Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 27n April 190o. Eersle jaar. IV 24. Gemeenteraad van Yper. H - De wet op de Zondagrust. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des ijtonderdays. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, biximidestraat, nr S3', te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen rafigen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onJerieekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voob DEN buiten: Ken jaar, Fr. 3-00. Vooe STAD Ken jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij ovebeenkomst. Openbare zitting van Maandag17 April 1905. De openbare zitting wordt ten 5 ure 10 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-VoorzitterStruye en Vandenboogaerde, Schepenen Be- gerem, Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vandeupeereboom, Bou quet, Vandevoorde, Sobry, Iweins, Le- mahieu, Raadsleden, M. Gorrissen, Se cretaris. Afwezig M. Canepeel Het proces-verbaal der zitting van 27 Maart 11., geen aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedgekeurd Het College heeft een verzoekschrift ontvangen van inwoners van Yper, al len kolenkooplieden, vragende dat de stad de beslissing zou behouden be trekkelijk den verkoop van kolen door deD nieuwen concessionnaris van het gas Kr was bedongen geweest dat M. Da Brouwer den handel in kolen niet mocht drijven noch rechtstreeks uoch onrechtstreeks. Lokale bladen hadden geschreven dat het woord onrechtstreekswelk de bestendige Deputatie begeert geschrapt te zien uit het bijgevoegd contrakt, zou betrek hebb°n op den verkoop van ko len. M. Colaert is verwonderd dat men alzoo de openbare denkwijze kan be driegen. Het is verstaan dat de toekomende concessionnaris den handel in kolen noch rechtstreeks noch onrechtstreeks zal mogen drijven. Dat verbod is inge schreven in het bijgevoegd contrakt, art 2. Het woord rechtstreeks of onrecht streeks heeft geen betrek op den kolen handel, het heeft betrek op zekere artikelen betrekkelijk het gas, zooals den verkoop van compteurs, gasbek ken, buizen, enz. 't Is van dien verkoop dat de Deputatie gewag maakt. Indien een lokaal blad deze kwestie behandeld heeft, 't is om de openbare denkwijze te misleiden. Dat geeft, de maat der aanvallen waarvan wi] het voorwerp geweest zijn. Om te eindigen denkt de heer Colaert dat het College binnen korten tijd tot eene overeenkomst zal komen. - Stadse ig endommen: verkooyingen van gronden Water kasteelstraat en Klaver straat. De Raad keurt het proces-verbaal goed der verkooping van eenen grond van 5 m. X 16, in de Waterkasteel straat, op eenen instel van fr. 5-50 den vierkanten meter, alsook de processen- verbaal van twee verkoopingen van grond, de eerste van 5 m. x 14 en de tweede van 7 m. x 14 in de Klaver- straat op eenen instel van fr. 3,50 den vierkanten meter. 2 Stadseigendommen toelating om voor het gerecht te verschijnen. De Raad bemachtigt het College om vóór het gerecht te verschijnen tot Wedereisching van eenen grond gelegen °p den steenweg van Veurne en aan de Diksmuidepoort. Het blijkt uit de stukken dat die grond inderdaad tot de stad behoort door de verkooping der Regeering ge daan in 1856. 3. Muziekschoolrekening 1904". He Raad geeft zijne goedkeuring aan deze rekening. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 7.700-00 De uitgaven tot deze van 7 110-18 Overschot fr. 589-82 4. Nijverheidschool -.rekening 1904. De ontvangsten beloopen tot fr. 10.774-54 De uitgaven tot 10.556 79 Overschot fr. 207-75 MSobry bestatigt eene vermeerde ring van uitgaven van 800 fr. op het dienstjaar 1903. Het achtbare Raadslid doet opmerken dat de uitgaven van jaar tot jaar vermeerderen, het is noo- dig spaarzamer te zijn met het geld der lastenbetalers. M. Sobry vestigt de aandacht op eene uitgave van fr. 84,50 in champagne, hevig gehekeld door het hooger