M. Colaert ontmaskerd. Stadsnieuws. Eene laagheid. De zilling van 26 April. De schilderij va» het Groot Proces Groot Succes van den dag. Fiasco. I Maatschappij der Onvermoeibaren. Wettelijke besluiten. Sterfgeval. Inhuldiging Ten laatste legt MColaert het con- trakt van concessie, 2e deel, in stem men, dat goedgekeurd wordt door al de leden, behalve de ontkennende stem van M. D'Huvettere en de onthouding vanM. Sobry. Het contrakt van Maatschappij wordt insgelijks aanvaard. M. D'Hu- vettere stemt tegen en M. Sobry ont houdt zich. Deze verschillende stemmingen zul len onderworpen worden aan de be stendige Deputatie, die waarschijnlijk van Vrijdag aanstaande zal besluiten. Vooraleer de zitting te heffen, her haalt MColaert voor den derden keer, dat deze gaskwestie besloten is geweest niet met een kiesdoel, maar in het be lang der stad Yper. 't Is dus in het belang der stad Y per dat hij een vreem deling verkozen heeft aan M. Valcke en aan de Groep Yperlingen wier voor stellen veel voordeeliger waren dan deze van M. De Brouwer. De tuit der ezeloor strekt uit, M. Colaert, en de openbare denkwijze is op de hoogte uwer handelwijze. In den loop der laatste zitting, zijn eenige belangrijke en volkomen juiste opmerkingen gemaakt geweest door M. B'Huvettere. Die Raadsheer heeft opnieuw ge sproken over het verzoekschrift dei- kolen kooplieden. Hij bestatigt dat er uit het bijgevoegd contrakt volgt dat onder het beheer der Intercommunale die handel maar zal mogen uitgeoefend worden door de alsdan besturende maatschappij. Maar van nu tot dan verbiedt niets dien handel aan den con- ce8sionnaris. M. D'Huvettere vraagt dat dit verbod klaar ingelascht zij in het lastenkohier der concessie voor Yper. M. Colaert maakt zich kwaad Er bevindt zich in den bundel een uitdrukkehjken brief van M. De Brou wer bij welken hij zich verbindt noch rechtstreeks noch onrechtstreeks dien handel te drijven dat moet voldoen de zijn indien men in het lastenko hier moest zetten al wat verboden is te doen, zou men nooit gedaan heb ben. s Wij denken nochtans dat de klachten van Brugge en Meenen onzen Burgemeester zouden moeten wan trouwiger maken, dat er in het lasten kohier eene menigte meer of min be langrijker bedingen zijn dan het ver bod in kwestie geweest ware, en dat ten slotte een schrift voortkomende van M. De Brouwer den concessionna ris niet volstrekt verbindt (die De Brouwer alleen niet is, vergeten wij het niet). Maar M. D'Huvettere, die ge makkelijk om overhalen is, dringt niet aan, en vergenoegt zich met het zonderlinge antwoord dat hem gegeven wordt. Een weinig nadien, nieuwe op merking. De Intercommunale, binneu 10 of 15 jaar misschien, zal de gebou wen en het materiaal van den conces- sionnaris moeten overnemen aan den inkoopprijs bestatigd door de boeken M D'Huvettere doet opmerken dat zulks verfoei 1 ij k is dat die gebouwen en ma- chienen, na reeds lange jaren gediend te hebben, overgelaten worden aan de gemeenten aan den prijs van nieuw. De Burgemeester wordt verlegen als hij bemerkt dat indien de Raad de vat baarheid begrijpt der critiek door M. D'Huvettere gedaan, deze eeuige vol gelingen zal vinden en zijn duurbare vriend De Brouwer zou gevaar loopeu alzoo eene groote winst hem te zien ontsnappen Hij antwoordt dus dat deze opmerking zonder waarde is aan gezien de gebouwen en het materiaal altijd in goeden staat moeten onder houden en vernieuwd worden in geval van slijling. M. D'Huvettere antwoordt dat een gebruikt voorwerp, in hoe goe den staat het zij, nooit de waarde zou kunnen hebben van een nieuw voor worp, dat de gemeenten