Stadsnieuws. j\iet vergelen. i\ieuw liberalisme. Blankenberghe. Hel heeft gesproken. De Spijker. M. A. Daens. Mostaardfabriekanten (Gelach MSens. In Aalst is er slechts ten gepatenteerde koffiebrander en op de lijst staan er vijftien 't Zijn eenvoudig kleine kruideniers die eens per jaar koffie braruRn in een trommeltje Apothekers kunnen niet worden inge schreven op de'lijst der patroons voor de werkrechtersraden. Te Aalst zijn zij even wel ingeschreven en wel als fabriekanten van spuitwater (Gelach.) M. Vandcrvelde. Zeker om de klerika le kandidaturen op te jagen (Herhaald ge lach.) M. Sens. Twee ongelukkige schapers zijn insgelijks ingeschreven als molbemer- hers. M. Vandervelde. Panurge 's schapen M. Rens. En de kosters nu (ah ab Er zijn er vier te Aalst Zij zijn alle vier ingeschreven op de lijst dtr werklieden als masarbeiders(Algemeen gelach.) Om redelijk te handelen moest men dan ook de pastoors inschrijven op de lijst der bazen, hetzij als ondernemers van processiën hetzij als uitbuiters van 's volks lichtgelo vigheid. (Herhaald gelach.) M. Vandervelde. Men zou insgelijks den heer de Bethune moeten inschrijven bij de bazen als ver kiezing s-fabrikant (Her haald gelach M. Rens. Ziedaar hoe men te Aalst de kiezerslijsten opmaakt Ik heb het getal kiezers vergeleken met dat der patentbetalers. Welnu, van de 14 ingeschreven bakkers zijn er 12 met patent van de 13 behangers betalen er slechts 3 patent. De anderen zijn enkel winkeliers, die voorzeker geen werkvolk hebben. Van de 4 wevers zijn er 3 zonder patent. M. Jourez. Dat is meer dan 100 t. h. MRens. Op de 28 kleermakers be zitten er 8 een patent buiten de apothekers die te Aalst als fabrikanten van spuitwater ingeschreven zijn schrijft men nog 2 winke liers in. Al de klakkenverkoopers worden als fa brikanten en patroons ingeschreven. M. Buyl. En de spekslagers M. Rens. Van de voddenverkoopers heeft men herstellers van vodden gemaakt. (Voortdurend gelach MHymans. Zij zijn wonderlijk ver standig te Aalst M. A. Daens. 't Is een wonderoord. MRens. Zoo bereik ik den verwon derlijken uitslag dat op 409 patroons 206 geen patent bezitten Men moet gelooven dat het scli"peneollege van Aalst ni t nagaat of de patenten en de ve; klaringen rechtzin nig zijn Het roert slechts wanneer r e -n- voudig patenten moeten opgelegd worden hot handelt slechts wanneer er kiesbelangop 't spel staat. M. Bertrand. Dat zal hun straf zijn. MRens. Het patent verjaart immers maar na vier jaar. Zij moeten daarenboven tot eene boete veroordeeld worden. Ik vraag aan de Regeering of zij tusschen beide zal komen. Gold het niets andets dan bedrog, men zou mij kunnen antwoorden c Wend u tot het Hof van beroep doch er zijn bestuursonregelmatigheden en dien aan gaande heeft de Regeering het recht, tot plicht tusschen beide te komen. Artikel 89 b" der wet geeft u het recht tusschen beide te komen, wanneer het toe zicht wordt belemmerd. Daar het uur reeds gevorderd is vraagt de linkerzijde om de beraadslaging voort te zetten, doch de woorden van M. Rens heb ben de klerikalen zoodanig genepen dat zij zich metal hunne krachten tegen dit voor stel verzetten. Zij gaan het onderspit deiven doch de wachthond Woeste, de gekozene van Aalst moeit er zich mede en geeft te verstaan dat hij den noodigen tijd moet hebben om zijn antwoord aan M Rens gereed te maken. Niettegenstaande de spoedeischendheid der behandeling wordt de voortzetting uit gesteld tot Dinsdag om de heeren Woeste, de Bethune en andere gekozenen der saucis sen, plezier te doen. Uit dit debat valt er op te merken dat de klerikalen het handje weg hebben om kleri kale kiezers te fabrikeeren en deze die er recht aan hebben van kant te houden, als zij van