Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, I6n Maart lOOo. Eerste jaar. Yrs 17-118. Gemeenteraad yan Yper. Hel Banket van het Gas. Eendracht maakt Macht. g erscftijlK'lttfp tii'M iJoHftet'liaffS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voob DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voob STAD Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij oveeeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad.Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Openbare zitting van Zaterdag 4 Maart 1905. De openbare zitting wordt ten 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-Voorzitter Struye en Vandenboogaerde, Schepenen Be- gerem, Fraeys, Fiers, Vanderghote, Vandenpeereboom, Bouquet, Vande- voorde, Sobry, Lemahieu, Raadsleden, M. Gorri8sen, secretaris. Afwezig, de heeren D'Huvettere, Ca- nepeel en Iweins. Het proces-verbaal der laatste zitting, geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedge keurd. 1. Mededeehngen. De uitslag der eerste verkooping van hakhouten snoeiugen, groeiende op de eigendommendei'stad,is vanfr. 603-76. Deze der tweede verkooping is niet gekend. Be heer Voorzitter geeft lezing van het koninklijk besluit van 6 Februari 1905, de beslissing goedkeurende bij dewelke de Gemeenteraad van Yper de de Stuerastraat en de Maloulaan aan den Staat afstaat en in de stadswe genis de Tempelstraat, de statiestraat hetgedeelte van den weg van Rousbrug- ge naar Yper inlijft, begrepen tnsschen de Jules Gapronstraat en de Statie van Yper, het gedeelte van den weg van Elsendamme begrepen tusschen het waterkasteel en den weg van Rous- brugge, evenals het gedeelte der staat- wegenis begrepen tusschen de oude Diksmuidepoort en den provincialen weg van Yper naar Thourout. Vooraleer de beslissende rechttrek king van den hof der Statie tot aan de Gapronstraat te doen, wacht het Colle ge het koninklijk besluit af die deze zaak zal regelen. 2. Verordening ver keer der Rekr ui ten Gelijk elk jaar heeft de heer Burge meester een politiebesl uit genomen aangaande het verkeer in benden ge durende de werkzaamheden van den Militieraad. Gij hebt kunnen bestatigen, zegt de heer Voorzitterdat er meer orde is se dert de uitvoering dezer besluiten. De Raad bekrachtigt- eenparighjk dat besluit. 3. Reglement en taks op het orgel spel, enz. Het onderzoek van commodo en in- commodo geöue aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, denkt de heer Voorzitter dat de Raad de nieu we schikkingen betrekkelijk het regle ment op het orgelspel beslissend mag bekrachtigen. Er is aan te merken dat op Carnaval en kermistijd de heer Burgemeester zoo toegevende mogelijk zal zijn aange zien hij met die nieuwe schikkingen gewapend is dat zal niet komen op eenige minuten. Het reglement zal vanaf den 5 Maart van krachte zijn. MBouquet vraagt aan den heer voor zitter of zwervende muzikanten, die een 8tukje muziek spelen in eene herberg, spijts de bemerkingen van den herber gier, de overtreding op den herbergier zal vallen. M. Coluert. De overtreding zal vallen op den persoon die muziek speelt 6Q niet op den herbergier. M. Vandenboogaerde De baas is verplicht de zangers te verwittigen. M. D'Huvettere. Het is zeker dat de baas het doen moet en indien de zangers aan zijne vraag niet willen vol doen, mag hij zich tot de politie wen den. De bekrachtiging wordt goedge keurd 4. Stadsharmonierekening 1904. De ontvangsten beloopen tot de som van fr.'6 171-25 De uitgaven tot deze van fr. 6 077-87 Overschot fr. 93-38 De som van Ir. 316-70 uitgegeven voor de uitstapjes naar het Hooghe en naar den Frezenberg is door den heer Voorzitter wedergegeven geweest. Al- zoo vallen de kritieken van sommige weekbladen die niet nalaten op het Stadsbestuur te vallen. (1) 5 Kerkfabriek van Sl Maarten be grooting 1905 Deze begrooting