De Gaskwestie onzen Gemeenteraad. Het Ste Ceciliafeesl bij de Oud-Pompiers. Hier en daar. Sinte Catharina. Ontvluchting. Théatre d'Ypres. LA CAROTTE Poli lie-Com missa ris Aanbesteding. Liefdadigheidssehool. tuigen, geschikt om het gas te doen afloopen door uitgestrekte kanalisee ringen in bewaarplaatsen die in na burige gemeenten gelegen zijn Er zijn ook geene bijzondere werkwij zen te gebruiken om de verstoppin gen te vermijden, werkwijzen die terzelfder tijde dat zij het gas van de naphtaline berooven, de verlich tingskracht wegnemen welke men tot zijne normale gehalte moet terug brengen door eene machtige en zeer kostelijke koolstofverbinding. De eenige bewijsreden die wij hebben hooren inroepen ten voordee- le eener combinatie tusschen gemeen ten, is dat de exploitatie in 't groot, een voordeeligeren inkoopprijs moet geven. Wij hebben voorbeelden ge geven van het tegenovergestelde en wij hebben voornamelijk gezien dat te Brussel, met eene voortbrengst van 40 millioenen kubiekmeters, de prijs per kubiekmeter voor de bij zonderen 13 centiemen is, hoogeren prijs dan dezen door M. Valcke aan geboden. Ook is er te Brussel geene kanaliseering verloren erzijnabon- nenten in al de straten Het zal 't geval niet zijn voor onze combina tie tusschen gemeenten uitgebreid tot Poperinghe en Waasten, steden die ten minste 12 kilometers van Yper afgelegen zijn. Zal de concessionnaris er zaken doen Zullen die gemeenten een mi nimum van verbruik willen waar borgen ofwel zal de aannemer de 12 kilometers kanaliseering voor zijne eigene rekening moeten leggen Zooveel vraagstukken die dienen opgehelderd te worden. Wat er van zij, deze redens voegende bij deze die wij vroeger ontwikkeld hebben, schijnt het niet dat het ontwerp van combinatie tusschen gemeenten moet gewenscht worden noch door de stad, noch door de verbruikers. Voor het overige komt er ons ten dien opzichte een groot nieuws toe. Spijts al het geheim waarmede men de werken der Commissie omhult, wor den er onbescheidenheden begaan en deze die ons toekomt is geene van de minste. Het ontwerp van combinatie tusschen gemeenten is veroordeeld door M. Desclée zelf, die zijnen broeder ont raadt zich er mede in të laten. M. Des clée gelooft niet aa7i het ivelgelukken der zaak Is het niet veelbeteekenend en hadden wij geen gelijk te twijfelen aan de waarde der combinatie. Was het de waarheid niet toen wij zeiden dat, met die wijze van exploitatie vooruit te zetten men zich veel min bekommerd had met het belang der stad dan met de begeerte zich te ont maken van M. Valcke, die zich van eersten af verzet heeft tegen de ex ploitatie uitgebreid tot Poperinghe en Waasten. Nu dat de kunstgreep ontdekt is, zal men volharden met te willen de combinatie tusschen gemeenten op te dringen aan de aannemers, die maar eene slechte onderneming kan zijn volgens de meening van M. Des clée zelve. Wij zijn waarlijk nieuwsgierig het te weten Men zal zich wel moeten verkla ren, want wij hopen dat er ten min ste één Raadslid zal gevonden wor den op de 15 die onzen Gemeenteraad uitmaken om de belangen der Yper- sche lastenbetalers in handen te ne men. De combinatie tusschen gemeen ten opdringen met verplichting voor den concessionnaris zich er aan te on derwerpen, ware de stad, volgens de bekentenis van M. Desclée, in eene slechte berekening slepen Dezelve opdringen voor den schijn, ware nog eene daad van slecht be stuur verrichten met alle ernstige mededinging te verwijderen, het ware daarenboven eene oneerlijke daad plegen, aangezien het den aan nemer bevoordeeligen ware die in de gehèimen zou zijn, veronderstel ling waarop wij zelfs niet willen stil houden. Wij zullen dus wachten tot men het ontwerp wettige. Tot dan toe zullen wij onze voorgaande besluiten volhouden 't is dat men de exploi tatie moet hebben beperkt aan de stad en de openbare aanbesteding op een voorafgaand lastenkohier op te maken. vóór 't Is Zaterdag aanstaande, om 5 ure, dat onze Gemeenteraad bijeen komt om de gaskwestie te bespre ken. De bespreking zal geheel kort zijn, want in dezelfde zitting zal alles gestemd worden, 't Is sedert lang dat we weten dat alles afgesproken is. Onze lezers weten dat de aanvraag der'Bruggelingen bestreden zal'zijn, door M. Valcke, die vraagt om zijne nijverheid voort te doen ten tweede door eene Ypersche maatschappij samengesteld uit de Heeren Georges Lapiere, aannemer te Yper, Louis Vandoornehandelaar te YperRobert Froidure, handelaar te Yper, Henri Vermeulen, brouwer te Yper, en Arthur Butaye, advokaat te Yper. Die heeren zijn, naar men zegt, be sloten al hunne medeburgers te laten meêdoen, indien de zaak hun toever trouwd is. 