Schrikkelijk ongeluk Wal zal de bestendige Deputatie doen Grond. Maatschappij De Onvermoeibaren. T wee kinderen verdronken. Het zij ons dan voldoende te zeggen hoe de zaken gebeurd zijn te Leuven, waar onze vrienden aan het bewind zijn. Wij kunnen het niet beter doen dan met de passage mede te deelen van het verslag door den schepen Colins den Gemeenteraad aangeboden, namens de bijzondere commissie, aangesteld voor" dé studie der gaskwestie. 't Is, zegt M. Colins, na die zeer jeerzame voordrachten, dat uwe com missie, zonder daarom het princiep der regie te verlaten, beslist heeft een openbaren oproep te doou aan de Com- paguies van gas en electriciteit zoowel Belgische als vreemde, om aanbiedin gen" te vragen, de verlichting onzer stad toelatende, 't zij met het gas, 't zij met de electriciteit, 't zij bij middel der twee samengevoegde stelsels. Die oproep is mgelascht geweest in ver- schilbge belgische dagbladen en-in bij zondere revues 'van Frankrijk, van Engeland en van Duitschland. In afwachting, om niet onvoorziens genomen te worden, vroeg het College en bekwam van de gasmaatschappij van Leuven, de toevallige verlenging van het contrakt/m gang, tot den 1" Januari 1906. Op den gestelden datum voor de overhandiging der sonmissiën, zijn de ze, ten getalle van negen, geopend ge weest in openbare zitting van het Col lege "Wij schrijven ze hier over, de bij zondere voorwaarden van iedere aan duidende 1° MM. de Somzée. De fabriek wordt gebouwd en de ca- nalisatie wordt gelegd op de kosten der gemeente. Het gas wordt aan de bij - zonderen verkocht aan 0 13 voor de verlichting en 0 10 voor de verwarming en de beweegkracht. De prijs der open bare verlichting is vastgesteld op 0.04. Da stads- en liefdadigheidsgestich ten zullen 0 10 betalen. De concessionnarissen biede aan de stad te betalen 1/4 centiem per kub. meter verkocht aan de bi j zonderen eene jaarhjksche rente van 4,42 van het verpande kapitaal door de stad. Het vierde der zuivere winsten. Duurder concessie 35 jaren. 2" MTricot van Bergen (Mons.) Fabriek en canalisatie te stichten ten koste der stad, waarvan de kost maxi mum 1 500 000 fr. is voor eene jaar hjksche voortbrengst van 4.000.000 k meters. Het gas zal geleverd worden aan de bijzonderen en aan de stad aan dezelf de prijzen als deze door MM. de Som zée gevraagd. De concessionnaris zou aan de stad eene jaarlijksche rente betalen van 4 o van het verpande kapitaal. De helft der zuivere winsten. 3° M. Pirotte van Brussel. Het kapitaal wordt door de stad ge leverd. De stad bepaalt volgens haren wil den prijs van verkoop. De conces sionnaris levert het gas gegeven bij tel - toestel (compteur) of bij de lanteern, aan 0 0825 of aan 0.08 volgens-de aan zienlijkheid van den verkoop Duur der concessie 30 jaren, met vermogen voorde stad alle 5 jaren, te rekenen van het 10« jaar, einde te stellen aan het contrakt. 4°. MVandenbroech van Anderlecht De fabriek wordt gebouwd op de kosten der stad. Deze bepaalt den prijs van verkoop volgens haren wil. De con cessionnaris levert het gas bij comp teur der fabriek aan 0 08, 0 07 of 0 06, volgens de belangrijkheid van het ver bruik De 9/10 der zuivere winsten ko men aan de stad terug. Duur der concessie 35 jaar. 5e J)e algemeene compagnie voor de ver warming en de verlichting door het gas heeft ons een dubbel voorstel gezon den. Het Is zegt dat geheel de eerste oprichting gebouwd is met de kapita len der maatschappij aan de voorwaar den toegestaan door de compagnie var. S' Joos-ten Noode, voor de verlichting der gemeente en die de volgende zijn 0.13 den kubiekmeter voorliet gas aan de bijzonderen geleverd voor de verlichting 0.10 den kubiekmeter voor de ver warmingen de beweegkracht. 