hunne denkwijze niet zijn, wel te verstaan. Het land van Aalst in die fabrikeering reeds vermaard, is op 't punt een tweede brevet voor fabrikalie te worden toegekend. M. Woeste beweert dat het hem heel weinig moeite gaat kosten om toekomende week dien zeepbal te doen barsten. Merci, voor zulke zeepballen Dit zijn voor ons geen zeepballen die M. Rens den wind heeft ingezonden 't zijn integendeel nagels met koppen Het is wel verstaan dat wij ons voor den bluf en den praal van de nationa - le onafhankelijkheidsfeesten niet gaan laten in slaap wiegen. Met is wel verstaan dat indien de liberale volk-gezinden aan de feest viering deel necnen, zij daarom niets van hunne eischen laten vallen en dat zij hunne grieven legen het cleri- caal ministerie onder geen enkel voorwendsel tot zwijgen brengen. In den roes der feestvreugde zullen wij nog aan de phchtvergeten clerica- le regoenng herinneren wal zij aan het volk verschuldigd is. Wij willen de onrechtvaardigheden van het meervoudig stemrecht zien verdwijnen Wij willen vereenvoudiging van ons kiesstelsel en meer harmonie tusschen de wetsbepalingen betrekkelijk de wetgevende, provincialeengcmecnte- bjke kiezingen. Wij willen eene billijkere en meer algemeene toepassing van do Even redige Vertegenwoordiging, zoodat zelfs de kleinste gemeenten er kunnen van genieten. De clerikale ministers, met de Smet de Naever en de Trooz aan t hoofd, hebben zeiven bekend dat ons kies stelsel meer vereenvoudigd, meer in harmonie moet gebracht worden Deze bekentenis legden zij af, in 1902, toen het land, door de onbe hendige opruiingen van de socialisti sche drijvers, in rep en roer stond en de straatpolitiek zich van de volksge zinde eischen wilde meester maken om wanorde te verwekken. De ministers de Smet de JNaeyer en de Trooz verklaarden als dat zij wel hervormingen aan ons kiesstelsel in eenen meer democratischen zin noo- dig achtten, maar dat zij deze hervor mingen niet konden toestemmen het mes op de keel. Aan 't geweld zouden zij niet toegeven eene wetgevende hervorming kan alleen maar toege staan worden, in volle vrijheid, in tijden van rust en kalmte. Welnu, heeren ministers, het land is kalm en rustig Verleden jaar zijn de wetgevende kiezingen door de li beralen aangegaan op het terrein der in 1902 betrachte hervormingen. Meer dan ooit willen wij de onrecht vaardigheden van het meervoudig kiesstelsel zien verdwijnen meer dan ooit willen wij de E. V. rechtvaardig algemeen toegepast, meer dan ooit willen wij billijke bepalen voor de provinciale en gemeentelijke kiezin gen- Het kiezerskorps heeft het liberaal programma plechtig goedgekeurd en bekrachtigd. Het land is kalm en rustig Wanneer gaat het katholieke mi nisterie zijne verplichtingen nakomen. Wanneer gaan de katholieke mi nisters de Smet de Naeyer en de Trooz hunne belofte houden en de rechtvaardige eischen van het volk inwilligen Het land, heeren bestuurders, is NOG kalm en rustig. Dit is de titel der puike voordracht waarop wij Donderdag avond werden vergast, in den Liberalen kring van 't centrum, door den heer Paul Lip pens, zoon van onzen hooggeachten senator en oud-burgemeester H Lip pens. Bij de inleiding zijner voordracht verklaarde spreker dat hij zich niet wilde aanstellen als hervormer onzer partij of als ontdekker van nieuwe liberale leerstelsels. Wat hij wilde doen uitschijnen, dat is de onloochen bare gedaanteverwisseling welke het liberalisme oudergaan heeft en de nieuwe richting welke het moet in slaan Dat m°D nu zegge dat het liberalis me herrezen of verjongd is, onbetwist baar is het dat het in andere voorwaar den dan in 1884 zijne plaats als strij dende partij onder de zon herneemt. 