigendom geko< ht hebben. Gunstig advies. Vooraleer in geheime vergadering te tre den, begeert M. Sobry te weten of men wel dra de hand zal aan het werk slaan voor het maken van eene square vóór de gevangenis. De stad heeft de noodige hulpmiddelen om dat werk te verrichten. M. Colaert. Het College is in onder handelingen met den Staat De Staat beweert dat die grond hem toebehoort afschoon het bewezen is dat die grond de eigendom is der stad. Te dezer gelegenheid, zegt De heer lroor- zitlerheeft M. Sobry zich kunnen overtui gen dat het gedeelte vari het Minneplein, gaande van het Slachthuis naar het gevang, aan de stad toebehoort. Deze afstand is in 1876 door den Staat gedaan geweest. De openbare zitting wordt ten 5 ure 45 m. geheven. De kwestie der verlichting moet, volgens ons, slechts aanzien worden onder het oogpunt der algemeene be langen van de stad Yper. Van dat princiep uitgaande, vragen wij ons af ot onze stad er belang bij heeft tus schen te komen in de samenstelling eener Commissie met het doel eene maatschappij te stichten die verschei dene naburige gemeenten moet ver lichten Het feit dat de gasfabriek van Yper sedert omtrent 60 jaren bestaat, toont dat de uitbating dezer onderneming voldoende is om op haar eigen de ka pitalen te vergelden die er in verpand zijn. Ten andere, is het noodig dat wij ons met andere gemeenten ver staan Wij zouden die overeenkomst ten volle begrijpen, indien de belangrijk heid der stad Yper het bestaan niet wettigde eener fabriek, geschikt om haren verlichtingsdienst te verzeke ren 't is alzoo dat wij het voordeel begrijpen dat de naburige gemeenten (Poperinghe, Waasten, enz kunnen Hekken uit de samenstelling eener maatschappij. Maar is dat wel 't be lang der stad V per Van een anderen kant, ware de combinatie met ten voordeele der bij de stad gelegen gemeenten en ten na- deele der stad Yper, daar deoniwor- pene maatschappij eene koopwaar moet ieveren aan gelijken prijs, waar van de kost, zoo het schijnt, natuur lijk moet verschillen in evenredigheid der kosten van fabrikatie Volgt er niet, op eene afdoende wijze, uit deze enkele overweging, dat het onderwerp waarover men overal heimelijk spreekt (men vraagt zich af waarom) maar verwezenlijkt kan worden op voorwaarde dat de stad Yper in eene combinatie treedt? Zooveel punten die zouden moeten opgehelderd worden. Zou een onvermijdelijk gevolg van zulke onderneming dezuiverealschaf- fing niet zijn der gasfabriek van onze stad en bijgevolg der dagloonen die zij aan de tyerkheden verschaft U;u zou inderdaad maar kunnen begrijpen dat men Yper als fabrikee- rmgs plaats kiest van het naar Waas ten te zenden gas, bij voorbeeld, wanneer in geval van welg-lukken der combinatie tusschen gemeenten, door onze stadsregeering zoo zeer op gehemeld, Waasten aangeduid wterd als voortbrengstplaats, omdat de grondstof de kolen daar toeko men aan een lageren prijs dan te Yper. Het schijnt dus dat indien het ont werp van overeenkomst tusschen ge meenten aangenomen ware, het zou gedaan zijn met de gasfabrikeering te Yper. Het gas zou ons van Waasten toekomen. Indien men om eenigen te mis leiden, er toekwam den zetel van fabrikeermg te Yper te vestigen, zou men eene slechte nijverheidsbewer king verrichten Wat kunnen de inwoners onzer stad wenschen Licht in overvloed en goeden koop bekomen. De mogelijkheid hebben in 't vervolg genot te trekken uit de nieuwe werkmanieren van verlichting welkede ontdekkingen derwetenschap kunnen verschaffen. Door welk midde] zal men dat doel bereiken zonder de laslenbetalers bloot te stellen proefnemingen met hunne centen te doen betalen, die het nutteloos is op hunne kosten te doen Wij hebben de opdracht niet het te onderzoeken en wij hebben de bewijs stukken niet om het te doen. Maar in tegenwoordigheid van het geheim dat over geheel deze zaak zweeft en dat doet veronderstellen dat men gehoorzaamt aan beweegredens die men niet durft bekennen, vragen wij ons af of