Stadsnieuws. Bedriegers. w«s Op den uitkijk. Jules is kwaad. Aan Hf, Wien het behoort. en economisch oogpunt der krachten, die wet gunstig is voor de arbeiders. Ik stem de aanvaarding van het ontwerp niet, voor redenen van twee verschillende orden A. Door de grondwettelijke nauwgezet heid. Niettegenstaande de welsprekende redevoeringen van overtuigde redenaars, blijf ik in de meening dat wij eene confes- sionneele wet of ten minste eene wet van uitzondering maken. Indien de openbare machten het recht en den plicht hebben de zwakken, de kinderen, de huismoeders, de onterfden der natuur en der fortuin te beschermen, het artikel 7 der grondwet legt hun nochtans eene voorzich tige voorbehouding op opdat er geen slag zou gebracht worden aan de persoonlijke vrijheid. BIndien ik de zaak onder economi-ch oogpunt beschouw, denk ik dat in een nij- verachtig land als Belgie is, waar het groot ste deel der voortbrengst beschikt is voor den uitvoer en waar wij omringd zijn van machtige naburige mededingers, deze wet hadde moeten voorafgegaan zijn door eene algemeene wederlandsche overeenkomst. Dit zou zooveel te noodzakelijker geweest zijn dat, de Kamer moet het zich niet ontvein- gen. deze wet het voorbericht is van een nieuw hoofdstuk van werkers- en maat schappelijke wetten de beperking bevatten de van den duur van het dagwerk, de volle dige regeling van het nachtwerk en de gedwongene rust der laatste uren van den Zaterdag namiddag. Ik zou de nutteloosheid dezer wet in Belgie kunnen bijvoegen, waar het bijzon der initiatief beter is dan de wettelijke dwang, zijne toepassing moeilijk, somtijds drukkend, maar onder die betrekking zal de toekomst uitspraak doen. Deze overwegingen, Mijnheeren, zullen zeker voldoende schijnen om mijne onthou ding te wëttigen. Men woet dat de verklaringen der linkerzijde zekere leden der rechter zijde hadden doen glimlachen. M. Colaert had zelfs gemeend te moeten herhalen na M. Renkin dat de linkerzijde licht omsprong met de grondwettelijke opwerping. M. Heynen heeft deze scherts goed beantwoord. Ook aan te merken de onthoudingen van M. Snoy, gewezen ondervoorzitter der Kamer en deze waarlijk ontstel lende van M. de Smet de Naeyer, het hoofd der regeering. A la porie 1 den bak uil Ziedaar wat't land loeh zal moeten roepen tot de clerieale ministers die zich halsstarrig aan hunne portefoelie blijven vastklampen. Hebben onze bisschopsknechlen dan alle waardigheid verloren Moest in een ander land gebeuren wat er Vrijdag in de Kamer is voor gevallen, de ministers vlogen op staanden voet de deur uit. Heeft men ooit een kabinetshoofd gezien die een wetsontwerp aanbiedt en zich onthoudt bij de stemming Mag men zoo het land voor den aap houden A la porte, Monsieur Ie comte Weg met de twijfelaarsregeering De ministers van België zijn tegen woordig gelijk de clowns in den cirk. Zij krijgen eenen lap op hunne ge verfde tronie, eenen stamp op hunne buigzame ruggraat, eenen leen op hun achterkasteel en zij antwoorden met. eene lakeibuiging ot met eene hand- jeskus. De minister van oorlog Cousebant kreeg eenen lap in de kwestie der te Deums. De minister van justicie Vanden Heuvel, de man van den heiligen kon kelfoes, werd voor eenige dagen door gansch den Senaat afgekeurd, gelijk een koordendanser die zijnen ijzer- draad mist. Met den minister van arbeid. Fran- cotie wordt gespeeld, zelfs door zijne eigene politieke vrienden als of men hem voor een football aanzag En voor de wet op de Zondagrusl is comte de Smet de Naeyer door eenen hoepel m:eten springen. A la porie met dien slechten troep Er zijn in den c.rk knappere kunsten makers. In de laatste zitting van den Gemeen teraad zijn wij beschuldigd geweest door onzen Burgemeester, die ons ver weten heeft geschreven te hebben dat het woord «onrechtstreeks» welk de bestendige Deputatie begeert te zien uitschrabben uit het bijgevoegd con trakt betrek had op den kolenhandel. 