is door den heer Gouverneur teruggezonden geweest ten gevolge van hef tekort dat sedert verscheidene jaren bestaat. Om de begrooting in evenwicht te brengen is eene som van 4.000 fr. gege ven geweest door bijzonderen, deze Vun 6.400 fr. is gegeven geweest door parochianen. De Raad brengt een gunstig advies uit en de heer Voorzitter vindt dat de Raad der fabriek dient geluk te worden gewenscht voor den iever en de toewij ding die hij aan den dag gelegd heeft om de middelen te vinden om de be grooting in evenwicht te brengen. De ontvangsten en de uitgaven be- loopen tot de som van fr. 20.562-82. 6. Burgerlijke Godshuizen ver kooping van belgische renten. Bij brieve van 11 November 1904, verzoekt dit liefdadigheidsgesticht de toelating belgische renten te verkoo pen tot beloop eener som van 437.000 fr. voor het oprichten van het land- bouwinstituut van Wytschaete. Op de aanmerking van MHuveUe- re dat het maar de intresten alleen zijn van het kapitaal Godtschalek die mo gen dienen voor het oprichten van dat instituut, antwoordt M .Colaert dat de 437 000 fr. voortkomen van de kapita- liseering der intresten Godtschalek. M D'Huvettere zich voldaan verkla rende, brengt de Raad een gunstig ad vies uit. 7. Sport hippiquevraag van hulp geld. De Sport hippique vraagt een hulpgeld van 1500 fr. alsook de medewerking van het Pompierskorps en der Stads harmonie voor het inrichten van paar- denloopen, vastgesteld in de maand J nni aanstaande De medewerking der Bijschool is van nu af reeds verzekerd. Van eenen andoren kant heeft de Raad eene tweede vraag ontvangen, deze van den Rapid Club. Deze maat schappij vraagt een hulpgeld van 1.000 fr. om feesten in te richten.ter gelegen heid der 75e verjaring der Nationale Onafhankelijkheid. Deze maatschappij begeert zelf den dag der koersen vast te stellen. (1) Het zijn misschien de krieticken der weekbladen die den heer Voorzdier aangezet hebben de som van fr. 316-70 terug te geven. M. Colaert zou veel beter gedaan hebben op dat punt niet aan te dringen. N. d. R. MOolaert stelt voor deze twee vra gen o.n hulpgeld te verzenden naar de Corr niftsie der feesten, die Zaterdag aanstaande zou kunnen vergaderen om, terzelfde tijde, zooals het M. Vander ghole begeert, de kwestie der nationale feesten fe onderzoeken. Goedkeuring. M. Bouquet zou willen weten of de Sport hippique derekening harer koer sen aan de stad behandigd heeft M. Bouquet denkt dat dit hulpgeld aan zienlijk genoeg is opdat diemaatschap pij hare rekeningen overlegge, zooveel te meer dat de Rapid-Club altijd al de uitleggingen harer uitgaven geeft. M. Colaert. Wij hebbende vragen gedaan en ik zou niet kunnen zeggen of wij die rekening ontvangen hebben. 8. Vervoerdienstendienst tus schen Beoerenen Yper. De Raad brengt een gunstig advies uit op de vraag van den heer Nicode- mus Deveider om eenen vervoerdienst in te richten tusschen Be veren aan Yzer en Yper, langs Rousbrugge, Proven, Poperinghe en Vlamertinghe. MBouquet heeft bemerkt dat men beplantingen doet op den weg van Vlamertinghe, het ware het gepaste oogenblik de voorlanden te leggen hij verzoekt het College eischen te doen. M. Colaert zal trachten het achtbare lid voldoening te geven. In dezelfde gedachtenorde dringt M D'Huveltere aan opdat men de noo- dige herstellingen doe aan den rijwiel- weg te rekenen van het Pauwtjes Hoekje naar de Poiyze. MCanepeel ondersteunt deze vraag. M. Colaert. Wij zullen ons de tolk maken uwer vraag bij de bestendige Deputatie. M Vandenboogaerde vraagt een kre diet van 50 fr. voor den aankoop van reddingskoorden met haken. M. Colaert. Wij zouden kunnen den aankoop doen van een reddingsma- terieel in overeenkomst met de nood wendigheden, het is niet noodig een bijzonder krediet te stemmen, wij zou den dat kunnen op de rekening der stad brengen. De openbare zitting