Hoe langer hoe beter. Voorzegging. De deken (een kruis makende). Florimond hier vloekt men niet. D'Huvettere. Florimond, wi) zijn hier in de groote were-ld. Florimond. 'k Vaage De genoodigden worden verwarmd, de Voorzitter verwittigt Jules spoedig op te dienen om de ongevallen te ver mijden op hetzelfde oogenblik roept Jules Kreeften rood van kole- rie g, met Intercommunale sala. n Colaert. - Rood van kolerie, dat kan nog gaan, 't is een kleine stek dat Jules mij geeft omdat ik even zenuw achtig ben als hij, sedert degaskwestie aan de dagorde is maar Jules had ten minste den takt moeten hebben het woord sala met de intercommunale niet te verbinden. De Brouwer. Maar, mijn waarde Burgemeester, dit is zoo slecht niet gevonden,beken dat uw Gemeenteraad eene fameuze salade gemaakt heeft van mijne ontwerpen van intercom munale. Colaert. - 't Is gelijk, mijn waarde, wij weten dat wel- en wij mogen er mede lachen onder ous. maar wie zegt u dat een lompe Florimond of Lema- hieu, fier van zulk banket bijgewoond te hebben, niet van herberg tot her berg zullen gaan met hunne spijs kaart om onze aanmerkingen te herha len Oordeel over het uitwerksel op het publiek Jules, ik herhaal het, de waarheid, dat is gelijk de schoone vrouw, zij moet bedekt zijn Maar, pif, paf, pan, de kurken springen, ziedaar de gasachtige cham pagne, die schuimt en glinstert. Men geeft het prachtig gebak in om loop, welk een overgrooteD gasmeter verbeeld, waarboven eene maagd, die een prachtigen wimpel ontvouwt, waarop te lezeu staat Brugge de wereld verllelitende. Colaert staat op en met eene levende eu bewogene stem, spreekt hij de vol gende meesterlijke redevoering uit. Mijnheeren, ik drink op de gezond heid der familie De Brouwer van Brug ge l (Hevige en langdurige toejuichin genLeve Brugge Leve Brugge Weg met de YperlingenJ Onbeschrijf lijke geestdrift, Vandevoorde danst rechtop zijnen stoel Ik drink op de gezondheid van den heer Deken Op deze van M. De Brouwer, den koning der gasfabnkanten Op deze van M. Maurits, onzeu toekoemenden medeburger (Nieuwetoej uichingen, iedereen gaat tikken met de helden). Ik heb er aan gehouden voor dat feest van de apotheose van het Gas van Brugge en in tegenwoordigheid der beneficianten ai die heeren Leden te vereenigen der verlichtiugscommis- 8ie, de heeren raadsleden, eindelijk allen die, rechtstreeks of onrechtstreeks eenen steen gebracht hebben aan het prachtig gebouw der verlichting dat wij moeilijk en waardiglijk opgericht hebben. Aan u vooral, heeren leden en verslaggever der commissie, die uwe kennissen en uw genie ter onzer be schikkingen gesteld hebt, zal ik u openhartig zeggen dat gij li overtroffen hebt, neen, ik verwachtte zooveel niet van u, en gelijk ik het genoegen gehad heb het 11 te zeggen in commissie, gij hebt een monument opgericht aan de wetenschap! Dank zij uwen iever en de behendigheid van onzen verslaggever, uw werk zal overleven het zal in druk gegeven worden en, wanneer wij den tijd zullen hebben, aan de rucht baarheid overgeleverd worden. Aan u, heeren leden van den Raad, dank omdat gij mij gevolgd hebt in de kronkelende wegen die ik heb moe ten doorloopen om het doel te berei ken. Ik kon niets op mijn eigen, ik dank u omdat gij mij geholpen hebt. (Toejuichingen.! Nu, Mijuheeren, dat de toekomst verzekerd is, dat wij beslisssend M. Valcke afgew. zen hebben en dat wij ad vilam eelernam den uitstekenden gas- fabrikant De Brouwer bezitten, mogen wij vrij ademen eu odzö zegepraal vieren, want bekennen wij dat de taak lastig geweest is wij hebben onvoor ziene tegenkomsteii gehad en wij had den al onze krachtdadigheid noodig om er over te zegepralen. Wij wisten wel dat-M. Valcke zich niet ging laten verwurgen zonder schreeuwen, maar een liberale schreeuw, en vooral komende van een zoo vreedzamen en zoo bescheiden