't Is, inderdaad, in dien zin dat wij den brief verstaan hebben van den Gouverneur, di6 zeer haastig door on zen Burgemeester afgelezen werd, in de zitting van Maandag 27 Maart, en onze vergissing is zooveel te meer ver staanbaar dat het artikel 4 van het bij - gevoegd contrakt, dat het woord on rechtstreeks bevat, in zijn alinea A over den aankoop der grondstoffen jen den verkoop der onderprodukten. Onze bevestiging zal altijd dit uit werksel gehad hebben, dat zij gehol pen heeft om eene dubbelzinnigheid te verdrijven. Wij zijn overigens de eenige niet ge weest om den brief van den Gouver neur in dien zin te begrijpen al onze kolenkooplieden, en daar zijn er onder hen die de eerste de beste niet zijn, hebben hem dezelfde waarde toege schreven. Nu, aangezien onze vertolking ver keerd was, bekennen wij volgaarne onze misgreep Maar M. Colaert zegepraalt te ge makkelijk; het is niet omdat ons blad, even als vele onzer medeburgers, zich zouden vergist hebben over de vatbaar heid die dient toegeschreven te wor den aan eenen brief die met haast af gelezen werd, dat men den zegezang moet aanheffen Een weinig meer ze digheid hadde in deze omstandigheid beter gepast, want indien onze Burge meester zich zoo zeer verhaast heeft eene enkele misgreep te doen uitschij nen, die overigens zeer begrijpelijk is, de aanhoudende stilzwijgendheid die hij bewaard heeft in tegenwoordigheid der aanvallen die wij sedert zes maan den tegen zijn bestuur richten, wordt zooveel te diepkrenkender voor hem. 't Is de bekentenis dat wij gelijk had den en ouder dat oogpunt dat het on3 toegelaten zij M. Colaert te bedanken ons de gelegenheid verschaft te hebben het te doen bestatigen. Wij zouden niet langer op dat inci dent aangedrongen hebben, indien on ze Burgemeester, zeker door ziju suc ces verblind, zich niet overgeleverd had aan buitensporige uitdrukkingen, die hij, min dan iemand, zich bad mo gen toelaten. M Colaert durft ons ver wijten getracht te hebban de openbare denkwijze te misleiden Kwam het hem wel toe zulke taal te voeren, hij, die sedert maanden de openbare denkwijze bedriegt op de schandaligste wijze. Het zij ons voldoende eenige der ver zekeringen te herinneren die hij gege ven heeft in den loop van den veld tocht die rond de gaskwestie geleverd is geweest zij bewijzen genoeg hoe veel prijs men moet hechten aan de waardeeringen van onzen eersten ma gistraat. M. Colaert heeft nooit de openbare denkwijze bedrogen Dat is prettig Af. Colaert zei dus de maarheid toen bij in de zitting van B December uitriep, in zijne grrroote redevoering: «Wij hebben niets te verbergen Wij we ten hoe dat woord van den Burgemees ter gehouden is geweest Is alles niet geheimzinnig geweest en is het nog niet geheimzinnig in deze fameuze gaskwestie AI. Colaert sprak dus maarheidwan neer hij in zijne redevoering van 10 December verzekerde dat Waasten en Poperinghe maai' wilden onderhan delen met M. De Brouwer.» Alsof men niet wist dat, het maar den 10 Januari is dat Poperinghe en Waasten zich verbonden hebben jegens M. De Brou wer. Alsof men niet wist dat de leden der Groep Yperliugen Verzekerd heb ben dat die steden liever met hen on derhandeld hadden Nu, hunne ver klaring is zeker wel deze van onzen Burgemeester waard. AI. Colaert zei dus de maarheidtoen hij betwistte dat M. Valcke de verdee ling der winsten had aangeboden 111 zijne voorstellen B en G, wanneer het tegenstrijdige blijkt