MEETINGEN. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 4n Mei 1905. 5 centiemen. Eerste jaar. X1' 25 AlEESEN. WERVICK. YPER. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des iionderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS VooR DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor STAD Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, üixinudeslraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten burcele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Re volgende meetingen zijn van nu af vastgesteld op den 7 Mei aanstaan- ten 2 1/2 ure in de zaal van het Stadhuis. Spreker M Paul LIPPENS, van Gent. ten 5 1/2 ure in de zaal van den Cercle Musical. Spreker M. Maurits DEWEERT, advokaat, Gemeenteraadslid te Gent. ten 3 ure in de zaal der Oud-Pompiers. Spreker: M. Camiel LIEFMANS, liberale volksvertegenwoordiger van Oudenaerde. Openbare zitting van Woensdag26 April 1905. De openbare zitting wordt ten 6 ure 10 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-Voorzitter Struye en Vandenboogaerde, Schepenen Be- garem, Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vandeupeereboom, Bou quet. Vandevoorde, Sobry, Iweins, Le- mahieu, Raadsleden, M. Gorrissen, Se cretaris. Het verslag der zitting van 17 April 11. geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedge keurd. De heer Voorzitter deelt aan de verga dering den brief mede van M. Cane- peel. Deze heeft zijn ontslag gegeven van Gemeenteraadslid, daar hij be stuurder is benoemd van het Slacht huis, in vervanging van M. René Grys- peerdt, overleden. M. Colaert betreurt het te moeten scheiden van eenen collega die de sym pathie van al de leden van den Raad genoot. MColaert heeft de algemeene verga deringder Nationale Maatschappij der buurtspoorwegen bijgewoond en hij beeft met voldoening vernomen dat de burgemeester van Kemmel en van West-Nieuwkerke het met hem eens zijn voor de verlenging der bnurtlijn Yper naar West-Nieuwkerke tot Steenwerck. Deze zaak heeft een grooten stap vooruitgedaan in Frankrijk. De verlenging der lijn I'operinghe- Reninghelst tot Kemmel is op goeden weg. Voor de andere lijn is de minister goed geschikt en M. Golaert verhoopt dat men zal gelukken. M. D'Huvettere heeft laatstmaal het bezoek ontvangen van zekere Vlamin gen, begeerende dat de onderrichtin gen in de rijtuigen der trams aange plakt, ookin 't vlaamsch zouden gedaan Worden. Hetachtbare Raadslid heeft bestatigd dat het bestuur van Zillebeke den gan gen wielrijders weg hersteld heeft Het i« 't zelfde met met het deel dat de stad opgelegd ie. MD' Huvettere herinnert de belofte door hetOollege gedaan deRecolletten- poort in een behoorlijken staat te stel len. Hij dringt aan opdat dit werk gee ne de minste vertraging onderga. M. Colaert belooft, voor wat hem aangaat, voldoening aan M D'Huvet tere te geven. M. Vandenboogaerde verbindt zich, voor de twee andere punten, die her stellingen te doen uitvoeren. M. Lemahieu zou openbare en koste- looze voordrachten willen zien inrich ten over de werkongevallen. Deze voordrachten zouden kunnen gegeven worden door een akkerbouwkundige van den Staat. Het achtbare Raadslid beklaagt zich over den zeer slechten staat der wege nis hij begeert dat men reeds van de toekomende maand de hand aan het werk sla. MColaert. Ofschoon de wet op de werkongevallen geen betrek hebbe op den landbouw, ben ik niet vijandig aan het voorstel van M. Lemahieu. M. Vandenboogaerde zou wel willen voldoening geven aan M. Lemahieu, maar om zulks te doen, zou het acht bare Raadslid de wegen moeten aan duiden die moeten hersteld worden. M. Lemahieu aarzelt een oogenblik, eindelijk noemt hij de Bellewaerdstraat die zich in een zeer slechten staat be vindt. MVandenboogaerde. Die weg zal besteenigd worden. M. Colaert noodigt het achtbare Raadslid van den buiten uit de plaatsen te onderzoeken en zoo mogelijk aan te wijzen. 