man als hij. was niet om ons te ver schrikken. Wij dachten onze ooren te sluiten en het vermoeide slachtoffer ging eindigen met te zwijgen Maar ziedaar, oh ongeluk, dat zich niet één man,' maar een groep van merkwaardige en aanzienlijke perso nen opstaat, die zich in maatschappij verecnigt onder den naam van a Groep Yperlingen Eenige personen der Groep hebben zich vooruit g'-zet voor de studiën en de te doene voetstappen, anderen het groot getal, hebben zich vergenoegd hunnen zedelijken steun en hunne ka pitalen aan de maatschappij te bren gen Het is genoeg dat de Groep sa mengesteld is uit het puik der hande laars, nijveraars, leden der Balie, enz., enz. onzer stad, gekozen buiten alle partijgeest en vooreenig doei hebben de eene goede nij verheidszaak te on dernemen. Die heeren hadden zich de medewerking verzekerd van eenen in genieur, een der aanzienlijkste. De Groep Yperlingen deed dus rond het einde van November prachtige voorstellen die al deze onzer vrienden van Brugge deerlijk doden instorten Welke schrikkelijke toestand Die heeren ziende dat wij Valcke verstootten, deden opofferingen om voor de Yperlingen eene nijverheid te behouden die Ypersch was en altijd Ypersch was geweest. Hun inzicht was schoon, ik mobt het bekennen, maar daar ik beslist had mijne vrienden De Brouwer niet te la ten ontsnappen, wat moest ik doen om die indringers beleefd te verwijderen? Gij weet dat ik altijd mijne zakken vol heb met trucs en slimme poetsen. Wel nu Ik heb hen met een zoeten glim lach gezeid Het spijt mii dui zendmaal, Mijnheerenj all 7 hoe jammer, waarlijk, gij komt te laat, een weinig te laat Maar die slimme en hardnekkige kerels hebben mij niet geloofd en zijn twintigmaal teruggekomen Ik heb mij moeten kwaad maken en eindigen met ze uit te maken voor «zagen dekmantels vlotters onbe- leefden en andere liefelijkheden waarvan mijne welsprekendheid ruim schoots voorzien is. Ik heb geëindigd met ze naar den duivel te zenden Voor groote kwalen moet men groo te middelen gebruiken Allo komaan, Mijnheeren, mocht ik mijne vrienden De Brouwer laten gletsen, wien ik mijn woord gegeven had (Neen, neen, iedereen weent;. De Groep beweegt zich nog wel is waar, maar 't is vruchteloos, ik heb goed mijne voorzorgen genomen, om haar te beletten mij te hinderen en nadien, pas op voor de weerwraak Maar, waarom die stijfhoofdigheid, om u aan de De Brouwer's vast te klampen Ik zou u kunnen antwoor den, Mijnheeren, dat men in politiek niet alles zeggen moet. Ik wil u noch tans wel eenige beslissende argumen ten laten bespeuren. Onze kiesmacht in Yper is bijna ver zekerd wij weten bij ondervinding dat het hier eene geldkwestie is. Wat het arrondissement aangaat, 't is een ander dingen ik beken, dewijl gij het allen weet, dat mijne ster fel aan 't zinken is ik moet dan vol strekt mijn mandaat van volksverte genwoordiger verzorgen. Welnu, gas geven aan de aanzienlij ke gemeenten van mijn arrondissement is zeker hun eene gunst doen waaruit ik profijt zal trekken Wat geeft het mij dat het ten nadeele der Ypersche lastenbeta- lers is, aangezien ik niets te vreezen heb De kiezing van Februari 11. heeft het bewezen. Nog eene reden,- Mijnheeren, 't is dat wij te gelijk den invloed afschaffen van een liberalen nij veraar en hem vervangen door den invloed van een machtigen nij veraar onzer partij, niet alleen te Yper, maar in de verschillen de plaatsen waar er depots zullen zijn en bijgevolg een personneel natuurlijk uit te kiezen onder onze „vrienden en kennissen. Dan, mijne vrienden, hebt gij niet met genoegen de schoone reeks be stuurders, commissarissen, reken plich- tigen gelezen, allen mot schoone eere- loonen De heeren De Brouwer zullen gemakkelijk onder onze vrienden en kennissen de titularissen vinden voor die ambten, jk ben er zeker van Karei Baus. Bravo