Stadsnieuws. Nog de Gaskwestie. Ka mor uien \vs. Kijk genoeg. De gansche waarheid. Schouwburg. Concert der Symphonische Kring beraal,in 1902 verkozen. M Boudouin, heeft inderdaad meer dan 6,700 stem men over gehad de kiesdeeler was 11,386, M. Bondonin heeft 18,092 stem men bekomen daarbij kreeg de socia listische afgevaardigde 17,026 stem men. Alamen rekening houdt van het onvermijdelijk afval der E V. in klei ne omschrijvingen, zoo vindt men dat er, in het arrondissement Leuven een aantal antiklerikale stemmen zijn, die ruimschoots drie zetels vergen in plaats van twee. En te Nijvel De kiesdeeler was daar 13,805; de liberalen bekwamen, in 1902eenen afgevaardigde met 16,629 stemmen, en de socialisten éénen met 20,037, te zameu 36.666 antiklerikale stemmen tegen 27,610 aan de klerika len gegeven, dus een overschot van 9,056 stemmen. Ge ziet dat eene krachtinspanning, eene verstandhou ding (waarvan den vorm te vinden is) de oppositie met een zetel zou ver meerderen. De cijfers van 29 Mei laatst toonen dat de-kiesmacht dor partijen nog ver anderd iB, in den zin eener merkbare vermindering der klerikale stemmen. Wat Antwerpen betreft, de zoo schit terende uitslag der laatste senaatver kiezing wijst op eene aanwinst van verscheidene duizend stemmen. Voor de Kamer was, in 1902, de kiesdeeler, die recht gaf op éénen zetel, slechts 8,805, en het kiescijfer cU r liberalen liet een overschot van bij de 6 000 ver loren stemmen die zoo verblijdende uitslag laat verhopen, met zekerheid zelfs, dat wij binnen twee jaar nog eenen zetel op de klerikalen zullen winnen. Niets zelfs zegt dat een kartel, vol gens het stelsel Jauson, het getal kle rikale afgevaardigden van Antwerpen niet met twee zou verminderen. Inder daad, terwijl de klerikalen al hunne stemmen hebben kunnen benuttigen, hebben hunne tegenstrevers 16,488 stemmen zien verlot;en gaan, als volgt 5,753 liberale, 5,498 socialisten, 5,237 kristen demokraten. En te Turnhout, waar de drie zetels bekleed worden door klerikalen, en waar onze vrienden twee jaar geleden, in de allernadeeligste voorwaarden (se dert is de toestand veranderd I) 7,372 stemmen bekwamen, dat is 3,826 stemmen te weinig voor het quorum, daar moet er klaarblij kelij k plaats zij n voor eenen antiklerikalen afgevaardig de, in 1906, als er aanhoudend gewerkt wordt, van nu af, tot aan do \erkio- zmg. Te Mechelen kan onzi toestand ins gelijks verbeteren. In de verkiezing van 1900, hebben de klerikalen de kans gehad al hunne stemmen te zien in rekening komen, terwij 1 de liberalen er 6,958 ongeteld hadden. Eindelijks zijn er voor ons bepaald nog twee zetels te winnen in de pro vincie Namen. Te Namen, hebbende antiklerikale partijen, in 1902, 37,941 stemmen be komen (liberalen 13,567, socialisten 24,374) tegen 36,636 aan de klerikalen gegeven Welnu de kiesdeeler was 12.212. Het getal antiklerikale stem men bevat driemaal den kiesdeeler, dus drie zetels Hoe gemakkelijk het is den derden zetel te veroveren springt in 't oog Zoo is 't insgelijks te Dinant- Philippeville waar een liberale verte genwoordigen, in 1900. verkozen werd met 11,098 stemmen, en in 1902, mis lukte met 11.391 stemmen. Het ware voldoende eenige tientallen stemmen te vinden, om den toestand van vroeger te zien (de kiesdeeler was 11,480; Is het een enkel oogpnbhk aan te p- men, terwijl de wind iu onze zeilen blaast, onze vrienden overal nieuwen moed geschept hebben, en het land tot over de ooren genoeg heeft' van dat verdrukken'! staatsbestuur, is het aan te nemen, vragen wij, dat die uitsla gen, zoo gemakkelijk te bereiken, niet zullen verkregen worden en dat wij ze van