'T ware dus eene oprechte Ypersche onderneming, waarin klei ne en groote hunne spaarpenningen zouden kunnen op intrest stellen. En nu laat ons de zitting van Za terdag afwachten. We zullen eens zien of onze vreemde Stadhuisbazen de Yperlingen zullen durven van kante zetten om vreemdelingen te bevoordeeligen Wel is waar dat vriend Fraeys van Brugge is, en dat de Bruggelingen langs dien kant een handje zullen vooren hebben. Zondag 11. hebben de Oud-Pompiers Ste Cecilia, patrones der muzikanten, gevierd Het regenachtig en' onaangenaam we der heeft aan de Harmonie niet toege laten zich al spelende naar het huis van haren beminden bestuurder M. Henri Moerman te begeven, gelijk zij hst alle jaren doet. De leden der Com missie en de muziekanten hebben zich moeten tevreden houden met hunnen overste geluk te gaan wenschen zonder trommel noch muziek. Van 12 tot 1 ure had een Wandel- concert. plaats in het lokaal. Volgens de. bekentenis zelve van al de politieke tegenstrevers die er naartoe gegaan waren, heeft de Harmonie met vol maaktheid de vier stukken uitgevoerd die op het programma voorkwamen. Ten 11/2 ure werd eene maaltijd op gediend in het hotel der Kasselrij op welke de leden der Commissie, de mu ziekmeester en zijne muzikanten ver een igd waren De spijskaart, wonder wel bereid door MejMarie Aelbroucq, was samengesteld uit (Wij geven die onvertaald.) Potage Cerfeuil Croquettes au fromage Elbotte sauce mousseline Filet de bceuf haricots verts Faisans truffés Fruits Dessert. Dit allep begoten met lekkeren wijn. Bij het nagerecht heeft de heer Com mandant Bruniaut een heildronk voor gesteld op de gezondheid van den sympathieken muziekmeester,die den- zelven met geestigheid beantwoord heeft. Ten 7 ure verlieten de genoodigden de tafel, gelukkig over de eenige 00- genblikken aangenaam doorgebracht in de vertrouwelijkheid, overal den lóf makende van de bekwame kokin der Kasselrij In ons verslag over het Concert van 20" dezer hebben wij vergeten te mel den dat M. Valère Hallynck de le maal optrad vóór het publiek. Het bekomen succes is dus zooveel te verdienstelij ker. Wij hebben nog het genoegen er bij te voegen dat, de Bestuurder H Moer man aan den jeugdigen muzikant zijne hoogste voldoening uitdrukte en hem vurig gelukwenschte over zijne onbe rispelijke uitvoering. Het gedeelte der statieplaats dat aan de stad toebehoort is nogmaals in een ellendigen staat. De reizigers die uit de statie komen moeten wel opletten indien zij in de plassen niet willen gaan met een wei nig goeden wil zouden deze plassen spoedig verdwijnen een hal ven dag werkens ware voldoende voor onze goede kalsieleggers. Daar wij er over spreken, houden wij er aan om de aandacht van den heer schepen van openbare werken te vestigen op de Aardestraatdie in regen achtig weder, op de plaats waar zij op de Maloulaan uitkomt, een poel wordt waar men moeilijk over kan, het mid den der straat leeger zijnde dan de rio len (1)met een weinig goeden wil zou die onaangename hindernis voor de in woners der Maloulaan en voor dezen der Aardestraat spoedig verdwenen zijn. Dit jaar hebben de kleermakers en naaisters van Yper het feest hunner patrones gevierd op eene wijze die zoo vroolijk was als een oude wijfs kerkgang. Onze volkslievende burgemeester had verboden ergens een bal te ge ven, dat strookt met zijne godsdien- stigeprinciepen en hij wil opperwaard uit niet dat de werklieden, ter gele genheid van hunnen feestdag zich vermaken met dansen. Maar als het een bal geldt in de kasteelen of bij groote rijken, ja zelfs in het hotel van den heer Gouverneur, dan zien onze klerikalen hunne prin ciepen over het hoofd, en zij dansen en springen dat het stof in de buurten vliegt. Zoo gaat het, Yperlingen, met onze volkslievende stadshuismannen, be loften bij de