1884 was wel het einde van een historisch tijdvak in onze partij De langdurige verduistering of eklips welke het liberalisme bijna twintig ja ren lang in eene periode van onver schilligheid of machteloosheid en wer keloosheid ondergaan heeftmaakt dat het huidig liberalisme wel als een nieuw liberalisme mag betiteld wor den. De heer Paul Lippens, in een zeer helder betoog, deed het verschil uit schijnen tusschen de strekking van vroeger en degene welke thans dient gevoigd te worden. De tijd van de ab solute leerstellingen behoort tot het verledene. Het gaat met meer aan voor het liberalisme te verklaren dat men maar alles zijn gang moet laten gaan en dat de vrijheid alles met ter tijd in de goede plooi zal brengen. Voorbij is de tijd toen men zegde Geene reglementatie van dit of dat, gij zoudt de vrijheid krenken. Laat liever de vrijheid haar werk vervullen Zoo zullen geene belangen benadeeligd worden. De heer Lippens gaf als voorbeeld de gezondmaking der werkhuizen. Geen reglementen daarover zegde men vroeger de omstandigheden zeiven zullen trapsgewijze de patroons aanzetten om de noodige veranderin gen te doen tot waarborg van de ge zondheid hunner werklieden. De liberale partij mag niet meer ge bonden zijn, en zal zich niet meer la ten binden aan de formuul van het onwankelbaar en onverzettelijk man- chesterianisme. Wil het zeggen dat wij de oude libe rale partij moeten veroordeelen in hare werking en in hare strekking Geenzins Wij moeten den moed en de volharding bewonderen waarmede de liberale partij gedurende het grootste gedeelte der XIX8 eeuw de burgerlijke vrijheden heeft weten te verdedigen, wij moeten haar dankbaar zijn voor hare bezorgdheid tegenover de zede lijke en stoffelijke belangen der arbei dende klassen. Men vormt zich geen gedacht van de kolossale moeilijkheden welke de li berale partij onder het cijnsstelsel te overwinnen had om zekere hervormin gen, zooals b. v. de afschaffiug van het octrooi in te voeren of zekere instel lingen, zooals b. v. de spaar- en pen sioenkassen, tot stand te brengen. De verjongde liberale partij moet hare aandacht schenken aan alle maat schappelijke vraagstukken en geene nuttige of volksgezinde hervormingen verwerpen. Zij moet onderzoeken, zon der opgezetten zin,en zonder verslaafd te zijn aan de formuul vrijheid tot hoever de tusschenkomst van de open bare machten en van de wet tot- het bereiken dezer hervormingen kan me dewerken. Spreker wees vervolgens op de on loochenbare kenteekens van verval of van ontbinding welke zich zoowel bij de clericale als bij de socialistische partij voordoen en waaruit wij mogen besluiten dat de dag waarop bet libe ralisme terug aan het bewind zal ko men al meer en meer nadert. Paul Lippens eindigde zijn betoog met eenen warmen oproep tot al de liberale strijders en in 't bijzonder tot de jongen, om door eene ieverige en aanhoudende propaganda, zoowel in de stad als op den buiten, den dag van den triomf te bespoedigen. De spreker, die met zooveel helder heid en logiek als gemak zijne gedach ten ontwikkelde, werd door zijne aan hoorders bij het slot zijner rede warm en langdurig toegejuicht. De voordracht van M. Paul Lippens, over het nieuw liberalisme, als bro- chuur uitgegeven, zou naar onze mee ning, eene uitmuntende bijdrage vor men tot de liberale propaganda. Vaderland De liberalen van Blankenberghe be reiden zich om den 11 eri 12 Juni (Sin- xen) de officieele inhuldiging te vieren van hun. prachtig nieuw lokaal Ons Huis Al de liberalen van't land zijn tot deze feesten uitgenoodigd Wij hopen uat, zij er talrijk zullen naartoe trek ken t is eene gelegenheid om hunne symphatie en hun vertrouwen te be wijzen aan die dappere vrienden en wat meer is, zij hebben het vooruit