nu af aan niets reeds als z-'ker mo gen aanzien Voorzeker neen. Laat ons optellen Zetels te winnen in 1906 1 te Oostende Vetirne Dixmu- de, 1 te Kortrijk, 1 te Rousselaere, 1 te Brussel, 1 te Nijvel, 1 te Leuven, lof twee te Antwerpen, 1 te Thurnliout, 1 te Mechelen, 1 te Namen en 1 te Di- nant-Philippeviiie te zamen 12 of 13, dus eene verplaatsing van 24 of 26 stemmen. Zal men dan nog loochenen dat het zoo zeer gewenschte omwerpen van het klerikaal ministerie, in 1906, niet kan verwezenlijkt worden Het is noo- dig dat overal te z ggen en te herha len, om het bij allen te doen indringen. H t is slecht werk onze lezers te doen twijfelen door lichtvaardige, ver keerde beschouwingen daar dient de tegenstrever voor. hij blijft daarbij in zijnerol Aan ons behoort het vuur, bij onze vrienden te onderhouden en aan te moedigen en het is zooveel te meer onze plicht het te doen, daar onze hoop, welke door al onze strijders in het gansche land gedeeld wordt, op onweerlegbare cijfers steunt, zonder te spreken van redenfen van zedelijken en zielkundigen aard, welke voortvloeien uit eenen nieuwen zakentoes'and. Van nu af aan dus, en zonder eenen dag of een uur te verliezeD, moeten de anti klerikalen zich overal bereiden, met den geestdrift en 't vertrouwen, die de beste waarborg zijn van de ze gepraal, tot dei>beslissenden slag van 1906, waarvan de inzet het behoud of de val zal wezen van het klerikaal be heer. Vertaling van het artikel van onzen volks vertegenwoordiger M A. Boyl, verschenen in Le Petit Bleu (Ij Het gebrekkige van ons stelsel van even redige vertegenwoordiging is bewezen door de wispelturigheid zelfs der uitslagen, welk het vaststelt. Zie er hier eenige voorheelden van, voor der hand gegrepen, en maar alleen voor de kiesomschrijvingen, waar wij over gespro ken hebben te LEUVEN,hebben de oppositie partijen twee verkozenen, met 31,204 stem men de klerikalen hebben er vier met 45,547 stemmen te NIJVEL kregen liberalen en so cialisten ie zamen 36,666 stemmen, en hadth n twee verkozenen; de klerikalen met 27,610 stemmen insgelijks twee verkozenen te NA MEN gaven 37.941 anti-klerikale st. twee ver kozenen, 36,636 klei tkale stem'' en gaven drie verkozenen te IHNANT-I'HILIH'EVILLE gaven 26,945 anti-klei i ka le stemmen éen ver- kozene, en 34.441 klerikale stemmen gaven er drie ie OOSTENDE-VEURNE, hadden de klerikalen drie verkozenen. terwijl ik alléén meer dan de helft der stemmen bekwam van de klerikalen, enz enz. GEENE UITLEGGINGEN zijn noodig, niet waar. En HOEZr EK hebben wij reden te klagen over de toepassing der evenredige vertegenwoordiging om in grootere omschrijvingen, de provinciale, b v., te eischen Zitting van 2Vy December Voor de Herl>erglers. Een voorstel voor het afschaffen van het vergunningsrecht werd ver worpen door 74 stemmen tegen 52. M. Nolf stemde de afschaffing M. Van Merris stemde er tegen. M. Colaert was, door onpasselijkheid, afwezig. Voor de Schippers. Een voorstel voor het afschaffen van weggelden op vaarten en rivieren neergelegd door MM. Tonnelier Nolf, Buyl, Verheyen en Vandamme is insgelijks verworpen geweest door 72 stemmen tegen 50. M. Nolf stemde de afschaffingM. Van Merris stemde er tegen. Overal spreekt men schande over de beslissing genomen door ons kle rikaal en partijdig gemeentebestuur wegens het gas. Het is immers een akt van slecht beheer door hetzelve daargesteld. Om M. Valcke, zonder schadeloosstelling, van zijne nijver heid te kunnen onteigenen en te ver vangen cloor MDe Brouwer, een Brug geling, broeder van den heer Deken van St Maartens, hebben de klerika le kopstukken niet beters uitgedacht dan