BravoBravo Bravo Colaert. Ja, ik sidder nog bij het gedacht dat dit-alles ons had kunnen ontsnappen Oh wat reusachtiger) strijd hebben wij moeten leveren Wat hinderpalen Al de gebeurtenissen zijn ons tiadee- lig geweest Inderdaad, ik die wilde doen geloo ven aan 't publiek dat eene kwestie van verlichting moest in t donker en in 't geheim afgehandeld zijn En ziedaar dat bij onze deuren, te Rou- baix, de fameuze klerikale meier en afgevaardigde, M. Motte, officiëellijk bezoeken doet aan het liberaal magis traat van Brussel, om er openbaariijk de kwestie der verlichting te bestudee- ren al de dagbladen vertellen met vele bijzonderheden het belangrijk bezoek dat hij doet aan de model fa briek onzer hoofdstad eu, noodlottig samentreffen, de fransche afgevaardig de is in zijn bezoek geleid door den voortreffelijken Ingenieur-Raadgever der Groep Yperlingen Welk onverwacht ongeluk voor mij die wilde doen gelooven dat de Groep Yperlingen geen deskundige had Nieuw noodlottig samentreffen ik had u alleu verzekerd, Mijnheeren, even als het publiek, dat de aanbeste ding niet mogelijk was in zake van gasconcessie, dat de gemeenschappelij ke verbinding bestaande tusschen gas- fabrikanten hen belet het gras onder de voeten te maaien van makkers die bekomeue rechten hebben Maar mijne tegenstrevers hebben het verslag der verhchtingscommissie van Leuven ontdekt buiten dat men er in leest dat het nog do voortreffelijke Inge nieur-Raadgever is der Groep Yper lingen die de fabriek van Brussel ge toond heeft tijdens het officieel bezoek der magistraten van Leuven, hebben mijne tegenstrevers er ook den uitslag in gevonden der openbare aanbesteding die in deze stad plaats gehatt heeft en die 14 mededingers uitgelokt heeft. Zij hebben dat verslag ruchtbaar ge maakt Ik was opnieuw met den bek in het water. Op die wijze ging men eindigen met mij in 't geheel niet meer te gelooven, en gij weet dat men zich somtijds ver oorlooft te twijfelen aan hetgeen ik zeg. Maar gij weet, Mijnheeren, dat alle middelen goed zijn als het doel eerlijk is en gij twijfelt er geenszins aan dat ik maar altijd werk voor het grootste welzijn onzer Moeder de Heilige Kerk en niets dan voor Haar Ik zal dus ver geven worden Ik moest dat klein retrospectief overzicht der zaak doen, Mijnheeren, maar ik verhaast mij tot de helden van het feest terug te keeren Op uwe gezondheid, mijne lieve vrienden, en op deze uwer familie, weest welkom te Yper edele vreemde lingen, komt hier Yperlingen van ge boorte onderkruipen, die het air heb ben mij, evenals u te bespotten, omdat wij vreemdelingen zijn. Ik zal aan al die schoone heeren laten zien wat er in het hoofd zit van eenen Poperinghe- naar die gezeid heeft Ik wil het Wee hem die een haar van mijn hoofd durft aanraken Mijn werk is niet geëindigd, ik zal volharden in den weg die ik ingeslagen heb vernielen al wat Ypersch is, vernietigen alwie voor mij niet buigen wil (Langdu rige toejuichingen, al de genoodigden gaan tikken met den Vader der Stad). M. De Brouwer. Mijnheeren, ik drink op de gezondheid van den Bur gemeester Dank, Mijnheeren, voor het vurig onthaal aan mijnen naam ge bracht, uwe toejuichingen vallen niet in het oor van eenen doove. Ik ben fier eenen zoon te hebben die Ypersche burger zal worden. Mocht hij er lang leven, er welvaren, er eene familie stichten. De Deken. Grescite et multiplica- mini. r M De Brouwer. Op die wijze, binnen 30 of 40 of 50 jaren, ik zou het met kunnen nauwkeurig bepalen, wan neer do concessie, welke ik zegevierend kom te veroveren, ten minste dan, Mijnheeren, zullen de afgunstigen bi de vernieuwing, niet meer kunnen ko men het eeuwige argument vreem delingen, vreemdelingen in het aangezicht werpen. Dat argument ver- wijneude, zal de concessie ons blijven tot het einde der eeuwen der eeuwen