zich dus van nu af niet kunnen verplichten dien slechten koop te doen. De Burgemeester is zichtbaar verle gen en verveeld. Wat geven de belan gen der Yperlingen en van elders, vóór al deze van De Brouwer, en daar om mag hij rekenen op de onbeperkte zwakheid der andere Raadsleden Hij krijgt dus moed en zegt dat het voorzien is. Hij leest het artikel welk beslist dat in geval van staking dei- concessie, eene schatting den prijs van overname zal bepalen, en hij voegt er bij dat in geval van moeilijkheid de benoeming van scheidsrechters opge drongen is. M. D'Huvettere antw-oordt dat er geen kwestie is van dat geval het contrakt bespreekt dat de Intercom munale de fabriek en de canalisatie De Brouwer moet overnemen aan den inkoopprijs. Welnu, dat is niet billijk, men zou moeten mogen zooveel per jaar aftrekken voor verlies van waar de üp deze zeer eenvoudige bemerking schiet M. Colaert voor goed in gram schap 't Is nu niet dat deze verande ring moest voorgesteld zijn, het was.in de maand December,tijdens de bespre king van het bijgevoegd contrakt het is niet aanneembaar dat men ge heel deze bespreking opnieuw opene de Raad was geroepen om te stemmevi nopens de veranderingen door de Be stendige Deputatie gevraagd en niet om te beraadslagen over andere arti kels Eu M. D'Huvettere zwijgt, en niet een Raadslid is hem komen ondersteu nen. Zij schenen onverschillig aan de zaak Eenigen tijd daarna onstaat eene nieuwe levendige uitlegging. De aan- deelen zullen moeten betaald worden, zegt een artikel van het bijgevoegd contrakt, aan*-deu prijs bekomen door de kapitaalvorming aan den intrest van 8 van het gemiddeld bruto inko men. De bestendige Deputatie zou den op stel dien wij hooger overgedrukt heb ben, brief H, willen zien in de plaats stellen. M. Colaert stelt voor het woord bruto inkomen door bruto winst te vervangen en te verklaren wat men verstaat door bruto winst. Maar deze verklaring veroorzaakt van wege M. D'Huvettere eene zeer verstandige cri tiek de remedie is slechter dan de kwaal men trekt geen hoop kosten af van die bruto winst, bestuurkosten, wettelijke reserve, belastingen, patent daar zijn er voor omtrent 44 °/0 Indien men dus eene bruto winsttoont vanlOO, laat dit wezenlijk maar toe 56 fr. te incasseeren. Bij gevolg, met op dien grondslag van 100 fr. te kapitaliseeren in plaats van te kapitaliseeren op dezen van 56 fr. doet men door de gemeenten de aaudeelen bijna het dubbel hun ner waarde betalen M. Colaert, die zeer wel het gewicht dezer opmerking gevat heeft, doet als of hij het niet verstaan had M. D'Hu vettere herhaalt, M. Colaert antwoordt dat het M. D'Huvettere zelf is die aan de bestendige Deputatie deze verkla ring van bruto winst gegeven heeft M. Lemahieu glimlacht. M. D'Huvet tere zegt dat hét juist is omdat de uit drukking bruto winst dien zin heeft dat het noodig is dezelve niet te gé bruiken. De Burgemeester, erg ver veeld, wien het weinig kan schillen dat do gemeenten te duur betalen van het oogenblik dat De Brouwer op zak steekt, snijdt de bespreking af met de zaak in stemmen te leggen. En de an dere Raadsleden, die meer dan ooit voortgaan met niets te verstaan (1), stemmen wat de Burgemeester hun vraagt. M. Sobry op zijne beurt heeft van tijd tot tijd eenige bemerkingen ge maakt. Maar met hem geneert zich de Burgemeester veel min en gebaart zelfs niet meer den schijn te hebben ernstig te bespreken. En alzoo eindigt in den Gemeente raad van Yper deze belangrijke bespreking. Behalve de heeren D'Huvettere en Sobry, heeft rooit geen een raadslid tus8chengekomen in de bespreking van een