Stadsnieuws. Nichtje's gaze. Overdenking. Grappige stoutmoedigheid De voordeelen der Intercommunale. Ze zijn te beklagen. Op eene dagorde. De Gaskwestie. Carnaval. aan 't hoofd op touw gezet, heeft tot niets geleid. In geen enkel kanton is het cijfer be reikt. De provintie Antwerpen heefter slechts 148 op de 217 vereischte gele verd. Brabant, 248 op 830. West- Vlaan deren 111 op 222. Oost-Vlaanderen, 188 op 276. Henegouwen, 61 op 319. Luik, 102 op 214. Limburg 46 op 67. Luxem burg, 39 op 59 Namen, 50 op 90. En die nieuwe legerwet kost ons 30 millioen per jaar. En alle slippedragers der pastoors en aanhangers van geei^ man, geen kanon meer hebben de vermeerde ring van krijgsuitgaven zonder aarze len gestemd. Kluchtigaards Wie is er te beklagen Wel de geestelijken. Hoe dat Wacht ik zal 't u gaan uiteendoen. Luistert Het budget van justitie voor 't jaar 1905, maar onder de godsdienst begrepen is, bedraagt 27 millioen 578 duizend 800 frank, of 299.700frank meer dan in 1904. De aartsbisschop van Mechelen trekt jaarlijks 21 000 fr. en elk der andere bisschoppen 16.000.fr. vaste jaarwed de daarenboven hebben zij nog de bijwinsten van secretariaat, van om reizen, en vooral van missen en kerke lijke diensten. Deze bijwinsten bedra gen meer dan hun vast traktement De eerste voorzitter van het Verbre kingshof, die het hoogste wereldlijk inkomen heeft, ontvangt slechts 17.000 fr. zonder bij mins ten, en deze heeft een huisgezin van vrouw en kinderen te on derhouden, terwijl de bisschoppen maar voor hun eigenzelven en voor hunne dienstmaagd te zorgen hebben. Zoo iemand deze belangen in den nek geschopt heeft,dan is hei wel de katholieke partij. Onze politieke tegenstrevers hebben den toupet te durven beweren dat zij den handel en de nijverheid hebben doen herleven en nooit heeft de kleine burgerij meer te kl igen gehad dan sedert de opkomst van d - katho lieke partij in 1884. Reeds in 1886 bevoól de regeering een onderzoek over den toestand van de wer kersklas voor de kleine burgerij en nering doenden werd het onderzoek slechts bevolen in 1903. Sedert dat de werkman iets te bateekenen had in de verkiezingscijférs, ging de belang stelling .de geïnteresseerde belangstelling natuurlijk van de clericale >olitiekers bijna uitsluitelijk tot hem over de kleine burger en de neriigdo nde waren bij de katholieke partij van geenen tel meer en zij stoorde er zich niet aan eene massa werken te stichten waardoor de kleine burgerij erg banadeeligd werd Kwestie van de werklie den-kiezers in het net te vangen. Het is toch met het wetje op de zondags rust niet dat de clericale partij het kwaad zal herstellen hetwelk zj rechtstreeks en onrechtstreeks aan de kleine burgerij b' rek kend heeft Het laatste punt van de dagorde is PO LITIEKE INRICHTING VAN DE KA THOLIEKE PARTIJ. Als verslaggever daarvoor is aangewezen de heer A. Ligy, viool-solo en generaal van de Gentsche burgerwacht. Ziedaar wel l'homme de la situation Alhoewel een generaal van de burger wacht zonder afstand te doen van zijne politieke denkwijze, indien hij er eene bezit zich niet op den voorrang zou moeten stellen in den politieken strijd der partijen, zien wij er geen bezwaar in dat meester Ligy hier een airke kome spelen. Indien hij de katholieke partij weet in te richten gelijk hij geholpen heeft om de burgerwacht te ontredderen, dan verdient hij wezenlijk zelfs zonder Karnavalstoet op Cora in triomf rondgevoerd te worden. De kalholieke