Stadsnieuws, KfÏÏS —MS De nieuwe gas. Naar Brussel met de Oud-Pompiers. Arm Vlaanderen. Klerikale vruchlen. Trekt maar op Hoe zij de vrijheid oefenen. De wet op de werkongevallen op den builen. Openbare stadswerken. Betrekkelijk de kolenleveringen. stad'dié'"16"' t<irW'jl k°"n Bing', Ifi» 'I6' mfdaai"' Voorlanden. Bloedige Iwist. hardde echter tevens den vlaamschen volksaard. Om het karakter van den vlaming te derven en te verkrachten, daartoe hebben immer de duivelsche dwang en de woeste wreedheid te kort geschoten. Zulks verklaart voornoem de hertog immers zelfs op eene typi sche wijze in zijn gezegde Gij, Vla mingen met uwe harde koppen, hebt Bteeds uwe vorsten gehaat of veracht. Welnu, deftig ras van Vlaanderen, indien die korte herrinnering u eenig doorzicht geven kan in den toestand van heden, moge'n we u dan de woor den aanhalen van een dieptastend verstand als dit van Prof Blok, die zegt Ook voor de volkeren geldt, dat niemand ongestraft zondigt tegen wat zijn verleden van hem heeft gemaakt. Indien dus het stoutmoedig voorge slacht ons den titel heeft verworven van kloek, onversaagd en karaktervol ras, dan staan ons erge gevolgen te verwachteu, zoo we niet die faam waardig blijven. En toch, wanneet- men de beschaving van thans verge lijkt met die der vroegere eeuwen wanneer men de kennis en wetenschap, de zeevaart, de nijverheid, de handel en het verkeer van die oude tijden in tegenstelling brengt met de huidige, dan twijfelen we erg of de maatschap pelijke toestand van het individu ge lijken tred heeft behouden met den algemeenen vooruitgang. Vooral in de laatste twintig jaren is de Belg in zijne ontwikkeling en verbetering terugge houden. Niet straffeloos is zulks ge beurd want in dien tijd heeft men reeds veel domheid en onverschillig heid verspreid en gemakkelijker dan voorheen krimpt men nu de heilige rechten in en legt men de kostbare vrijheden van den ondergeschikten beter aan banden. Wij wanen ons vrij doch zijn slechts de speelbal van list en dwang. We hebben eene of twee stemmen, de rijke en de geestelijken hebben er vier. O bittere ironie O droevige gevolgen Wij hebben niet de helft van den weg afgelegd, die ons afgebakend is door den algemeenen vooruitgang. Denkt ge niet dat zulks ook eenigszins de meening is van onzen Vorst, den va ler aller Belgen Wat beteekent zijn verlangen dat men den ondernemingsgeest ontwikkele, bij het volk zijne wilskracht versterke, zijn karakter verkloeke En zoo onze wijze Vorst zich bekommert om den toestand zijner onderdanen, mogen wij dan nog langer blind blijven voor het gevaar der huidige politiek Mo gen wij nog langer de stem van ons ge weten verdooven, dat ons, fiere Vla mingen, telgen van het moedig voor geslacht, gebiedt een heelmiddel te zoeken om het staatkundig kwaad in zijnen wortel uit te roeien Wij trekken uit de bewonderens waardige redevoering, welke M. Paul Fredericq, hoogleeraar van Gent, den 7 Mei 11. uitsprak, den volgenden be langrijken, droevigen en waren volzin: Onder zedelijk en stoffelijk oog punt, is de toestand der vlaamsche provinciën betreurenswaardig, de gees telijkheid heerscht-er als oppermees ter, de protestant, de jood, de vrijden ker worden er in den ban geslagen en geboycoteerd indien zij geen persoon lijk fortuin hebben. b De lezing der liberale gazetten is verboden door den wil van den pries ter wat de scholen aangaat, zij zijn geheel in de handen der klerikaleu. indien er hier of daar nog eene offi- cieele school bestaat, 't is enkel bij naam, want zij telt nauwelijks een