1. Burgerwachtrekening 1904. De uitgaven beloopen tot de som van fr. 1,395-84 't Is al wat de heer Voorzitter er ons over zegt. De Raad keurt deze rekening goed. 2. Weldadigheidsbureel Ogen- staande rekening op de Nationale Bank. De Raad brengt een gunstig advies uit over eene beslissing van het Bureel van Weldadigheid strekkende om eene opening te doen van 16.000 fr. bij het agentschap dezer stad. Verpachting van 3 Godshuizen goederen. Daar er eene misgreep is in den op stel, vraagt de heer Voorzitter of er gee ne tegenstelling is dat men de woorden verpachting van goederen vervange door verhooping van goederen. Op de inwilliging van den Raad, wordt er lezing gegeven van de beslis sing der Godshuizen, strekkende om uit der hand twee eigendommen te ver- koopen, gelegen te Ramscappelle en te Voormezeele. Daar deze verkoopingen van weinig belang zijn, heeft het liefdadigheids- bestuur gevonden dat er voordeel bij was dezelve niet openbaarlijk te ver- koopen Met over te gaan tot de alge meene aanbesteding zou dat kosten veroorzaakt hebben voor den kooper. M. D'Hvvettere beslatigt dat de hee ren leden der Godshuizen een nieuw- stelsel van verkooping ingehuldigd hebben. Indien dat stelsel mogelijken wettig is voor de Godshuizen, het kou 't ook zijn voor de stad. Na eene woordenwisseling tusschen de heeren D'Huvettere en Colaert, brengt de Raad een gunstig advies uit over deze twee verkoopingen. 4 Openbare verlichting contralet. 'Öolaert. Na lange en moeielij ke onderhandelingen, zijn wij overeenge komen over de wijzigingen te brengen aan het, contrakt van concessie. Ziehier de bijzonderste punten door de bestendige Deputatie voorgelegd A. (art. 2 van het contrakt en artikel 3 van het bijgevoegd contrakt.) Er is bedongen dat indien de maatschap pij voor de intercommunale verlichting tot stand komt, de duur dezer maatschappij van dertig jaar zal zijn van eenen anderen kant, mag gezegde maatschappij ten allen tijde samengesteld worden gedurende de dertig jaren en zes maanden der ontworpen concessie. De sta l Yper zou alzoo kunnen verbonden worden voor eenen termijn-van zestig jaar. Het is noodig deze gebuurlij kheid te voorkomen met te schikken dat de inter communale maatschappij voor maxima duur den tijd zal hebben die te verloopen blijft tot 30 Juni 1936, 't is te zeggen tot op den datum opwelken h^t contrakt van concessie op regelmatige wijze zou een einde genomen hebben. B. (Art. 2 van het contrakt.) Het College denkt dat het zou behooren de tijpe der naamlooze maatschappij aan te nemen die insgelijks deze is der intercom munale maatschappijen voor de exploitatie der tramways, ten ware, wel te verstaan, dat de toekomende wet er anders over be- schikke. C. (Zelfde artikelen als hierboven.) Indien, ten gevolge eener verandering van de wetgeving of van de rechtsgeleerdheid, de gemeenten gemachtigd zijn malkander te verstaan voor de exploitatie van den gas- dienst, zal de stad Yper aan de overeen komst die heden aan de goedkeuring der Bestendige Deputatie onderworpen is, de akte van maatschappij mogen in de plaats stellen die eene bij voeging maken aan deze overeenkomst. Er zou dienen te onderzoeken of het niet vöordeelig ware voor do stad het maximum ui.tstel te bepalen vijfjaren bij voorbeeld binnen hetwelk deze dit recht zou moeten uitoefenen, indien zij het nuttig vindt zich te laten voorstaan krachtens de voorziene verandering. D. - (Art. 1 der bijlage.) Andere gemeenten als deze van Yper, Poperinghe en Waasten, alleen vermeld in het artikel 3 van het ontwerp van maat schappij-akte, zouden moeten mogen in den intercommunalen bond treden dat schijnt stilzwijgenderwijze uit te komen uit het artikel 1 van dat ontwerp van akte, name lijk van de benoeming der toekomende maatschappij i Maatschappij der intercom munale verlichting van bet arrondissement Yper. De Bestendige Deputatie zou echter be- geeren dat het vermogen, dat andere niet genoemde gemeenten in het ontwerp van akt zullen hebben belang te nemen in gezeg de maatschappij, duidelijker zou opgegeven worden. E. (Artikel 4 der bijlage). Het College denkt dat het woord on- rechtstreehs voorkomende op het einde van dat artikel, zou moeten uitgeschrabt wor