wordt teu 5 ure 45 m. geheven. Over eenige dagen hebben wij aan gekondigd dat een groot Banket van het Gaz moest plaats hebben op het Stadhuis- de spijskaart heeft zelfs in de kolommen van onzen confrater le Progrès verschenen. Als eerlijke verslaggever, geven wij heden een omstandig verslag van dat prachtig feest, dat Zaterdag 4 Maart plaatsgehad heeft in de vertrouwelijk heid en dat, in den geest en het hart der gelukkige aanwezigen een onver getelijk aaudeuken gelaten heeft. De eeretafel is voorgezeten door den achtbaren heer Oolaert, burgemeester van Yper, niet van de Yperlingen aan zijne rechterzi jde den heer kanun nik De Brouwer, aan zijne linkerzijde den gasfabrikant De Brouwer, vóór hem, de heeren Maurits De Brouwer en Ernest Fraeys. Volgt dan de kleiae garnaal Gemeenteraadsleden, leden der Verlichtingscommissie en eenige andere zekere vrienden. De heer sche pen Struye, door wroeging aangedaan, heeft zich doen verontschuldigen, Diet meer willende deel nemen aan de feesten noch aan de nederlagen van het gas. Eene plaats blijft open nevens Van- devoorde, die zich links en rechts keert, aan iedereen vragende Waar is Seys Jules, eene servet op den linker arm, bestuurt den dienst en spartelt gelijk een duivel in een wijwatervat. De heer kanunnik staat op en, met eene zalfachtige stem, zegt het gebed op vóór den maaltijd. De Oesters van den ltaad worden alsdan verslonden met eene lofwaardige woestheid men slikt al die onschuldige diertjes in, die maar laten doen zonder iets te zeggen. De ceremoniemeester, met een koort sig gebaar, heft zijn enghsch stick op en werktuiglijk hebben al de genoo- digden de dampende Soep van den Meier voor zich. die, even als al zijne redevoeringen, vezelig is, zon der zout en zonder grond alles wordt toch verslonden wat de honger en het vertrouwen toch doen De Beten der Yperling-en hebben de gaaf de genoodigden te ver- vroolijken men knabbelt ze met ge noegen eu men vindt de opdracht geestig, vol waarheid en van pas en gansch ter eere van de helden van het feest, de vreemde groote zegepralers. Ook maakt men er maar eene Bete van, van de Yperlingen. De Zalm der Maas, met g-eldsaus doet een vroolij ken glim lach op de lippen van den grooten gas fabrikant zweven. Bekoorlijk, zegt hij, mijn waarde burgemeester en wel ke kiesche oplettendheid ten opzichte mijner deelhebbers, de geldmannen der Bank van Luik aan Maas Dank voor hun, dank, ik zal het hun laten weten Ruuderharst Alfred dient warm op boum roept Jules op schalk- sche wijze. En de genoodigden schie ten in eenen hartelijkeu schaterlach. Bah zegt VanderghoteAlfred was nochtans geen zoo boos mensch, maar indien Alfred de beuf of den uil van de rekening is, 't is dat hij niet gesle pen genoeg is. Hits mij niet op, kleine booze Van derghote, roept de meier in gramschap uit, 't is gedaan met Alfred, zeg ik, dien kaalkop, dien schurftigen, dien liberaal eindelijk, ik kon met hem niet overeenkomen en dan ik heb velo re dens gehad om overeeu te komen met mijne vrienden De Brouwer, de rijke gasfabrikanten van Brugge, niet waar, Maurits Zekerlijk, Mijnheer de burgemees ter, zegt Maurits Reebok pepersaus der abomienteii. Oh bij voorbeeld, Jules, roept de Burgemeester uit, zie daar eene saus waarvan men den naam had mogen verzwijgen, 't is waar, 't is zelfs geestrijk, Jules, aangezien al de abonnenten zullen bestolen worden door de belachelijke voordeelen die ik eisch voor de stadskas, maar de waar heid, zelfs onder de grappige gedaante, moet altijd bedekt zijn Jules. Oh ik verwed eene tiesch champagne dat niemand höt zal begre pen hebben, aangezien Karei zelfs het gezwets niet beleedigend gevonden heeft. Vandenboogaerde. Gargon schenkt ons Bourgogne wijn. Vanlevoorde. Die ons hoofd ver warmd sacrebleu DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1