dat middel niet bestaat in het aanvaarden der voorwaarden welke de huidige concessionnaris ge daan heeft den 28 April II. en waarvan de samenvatting bekend gemaakt is geweest Natuurlijk, het ware noodig dat een iastenkohier, behoorlijk opgemaakt, aan het stadsbestuur gelijk aan de bijzonderen het middel gaf in het vervolg voordeel te trekken uit de ontdekkingen der wetenschap in zake van verlichting het ware ook rtoodig dat al de waarborgen genomen zijn om eene gewetensvolle uitbating der concessie te verzekeren. Wat niet twijfelachtig is, 't is dat met alzoo te handelen, de stad haar gemak zou kunnen hebben zij zou geen twijfel meer gevoelen overde gevolgen der verbmtenissendie zij zou aangaan; zij zou niet zonder overleg bandelen en misrekeningen te gemoet gaan, gelijk het maar te dikwijls bij ons gebeurt. Dat men ons veroorlove over dat onderwerp te herinneren dat. tijdens de oprichting van het waterkasteel, om de overgroote uitgave te verrecht vaardigen, men zegde dat de stoom- machien voldoende zou zijn om te gelijkertijd den waterdiensl en de electriesche verlichting der straten te verzekeren Ten andere, indien devoorwaarden, welke men aan eene mededingende firma toeschrijft, voordeeliger waren dan deze van den tegen woord igen concessionnaris, zou men dezelve niet kenbaar maken om aan het belang hebbend publiek toe te laten ze te be- studeeren en te bespreken Indien zij gelijk zijn ware het niet overeenkomstig met het handelsge bruik de voorkeur te geven aan dezen die de stad gedurende lange jaren tot hare voldoening gediend heeft, aan gezien hem nooit de minste straf is opgelegd geweest en het Iastenkohier is er nochtans niet van ontbloot Bij gelijkheid van voorwaarden zou een Yperlmgden voorrang niet moe ten hebben op vreemdelingen Maar het schijnt dat deze overwe gingen zonder waarde zijn in de oo- gen onzer meesters. In het geval dat ons bezig houdt, heeft men den huidigen concession naris niet alleen geene mededingende aanbiedingen gedaan, maar men heeft zelfs de zijne niet onderzochtI I Men wijst ze at' met een wel doordacht en vast besluit. Ziedaar het onrecht, ziedaar het misbruik Indien onze stadsbestuurders niet van gedacht zijn de vaste en voordee- lige voorwaarden te aanvaarden die hun aangeboden zijn geweest door den huidigen concessionnaris, schijnt het ons dat eene oplossing zich op dringt zij bestaat in het opmaken op behoorlijke wijze "an een Iastenkohier en eenen oproep te doen aan de con currentie met de concessie der ver lichting in openbare aanbesteding te brengen. Anders handelen in de tegenwoor dige omstandigheden zou eene ware onrechtvaardigheid en eene daad van slecht bestuur zijn. In al de gemeenten der wereld, wanneer eene belangrijke kwestie van openbaar belang op te lossen is, maakt men er de openbare denkwijze mede bekend, de drukpers bespreekt ze, ieder burger brengt zelfs zijn klein ontwerp bij't Is dat iedereen denkt een woord te zeggen te hebben in de groote gemeentelijke familie. Het geldt inderdaad het goed van allen. Is het niet uit de botsing der gedachten dat het licht spruit Te Yper, goede stad van Vlaande ren gaat alles anders. De gewichtige kwestie der verlich ting is er op het punt te moeten opge lost worden. Is de lokale drukpers er mede bekend Oh neen Iedereen vraagt zich af of men het contract van den huidigen concessionnaris zal ver nieuwen, al eene vermindering van prijs zoekende (die overigens aange boden is geweest) en waarborgen van goede uitbating Zal men eenen oproep doen tot de algemeene aanbe steding Het ware eerlijk. Ofwel zal men, zonder andere pleegvormen, de concessie geven aan vrienden en kennissen Stil, daarvan geen woord Ondervraagt ieder gemeenteraads lid, hij zal u onveranderlijk antwoor den, het ordewoord gegeven zijnde Ik weet niets over de kwestie, eene bijzondere Commissie houdt er zich mede bezig EN ssMsntf-GBS*' IBB; --...7. ::sz.r- voiksh i

De Weergalm (1904-1914) | 1904 | | pagina 1