uit het opstellen dezer voorstellen AI. Colaert zei dus de maarheidwan neer hij hield staan dat er geen voor stel D'Huvettere was, toen dit reeds in den bundel berustte AI. Colaert zei dus de maarheidwan neer hij verklaarde dat de prijs van het gas aan 4 centiemen den kubiek meter zou komen, wat een schokschou deren deed ontstaan bij al de personen die in de zaak bevoegd waren AI Colaert zei dus de waarheid, wan neer hij in de zitting van 10 December verklaarde dat de gaskwestie sedert een jaar aan de dagorde der openbare zittingen was, toen zij er maar den B December 1904 voor de eerste maal op verscheen Af. Colaert zei dus de waarheidwan neer hij dan 10 December aankondigde dat de Groep Yperlingen een jaar en tien dagen had gehad om in te schrij ven, toén zij in 't geheel maar 3 dagen bad gehad om hare voorstellen te doen AI. Colaert zei dus de waarheid, wan neer hij schreef dat de Groep Yperlin gen de toestemming van M. Valcke niet had medegebracht om eene even- tueele verlenging van zijn contrakt te verhandelen, wanneer die brieven van M. Valcke zulks bevestigen AI. Colaert zei dus de waarheidwan neer hij verklaarde dat de Groep Yper lingen zonder protestatie had laten zeggen dat de verlenging van het con trakt van M. Valcke gedurende een jaar een uitgave van 9,000 fr zou ver oorzaken aan de stad, toen die heeren deze verklaringen onthaalden met openbare teekens van loochening AI. Colaert zei dus de waarheid, wan neer hij staande hield dat het was om dat de Groep Yperlingen het voorstel van M. Valcke onaanneembaar oor deelde voor de stadsfinanciën, do stad te verlichten aan den gelijkmatigen prijs van 12 centiemen, dat hij het voor zijne rekening niet gedaan had, toen hij niet opgehouden heeft te zeg gen dat het een voorstel was buiten all-e concurrentie AI. Colaert zei dus de waarheid, wan neer hij verzekerde dat hjj niet wist dat een lid der Groep Yperlingeu in- get ieuren aannemer was, toen de per soonlijkheid van M. Georges Lapiere hem moest bekend zijn. M. Colaert zei dus de waarheid, wan neer hij staande hield dat het een on- vergeeffij ken misslag zou geweest zijn voor de stad zich in te schepen met personen, die zeker eerlijk, maar vol strekt onbekwaam waren eenen ver- hchtingsdienst te besturen, toon hij wist dat de ingenieur der Groep Yper lingen de voortreffelijke onderbestuur der was van het gas van Brussel AI. Colaert zei dus de waarheid, wan neer hij in zijn orgaan het Journal d'Ypres schreef of deed schrijven dat indien de Groep Yperlingen de mede werking had gebracht van eenen des kundige gelijk M. De Brouwer, hare voorstellen zouden onderzocht, bespro ken en aanvaard geweest zijn, toen hij den B December bekende dat hij ver bonden was jegens M. De Brouwer AI. Colaert zei dus de waarheid, wan neer hij, om de stemmen van den Raad te verkrijgen ten voordeele der Inter communale, den B December 1904 verzekerde dat in een jaar en zonder de stemming der wet af te wachten, de aannemer zou gehouden zijn de ste den Poperinghe en Waasten te verlich ten, toen er geene geschreven verbin tenis in dien aard bestaat 1 AI. Colaert zei dus de waarheidwan neer hij uitriep dat de Groep Yperlin gen maar als uit de aarde gesproten was om te trachten de concessie te ont nemen aan eenen Yperling, toen die zelfde Groep Yperlingen niets anders beoogde dan de indringing van eenen vreemdeling te beletten Af Colaert zei dus de waarheidwan neer hij verzekerde dat de Groep Yper lingen nieuwe voorstellen gedaan had den 25 December toen zij op dien datum niets dan hare vroegere voor stellen bekrachtigd heeft AfColaert zei dus de maarheid, wan neer hij, in vollen Raad, staande hield dat in het