Hoe men elders handelt. De gaskwestie. Brief uil Yp er. zijnen pelsmantel, M. Fol van zijnen hoogen hoed en M Baus van zijnen regenscherm Colaert. Mijnheer De Brouwer veroorlooft u neêr te zitten, (ledereen zet zich neder.) Mijnheeren, ik heb de uitstekende eer u Mijnheer De Brouwer voor te stellen, den broeder van den heer Ka- nonik De Brouwer, den eerbiedwanr- digen en geëerbiedigden Deken" onzer hoofdkerk, (al de hoofden buigen). M. De Brouwer is daarenboven ko zijn van onzen vriend Fraeys, de óud- schepén van Surmout, mijn edelen voorzaat. Het zij mij toegelaten, in deze plech tige omstandigheid en in tegenwoor digheid van zij n voortrefteh j ken kozij n aan onzen vriend Ernest eene wettige hulde van dankbaarheid te betuigen voor de edelmoedige poging die hij op zich zelf gedaan heeft met den clan Surmont te verlaten om, in een ge dacht van eensgezindheid, een der machtigste steunen der nieuwe partij te worden, waarvan ik mij vereer het onbetwiste hoofd te zijn. M. De Brou wer, ik ben er zeker van, zal hier deze volkomene eendracht willen zegelen die in de toekomst onze macht moet zijn om de altijd geweldiger bestormin gen te bestrijden van tegenstrevers zonder godsvrucht noch schaamte. Vandenboogaerde(neuriënde) - Schenk mij Bourgognewijn De Brouwer (plechtig en de twee handen opheffende ten teeken van ze gening) Pax vobiscum. Fol. Welke aandoenlijke plech tigheid Vandevoorde (weent overvloedig) Colaert. Ik denk nog mij niet te bedriegen, Mijnheeren, met u te zeg gen dat betrekkingen van bloedver wantschap of vriendschap ook bestaan tusschen de machtige familie De Brou wer en de waardige familie van onzen duurbaren en eerwaarden schepen Struye, den man der groote opofferin gen, onzen verlosser in al de moeilijke en pijnlijke omstandigheden. Is het onze duurbare schepen Struye niet die eertijds, toen Ernest Fraeys, in een oogenblik van dwaling zijne sjerp van schepen in ons aangezicht wierp, is het niet de eerlijkeStruye,die niettegenstaande zijnen hoogen ouder dom, dezelve vroolijk opraapte en ze omgordde voor de goede zaak Maar alle aandoeningen en grieven de herinneringen ter zijde en komen wij tot den achtbaren heer De Brou wer terug. Zijne talrijke titels, die ik kom op te sommen, zijn de eenige niet die hem aan onze welwillendheid en aan onze bewondering opdringen hij bezit er andere die in aanmerkiDg mo gen genomen worden buiten dat hij te Brugge en te Iiortrijk gas maakt, dat maar van tijd tot tijd klachten ver wekt van wege kitteloorigen, gelijk er te Yper en overal zijn, zegik met fier heid, Mijnheeren, dat de achtbare heer De Brouwer, als gasfabrikaut, eene eu- ropeesche faam bezit hij is gedeco reerd, Mijnheeren, en munt uit door groot getal akademies, hij heeft een groot getal brevets in Belgie, in Duitschland, in Frankrijk en elders. Fol. Brevets Dank u, 't is goed voor de liefhebbers ColaertGij komt dus de kennis te maken, Mijnheeren, vaD den grooten nij veraar die wel tot ons is willen dalen om zijne lichten te voegen bij deze die ons zouden kunnen ontbreken. In den naam der Commissie kom ik nu M. De Brouwer verzoeken ous wel te willen de groote trekken van zijn opkoops ontwerp van het arrondissement Yper verklaren. Wat u betreft, Heeren leden en verslaggever, gij zult wel willen aandachtig gehoor verleenen en allen trachten het doordacht verslag, dat u zal gedaan worden, te begrijpen. Ik heb de eer het woord te laten aan M. De Brouwer. De Brouwer. Mijnheeren Mijn vriend René komt u te zeggen wie ik ben. Dank voor uwe blijken van sym pathie, ik verklaar u op mijne beurt dat al mij ne verknochtheid u verwor ven is. Zonder andere inleiding en als man van zaken vang ik