gezag. Hij hoopt ook de uitgaven voor de prijsdeeling te zien verminderen (1) M. Colaert. - M. Sobry hekelt dus een punt der rekening, 't is de prijs deeling. De heer Voorzitter is van gevoe len deze uitgave met te verminderen zij is nuttigen men moet ze behouden. Wat de champagne aangaat, aangezien hel hooger gezag er iets op weet te zeggen,zal men ze vervangen door een glas gewonen wijn. M. Colaert dringt aau om het cijfer voor de prijsuitdee- ling te behouden. De passerdoozen. als aanmoediging aan de leerlingen gege ven, kosten zeer duur. Voor het overi ge keurt hij het goed zooveel spaar zaamheid mogelijk te doen. M. Sobry. De heer Burgemeester komt van passerdoozen te spreken ik begeer dat de aankoop dezer doozen te Yper gedaan zij in plaats van ze te doen komen van den vreemde. M. Colaert. Wij zuilen M. Sobry voldoening geven. De rekening wordt goedgekeurd en zal gebracht wordeu op de begrooting van 1906. 5. Bewaarscholen rekening 1904. Het overschot voor de twee betalen de bewaarscholen der S' Janstraat en der Rijselstraat is van fr. 135-35. Het bedrag der rekening der bewaar scholen der Eigen Heerdstraat, der S'e Gathannastraat en der Hondstraat is van 8,000 fr., het geheele uitmakende der toelage van de stad. 7. Middelbare school: rekening 1904. Het overzicht dezer rekening zal op de dagorde der toekomende zitting ge bracht worden. 8 Messageries ophouding van de diensten tusschen Merckem en Yper en tusschen Clerken en Yper. De Raad brengt een gunstig advies uit over de staking van dezen dienst. 9. Burgerlijke Godshuizen ver kooping van gronden Kr zijn twee verkoopingen van gron den. Op de aanmerkingen van den Raads heer D'Huvettere, stelt het College voor deze zaak uit te stollen tot eene naaste zitting voor onderzoek. Aanvaard. (1)Terwijl M. Sobry klaagt over die uitgaven, verbergt de beer Burgemeester zijn aangezicht achter den bundel der zaak, en flikt een oogje aan zijne collegas der rechterzijde. (N. d. R 10Weldadigheidsbureel pachting van goederen. N~a onderzoek van het lastenkohier geeft de Raad een gunstig advies uit op die pachting van goederen. 11Bureel van Weldadigheidrui ling van goederen De Raad brengt insgelijks een gun- stig advies uit over die ruiling van goe deren. Het bureel van - Weldadigheid ver wisselt 6 aren 38 centiaren tegen een perceel van 17 aren. 't Is tusschen Me vrouw weduwe Delorge van Gent en het liefdadigheidsbestuur dat deze wisseling gedaan wordt. Die twee perceelen land zijn gelegen te Dranoutre. 12. Kerkfabriek van St Jacobs rekening 1904. De rekening sluit met een tekort van fr. 2,118 32 M. Colaert bestatigt dat dit tekort van jaar tot jaar vermindert. De fa- briekraad zal er weldra toe geraken zijn budget in evenwicht te brengen. Men dient hem geluk te wenschen. Goedkeuring 13. Wegenis afstand aan den Staat der J Capronstraat. Het proces-verbaal van commodo en incommodo heeft plaats gehad. Al de formaliteiten zijn gedaan geweest. De Raad keurt den afstand met een parigheid goed. M. Bouquet begeert den uitslag te kennen der vergadering gehouden tus schen de burgemeesters nopens den tram van Yper naar Belle. Terwijl de heer secretaris den bundel gaat halen, verklaart M. Colaert dat de vergadering plaats heeft gehad. Kr is in deze vergadering beslist ge weest dat de lijn zou gaan laugs Dicke busch, den Ouderdom, Reninghelst, Westoutre, Locre, Belle tot aan de grens. Bij deze lijn zal zich waarschijn lijk de toekomende lijn voegen Yper naar Poelcapelle. Wij zullen ons best doen om overeen te komen met het fransche gedeelte. Het bestuur van Belle heeft geen grooten stap vooruit gedaan. Er is lezing gegeven geweest, in af- deeling van den brief van den heer Meier van Belle en van dezen aan den heer Meier gestuurd. In België biedt de zaak zich onder eene voordeelige wijze aan. 