0.10 den kubiekmeter voor de stads- ge bouwen. 0 04 den kubiekmeter voor de wege nis met gloeiende bekken of 11/2 cen tiem per bek en per uur, papillon van 200 liters tot een getal van 1000 lan- teerns. Met dat voorbehoud dat de oprich ting der electriciteit maar zal kunnen geëischt worden, wanneer de noodwen digheden zullen beantwoorden aan eene levering van 30.000 kilos watts-uur 's jaar. De canalisatie zal luchtvormig zijn en zal in 't begin zich maar uit breiden tot het midden der stad en tot dé bijzondere hoofdstraten op eene ontwikkeling van 4 a 5000 meters. In het tweede voorstel vraagt de maatschappij dat de stad haar een ka pitaal ter hand stelle van 2,000,000 die zal terugkeeren naar de gemeente bij het eindigen van het contrakt. Dat ka pitaal zal intrest opbrengen ten voor- deele der stad aan 4 's jaars. De prijzen voor het gas blij ven be paald als hierboven en de instelling der electriesche kracht is afhankelijk gesteld aan dezeif'de voorwaarden. De Compagnie laat daarenboven aan de gemeentekas op de prijzen van het verkochte gas aan de bij zonderen de volgende verminderingen 1/2 centiem per kbm. tot een bedrag van 3,000,000 meters, 3/4 centiem per aanvullende kbm. van 3 tot 6,000,000, 1 centiem per aanvullende kbm boven de 6,000,000.. Duur der concessie in de 2 veronder stellingen, 30 jaar. 6. M. Oordemans van Brussel vraagt dat de stad de kwestie onderzoeke van de concessie of da exploitatie in 't ge meen eener fabriek gas met olie voort brengende van eene zeer verhevene verlichtingskracht. De grondstoffen ontbreken ons om dat voorstel te waardeeren. 7. M Klöne) bouwer te Dortmund. Voorstel om eene fabriek te bonwen die het gas zou leveren bij gasmeter gegeven aan den prijs van 0.05 den kbm. er in begrepen den last van het kapitaal Die soumissiohnaris zou toevalliglijk bereid zijn de fabriek, door hem ten koste der stad gebouwd, in deelneming te exptoiteeren. 8 MM. Poelier en 0>e, te Dortmund hebben 2 soumissiën neergelegd voor het bouwen eener gasfabriek Het voorstel nr 1 is geschat op 1,512,500 marks met eene voortbrengstkracht van 4 millioenen kbm. 's jaars, kun nende, mits eene bijgevoegde uitgave, gebracht worden op 8 millioenen kbm. Het ontwerp n»'2 beloopt tot 1,200,500 marks voor eene voortbrengst van 3 millioenen kbm. kunnende mits eene overmaat van uitgaven gebracht wor den op 6 millioenen kbm. 9. Maatschappij Berliner-AnJialtissche- Machinenbau vraagt om te mogen sou- mis8ionneeren voor het bouwen der fa briek den dag opwelken de regie zal beslist zijn. Zij schat de kost eener fabriek kunnende 3 tot 4 millioenen kbm. voortbrengen op omtrent fr. 1,350,000 (grond en canalisatie niet medêbeg repen). Gij ziet dus, Journaldat gij eene nieuwe gelegenheid hebt laten voorbij gaan te zwijgen. Niet alleen zijn de openbare aanbestedingen mogelijk, maar wanneer men er zijn toevlucht toe neemt zijn de soumissiën talrijk. Te Yper was tiien op voorhand zeker van succes, aangezien de Raad, zonder de minste ruchtbaarheid zich reeds vóór drie vragen bevond. Men pleit op dit oogenblik voor de rechtbank van Brugge een proces be trekkelijk de laatste aanbestedingen voor de Kursaal van Oostende. De Patrie geeft een verhaal der pleitre dens en namelijk van deze van den advokaat Standaert, eeii der hoofden van de Brugsche klerikale partij Die pleitrede bevat eene belangrij ke verklaring die, voor het overige, bevestigt wat wij wisten, 't is dat de regel'is, in de bestendige Deputatie, de gemeenten te verplichten tot de openbare aanbesteding hunne