terstond het onderwerp aan dat het voorwerp uit maakt dezer intienpe vergadering. Wat gij als gas te Yper verbruikt is vol strekt onbeduidend en ik geloof niet mij te vernederen met u hier de baga tel van 415.000 kbm. te komen voort brengen. Ik kom Poperiughe en Waasten te veroveren, twee belangrijke kleine steden, met welker inleg wij in de toe komst een algemeen verbruik van 2.000.000 kbm mogen hopen. Op die voorwaarden stem ik toe u van mijn gas te Yper te geven, D" Huvettere (ter zijde). Hij ia wel goed De Brouwer. Gij kept niet- veel, Mijuheereu, in zake van gasfabrikee- ring, welnu ik zal u, in eenige woor den, doen weten wat er van de zaak is. Veronderstellen wij eeuè maatschappij samengesteld voor de exploitatie der verlichting. De bepaalde kosten moeten op omtremt 25.000 fr. geschat worden. Men kan er boven gaan en als maxi mum 34 000 fr. nemen. Het geldt nu te weten wat het gas kosten zal. De veranderlijke onkosten worden heden gerekend als volgt en men kan daarover de bijzonderste gasfabrikan- ten ondervragen kolen per ton gele verd 15 frauks. Elke ton moet 250 kubiekmeters geven dagloon fr. 2.50 per ton gebrande kolen er in begre pen de werklieden van den, koer voegt er de audere uitgaven bij, ver warming, stoffen, enz., omtrent fr. 1.50 per ton kolen het zij in 't geheel 19 fr. per ton kolen waarvan men de waarde der onderprodukten cokes, enz moet aftrekken, en gij zult er toe komen te bestatigen dat de ton gebran de kolen 7 fr. kost. Men lioort een geronk 't Is FLORi- mond die slaapt.) De 2.000 000 kubiekmeters waarvan ik zooeven sprak, zullen 8.000 ton ver teren en zullen dus in bepaalde onkos ten 25.000 fr. kosten. Voegt er 56.000fr. bij, kost der koten, totaal 81 000 fr. hetgeen omtrent komt op 4 centiemen per kubiekmeter. Colaert. Bravo bravo neem no ta, verslaggever, ziedaar eene rede voering die ik reken letterlijk weder te geven in zitting van den Raad. Vandevoorde (ontwakend). Bravo bravo 'tis magnifque. De Brouwer. Ik zeg u niet dat ieder concessionnaris u die bekentenis doen zal Colaert. Vooral als hij gelijk te Roubaix het gas aan 29 c. verkoopt, te Kortrijk aan 23 c. of te Yper aan 18 c. De Brouwer. Ik bewijs dus, on- wederlegbare cijfers in de hand, dat de kbm gas mij 4 centiemen kost Welnu, Mijnheeren, ik zou toestem uien u het gas te geven aan 15 centie men den kbm. Bonne. - Parbleu, 't is een goed am bacht Colaert. 't Is daarom dat ik aan hanger was van de regie. Maar, in tegenwoordigheid der be weeggronden van verhevener orde die pleiten ten voordeele der zeer katho lieke familie De Brouwer, doe ik de opoffering mijner personnele onder scheidingen De Brouwer. Ik zal eene prachtige fabriek bouwen kunnende 6.000 kbm. daags voortbrengen Vandenboogaerde. In witte brieken van Nieuwpoort Boone. Waarom niet in roode me- kaniek brieken van Zillebeke? Colaert. Neen neen Dat moet van verder komen VandevoordePak vast, Seys De Brouwer. De onmetelijke gas- ketels Bans. Dat is mijne partij De Brouwer ...zullen gemaakt wor den naar de laatste verbeteringen. En ditalles tegen 500 genotsaandeelenzon- der aanduiding van waarde Vandevoorde. Wat is dat D'Huvettere. Dommerik, ge weet niets Dat is iets dat maar waarde heeft voor deze die ze krijgt Jouissance dat wil zeggen leute. Vandevoorde. Gadomme, we gaan lachen Fol. Maar, M. de Voorzitter, spijts al den eerbied aan M. De Brouwer ver schuldigd, zou de electriciteit somtijds niet beter onze zaak maken Colaert. Wat denkt er M. De Brou wer over De Brouwer. Oh ik heb alles voorzien eu zal voldoening geven aan den lieven kleinen Heer,diebelangstelt in de electriciteit. Inderdaad 1°) onze maatschappij zal centrale maatschappij voor de inter communale exploitatie der nijverheid van gas en electriciteit heeten. 