vleet als het er op aan komt uwe stem te komen afbedelen, maar eens de kiezing voorbij, dan wordt gij gekortvlerkt, gij moogt u niet meer vermaken, gij moogt niet meer zingen, niet meer dansen, niets meer doen tot groot nadeel der her bergiers en neringdoeners. Altijd en overal twee maten en twee gewichten. De plicht van alle liberaal is van liet inschrijvings bul letin te teekenen «lat zich op de vierde bladzijde bevindt. Twee jongelingen der weldadigheids- school van Yper. de genaamde Adolf Horemans, oud 18 jaren, en Jan Mulle- briik, oud 20 jaar, waren Donderdag laatst uit dat gesticht ontvlucht. Zij zijn Vrijdag morgend aangehou den geweest', door de gendarmerie, aan de Kortrijkpoort te Meenen. Maatschappij Burgerwacht. Schieting van 24 November 4904. Vandevyver, A 15 25 20 20 25 105 Fol, J., 25 25 15 25 10 100 Legon, E., 20 15 20 15 25 95 Vermeulen, Hri., 15 25 15 20 20 95 Froidure, R., 15 15 15 20 25 90 Poelemans, D., 15 20 15 15 25 90 Pintelon, M., 20 15 15 15 25 90 Ommeslagh, R., 15 25 15 20 15 90 Butaye, A., 25 5 15 15 25 85 Gaimant, A., 25 20 25 15 85 Burgho, A., 15 25 15 15 10 80 (1) Le Progrès had bij vergissing gedrukt verder in plaats van leeger. Koninklijke Maatschappij Kruisboogschutters van Yper. Schieting van Maandag 28 November 1904. Onbeweeglijke cirkel treizes. Jansene, Jacques. 13 11 11 13 48 Mahieu, Louis. 2 111 5 De overname der artikelen en der briefwisselingen is verboden ten ware men er de bron van doe kennen Tournees Frederic ACIIARD. Prochainernent la tournée Frédéric ACHARD viendra donner une repré- sentation extraordinaire du grand suc ces de l'annnée coöiédie en trois actee, de MM. Georges Beer, Dehère et Guillemaud Dans cette pièce, le modèle du genre on rit, on rit encore, on rit toujours Ce sont sans cesse des trouvailles ingé- nieuseSj trois actes de la gaité la plus franche, du comique le plus exhubé- rant, écrits dans un style des plus spi- rituels et surtoutsans u» motgraveleux saus une expression qui puisse choquer ('esprit le plus prévenu c'est une piè ce que tout le monde peut voir et c'est pourquoi elle a obtenu le plus vif suc- cès pendant plus de 200 représenta- tions, Ajoutez a cela une mterprétation hors ligne, un ensemble d'artistes com- me seul sait les réunir l'habile impre sario, M Frédéric AOHARD. M. Deraeve wordt politie-commi8sa- ris benoemd der gemeente Komen. De aanbesteding der voltooïingswer- ken der nieuwe regimentschool van Yper beeft de volgende uitslagen gege ven Hebben gesoumissionneerd de hee ren E Vanacker, te Marcke-bij Kort- ri)k, fr. 74,600,00 V Deboosserie, te Kortrijk, fr. 79,990-00 P. Hoste, te Gent, fr 77,157-00 A. Salembier, te Kortrijk, fr. 78,494-00; Th. AUaert, id., fr. 79,793-00 J. Marchant, te S' Gillis (Brussel), fr. 81,500-00; E. Vanderbeke, te Cuerne-bi] Kortrijk, fr. 81,500-00 G. Boudin, te Doornijk, fr. 82,900-00 A. Juntevin, te Brussel, fr. 83,403-00. De schatting was van fr. 82,954-00. Uitslag der aanbesteding van 26 November. le Lot. StrooiHaver. enz. G. Van- neste, Yper, 3382 fr. A. Latour, Yper, 3486 fr. Pillaert, Waasten, 3850 fr. 2e Lot. Gezouten eetwaren. Fr. Fou- lon, Atk, 2208 fr. J. Thys, Brugge, 2415 fr. Jans, Neeroeteren, 2.668 fr. Vermeulen-Roose, Yper, 2990 fr. 3e Lot. Vleesch. Alb Giller, Yper, 8680fr. Vermeulen, id., 9300 fr. Caenen. id.9450 fr Dumon, 1-29 fr. en 1 45 de kilo. 4® en 5e lot, geene sonmissie. 6e Lot. Koloniale goederen. Jans, Neeroeteren, 2484-85 fr. Poot-Casier, Yper, 2520-35 fr. Kindt Louis, id - 2951-08 fr. Vansuypeene, id.2145-88 fr. Beele-Wiliems,, 2360-75 fr. 7e Lot. Olién. Aymard Ferd., Luik, 384 fr. Tyberghien, Meenen, 389 fr.Vansuypeene, Yper, 410-75 fr.; Moeremakers, Antwerpen, 435 fr. Kindt Louis, Yper, 704 25 fr. 8e Lot. Staaf ijzerenz. Pol Simon, Giney, 2334-50 fr.Charles Baus,Yper, 2439-45 fr. 9® Lot. Nagelsenz Bans Jules, Yper. 312 40 fr. Rousseaux, Gent, 233-94 fr. 10e Lot. Knoppen, enz. Ren son- Van hee. Yper, 212-28 fr Thonet- Bohne. Reickhem, 246 32 fr. Craeye- Caen, Yper, 259 46 fr. lle Lot Allerhande. Baus Jules, Yper, 247-10 fr. sjc --r— ■nHUHHaHBGBSnBHBHHÉBBni !B3!Ï ©iM2^5KSSS5SS5?E3SS5?asa^a SCHIETING NAAR DE CARTONS JACQUES. -^^aaa/ia/Vs/ ;.g

De Weergalm (1904-1914) | 1904 | | pagina 2