voorstel der Groep Yperlin gen het onderhoud en het aansteken der lanteerns meer dan 9000 fr. aan de stad gingen kosten, toen het tegenover gestelde bewezen werd door plakbrie ven die aan alle hoeken der straten uitgeplakt waren AI. Colaert zei dus de waarheid y? I neer hij aankondigde dat het M Brouwer vader was die de gasfabrieul van Yper zou besturen, toen het vo I niemand een geheim was dat de plaat voorbehouden was voor zijnen zoon 1 I Af. Colaert zei dus de maarheid, wan I neer hij verzekerde dat de gasfabriek! van Yper 600 abonnenten had, toen huj getal nooit maar van omtrent 400 ge.| weest is I AI .Colaert zei dus de maarheid, wan I neer hij verklaarde dat de voorstellen! van M. De Brouwer de voordeelig8te| waren voorde stad en de bijzonderen toen het tegenovergestelde nu stilzwij gend bekend is door de bestendige De-I pntatie zelve 1 AI. Colaert zei dus de maarheid, wan-l neer hij in 't geheim naar de bestendi-l ge Deputatie schreef dat de Groenl Yperlingen het orgaan was der libera-! Ie gezindheid van Yper, toen het tegen-1 overgestelde aangenomen is door ge-l heel onze bevolking MColaert zei dus de maarheid, wan neer hij voordroeg dat hij aan de Groen] Yperlingen geene verlenging van twee maanden die hem gevraagd was kon toestaan, omdat intusschentijd M De Brouwer hem zou ontsnapt hebben toen het heden gekend is, na vier maanden, dat M. De Brouwer zich aan de Yperlingen klampt als een oester aan zijnen bank Na dat, wat is de verontwaardiging van M Colaert waard, die niet be grijpt dat men de openbare denkwijze omleidt. Woorden van een grappenmaker, waarvan wij geen rekening zullen hou den. Dat hij het zich voor gezegd houde De schilderij van het Groot Proces komt in miniatuur weder voortge bracht te worden al de exemplaren zijn hevig betwist en spoedig verkocht geweest. Geestige bemerking, het gelukkig gedacht dat meesterstuk weder voort te brengen komt voort van onzen duur baren Burgemeester in persoon, die er aan hield goedkoop eene gedenkenis te bekomen van een der dapperste epi soden zijner bestuurlijke zoo schitte rende en zoo vruchtbare loopbaan Hij is voldaan. Integendeel, het schijnt dat Jules, een der zeer zeldzame vrome bewon deraars van onzen grooten Burgemees ter, in 't geheel niet voldaan ishij is kwaad. Men bemerkt vooral dat hij sedert Carnaval nog zenuwachtiger is dan ooit. Het hieronder gedrukte is ons van Poperinghe toegezonden geweest en het is insgelij ks gezonden geweest aan verscheidene personen in stad Het is de plicht van allen militair het aanzien van het leger te bewaren en zelfs te verheffen. Een deel van de officieren der rij- school van Yper denkt er geheel an- ders over en verkiest zelfs ons leger belachelijk te maken met naar Pope- ringhe te komen om de figuratie van het komisch opera La Grande Du- ches8e de Gérolstein te volledigen, welk den 18 April 1905in denschouw- burg Renouprez vertoond werd. Dit alles ware maar half kwaad in- dien de heeren officieren er niet ver- schenen waren, voorzien van een deel hunner dienstkleeding. Het publiek is verontwaardigd geweest over dat gedrag en houdt er aan de aandacht er op te vestigen van wien het be- 8 hoort. Wij weten niet wat er te Poporinghe gebeurd is, maar wat wij weten, is dat in den nacht van Dinsdag op Woens dag het gerucht in de straten van Yper oorverdoovend is geweest en dat de klachten te dien opzichte algemeen zijn. Wij weten niet wiedeplichtigenzijö, wij hebben het niet to onderzoeken. Wat wij nochtans willen bestatigeU) 't is dat de politie eene belachelijk0 strengheid kan toonen tegenover jpQ" gebeden die zich vermaken gelijk i0" li i

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2