half dozijn leerlingen. Kortom, 'tis de on wetendheid en de verstandeloosheid op alle graden. Nergens is er geestes ontwikkeling, stoffelijke bloei. Geene persoonlijke of gezamentlijke pogin gen geen wezenlijk leven alles is er somber en de steden, de gemeenten zijn niet vooruitgegaan sedert eene eeuw Alles is er klein, behalve de macht der geestelijkheid, die ontzag lijk is. !i In de groote steden en vooral te Antwerpen, verandert de toestand. Hier is het de vooruitgang in al zijne kracht. Maar het liberalisme bestuurt het lot dezer groote steden, en 't is een feit dat men moet bestatigen, dat men niet zou kunneu loochenenin al de steden waar de klerikaleu aan het be wind zijn, heerschen de stoffelijke ar moede en de verstandelijke ellende in deze, in tegendeel, die door de libe ralen bestuurd zijn, is het 't leven, de vooruitgang en de rijkdom. Blijkens de cijfers der rechterlijke statistiek over't jaar 1904,afgekondigd door het ministerie van Justitie, wer den in 1902, niet min dan 31-45 per sonen in de Belgische gevanghuizen geherbergd. Op dit aantal waren er 636 totaal on geletterd 't zij 20 p. h. 1646 konden gebrekkelijk lezen en schrijven en 216 hadden het wat verder gebracht. Op de 3145 gevangenen spraken er 833 Vlaamch, 876 Fransch, 1373 spra ken de twee talen en 63 eene vreemde taal. Daar de tweetaligen onder de Vla mingen moeten gerangschikt worden, mag men zeggen dat meer dan 2200 Vlamingen tegen minder dan 900 Wa len inde rasphuizen verblijven De groote factor, zooals men ziet, is de onwetendheid en 't blijkt hier eens te meer dat daar waar men de officieële scholen afschaft om ze te vervangen door kloosterscholen, zooals in 't Vlaamsche land, de gevangenissen op gepropt zitten. De boeren,' burgers en werkmanszo nen der bloedlichting van 1905, die naar de kazerne moeten trekken, zijn verdeeld als volgt in de negen provin cies van ons land Antwerpen, 1584 Brabant, 2496 West-VIaamle- ren, 16T3 Oost-Vlaanderen, 2079 Henegouwen, 2271 Luik, 1588; Lim burg, 491 Luxemburg, 445 Namen, 673. Weg met de bloedwet, die op de kleinen alléén drukt. Leve den persoonlijken dienst Te Sint-Niklaa8, in het land van Waas, deed de verkooper van een libe raal dagblad zich in zijne taak helpen door zijnen jongen zoon. Kortelings riep de bestuurder eener lagere school het kind in zijn kabinet, trok het bij zijne ooren en sprak hem volgender wijze aan Ik heb vernomen dat gij u bezig houdt met slechte gazetten van huis tot huis te dragen. Indien gij het onge luk hebt dat nog voort te doen, jaag ik u de school uit en ik verwittig al de onderwijzers der stad, opdat zij u be letten den voet te zetten in 't is gelijk welke school. Nog meer, indien gij voortgaat met die slechte gazetten rond te leuren, zal ik maken "dat gij uwe eerste communie niet zult mogen doen. d De kinderen van onderwijs beroo- ven, de arbeiders berooven van brood, ziedaar hoe onze klerikalen van Vlaan deren de vereering behouden van eenen godsdienst van goedheid en oneindige barmhartigheid Dat de fameuze wét op de werkon gevallen veel voordeel zal bijbrengen voor de boeren en builenwerklieden, wordt bewezen door de menigvuldige klachten die wij van wege de belan'g- hebbenden tegenover die wet ontvan gen. Onder andere wordt ons het vol gende toegezonden vanwege eene groep werklieden van den builen Er gaat op den buiten een algemeen pro test op tegenover de knoeierswet op de werkongevallen, zoowel van katholieken als van liberalen kant, en dit zoowel bij de boeren als bij de werklieden. De werklieden zeggen w.j willen niet verzekerd zijn, wij willen niet hebben dat er ons leven lang voor ons vel betaald wordt door de boeren waar wij werken die menschen hebben ook niets overals het jaar om is z'j heb' en zware pachten te betalen, en daarbij werken zij met hunne kinderen nevens ons Van tien hofsteden behooren er negen aan katholieke eigenaars, millonaire kaste?!