partij heeft haren generaal Boum gevonden(Vaderland). geheel het arrondissement en dat waarschijnlijk ad vitam ceternain voor het eeuwig leven. Hij ontvangt dan, buiten zijn deel in de winsten als actionnaris van de helft van het maatschappelijk fonds, hetzij 550,000 fr. de volgende voor deden, als eerste aandeel i° De vaste jaarwedde van Bestuur der, oorspronkelijk vastgesteld op fr. 25.000, cijfer dat niet meer te voor schijn komt in het beslissend con- trakt, maar dat moet vastgesteld worden door den bestuurraad, sa mengesteld uit vrienden van de vrien den (art. 14). 20 5 °/o aan het personneel en aan het bestuur (art. 39). 30 500 genotsaandeelen die hem recht geven aan 15 op de winsten. 40 De Brouwer staat zijne fabriek af aan de intercommunale Maatschap pij aan den inkoopprijs vastgesteld door de boeken (littera C verklarende aan- teekening der art. 3 en 6). Dus a) De aflossing der verlopene j aren wordt ver anderd i n zuivere winst. b) Wederbetaling van al de groote kosten van onderhoud die in de boe ken zullen overgaan in inkoopprijzen c) De kosten spruitende uit ver gissingen van bouwing, uit de *her- doene gebouwen, enz. zijn geen verlies meer, maar eene ware inleg d) Men zou in de boeken den in koopprijs kunnen overdrijven e) Overname der gebruikte fabriek aan den prijs van nieuwe. 50 Daar de gemeenten de helft moeten storten van het kapitaal, dus 550.000 fr. en dat de fabriek ten minste 625.000 fr. zal gekost hebben, prijs aan welken hij ze verkoopt (zonder de nieuwe te verlengen ca- nalisatie te rekenen) zal de conces- sionnaris ofwel een groot kapitaal in gereed geld ontvangen, kapitaal dat zal moeten door de gemeenten alleen gestoi-t worden, ofwel als de gemeen ten niet in staat zijn hunnen inleg te storten leent de concessionnaris hem aan 6 (art. 7). 6° Benoeming met jaarwedde, van eenen controleur, te benoemen door den concessionnaris 3, art 6) die controleur zal natuurlijk De Brouwer zelf zijn, benoemd door hem en zijne deelgenooten. önreclit'streeksclie voordeelen. i° De gemeenten blijven vrij de intercommunale te doen. De conces sionnaris is verbonden, maar alleen lijk in verhouding van het goedge keurd contralet. Dus indien de tusschen te komen wetgeving tegenstrijdig ware met een der bedingen van dat contralet, waarschijnlijke mogelijkheid, is De Brouwer niet meer verbonden Dus, in feite is De Brouwer niet meer verbonden dan de gemeenten. 20 Het lokaas der intercommunale heeft hem toegelaten de concessie van het gas te hebben te Yper, aan min voordeelige prijzen voor de Yperlingen dan de voorstellen zijner mededingers. Iedereen weet dat bij de laatste om werkingen van den Gemeenteraad, de Burgemeester het zoo geschikt heeft om zich te omringen van goede kleine schapen, niet zeer slim, integendeel,om de kleine kudde blindelings en welwil lend na zich mede te slepen voor de uitvoering zijner duistere ontwerpen. Ook heeft men bemerkt, in de ern stige. gaskwestie, dat, bij den eersten oproep van den Burgemeester en van Fraeys, bloedverwant van den aanne mer in kwestie, zonder een woord tespreken, al de schapen gedwee de herders gevolgd hebben Heeft men niet juist de twee onaf hankelijkste, en ontegensprekelijk de bekwaamste en verstandigste mannen van den gemeenteraad een ernstigen weerstand zien bieden aan den Burge meester en vlug den sluier zien oplich ten die deze geheimzinnige zaak be dekt Welnu, openhartig, alle klaarziende en onpartijdig