den, opdat de bewerking waaraan de inter communale maatschappij zich zal kunnen overleveren duidelijk bepaald worden. F. (Artikel 5 der bijlage Het ariikel 5 van het ontwerp van maat schappij-akte beschikt dat de genotsaan- deelen aan hunne titularissen geene andere rechten verleenen dan dat van deel te nemen aan de jaarlijksche winsten Da bezitters dezer aandeelen zullen dus geen recht heb ben, in deze hoedanigheid deel te nemen aan de stemming in de algemeene vergade ringen. De Bestendige Deputatie zou daarover willen verzekerd zijn. Het is dus noodig in de dogen van dat College dat de belanghebbende gemeenten een beslissenden toestand in de gebeurlijke intercommunale bekleeden. Zulks ook schijnt hef inzicht te zijn geweest der overeenko mende partijen, aangazien er bedongen is aan het artikel 6 der bijlage dat de midden Maatschappij, een getal aandeelen zal moeten houden gelijk aan de helft plus eene der gewone aandeelen van de maat- schappij van Yper. G. Het College eischt dat het woord «aanchel van d-vidend in de plaats ge steld worde van aandeel van genot. H. In geval van stichting eener inter communale maatschappij, indien de aandee len binnen de vijfjaren geheven worden, te rekenen van het begin der concessie, zal de te betalen prijs het pari zijn. Voor het geval dat het uitstel, waarvan spraak is in C. hierboven, niet zou vastge steld zijn op 5 jaren, luidt de tekst der bij gevoegde overeenkomst na die vijf jaren, zal de te betalen prijs gelijk zijn aan het d bedrag bekomen door de kapitaalvorming aan den intrest van 8 van het gemid- deld bruto inkomen der maatschappij in den loop dar drie laatste jaren, verdeeld door het getal gewone aandeelen der maatschappij Wat moet men hier verstaan door de woorden gemiddeld bruto inkomen Volgens de meening van het College zou de prijs, vastgesteld in deze laatste veron derstelling, voor de overname der aandee len, kunnen hinderen aan de stichting eener intercommunale maatschappij. Een beding opgesteld als volgt, zou, zoo het schijnt beter aanneembaar zijn In- n dien de aandeelen na dat uitstel (vijf jaren) gelicht zijn zal de te betalen prijs gelijk n zijn aan het bedrag bekomen door de ka- ii pitaalvorming aan 5 van het gemiddeld li dividend, die zal betaald worden, in den n loop der drie laatste jaren, aan de gewone n aandeelen. I. (Bijlage Bijzondere schikking.) De stad Yper zal zich later in de inter communale Maatschappij niet mogen ver binden dart na zich voorzien te hebben van de noodige toelating, 't zij van de Bestendige Deputatie, 't zij van de Regeering, volgens de wettelijke voorschriften die op dat tijd stip zullen van krachte zijn. Eene voorbe houding in dien zin zou nuttig gemaakt zijn in het ontwerp van maatschappij-akte. J. (Bijzondere schikking der bijlage). Zou het niet betamen aan de Bestendige Deputatie de zorg te laten het derde lid aan te duiden van bet College gelast uitspraak te doen over de geschillen waarvan sprake is in de 2® paragraaf dezer bijzondere schik king K. Opdat de stad Yper zou weten of het in haar belang is des gevallende in eene intercommunale te treden, moet zij op eene juiste en volledige wijze onderricht zijn no pens het beheer der zaken van de conces- sionnaris-maatschappij Onder dat oogpunt, zou er dienen geëischt te worden dat de jaarlijksche rekeningen onderworpen wor den aan het onderzoek van het Schepencol lege. L. Heeft het stadsbestuur, in den loop der onderhandelingen met M. De Brouwer, zorg gedragen te eischen dat de uit te voeren werken voor het stichten der fabriek, het leggen der buizen, enz., even als de regel matige exploitatie van den dienst, zooveel mogelijk toevertrouwd worden aan werk lieden der lokaliteit Op het voorstel van den heer Voorzit ter onderzoekt de Raad de verande ringen door de bestendige Deputatie voorgesteld nopens dewelke de Raad tot hiertoeniett'akkoordgekomen was. Ai die veranderingen worden ge stemd spijts de verstandige opmerkin gen der heeren D'Huvettere en Sobry. DE REALM

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1