- heeren-en het bisdom. Het zijn juist die boeren die het hart uit het lijf gezogen worden. Waarom laten die rijken hunne pachters niet ordentelijk leven waarom laten dezen die in 't goud zwemmen hunne pachters niet- toe hunne werklieden eene behoorlijke daguur te betalen dat is alles wat wij, 'werklieden en ook de boeren, vragen. Als wij, werklieden, oud en gebrekke lijk zijn en niet meer kunnen werken, dat het gouvernement ons dan een pensioen geve dat wij er kunnen mede leven, in plaats van voor den dag (e komen met eene al moes van negen centen daags. De pastoors krijgen «el. duizende franken pensioen als zij aan zekeren ouderdom zijn gekomen en nooit geen stroo van de aarde geraapt hebben, maar integendeel geleefd hebben in luiaardij, weelde en overvloed. Het gouvernement heeft wel millioenen en millipenen om forten, kerken, kazernen, rasphuizen, gevangenissen en gendarme- rieën te bouwen. De katholieken loopen nu zoo hoog-op en maken veel beslag op de werkongevallen, waardoor de boeren moeten betalen voor ons vel, en als wij oud en versleten zijn krijgen wij nergens iets en er blijft ons dan ook niets anders over dan te creveeren gelijk een hond, van honger en ellende. Alle jaren zien wij alzoo van onze makkers naar het kerkhof slepen onze ouders en voorouders hebben dat lot ondergaan en hetzelfde staat ons ook te wachten, of ten ware dat de li beralen zouden aan het bestuur komen dan zijn wij gered, dan zouden wij betere dagen en een bater einde mogen te gemoet zien Eene groep buitenwerklieden. Men is begonnen met het leggen der gasbuizen naar Poperinghe zonder te wachten naar het oordeel van den minister en den koning over de zaak Yperlingen, gaat zien naar die bui zen die de stadskas en uwen porte- monnaie zullen draiueeren tot groot voordeel van den klerikalen winkel. In de jl. zitting van onzen gemeen teraad heeft M. Sobry aan den Burge meester gevraagd of de stad van inzicht was den wal recht over de Rijke Kla renstraat aan te vullen M. Colaert, zichtbaar ontevreden, heeft hem geantwoord dat er geene sprake van was dat men er slechts eenige aarde ingeworpen had uit lou tere reinhouding. In plaats van dat, wat zien wij Een weg op den Kasteelgracht maken om door de 3luippoort onder de vesting, te kunnen gaan van de Rijke Iilaren- straat naar het Hoornwerk. Het schijnt dat er dringende nood zakelijkheid bestaat om dien uitgang op den buitenomloopweg daar te stel len. Dit buitengewoon werk voor hetwelk geen krediet op stadsbegrooting inge schreven is geweest, wordt gedaan ouder het bestuur van M. A. Angillis, daar Ingenieur eu Toeziener elders drukke bezigheden hebben. Wij raden den heer advokaat Sobry aan, eens dit werk te gaan bezichtigen. Het is zeer gevorderd sedert zijne on dervraging in den stadsraad. Bijna een derde der breedte van den wal is reeds aangevuld. M. Colaert, in zijn antwoord, heeft met zijnen lieven konfrater den mal gehouden, dat is zeker MM;:& heeftiu den stadsraad aan Hospicen dieditzeer Sangrq'k artikel kilos kosten 7 f p9r duizend Op deze gegronde opmerking hoeft onze weinig spaarzame Burgemeester verlegen .oS Zn?' woord dat er verbeide «oorteny™ kolen gevraagd zijn en die alzooLI» meerderen prijs veroorzaken. Is het wel noodig die verschil,-, soorten van kolen en kan ttPnU1,ge niet aan een of twee goede Zlch houden waarmede al de gesticht8°0rtei1 zouden moeten bevredigen? j)6llz'ch moet toch aan de grillen en zinn held van de overste of bestierdör zelve niet voldoen. 