toe vlucht te nemen. De stad Oostende heeft er hare toevlucht genomen, heeft M. Stan daert gezegd, omdat zij wist dat zulks de regel was die door de be stendige Deputatie was aangenomen, hetgeen in andere woorden zeggen wil alle tegenstrijdige beslissing zou verbroken geweest zijn. Het zal belangrijk zijn te weten of de bestendige Deputatie hare rechts pleging zal durven toepassen op de stad Yper voor de verlichtingskwes tie Het stadsbestuur van Yper is een bevriend bestuur en dan de De Brou- wer's en de Fraeys's zijn almachtig te Brugge Het schijnt dat de firma De Brou wer, voor de oprichting der gasfa briek, eenen grond gekocht heeft toebëhoorende aan Mej. Rabau en gelegen bij de statie. Moet zij zeker zijn van de beslissing der bestendige Dëputatie Waar verlegenheid heerscht is er geen vermaak. Bij plaatsgebrek vinden wij ons genood zaakt het verslag over het prachtige feest van 15"" Januari 11. te verschuiven tot ons naatste nummer. Woensdag morgend, rond 8 ure, zijn knapen die zich naar de school begaven, blijven spelen bij de Ma joorgracht, en waagden zich op het ijs bij het vlot toebehoorende aan M. Jules Creton, •Eensklaps verdween een dezer leerlingen, de genoemde Marcel Cof fyn, in het water. De twaalfjarige Emiel Coffyn, niets dan zijnen moed raadplegende, spoedde zich ter hulp van zijnen ko zijn doch ondanks al zijne pogingen kon de ongelukkige jongen den klei nen Marcel niet bereiken en ver dween op zijne beurt. De makkers dezer twee ongelukki ge kinderen liepen verschrikt weg, roepende dat hunne gezellen ver dronken. Wanneer men ter plaats kwam om hun hulp te bieden, was het eilaas reeds te laat. Men heeft het lijk. van Emiel Cof fyn ontdekt rond 8 1/2 ure dat van Marcel Coffyn werd ten 11 ure opge- vischt. Het is ons onmogelijk de wanhoop te beschrijven van de ouders dezer twee ongelukkige kinderen. Deze tijding heeft eenen diepen indruk gemaakt op het geheele per- sonneel onzer Gemeenteschool welke E. Eoffyn bijwoonde, die jongen was algemeen bemind van al zijne mees ters en van zijne medeleerlingen. Wij bevelen aan al onze vrienden den genaamden Arthur Morel, Neêr- straatn°3, Yper, die zich belast met het verkoopeu van ons blad Wij lezen in het Journal d'Ypres den tweeden brief der groep Yperlmgen. Yper, den 6 Januari 1905. Mijnheer de uitgever van het Journal dJYpres. Hét Journal d7Ypres vanYVoensdag 11. 4 Januari, bevat op nieuw, ten pro- pooste der groep Yperlingen eenige on nauwkeurigheden die wij verplicht zijn te komen verbeteren, 't Is niet- omdat wij het voorstel van ile stad te verlichten aan den gelij ken prijs van 12 c. den kbm. onaan neembaar oordeelden voor de stads financiën, dat wij het voor onze reke ning niet weder voorgesteld hebben. Verre van daar Dat voorstel is het rechtvaardigste en het voordeeiigste onder oogpunt van het algemeeci be lang. De openbare verlichting een openbare dienst vdj tide, is het onbillijk de kost ervan te doen dragen door eon ge ieeite alleen der inwoners de ver bruikers alleen ^aD, het gas. 't Is eene zeer natuurlijke bekommering van we- ge de bestuurders der stad er de kosten van te willen verminderen, maar er ia eene grens buiten dewelke eene te grootevermindering eene onrechtvaar digheid wordt, want dan moet de fa brikant. zich noodzakelijk hernemen op de bijzondere verlichting. Het ver bruik der openbare verlichting en der openbare gestichten vertegenwoordigt heden bijna het derde van het totaal verbruik en deze verhouding zal zeker verminderen. I11 die voorwaarden, den prijs dezer verlichting vaststellen aan 12 c. den kbm., zelfs zonder terug gave, en tezelfder tijde