enkel artikel. Zij zijn maar geko zen en gestemd geweest om altijd te stemmen wat de Burgemeester hun zou vragen te stemmen, en wij moeten hen het recht laten wedervaren dat zij onder dat oogpunt allen van de eerste sterkte zijn Wat meer is, na dat, zijn zij overtuigd gansch hunnen plicht vervuld te hebben en wij zijn innig overtuigd dat hun geweten zeer gerust is. Arme Yper (1) 't Is hunne eenige verschooning. (N. d. R Het Journal d'Ypresstom gelijk een visch wanneer de groote \perscne De langen op het spel zijn, wordt eens klaps praatziek omdat het er op aan komt eene laagheid te begaan. Inderdaad, in ziju laatste nummer vertelt het eene onverstaanbare historie van een langen magere die zou hand gemeen geweest zijn met een korten dikke, geschiedenis uitgevonden door éene kasserol vau rechtover 'lot daar niets zeer belangrijks noch slecht. Maar in hetzelfde nummer valt het Journal op eene moedige wijze een zeer onderscheiden Staatsbediende aan en dat voor de enkele reden dat het hem verdenkt, zonder den minsten schijn van reden, de maker te zijn der fameu- se schilderij van het Groot Proces die den argwaan van onzen Burge meester verwekt. Eenen ambtenaar aanvallen is klaar blijkelijk de aandacht zijner oversten op hem vestigen met het doel hem te schaden in zijn aanzien en in zijne vor dering. Dit is eene zeer ernstige daad en 't is wel het minste, als men de edel moedigheid heeft zulk werk te onder nemen, dat men de eerbaarheid hebbe, ware en wezenlijke feiten aan te halen. Nu, hier geldt het slechts een leugen en een zichtbaren leugen. Leugenaarenkasserol,'t is volmaakt. OF HET De geestige makers der schilderij van het Groot Proces moeten in vreug de zijn. Zij hadden zeker nooit ge droomd zooveel succes te hebben. De vertooning van hun meesterstuk oefent op de prikkelende zenuwen van zekere onzer stadsgenooten een verbazenden indruk. Na de fameu8e poging van onzen sympathieken burgemeester in de bu- reeien van le Progrès hebben wij de verschillende betoogingen gehad der zenuwachtigheid van Jules Nu heeft de besmetting de godvruchtige redac tie van het Journal d' Ypres aangetast, die, ofschoon wij in vollen paaschtijd zijn, zich niet heeft kunnen onttrekken aan de dubbele zonde van gramschap en achterklap. Foei dan Moge noch tans haar biechtvader niet te streng zijn. Verblind door de gramschap, en misschien door het verbruik van eenige pernod8 heeft de schrijver van het artikel niet kunnen nalaten, volgens zijne godvruchtige gewoonte zijne gal uit te spuwen en te trachten een slacht offer te maken. Die goede christen, on der wiens pen het woord kasserol nochtans dikwijls komt, brengt om zichtig in, met een doel gemakkelijk te verstaan, dat een staatsbediende de maker der schilderij zou zijn. Deze sluwe toespeling is natuurlijk, volgens de grondstelsëls van het huis, met eene jesuitische handigheid gedaan. Wij kennen de makers der schilderij en onder hen bevindt zich niemand die zich kan aangeduid gevoelen door de woorden van het Journal d'Ypres. De beschuldiging is dus geheel ongegrond. Indiende schrijver van het artikeltje niet vaststelt of zijn woord niet in trekt, iets dat hij volgens zijne loffe lijke gewoonte zich wel zal wachten te doen, waut hij weet te wel dat, wan neer men liegt, er altijd iets van over blijft, zullen wij gemachtigd zijn hem als LAFAARD uit te schelden. Het succes van verkoop dat de licht- teekeningen van de schilderij gehad hebben, maakt dat men er nieuwe exemplaren van getrokken heeft, die te koop zijn ten bureele van le Progrès, aan den prijs van 1-50 fr. 