Gillette de Narbonne Grand Théètre J. Renouprez. Horticole Tproise, Champ de Foire. État-Civil d'Ypres. Kolen. Vertrek. Een omzendbrief. Wettelijke besluiten. Burgerwacht van Yper. Burgerlijke decoratie. Sterfgeval. Wervick. MATINEE. Société Anonyme YPRES. De bestendige Deputatie, rekening houdende van dien wensch, aanvaardt 0p hare beurt de Intercommunale. Zij gaat verder om te behagen aan onzen gargameester, aan de Bouquet's, Ca- nepeel's en andere Raadsleden, wier kennissen zijn moeten gewaardeerd gorden, bespreekt zij eene voorwaarde meer zij wil dat de stad Yper niet langer beroofd blij ve van de weldaden her Intercommunale zij wil dat zij er 't einde vijf jaren intrede Welnu, buitengewoon en zeldzaam hjng, al dezen die sedert maanden maar het woord Intercommunale in den mond hadden, wijken achteruit. Zij willen wel eene Intercommunale op het papier, maar wanneer de bestendi ge Deputatie hun zegt gij zult er 't einde vijfjaren intreden, antwoorden zij neen Hadden wij gelijk te zeggen dat al wat op het Stadhuis gedaan was maar comediespel was Men herinnert zich dat onze kooplie den een verzoekschrift naar den Ge meenteraad gezonden hadden opdat het M. De Brouwer zou verboden zijn rechtstreeks of onrechtstreeks kolen te ver- koopen. De Raad, rekening houdende van de wenschen der kooplieden, had recht gedaan aan hunne vraag. Welnu, ziehier dat de Deputatie voorstelt het woord onrechtstreeks weg te laten. En onze Burgemeester kon digt aan dat hij er geen hinder in ziet. Wat geeft den ondergang van een ganschen lokalen handel, als de Brug geling maar voldaan is Zaterdag 11. vereenigde eene gansch innerlijke plechtigheid de leden van het Oomiteit der liberale Associatie en de leden der Oommissie van de Oud- Pompiers der Btad Yper. De oorzaak der vergadering was het vertrek van M. Arthur Dalmote, den toegewijden Secretaris der beide Maatschappijen, die de stad Yper verlaat om zich te Brussel te gaan vestigen. M. Ernest .Nolf, onze liberale Volksvertegenwoor diger, schetste in warme bewoordin gen de diensten af door M. Dalmote aan de liberale partij bewezen. Hij deed uitschijnen dat M. Dalmote, se dert bijnatwintig jaren altijd de eerste op de bres was geweest in al onze poli tieke worstelingen, 't Is hij die, in a! onze liberale werken, het meest mede- geholpen heeft door zijnen persoon en zijne onophoudende pogingen tot hun behoud, hunDe uitbreiding en hunnen bloei. Hij is een der stichters geweest en der inrichters van ons Collége de VU- nion en van het Collége Moderne. Hij is altijd een der vurigste ondersteuners geweest onzer uitmuntende Muziek maatschappij de Oud Pompiers der stad Yper. 't Is grootendeels aan hem dat de bloei en de levenskracht te dan ken is dezer Maatschappij die eenig- zins de kern van het liberalisme te Yper samengesteld heeft, 't Is dank aan de verkleefde medewerking van M Dalmote, in den kiesstrijd van 1900, in dien tocht van meetingen en propa ganda, vernieuwd in 1902, dat de libe ralen van het arrondissement Yper, oenen zetel veroverd hebben in de Ka mer in 1900 en er hunnen toestand ver sterkt hebben in 1902. Hij is gedurende lange jaren de aanvoerder geweebt on- £er liberale Associatie, en zijn vertrek zal er eene groote leemte laten. Spre ker, in den naam van al de vereenigde vrienden, bedankte M Arthur Dalmo te voor de bewezene diensten, drukte de levendigeerkentenis uit van allen en deu spijt dien zij gevoelden over zijn vertrek, en, een glas champagne ledi gende ter zijner eer en op zijne gezond heid, bood hij M. Dalmote, ten titel v»u dankbare herinnering van wege de leden der beide comiteiten, een bron zen kunstwerk aan met eene herinne rende opdracht. M. Dalmote, zeer bewogen, bedank te de ledrn der beide comiteiten, dronk °p zijne beurt op hunne gezondheid en verzekerde hen voor het toekomende a' zijne toewijding en zijne onwrikbare verkleefdheid aan de liberale partij. Wij voegen ons op onze beurt bij de 'eden van het Gomiteit der liberale as sociatie en van de Commissie der Oud- £°tnpiers om den vriend Dalmote te bedanken voor de bewezene diensten, °m hem den spijt uit te drukken dien wij gevoelen over zijn vertrek en om hem, verre van zijne geboortestad, geluk en voorspoed te wenschen. Mijnheer Ferd. Merghelynck, com missaris van het arrondissement Yper, komt aan de gemeentebesturen zijner omschrijving