ook den prijs der bijzondere verlichting op dien zelf den prijs verminderen, is zeker een voorstel doen dat een juist, midden houdt vrij van alle kritiek en dat voor de bijzondere verbruikers een aanzien lijk voordeel aanbiedt, 't Is ontwijtel baar het schoonste dat gedaan zij ge weest. Indien wij het dus niet gedaan hebben, 't is omdat wij het niet kon den doen voor een enkele fiuanciëele beweegreden. Wij hebben, wij, het kapitaal af te lossen dat wij in de onderneming te steken hadden, M, Valcke niet zoodat onder oogpunt der Ypersche belangen, deze laatste bekwaam is voordeeliger voorwaarden aan te bieden dan alle anderen. Gij zegt vervolgens dat de groep e zoo gezegd Yperlingen (al onze in schrijvers, Mijnheer de Uitgever, zijn Yperlingen) als uit den grond gerezen is om pok te trachten de concessie aan eenen Yperling te ontnemen. Gij weet wel dat zulks niet waar is en dat het in de maand November reeds lang was dat M. Valcke was geofferd door het gemeentebestuur. En 't is juist omdat wij zulks wisten dat wij gezeid heb ben dat er dan plaats was voor andere Yperlingen. Dit was wel een zeer wet telijk gevoelen en de Yperlingen, wij zijn er van overtuigd, zullen er niets in vinden dan wat zeer eerlijk is en dat meer welwillendheid waard is dan het Schepëncollegieons bewezen heeft. Den 25 December, zegt gij verder, hebben wij nieuwe voorstellen g6daan. 't Is eene volledige dwaling van uwent wege, en zij kan zich maar uitleggen dan door een vast besluit ons niet te willen begrijpen. Dat voorstel van 25 December is volstrekt hetzelfde als dat welk wij den 6 December gedaan heb ben, en kinderen die nog naar school gaan z illan dit bewijs begrijpen. 160,000 kbm (gemeente verlichting) aan 10 c. maken wel 16,000 fr. Trek ken wij er de kosten van at' van ont steken en onderhoud der 400 Auerbek- kon aan 4,000 fr. blijft 12,000 fr. dat wij onder vorm van wedergaaf aan de stad laten of kostelooze levermg de zer 160,000 kbm. behalve betaling eener som van 4,000 fr. om ouze kosten van ontsteken en onderhoud te dek ken, zijn het geen verschillige wijzen om hetzelfde aan te bieden. Ook booden wij onze voorstellen van den 24 December niet als nieuwe voorstellen aan. Verre van daar Onze brief behelst integendeel dit "Wij zulten misschien beter verstaan wor- den met ons voorstel te herhalen on- der dezen vorm die er de weergaarde van is..'... Daarna staat het onzen achtbaren burgemeester vrij ons te bespotten in den Gemeenteraad, waar niemand mag protesteereu. Die spotternijen zijn armzalig in deze zaak en het is mis schien alzoo niet dat de bijna alge meenheid der Yperlingen zich ver wachtte de gaskwestie te zien studee- ren. "Welnu, den 6 December was het contrakt nog niet gestemd, gij weet het wel, het lasteukohier zelf had nog zijn beslissende vorm niet, en het was geenszinste laat om onze voorstellen te onderzoeken. Dat is zoo waar dat de Raad geroepen geweest is om in afdee- lingen te vergaderen om ze teonderzoe- ken Alleenlijk, zooals wij de eer ge had hebben het u te schrijven, was die bijeenroeping niet ernstig en onze voorstellen zijn niet bestudeerd ge weest en 't bewijs is dat de groep YperliDgen met geroepen is geweest om hare voorstellen te ontwikkelen, dat in de volgende zitting van den Raad de heeren Colaert en Struye de zelve hebben kuunen veranderen op de onwaarschijnlijkste wijze, en dat in de zitting van den 31 December, M. de Burgemeester beweerd heeft dat onze brief van den 24 December nieuwe voorstellen bevatte. Moet men u doen opmerken, Mijn heer den Uitgever, dat gij gedurig

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3