Amen. (Langdurige toejuichingen). Bouguet. Het zij mij toegelaten Mijnheeren, deze prachtige reeks heil- n u v J1!en met' in den naam van al de Yperlingen, onze vurigste onzen wonderbaren Burgemeester h0 den geheelen gastocht geleid heeft m'6 eene krachtdadigheid, eene scherpt nigheid en eene zelfverloochening a mijne bewondering verwekt heeft Ik stel nu voor, Mijnheeren, het m, zikaal gedeelte te beginnen. Q vriend Jan zal wel willen, met het t»8 leut en de vurigheid die men hem tO0 kent, op de piano de doodmarsch var Alfred spelen, gevolgd van de tri0ffi fantelijke intrede der Bruggelingen (Geestdriftige toejuichingen. - p,6Vfj onze Jan Jan geeft toe met zijne duivelscL vroolijkheid en zijne gewone fUga. zelfs bij het spelen der Triomfante] lij ke inkomst» is men ernstig bevreesd voor het speeltuig Dan komt Ernest Fraeys vooruit muziek in de hand, en met eene he- melsche tenorstem, om het schoone feest te sluiten, heft hij het gelegen, heidslied aan Le Gaz de la Cousine (Nichtje's Gaz) dat geheel het gezel, schap in koor herhaalt bij het uiteen- gaan. Waarachtig, wij gaan van verrassing tot verrassing, indien iets ons nog kan verrassen in die duistere gaskwestie. Al de handelwijzen, de eene loen- scherdande andere, zijn in 't werk gesteld geweest om de openbare mee- ning te misleiden. Eerst hebben wij de samenzweering der stilzwijgendheid gehad, die zich veropenbaard' heeft door het stilzwij geu der officiëele drukpers, het stil zwijgen der commissie van het licht, waarvan al de leden verbonden waren door het geheim, de afwezigheid van oproep tot de concurrentie, de duistere geheime bijeenkomsten met den vreem deling M. De Brouwer, de schandalige ongedwongenheid waarmede onze me deburgers der Groep Yperlingen eu de concessiounaris M Valcke afgewezen zijn geweest, enz Daarna hebben wij de officiëele leu gen, waarvan men gebruik en misbruik gemaakt heeft in den loop der bespre king in den Gemeenteraad. De veront waardigde protestaties der Groep Yperlingen, die wij in onze kolommen overgedrukt hebben, bewijzen het. Heden hebben wij nog iets beter, Het Stadsbestuur, om de bestendige Deputatie te overtuigen, komt haar, altijd in hel grootste geheimeene bro- chuur te zenden waarin de bespreking die plaats gehad heeft in den Raad, zorgvuldig varfoefeld is geweest in hare bijzonderste passages. Om maar een voorbeeld aan te ha len iedereen weet dat onze burge meester, om de stemming van den Raad meester te worden, verklaard heeft in de zitting van 3 December II. dat hij zich verbonden had tegenover M De Brouwer, maar dat deze verbin tenis den Raad niet verbond. Het stenografisch verslag der zitting, waarvan wij het oiigineel ter beschik king van al onze medeburgers houden, bevat inderdaad in volle letters dat M. Colaert zich in die bewoordingen uit gedrukt heeft Wij hebben ons verbon den tegenover M De Brouwermaar op zijn ergst genomen dat verbindt de stad Yper niet. Het Journal d'Ypres heeft het deel der zinsnede verminderd met ze aldus te wijzigen Wij hebben ons verstaan met MDe Brouwermaar Welnu, weet gij hoe de geheimzin nige brochuur deze passage der rede voering van den burgemeester weder geeft Wij hebben M. De Bronwel gehoordmaarenz. Bekent dat dit eene gelukkige druk fout is anderen zullen zeggen en zij zullen misschien geen ongelijk hebbed dat gelijkt aan eenevervalsching. Wat zullen wij dan nog ontdekken in deze fameuze gaskwestie Hoe weinig men den sluier oplichb hoeveel konkelarijen ontdekt men niet- Ah hoe jammer dat het ons niet toe gelaten is hem geheel en gansch op t0 lichten A ij zuil-n toegevend zij u voor uA,r' j Ihur, maar voor die jongelingen behoud 1 al rnijne welsprekendheid Zedeles. De burgemeester mikt En het gerecht beschikt. Pernod. c\ï-i oonn 7oln7orlA/~i/iL„..

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2