den volgenden omzend brief te sturen Yper, den 29 Maart 1905. Mijnheeren, De 75« verjaardag der stichting onzer - Onafhankelijkheid zal dit jaar met den grootsteri luister gevierd worden de Wetgeving heeft een crediet van drie millioenen gestemd om toe te laten, zoowel aan de Regeering als aan de hoofdplaatsen der Provinciën feesten in te richten welker belangrijkheid in het geheugen van dezen die er aan deel genomen hebben eene duurzame herin nering moet laten. Ziedaar 75 jaren dat het vrije en bloeiende België zich ontwikkelt heeft dank aan de instellingen die het zich gegeven heeft, en aan den gelukkigen keus van een stamhuis dat de Belgen als zijne eigen kinderen bemint. Het is van belang van het niet te ver geten en aan onze bevolkingen de gele genheid te geven hunne verkleefdheid aan die instellingen te verzekeren en hunne gehechtheid aan het Koningdom te toonen. Waarom zouden de gemeenten van min dan vijf duizend zielen zulken ver jaardag niet vieren naar 't voorbeeld der groote steden De gelegenheid ge ven aan onze landelijke bevolkingen hunnen eerbied en hunne dankbaar heid jegens het Koningdom te verze keren, zou de vaderlaudsche prikkel baarheid opwekken en de bevestiging onzer grondwet en der wetten die er uit voortvloeien ware er het gelukkig gevolg van Yan daar afgaande en handelende uit mijn eigen initiatief en als raadge ver der Gemeentebesturen, raad ik u aan uwen Gemeenteraad bij hoogdrin gendheid bijeen te roepen om hem een programma van feesten voor te leggen en hem uit te noodigen een crediet te stemmen om het te verwezenlijken. Een enkelen dag ware desnoods vol doende, maar hij zou uitsluilelijk moe ten besteed zijn om dien gedenkwaar- digen dag te vieren het ware te wenschen dat de feesten van dien aard denzelfden dag niet zouden plaats heb ben in al de gemeenten. Men zou, bij voorbeeld, een der ker misdagen als datum kunnen nemen. Gij kunt bescheiden feesten inrich ten er is slechts kwestie de vader landsliefde onzer bevolkingen te ver levendigen en hen toe te laten zich alzoo de vooruitgangen te herinneren sedert drie vierden eener eeuw onder de bescherming van een volksminnend stamhuis en van instellingen die van Belgie de benijdste natie van het vaste land maken. Eerst zult gij een feestprogramma moeten opmaken, het alsdan onder werpen aan uwen Gemeenteraad, die het noodige crediet zal te stemmen hebben om er de uitvoering van te ver zekeren. Welk slach van feesten zoudt gij kunnen oprichten Gij zijt betore rechter dan ik, omdat het programma zal afhangen zoowel van de middelen die de Raad zal stem men als van de elementen waarover de gemeenten beschikt Ziehier eenige plechtigheden die ik u toon ten titel van aanwijzing 1) Een Te Deumwaaraan al de over heden zouden tegenwoordig zijn, al de muziekmaatschappijen, de handboog schutters en andere maatschappijen, al de kinderen der verschillende scho len (dragers van kleine driekleurige vaandels) schijnt mij een gelegenheids plechtigheid toe 2) Eene uitdeeliDg van een wit brood of eenen koek aan al de armen der ge meente zou gedaan worden bij den afloop van het Te Deum door de zorgen der gemeenteoverheid 9) Eene kleine herinnering (eene me- dalje 1880-1905) zou kunnen gegeven worden aan al de kinderen der scho len eene lichte maaltijd met koeken en chocolade zou ook kunnen ingericht worden ten hunnen voordeele 4) Concerten zouden moeten gegeven worden door de Muziekmaatschap pijen, dewelke vaderlandsche aria's even als de Brabanconne zouden uitvoe ren bij gebrek aan muziekmaat schappijen zouden de kinderen der scholen eene cantate kunnen uitvoeren in denzelfden zin 5) De inwoners zouden uitgeaoodigd worden hun huis te bevlaggen en al de driekleurige vaandels uit te steken waarover zij beschikken de openbare gebouwen zouden ook bevlagd wor den 6) '8 Avonds zou men dezelfde ge bouwen verlichten en men zou de in woners uitnoodigen hetzelfde te doen 7) Eindelijk een vuurwerk, zelfs een volksbal op de Groote Markt (niet in de herbergen) zouden het feest kunnen bekronen. Deze opsomming, ik herhaal het, is maar aanwijzend en er zijn vele andere feesten die gij bij het programma zoudt kunnen voegen, gelijk er zijn die gij zoudt kunnen achterlaten. Gelieft, bid ik u, u bij hoogdringend heid met deze zaak bezig te houden en zoohaast een besluit zal genomen zijn geweest door uwen