't stuk. Er zulten daarenboven wedervoortbren- gingen er van gemaakt worden op postkaarten die seffens te koop zullen gesteld worden. Het Concert dat met grooten tra Ia la aangekondigd is geweest en welk Maandag 1» dezer plaats heeft gehad in de groote zaal der Halte is op een ellen dig fiasco uitgeloopen. Een groot ren hebben zich gemakkelijk van hu* bij iai cuiuuiiooai iFötuj waren aanpot- om dn order te handhaven en dia u geen volk was Van al de voorbehoud ne plaatsen waren meer dan de h ir niet bekleed. De zaal was pracht verlicht en sommige vreemdelb zeiden dat M De Brouwer had moefet aanwezig zijn om eene les te nemen 6t het verlichtingsstel van den gasfab°* kant van Yper. Kortom, de ontvang' is zeer mager geweest en zal niet vol' doende zijn om de artisten te betale die hunne madewerking tot dat con cert geleend hebben. Wi za hj vragen ons af wie het deficit moeten aanvullen Wij vernemen dat deze dapp6fc Maatschappij Zondag aanstande, j Mei, een prachtig dansfeest aan hart eereleden zal aanbieden, ten 9 ur( 's avonds. Bij koninklijk besluit van 12 Apri] 1905, is een pensioen van 2281 fr. toe gestaan geweest aan M. Vestibule griffier van het vredegerecht van hei kanton Meesen. Bij koninklijk besluit van 21 April 1905, is griffier benoemd van het vre degerecht van het kanton Meesen, ir vervanging van M Vestibule ontslag gever, M Vandenberghe hulpgriffiei bij het vredegerecht van het kantor Poperinghe. Maandag 11. heeft alhier de begra ving plaatsgehad van AchilieLowagie, werkman aan den Telefoon, die tt Gent zoo erbarmelijk verongelukt if terwijl hij bezig was eene telefoon staak te plaatsen. Eene deputatie tele foon workers is deze droevige rouw plechtigheid komen bijwonen en was voorzien van eene prachtige kroon oir op het graf van hunnen confrater neêi te leggen. Eene ontelbare menigtt woonde deze begraving bijwant hel ongelukkig slachtoffer, die eene wedu we en twee kinderen nalaat, was vai iedereen geacht en bemind. der algcmeenc wcrel'dtentoonslellin: van Luik. ne Donderdag 27 April, werd door Hur Koninklijke Hoogheden Monseij; neur den Prins en Mevrouw de Prinsf Albrecht van België de Algemeer Wereldtentoonstelling van Luik plecl tig geopend. Het diplomatisch korps, de heere voorzitters van den Senaat en de Ka mer der volksvertegenwoordigers, d Staatsministers, talrijke leden van dei Senaat en de Kamer der volks ver tegen woordigers, van de wettelijke korp sen, de hoogere-overheden der verschil lende provinciën des rijks, de gemeen teraad van Luik, de staven van burgerwacht en leger woonden de plechtigheid bij. Hunne Koninklijke Hoogheden war den bij hunne aankomst ter statie der Guillemins, te twee uur, begroet door de heeren luitenant-generaal bevel hebber der derde militaire omschrij- ving, luitenant-generaal opperbevel hebber der burgerwacht in de provin ciën Luik, Limburg en Luxemburg, den gouverneur der provincie, den burgemeester der stad Luik, de ledon van het uitvoerend comiteit en het al gemeen commissariaat der Algemeen Wereldtentoonstelling. Zij werden naar het Paleis der Tentoonstelling ge bracht in hof rij tuigen, begeleid doof de ruiterij van burgerwacht en leger- r Bij hunne intrede in het Paleis def ientoonstelling, werden de prins en de prinses verwelkomd door de aldaar ve reenigde hoogere overheden. Na de redevoeringen van de heeren Digneffe, voorzitter van het uivoeren comiteit der Tentoonstelling, 611 *t. cotte, minister van nijverheid en beid, sprak Zijne Koninklijke U0-1" beid Monseigneur de prins Aibre van België in dezer voege UUJ W. CU ün 1)8

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2