nieusch zal met ons oor- deelen dat de beredeneerde en bestu deerde weerstand der heeren Sobry en D'Huvettere zedelijkerwijze honderd- maat meer waarde heeft dan de stil zwijgende goedkeuring der kudde. Hij vernietigt naar innerlijke kracht de bewilligeen onbewuste jads uitgespro ken door al de Lemahieu's, Vande- voorde'n en andere Bouquet's. Nog een kolossale leugen op welken er misschien niet genoeg aangedrongen is geweest 111 deze duistere kwestie van verlichting. Ditmaal is het geen woord onvoor- zichtiglijk uitgesproken dat men zou kunnen zoeken nadien te draaien en te veranderen, uit noodzakelijkheid des gebods. Neen, scriptd manent, ditmaal is het geschreven van de hand van onzen voor tref elij ken Staatsman Inderdaad, hij schrijft den 29 No vember 1904 aan de heeren der groep Yperlingen (zie hunne brochuur bi. 8j Gij zult ons wel zonder vertoeven v de voorstellen willen toezenden waar- van gij spreekt 111 uwen brief van 21 November, en binnen de drie dagen die zullen volgen op de vergadering van den Gemeenteraad ons uwe voorstellen laten geworden betrekke- lijk het stichten eener intercoromu- nale maatschappij, zonder wel te ver- staan, dat uwe mededeelingen de oplossing kan verachteren van eene kwestie die sedert meer dan een jaar. aan de dagorde onzer open- bare zittingen is Nu, dat is valsch, 't is den 3 De cember 1904, dat de kwestie der verlichting voor do eerste maal aan da dagorde der openbare zittingen is ge bracht geweest 't Is den 3 December dat het lasten- kohier besproken, bewerkt en gestemd is geweest het is daarenboven den 12 December nog gewijzigd geweest. Wat meer is, dat men zegge wanneer er eenen oproep gedaan is geweest tot de concurrentie Nooit Men heeft schoon de zaak te keeren gelijk men wil, hoe meer men ze on derzoekt, hoe meer zij verstomt. Nooit van ouderlings geheugen, zag men op Carnaval eene zoo duivelsche vroolijkheid als deze welks wij dit jaar genoten hebben. Zeker zullen de Bals en de koffijhui- Z3n goede zaken hebben gemaakt. Eene hoeveelheid maskers en vele schoone maskers. De intrige was 111 vollen gang het 11 Gaz en het groot proces waren 6r de bijzondere oorzaken van örocq- en-jambes en Colaert-Gas. De bijval van het lied Le Gaz de la Cousine dat wij overgedrukt hebben, heeft de dichters met gloed vervuld een tweede is verschenen en heeft op zijne beurt den grootsten bijval beko men Een derde en vierde is de twee eerste komen vervoegen en ziehier een vijfde en zesde, ditmaal in 't vlaamsch, dat men ons verzoekt over te nemen. (ZangwijzeMadame Angot.) I. Men ziet aardige toeren Gebeuren in de stad, De vreemdelingen boeren En leggen Yper plat. De handel is aan 't kwijnen, De nijverheid is dood, De welvaart gaat verdwijnen, En Yper komt in nood. Refrein. Vreemde ratten, t Rolt uw matten, Colaert, Brouwer en zoo voort, Geene vreemden j I In onz' beemden Wij werpen u overboord. II. Om de stad te verlichten Roept men een Bruggeling Met de gaze van nichte Is dat geen aardig ding Men noemt eene Commissie Die niets kent van het vak En die ons, met permissie, Wil steken in den zak. Refrein. De zeven-en-dertigste zittijd van den Bondder katholieke'en grondwettelijke Ver- eenigingen, der katholieke kringen en der werkmansvereenigingen, moet dees jaar te Gent plaats hebben, op 29 en 30 April aan staande. Voor de klucht, heeft men er werkmans vereenigingen bijgezet, want iedereen weet (lat de christene Volksbond uit d'Oudburg tot hiertoe