Gemeenteraad, mij er eene afzending van te laten gewor den. Aanvaardt, Mijnheeren, de uitdruk king mijner volkomenste hoogachting. Feed. MERGHELYNCK, Commissaris van het A rrondissement Yper. Wij juichen ten volle de gevoelens van trouw toe van dien hoogen amb tenaar der Regeering en wenschen hem geluk over zijn prijsbaar initia tief. Bij koninklijk besluit van 6 Maart 1905, zijn leden benoemd van het be sturend bureel der Staatsmiddelbare school van Yper, voor den driejaar- schen termijn 1905, 1906, 1907 In den Gemeenteraad. Deheeren Fraeys Ernest, uittredend lid. Vanderghote Henri, id. Buiten den Gemeenteraad. De heer" Biebuyck Louis, uittredend lid. Boedt Jules, id. Zijn benoemd Luitenant-adjudant majoor en onderrichtgever, deluitenant Bartier. Luitenant Kwartiermeester en van wapening, de onder-luitenant Omme- slagh, in vervanging van den luitenant Kwartiermeester en van wapening Du- mon, wiens ontslag aanvaard is. De luitenant Kwartiermeester Om- meslagh is, op zijne vraag, ontlast van zijn ambt van onderrichtgever. Bij koninklijk besluit van 15 Maart 1905, is de burgerlijke decoratie me daille van 3e klas, verleend aau Edouard Flamaud, concierge van het doorgangs huis en gemeentelijke politie der stad Yper, in belooiung der diensten die hij bewezen heeft gedurende meer dan vijf-en-twinting jaren. - Donderdag 29 Maart heeft, te mid den van eenen grooten toeloop van volk, de plechtige begraving plaats gehad van Mevrouw de Douairière Iweins, geboren Gravin du Chastel de la Howardries. Zij was weduwe van Mijnheer Iweins, voorzitter der recht bank van eersten aanleg van Yper. De eerbiedwaardige aflijvige was verwant aan een groot getal edele familiën van Belgie. Wij bieden de familie van Mevrouw de Douairière IweiDsonze rechtzinnig ste gevoelens van deelneming aan. Koninklijke Maatschappij Kruisboogschutters van Yper. Schieting van Maandag 5 April 1905. CIRKEL. Hoog totaal Brunfaut Auguste Laag totaal Vandevyver Arthur 'let Gemeentebestuur van Wervick komt het volgende bericht kenbaar te maken BERICHT. Het Geme- ntebestuur van 'Wervick waar schuwt de inwoners der sta l dat de stads- begrooling van het dienstjaar 1905 neerge legd is op het gemeente secretariaat, ter in zage van het publiek. Wervick den 20 Maart 1905. De Secretaris, De Burgemeester, C Vanneste. Verhaeghe-Lippens. Het artikel 140 der gemeentewet zegt in derdaad dat de begrootingen en rekeningen der gemeenten neergelegd zijn op het ge meente huis waar elke lastenbetaler er al tijd kennis van kan nemen zonder verplaat sing. Maar hetzelfde artikel 140 voegt er bij, op het einde, dat in de ontvoogde gemeenten de rekeningen kenbaar gemaakt zijn in de tien laatste dagen van September ende be grootingen van den 10 tot 20 November. Het artikel zegt insgelijks dat deze be kendmaking zalgedaan worden l ij plakbrie ven en dat zij zullen gedrukt worden eiken keer dat gezegde rekeningen en begrootin- gen de som van 20.000 franken zullen te boven gaan. Voor gedachtenis. Domain Jeudi 6 Avril, a 3 heures, Operette en 3 actes. Messieurs les A^ction- naires sont informés que l'Assemblée g-éné- i*;tie aunuelle sera te nue, conformément a Partiele 38 dies statuts, le Alardl 18 Avril 1905 a 11 heures, aa Siège Social, chaussée die Furnes, a Fpres. Grdre dcj Jour 1° Rapport du Conseil'd'Administra- tion et du Commissaire. 2" Approbation du bilan et du comple des profits et perles. 3° Election d un administrateur sor- tant et réeligible. II est rappelé a MM. les Aclionnai - res que, pour ètre admis a l'assem- bléegénèrale,itsdoivent se conformer a Tarticle 27 des Statuts. Les dépots d'actions peuventsefaire au Siège Social ou a la Ban- qwe Am. 1 >ecliiè vre, rue de Menin, a Ypres. Déciarations du 24 au 31 Mars 1905. Naissances Sanctorum, Marie, rue de la Crapau- dière. Beke, Elza, chaussée de Po- peringhe. - Depoorter, Marcel, rue de Courtrai. Schafer, Apollonie, Grand'Place. - Loete, Daniel, Gloitre S' Martin. Hoornaert, Gaston, chaussée de Lille. Kerrinckx, Mau rice, rue des Tuiles. Defrance, Isa bella, Kalfvaart. Schoouaert, Mau rice, rue des Boudeurs. Gillebert, Albertine, rue Eigenheerd. Deruy- ter, Camille, rue des trois Cornets. Flamey, Paul, rue Wenninck. Décès Annet, Marie, 35 ans, sans profes sion, cólibataire, chaussée de Poperin-

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3