zicht twee aangename dagen door te brengen aan den boord der zee. Eindelijk heeft het Journal de vol strekte stilzwijgendheid verbroken waarin het sedert drie maanden ge dompeld was. In de maand Januari had het een verlegen aanval gewaagd tegen de Groep Yperlingen die zich heeft laten leiden door zekere sympa. thies Heden, na lange overwegingen heeft het Journal iets anders ontdekt het schrijft inderdaad in zijn artikel' Het gas en de drukpers dat dien hier een belang in 't spel iahet dat niet is van het gas maar dat van de petrole. Dezen keer is dat een argument ge- trokken uit het verslag der geleerde commissie van de verlichting. Ga voort, Journal: uwe vruchtbare inbeelding zal wel nog iets beter vin den dan dat. In het volgende nummer de beurt der kooplieden in graan en wie weet, mischien deze der kooplie- den in wijnen Waarom nochtans aizoo aanhouden om zonderlinge beweegredenen en ge- heimzinnige oorzaken te zoeken in de ze gaskwestie Maar het komt ons nochtans voor dat de Groep Yperlingen, ofschoon wij geene geschiktheid hebben om haar te verdedigen, nooit iets verborgen heeft zij bekent rechtzinnig geleid te zijn ge weest door een persoonlijk belang, al beter dan onze wetvoerders het belang harer medeburgers bezorgende. Zij heeft getracht de concessie van het gas uitmuntende zaak, te overmees teren, waarvan zij gewild heeft dat al de minst aan de stad bleef. Wat beteeke- nen dan al uwe groote argumenten beweegreden van sympathie, beweeg reden van petrole en bijnamijn- polten, wat weet ik Maar dat is arm zalige politiek. Bewijs ons liever Journal het zal be langrijker zijn, dat onze meesters geen andere beweegreden gehad hebben dan het algemeen belang met de stad aan den brug8chen aannemer De Brouwer te verbinden aan een veel hoogeren prijs dan dezen uwer medeburgers Dit bewijs gedaan, zullen wij met u zeggen dat het algemeen belang zich niet kan bevredigen met het belang van een enkelen bijzondere, al ware hij Bruggeling of Yperling. In de laatste zitting van den Gemeen teraad heeft onze Burgemeester lezing gegeven van eenen brief van den Gou verneur, het Stadsbestuur latende we ten dat de Bestendige Deputatie de overeenkomst Oolaért-De Brouwer zou aanvaarden, maar met er zekere ver anderingen aan te brengen, aan het advies van den Raad onderworpen. Die veranderingen zijn meestendeels zon der belang. Er is nochtans eene die verdient dat men ze doet uitkomen, 't is deze door welke de Deputatie wil de verplichting aan de stad opdringen binnen de vijf jaren in de te stichten intercommunale maatschappij te treden. Men weet al den prijs dat onze achtbaren aan dat beding vau het ver drag hechtten. De Intercommunale was de vond, het waren onze stadsfi nanciën verzekerd van een eeuwigen bloei, het was de hemelsche manna voor de bijzonderen die binnen kort hun gas aan eenen spotprijs gingen hebben, de inkoopprijs vallende aan 4 centiemen. De Intercommunale was dus het wondermiddel, het geneesmid del tegen alle kwalen, 't ls omdat M. Valcke er niet wilde inkomen dat men hem opofferde, hem onmeedoogend ont eigende van eene nijverheid door wij len zijnen vader in de stad gebracht, t Is omdat, volgens het zeggen van den Burgemeester, de Groep Yperlingenj die voor de intercommunale inschreef) de toetreding van Poperinghe en Waas ten niet meebracht en den Raad d0 verzekering niet gaf dat dit drievoudig verbond zich zou kunnen verwezen lijken, op hare beurt afgewezen werd- Men moest ten allen prijze de intet' communale hebben het was de mee ning niet der heeren D'Huvettere en oobry, maar het was deze van onzen Burgemeester en van al de lichten van den Raad. -^^vaAA/V" 2-. 1 -T

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2