't Is niet hetzelfde in Frankrijk de maatschap pij der tramways van Artois ontbonden zijnde zal het bijna onmogelijk zijn eenen concessionnaris te vinden. De heer Meier van Belle is nopens deze zaak in onderhandeling geweest met M. Plichon, afgevaardigde. De zaak is tot daar. Er is spraak geweest een bezoek af te leggen bij de Nationale Maatschappij der buurtspoorwegen en eene vergade ring voor te stellen met den Meier van Belle en den afgevaardigde Plichon. Men zou de toelating van Poperinghe en Reninghelst vragen voor de vertak king. Deze vertakking zou voortgezet word m op Kemmel. Er is insgelijks kwestie geweest van den afstand der lijn die van Kemmel naar Waasten gaat. Brieven zijn geschreven geweest naar Dranoutre, Kemmel en Locre. Dranoutre zal zich bij de andere ge- meenteu niet vereenigen. Locre maakt ook opwerpingen. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. MLemahieu. Welke is de aftee- kening van Yper naar Poelcapelle M. Colaert. Wij zullen moeten gaan langs den steenweg van Zonne- beke. M. Lemahieu. Het is de rechte weg niet. M. Colaert. S' Jan wil er niet tus- schenkomen. Voor de lijn van Yper naar Veurne, heeft Brielen geweigerd, voorwenden de dat de lijn toch door deze gemfeente zou gaan. Elverdinghe heeft toege stemd. De heer Burgemeester van Poelca pelle onpasselijk zijnde, ik heb hem nog n:et gezien, bijgevolg geene beslis sing is genomen geweest. Ziedaar hoever de zaak is. Niemand het woord meer vragende, wordt de openbare zitting ten 6 ure geheven. Wij schrij ven hier de verklaring over, door M. Huysmansvolksvertegenwoor diger van Brussel, gedaan, namens de liberale linkerzijde MHuysmans. De leden der liberale linkerzijde blijven eenpariglijk overtuigd dat dit wetsontwerp welk verbiedt den Zon dag te werken, het artikel 15 der Grondwet schendt. Er zou geen de minste twijfel ten dien opzichte kunnen bestaan, in tegenwoordig heid der bewoordingen waarvan dn consti tuanten zich bediend hebben en der beweeg redenen welke de besprekingen openbaard hebben die de aanneming ervan voorafge gaan hadden door het nationaal Congres. De debatten waartoe het ontwerp aanlei ding gegeven ho-ft, eerst voorgesteld als eene sociale wet, hebben overigens duide lijk den confessionneelen aard doen uitko men welken de klerikale meerderheid hem gegeven heeft. [Onderbrekingen) Al de leden der liberale linkerzijde zijn overtuigd van het. nut eenen rustdag per week te verzekeren aan al de arbeiders. Ook' zijn verse li i 11 i ge ontwerpen opgesteld geweest door de leden der liberale linker zijde om dat doel te bereiken de meerder heid heeft ze stelselmatig afgewezen In die voorwaarden zou de liberale lin kerzijde, hare overtuiging getrouw blij vende, geene goedkeurende stem kunnen geven aan het wetsontwerp. Maar daar wij echter beproefd hebben het ontwerp te verbeteren, het billijker en ge lijker te maken daar wij er namelijk de toepassing van geëischt hebben aan de han delsbediendenUitroepingen en ge lach rechts.) M. Huysmans Aangezien u dat doet lachen, zal ik herbeginnenDaar wij namelijk de toepassing ervan aan de han delsbedienden geëischt hebben, die er uitge sloten waren door het ontwerp der Regee ring en aan de bedienden van den Staat, de provincie en de gemeenten, zullen wij ook geene ontkennende stem uitbrengen, wij zullen ons onthouden [Ironische toejuichin gen rechts). Deze verklaring is gevolgd geweest door eene soortgelijke verklaring on der het oogpunt der ongrondwettelijk heid der wet, gedaan door M. Heynen, katholieke volksvertegenwoordiger en gewe zen ondervoorzitter der Kamer. Wij drukken ze insgelijks over. MHeynen. lk begeer de redenen mijner onthouding te doen kennen. Ik wi het wetsontwerp niet verwerpen omdat ik, uit princiep, voorstander ben van de Zondagrust Viert de heiligdagen al te gader en dat, onder het maat schappelijk even als ond ;r het gezondheids- DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1