2°) Electrische waarschuwere zullen werken tusschen de hoofdfabriek en de verschillende depóts D1Bwettere Maar Wat dost men met M. Valeke in dat alles, met zijne fabriek, met zijne kanalisatie De Brouwer. Dat is eene bijzonder heid waarmede ik mij niet behoef be zig te houden 't is van de bevoegdhei 1 van mijnen vriend René. Colaert Mijnheeren, ik heb nog eene bewijsreden waarvan iedereen de uiterste belangrijkheid zal waardeo- ren De stad Yper komt den achtbaren heer baron Surmont de Volsberghe, mijn edelen voorzaat, te verliezen, die ons verlaten heeft met geheel zijne fa miiie om niet meer weder te keeren Mijn groote spijt uitdrukkende voor een besluit waarvan ik de r( dens niet moet. waardeeren Boone Hij is brutaal Colaert. - Is het maar al te waar dat eene groote leemte zich heeft laten ge voelen in de laatbte kiezingeu. De in vloed van M. den baron en van zijne familie was ontzaggelijk, ik moet het bekennen Zjn onmetelijke fortuin, ten dienste zijner milddadigheid ge steld, waren voor al onze liefdadige, politieke en kieswerken eene onuitput- bare bron. BooneFraeys en Baus (ih koor) Bravo Bravo Bravo Colaert. Welnu, Mijnheeren, zulk verlies vraagt vergoeding. Ik heb ge dacht dat met de familie De Brouwer, waarvan niemand den invloed te Brug ge onbewust is, in onze muren te trek ken Vandevoorde. René is toch 'nen slimmen. Colaert. Laat mij doen, Mijnhee ren, en binnen eenige jaren zult gij zien dat alleman mij zal hulde biên en mij zal uitgeven voor grooten burge meester, toen voor dit oogenblik alle man mij den steen toewerpt en dat ik in de wezenlijkheid maar verstaan ben van Jan en van Florimond. Boone. Wie leven zal, zal zien. Colaert. Ik herhaal in 't kort, Mijnheeren, en ben gelukkig te besta tigen dat de beslissende redevoering van den voortreffelij ken heer De Brou wer u overtuigd heeft. Wij zijn dus eenstemmig om het gas te aanvaarden dat die voortreffelijke gasfabrikant ons geven wil. Maar nog eens, Mijnheeren, vol strekt geheim, stilzwijgendheid op ganschde lijn,tot de groote zitting van den Raad,"'t Is wat lang, zult gij mij zeggen, maar in één woord gij zijt geen vrouwen D'Huvettere. Voor een feminist, gij zijt niet zeer beminnelijk voor de dames. Colaert. - Ik zal dizelfde stilzwij gendheid Opleggen aan de lokale druk pers. Ik ben zeker die te bekomen zon der te veel moeite. Colaert. Nu, Mijnheeren, om ons wel endeftig te houden voor de wereld, ware het goed de rollen te verdoelen voor de groote openbare zitting van den Gemeenteraad. Ik, ik reken in eene welsprekende re devoering, de zaak te draaien op al hare kanten en zijden, zoodanig dat er niemand iets aan verstaat. De beste notaris zal eene ernstige re devoering van tegenkanting doen, hij zal, zonder eenigen twijfel bijgestaan worden door M. Sobrydie, ik weet het, een piek tegen mij heeft. Het eeuwig vroolijk en lachend gezicht van Lemahieu zal den geestigen kant der debatten zijn en zal het publiek bezig houden. Vandevoorde zal de politie der zaal doen. Men zou moeten nog een lid vinden, dat om de bespreking te slui ten, mij eenige aangename woorden zou toesturen over de schitterende wij ze op welke ik de gaskwestie geleid heb. Laat zien, wie zou er best voor schikken Fraeys bij voorbeeld Neen, de kozijn in 't spel zijnde, zou dat baatzuchtig schijnen. Vandenpee- reboom Hij zou er niet uit kunnen, fiers kan hij fransch Iweins Kijk, t is waar, ik dacht er niet aan maar hij is altijd te Brugge, hij woont nooit de zittingen van den Raad bij. D Huvettere M. de Burgemeester, ik dpnk dat dit aan M. Bouquet toe komt u een bouquet aan te bieden 't is