eene zoo genaamde gemeentelij ke gasmaatschappij tot stand te bren gen, om Yper, Poperinghe en Waas ten in gemeenzaamheid te verlichten. Dit ontwerp was sedert een jaar in 't geheim en in familie gemutsemaald en besloten. M. Colaert had zich sterk gemaakt hetzelve door den ge meenteraad, kost wat kost, te doen aannemen. En het is alzoo geschied. Enkel hebben twee leden, MM. D'Huvettere en Sobry, er tegen ge stemd. M. D'Huvettere, die deze belang rijke zaak grondig onderzocht had, heeft eéne vergelijking gemaakt tus- schen de exploitatie der gas voor Yper afzonderlijk en deze in gemeen zaamheid tusschen Yper, Waasten en Poperinghe. Hij heeft daaruit dui delijk besloten en met cijfers bewe zen dat de Intercommunale of ge meentelijke gasmaatschappij, voor onze stad veel schadelijker zou we zen dan de exploitatie van Yper op haar eigen. En nog heeft hij zijne berekening gesteund op een verbruik van een millioen twee honderd dui zend' kubiekmeters voor onze stad en zes honderd duizend voor Pope ringhe en Waasten, cijfers die, vol gens bevoegde personen, hoogst overdreven zijn. En inderdaad, in Yper, alwaar de gasverlichting sedert meer dan eene halve eeuw bestaat, verbruikt men er tegenwoordig slechts 415,000 ku biekmeters. Het is dus onzinnig te beweeren of te rekenen dat ten ge volge eener prijsvermindering van 3 centiemen per kubiekmeter de Yperlingen viermaal zooveel gas zullen branden als heden. M. Colaert mag het getal lanteer- nen van 317 op 400 en meer brengen, zooals hij het voorstelt, de.bijzonde ren, die het gas gebruiken, zullen daarom geen bek meer aansteken of een uur langer laten branden, wat meer is, eenigen die vroeger gas ver bruikten houden zich nu aan petrole. Men zal dus hier nooit het cijfer van een millioen of van een millioen twee honderd duizend kubiekmeters op welke M. Colaert en D'Huvettere rekenen, bereiken. Poperinghe en Waasten, te samen, zullen ook, op verre na, geen 600,000 kubiekmeters gas verbruiken dat is zeker. Deze twee steden zullen zich bepalen bij de verlichting harer bijzonderste straten veel jaren zul len verloopen eer de inwoners van Poperinghe het gas zullen gebruiken. Zij zijn gewoon aan keers-, olie- en petrolelicht en zullen de kosten ont zien om de gasgestellen in hunne huizen te laten plaatsen. Volgens de laatste volksoptelling, waren er te Poperinghe 11,124 inwo ners.. Indien deze stad onder de dom- perskliek niet verachterd gehouden ware geweest en een goeden verstan dig bestuur had bezeten, zoude zij, sedert lange jaren, eene afzonderlijke gasfabriek hebben. Veurne, eene stad van 5,800 inwoners, heeft er wel een sedert merkelijken tijd. Om te besluiten zeggen wij dat de Intercommunale of gemeentelijke gasmaatschappij van Yper, Poperin ghe en Waasten nadeeliger dan voordeeliger zal wezen voor onze stad en met veel moeilijkheden en geldverkwistingenzal gepaard gaan. Onze Poperingsche Burgemees ter, wetende of onwetende, maakt eene deerlijke misrekening zooals de ondervinding het hem zal leeren M. Valcke is rijk genoeg 't Is de verschooning dat de kleri kalen geven om te trachten hunne schandelijke beslissing te wettigen. Rijk genoeg Maar zou de firma De Brouwer bijgeval arm zijn Ie dereen weet dat onze toekomende gaaswever over aanzienlijke kapita len beschikt Maar hoe vindt men de verschoo ning döor onze katholieken gebruikt De socialisten, vijanden van de pri vate nijverheid, vinden ook dat de nijveraars te rijk zijn Welke overeenkomst Het publiek zal zich herinneren dat onze burgemeester in de zitting van den Gemeenteraad van 12 De cember, in een oogenblik van zeldza me welsprekendheid