8 der. 't Is dus een voorwendsel van Colaert om zijne onwettelijke <-] wijze te doen verontschuldigen Hij heeft immers in de schandelik gaskwestie bewezen dat hij van o- openbare aanbesteding wil hooren I8 hoewel die nochtans door de w'ta!' voorgeschreven. Waarom Om geene andere red dat hij alsdan zijne politieke vriend niet zoude kunnen bevoordeeligen t koste van de stadsbelangen. e" Het verschil van 7 en 8 fr. min n duizend kilos op zoo eene groote ho veelheid kolen die de stad voor h-6 gestichten noodig heeft, zou een schoon sommetje uitsparen die M. Cola»! niet zoo zeer moet verwaarloozen t meer dat de stadsfinanciën in een^ denkelijken toestand liggen. M. Sobry had ook nog kunnen vra gen of er een control bestaat tot het vaststellen van de hoedanigheden en het gewicht voor de kolen aan de stad geleverd Als inlichting zeggen wij dat menig lastkohier dat wij te zien hebben ee kregen, duidelijk voorschrijft dat de kolen moeten gelost worden van wagons aan de statie op de wagens van de aannemers geladen en rechtstreeks gevoerd worden naar de gestichten voor welke zij bestemd zijn. Is deze voorwaarde toegepast-aanc. leveringen voor de stad ofwel worden de kolen uit de magazijnen kooplieden ook aanveerd van Wat wij voorzien hadden gebeurt tot groot misnoegen der lastenbetaleri van de Fiersstraatinderdaad, de straatsteenen die men bestemd meende voor hare voorlanden, zijn gebruikt voor deze der verlenging van de de Stuersstraat, waar nauwelijks twee huizen gebouwd zij u die nog niet vol tooid zijn. Onze Schepen van openbare werken gaat voort met de gewone wegen I volgen van zijnen voorzaat, hij doet ook werken in strijd met het gezond verstand het was zijn plicht voorlan den te geven aan de straten die opge maakt zijn en niet aan eene straat die nauwelijks begonnen is. Om aan hot verlangen van verschei dene leden te voldoen, heeft het Be stuur der Liberale Jong e Wacht besloten de Oud-Pompiers naar Brussel te vergezellen, indien men tot een ge tal van twintig deelnemers kan gera ken. De leden.kannen zich aangeven in het lokaal alwaar hen al de voorwaar den zullen bekend gemaakt worden. Om alle moeilijkheden te beletten, raden wij hen aan het ten 8p- te doen. Ken zekere Deleve en de gebroed^ Sylveer en Jules Vanheule, wonenoj te Zonnebeke, traden over een tienta dagen omtrent 6 1/2 ure 's avonds m de herberg Het Kasteelkengehoude» door den voerman Depuydt, op 06 Meenenschen steenweg, te Yper 0Bl j-'öu Kiieenn van Depiiyuv u» rende, zekere Tlieophiel Roekens, wien de gebroeders Vanheule een pr ces hadden gehad, verleden een gegeven oogenblik sprong01 gebroeders Vanheule en Deiey0 Roekens, wierpen hem op den gr en gaven hem een pak slagen. be° aanvallers, een bierglas nemende,a aanvallers, een bierglas nemeuuo, iet op het hoofd van Roekens, ireede wonde veroorzakende. B0 r(j die de vechters wilde scheiden, aan de hand gewetst. Gelukk'c daagde de politie op, maakt0 e[] meester van de gebroeders Vanh01^ van Deleye, die opgesloten werde a an lerdaags 's morgends. P'ocf baal i8 ten hunnen laste opg0111 ol tTAAM T t TT I 1 n Qpflö Wü üoaoio L/Oieve OU Uü ten Dan ljn/,.,!,. rv^,,.Trlf- ooW' r> i-i i j io uDioww'o

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2