een uitnemend beleefd meusch. Colaert. -- Wel bekoorlijk 't is maar gij notaris, om zulke vondsten te doen Het zij dus Remy Bouquethij zal ten andereu de boertige rol niet verstaan welke men hem doet spelen. (A bdon Mor eau komt binnen en zegt dat M. Alfred Valeke vraagt om binnen te ko men om een voorstel te doen Colaert. Dat hij ons met vrede late men heeft hem niet gevraagd. Zeg dat wij geenen tijd hebben. Het is overi gens maar een Yperling. Ik zal deze'overheerlijke zitting slug ten met eerst al mijne dankbaarheid uit te drukken aan den voortreffelij ken gasfabrikant die dezelve heeft willen opluisteren door zijne tegenwoordig heid en aan u, Mijnheeren, herhaal ik het ordewoord Molt/s mijnheeren. Mot us Vandevoorde. 1 Wat wil dat zeggen D'Huvettere. Zwijgen Vandevoorde (woedend) Hoe, zwij gen Ik wil van u niet gecomman deerd zijn, Mijnheer de Notaris. Colaert. Er zal eene algemeene herhaling zijn vóór de groote vertoo ning. De zitting is geheven, Mijnheeren ik dank u. De leden vertrekken, verslaggever aan 't hoofd, fier van in ééne zitting, dank aan hunnen aanleg, een werk té hebben kunnen verrichten, waaraan men elders jaren besteedt om te be werken. Wij lezen in het Journal de Roubaix Wij hebben over eenige dagen een ver slag bekend gemaakt over een bezoek door M. Eugeen Motte, afgevaardigde-meier, in gezelschap van M. Gustaaf Wattine, ad- junkt, aan de gasfabriek van Brussel ge bracht, fabriek door deze stad in regie geëx ploiteerd. Uit de eijfers, door het schepencollege der belgische hoofdstad aan on/.e magistra ten gegeven, volgt dat de winsten van het jaar 1903beloopen tot 2 millioenen 206.765 fr. 25. Zouden die prachtige uitslagen te Rou baix kunnen bekomen worden Zou men er toekomen in eene stadsfabriek hier zulke aanzienlijke winsten te doen voortbrengen als te Brussel, of ten minste grootere win sten aan de financiëele voordeelen die eene maatschappij zou kunnen aanbieden Ziedaar geheel de kwestie. Dit is het moeielijke en kiesche vraagstuk waarvan M. Wattine op dit oogenblik de oplossing zoekt. Wat ons betreft, wij zullen trachten het publiek van Roubaix eerste belanghebben de in de zaak op de hoogte te houden der onderhandelingen die zullen plaats hebben wij zullen de argumenten dit beurtelings de verschillende ontwerpen zul len komen ondersteunen of bestrijdenon- partijdiglijli aan zijn oordeel en aan zijne waardeering onderwerpen. Hef heeft ons belangrijk geschenen deze regels over te drukken die in het Journal de Roubaix verschenen zijn van 11 Februa ri 11., om te toonen dat te Roubaix, gelijk overal, ten anderen, de magistraten en da officiëele drukpers een ander besef hebben van hunnen plicht dan Colaert en zijn or gaan het Journal d'Ypres Te Roubaix eindigt de concessie der openbare verlich ting maar binnen vijf jaren en van nu af wordt de kwestie ter kennis van het publiek gebracht. Mijnheer Motte, meier van Rou baix bezoekt de fabrieken van zijn land en van den vreemde, de lokale drukpers geef® rekening van zijne pogingen. I Wij hebben gezegd wat er te Leuver® gebeurd is daar ook is de grootste, de vol® ledigste ruchtbaarheid gegeven geweest aai® de verlichting. fl t Is overigens alzoo dat de besturen han® delen die over hunne daden niet te blozei® hebben. H Ie Yper, integendeel werd alles in 'H werk gesteld om het publiek in de volledig® ste onwetendheid te laten van hetgeen gedaan was. H Waarom fl Men leest iu de Vlaamsche Gazet Van onzen correspondent Een groot aantal ingezetenen van Yper hebben au11 bestendige deputatie van West-Vlaa'j deren een rekwest gezonden, ten eind bet besluit van onzen gemeenteraad 4

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2