STELSELMATIG buiten de fede ratie der katholieke kringen werd gehouden. Het congres zal geopend worden met eene aanspraak van den voorzitter, M Woeste, die in den laatsten tijd zoo goed-gewerkt en op 't Vatieaan doen werken heeft om de christene democraten en in 't bijzonder de gedomestikeerden uit d'Oudburg een bolwassching te doen bekomen die bijna op eenen pauselijken banvloek gelijkt. Het is zeker daarom dat de dagorde, als punt II, onmiddel.ijk 11a de aanspraak van den leekenpaus Woeste, een adres aan den H. Vader opgeeft. Onder de verdere punten van de dagorde zijn er nog een drietal die kenmerkend zijn voor de bekommeringen van de katholieks partij zoo liet verslag van den heer Lefe- vere de ten Hove over DE WERKEN VOOR MILICIANEN EN VRIJWILLI GERS. De wetopbet vrijwi'ligerschap heeft voor de clericale partij niet gegeven wat zij er van verwachte. Ondanks de fameuze aan- wervingscomiteiten, geleid en voorgezeten door priesters kiesdravers en zielverkoo- pers, laten de boerenjongens zich maar geen zeem aan den baard strijken. Het is hen moeilijk in te krijgen dat de kazern en de soldatendienst nu zooveel voordeelen en aan trekkelijkheden zouden ambieden, wanneer diezelfde kazern en sol 'atendienst zoo vele jaren door dezelfde clericale partij en door de politieke geestelijkheid werden afgeschil derd als galeien, als poelen van zedeloosheid en verderf, als het rampzaligste dat een christen mensch zich voors^Ilen kan Dat een groote politieke partij de werken voor milicianen en vrij v illigers op hare dag orde durft brengen, bewij t hoe het elerica- lisme zich in on/e legerinrichting zoekt le dringen De verkwezeling van het leger wordt stelselmatig doorgevoerd en de mi nisters leenen de hand aan deze verstom pende infiltratie, alhoewel zij zouden moeten begrijpen dat het leger buiten en boven de ondernemingen en den invloed der politieke partijen zou moeten staan. Op de dagorde van het ka'holiek congres komt ook nog v«or BELANGEN DER KLEINE BURGERIJ. De bedreigingen van M. Qolaert in zijn geheimen brief naar de bestendige Deputatie doeu de Yperlingen hartelij k lachen. Ja, hij werpt zijne waardig heid en zijne sjerp in de weegschaal Ja toch men zal ze hebben zijne sjerp Iedereen weet hoe zeer hij er aan houdt.' Wat denkt Mijnheer Surmont er van Wat zijne waardigheid betreft, zou zij dalen omdat hot tioogere gezag eene bestuurlijke daad wil te recht wjzen die te onwettelijk en te onregel matig was, die bestaan heeft in het ge ven eener belangrijke concessie aan vreemde vrienden uit loutere begun stigingen zulks aan rampspoedige voor waarden, wanneer men er uitmuntende kon bekomen bij medeburgers Maar aan dien prijs, waarin zou zich de rol der Deputatie bepalen, indien zij, onder zeer ïjdele bedreigingen van omkeeriugen der bestaande zaken, geene der besluiten van de gemeenten mag afkeuren Maar men zal haar voordeeliglijk vervangen, aan dien prijs, door een eenvoudig bureel van rechtsbekrach- tiging Gij zijt. stoutmoedig, M. Colaert, wij weten bet, maar eerbiedig ten minste de overheden De aannemer der Intercommuna le (kozijn De Brouwer) zal niet te be klagen zijn. Ziehier een klein uittreksel der voordeelen die in zijnen korf zijn ge legd geweest in den nacht van 31 De cember 11. bij wijze van nieuwjaars geschenk. Rechtstreeksclie voordeelen Hij zal het monopolium hebben van den verkoop van het gas in bijna o-<=-

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2