uitgeroepen heeft dat hij daar was om de gansche waarheid te zeggen. Het zij ons toegelaten hem het ge heugen te ververschen. Opdat de waarheid geheel en volledig zou zijn M. Colaert, hadclet gij aan het pul bliek moeten laten weten dat M. De Brouwer tegenwoordig was in de ver gadering der afdeelingen, den Zater dag 10 December, en dat het uwe plicht was M. Valcke en de groep Yperlingen er ook uit te noodigen hetgeen gij niet gedaan hebt. Op die wijze zal het publiek geheel en gansch ingelicht zijn over de kwestie der openbare verlichting, kwestie die komt opgelost te worden ten voordeele van eenen vreemde ling, ten nadeele eener groep Yper- sche lastenbetalers en tot groote ver bazing van al dezen die hunne ge boortestad verkleefd zijn. Sedert eenige weken volgen de too- neelvertooningen hier elkander op. Fransche troepen in omreis komen hier eene vertooning geven, de eene na de andere, en verwerven nogal bijval. Zondag II. hebben wij het genoegen gehad eene vlaamsche voorstelling bij te wonen, gegeven door do tooneel- maat8chappij De Vlaamscke Ster en wij mogen stoutweg zeggen dat zij ons een genoeglijkm avond heeft doen doorbrengen. Het programma, samengesteld uit een drama in 5 bedrijven en een blij spel mot zang in één bedrijf, is aller best uitgevoerd geweest De Kinderdoctor is een allerschoonste stuk, dat ons eene schets gaf van de zeden vóór de fransche omwenteling, wanneer de adel nog almachtig was en alles onder zijne ijzeren wil wilde doen buigen De verschillende toestanden die in dat stuk voorkomen werden -zeer na tuurlijk en zonder overdrijving weer gegeven door de spelers-liefhebbers de tooneelschikking was zeer wel ver zorgd, de kostumeu uitgelezen, kort om men ziet dat in die maatschappij niets verwaarloosd is 0111 hare vertoo- uingon aantrekkelijk en leerrijk te maken. Menige aanschouwers zijn getroffen geweest door de dramatische toestan den die er in voorkwamen en zoo ge trouw weergegeven werden. Het blijspel Vader Cats heeft deze groote aandoeningen als bij tooverslag doen verdwijnen. Hierin .ook hebben de spelers volkomen gelukt en bewe- zeu dat zij iu beide vakken volleerd zijn. Niets liet te wenschen óver spel, gezang, figuratie, tooneeischikking, al les was perfekt en wij hebben met genoegen bestatigd dat de maatschap pij noch ruzie, noch moeite, noch kos ten ontziet om hare vertooningen aan trekkelijk te maken Ook is zij er wel voor beloond door het publiek dat altijd even talrijk hare vertooningen bijwoont en de spelers dapper komt toejuichen Fiere aan den ijverigen tooneelmees- ter, die zijne medebroeders zoo goed weet op te leiden, eere aan de Oommis sie, die den smaak van het publiek weet te voldoen en eera aan de moe dige tooneelisten, die naden dagelijk- schen arbeid nog den moed hebben zich in de tooneelkunst te traan oefe nen. Wij hopen hen in 't kort nogeeiiH te mogen bewonderen X. Het eerste concert gegeven door den Symphonische K>'ing heeft een talrijk publiek uitgelokt. Tyckaert, kunstzangster, 1® prijs, met groote onderscheiding, van het Conservatorium van Brussel, M. Bergey, klnchtzanger, M. Oaesteker, basviool speler, verleenden hunne medewerking met zulke kunste naars, met de uitgezochte stukken van den Symphonische Kring, onder het be stuur van M. A. Van Egroo. een on zer béste liefhebbers, moest het feest gelukken. Mej. Tyckaert, zong met sterke en zuivere stem LesPêcheurs dePerles. l'Oi' seleur en Arlequin. Het publiek bisseerde. M Oaesteker heeft grooten bijval behaald. Ook M. Bergey, welke de kluchtlie deren en gedichten opvroolijkt. ttttwhwiira mna y r4"

De Weergalm (1904-1914) | 1904 | | pagina 2