m POSTKAAR' Naar Brussel met ri Oud-Pompier s. EL] E 11 De tegenstrijdigheden van twee onzer meesters- Betrekkelijk de begrooting der Hospices. Nieuwe huizen. Ons brievenposlhuis. Huwelijk. Overneming der spoorwegmaatschappij West-Vlaanderen. Gevallen en ongevallen Japanschen geneesheer, Ten bureele van dit -ÜA-t"-]1. De kwestie wordt, wel is waar, van tijd tot tijd opgeworpen en onze uitstekende burgemeester met uit drukkingen van rechtzinnigheid, be looft jaarlijks in zekere plechtige en bijna officiëele omstandigheid dat de starvdzou ingericht worden."., het toe komende jaar morgen zal men voor niet scheeren Twijfelzuchtiggelach onthaalt, wel is waar, de woorden van onzen offi- ciëelen belover, maar, uitweksel der gewoonte, herhaalt hij niettemin, op bepaalde tijden, zijne ijdele beloften. Wij denken, wij,dat het eenen bur gemeester niet betaamt alzoo zijne onderhoorigen te misleiden door leu genachtige beloften, maar dat het betaamt, wanneer men een openbaar mandaat vervult, oprecht, rondbor stig en rechtzinnig te zijn. Indien men, inderdaad, besloten is de verlangens van een groot deel zij ner medeburgers niet te beantwoor den, moet men den moed en de open hartigheid hebben het te bekennen. Welnu, die moed en die openhar tigheid hebben tot nu toe M. Colaert ontbroken. Hij heeft de overheden en de schut ters bedrogen de eene en de andere zijn gefopt geweest. Welnu, wij weten dat, zonder de valsche beloften der gemeente over heid, eene maatschappij van liefheb bers zich zoude gevormd hebben met het inzicht eenen stand te maken van ioo meters in voorwaarden van vol- komene veiligheid een medeburger stelde vriendelijk een behoorlijken grond ter beschikking der Maat schappij 't Is hetgeen er gedaan is geweest 'te Roeselare, waar eene Maatschap pij van Karabiniers, met kleine kos ten eene schietbaan opgericht heeft, die nooit het minste ongeval veroor zaakt heeft. Die stand is er onder steund door de stad voor het gebruik der pompiers en de Maatschappij trekt jaarlijks iooo fr. op de begroo ting der burgerwacht. Dat is zekere eene goede zaak. De beloften van onzen Burgemees ter, die eenigermate het zwaard van Damoclès geworden zijn, hebben al leen de verwezenlijkingvan zulk ont werp belet te Yper. Het Journal d' Ypres, sedert eeni- gen tijd zeer verkleund in de moeie- lijke zending het beheer onzer mees ters te verdedigen, zal waarschijn lijk op onze rechtvaardige kritieken niet antwoorden, het zal getrouw blijven aan zijne stilzwijgende en voorzichtige taktiek. Indien het echter, in eene uitzettende vervoe ring, zooals er hem somtijds overko men, belieft te spreken, zal het een air grootspreker aannemen en het zal zeggen Iedereen weet, uitgezonderd le Progrès misschien, dat dank aan den invloed{??) van M. Colaert, verslag- gever der begrooting van 't Inwen- dige, l>iiiuej:i weinige maanden, de minister het aandeel van den Staat in het op- richten der stands, zal brengen op de helft, in plaats van op een der- de, tegenwoordige schatting, en dan zullen de Yperlingen hunnen stand hebben. 't Is de tekstueele volzin welken het Journal drukt sedert 1900 eiken keer dat de kwestie opgeworpen wordt. IJdel voorwendsel, wel is waar, ten bewijze dat de weinige maanden jaren worden Het onnoozele gezegde heeft pa len, neen, niemand zal nog gelooven aan de goede inzichten van den bur gemeester, niemand zal gelooven dat indien wij geenen stand hebben, het de schuld is, gelijk hij het bevestigt, van den grooten, van den eenigen plichtigenden minister van bin- nenlanckche zaken Zou M. Colaert de ellendige rol die hij zelf speelt willen op den rug leg gen van den minister Het is niet zeer moedig, maar niets meer verwondert van wege onzen verbazenden Burgemeester. Iedereen weet dat burgemeester Co laert, de openbare denkwijze misken nende, en hoewel Yperlingen als me dedingers voor handen waren, hard nekkig geweigerd heeft de vergunning van stadsverlichting in openbare aan besteding te geven hij wil ook van geene aanbesteding, noch voor de levering van kolen voor de gestichten noch voor de gemeente werken, om dat hij alsdan de gelegenheid niet zou hebben zijne politieke vrienden te be- voordeeligen gelijk hij gewoonlijk doet. Hij aanveerdt alleenlijk de aanbe steding voor het besteenen der buurt wegen, omdat hij wel weet dat, indien men zulke werken bij daghuren liet uitvoeren, zij veel meer zouden kosten dan bij overeenkomst of afbod. M. Sobry, integendeel, heeft tijdens de bespreking nopens de gaskwestie, geprotesteerd tegen de weigering van M. Colaert tot eene openbaro aanbe steding voör de gasverlichting der stad over te gaan hij heeft zelfs tegen het contrakt De Brouwer gestemd dat aan dezen de voorkeur geeft bij uitsluiting van alle andere aanvragerp. Laatstmaal nog heeft dit raadslid de openbare aanbesteding aanbevolen voor de levering van kolen voor al de stadsgebouwen, hetwelk eene spaar zaamheid voor de gemeente van 7 tot 8 fr. per duizend kilos zou gegeven hebben. In deze gevallen had M. Sobry vol- komentlijk gelijk en verwierf daarom ook de goedkeuring van het grootste gedeelte zijner medeburgers maar anders is het wanneer hij aan het sche pencollege voorhoudt het besteenen en verbeteren onzer aardenwegen te laten uitvoeren door Yperlingen zulks ware tegenstrijdig met een wijs en spaarzaam beheer. Inderdaad, wie herinnert zich niet die kerels van het K. Volkshuis die ons schepencollege over eenige jaren gebruikte tot het aanvullen van een deel 6tadswal bij de statie, en die door hunne luiheid de algemeene veront- weerdiging op zich trokken Tijdens de goedkeuring van dit stuk heeft het raadslid, M. D'Huvettere, ver klaard gelukkig te zijn te mogen vast stellen, voor de eerste maal sedert lang, dat er een overschot is, op het gewoon, van 2 fr. 7 c. Is dit wel de moeite waard zich hier over zijne voldoening openbaarlijk uit te drukken Weet heer en meester D'Huvettere nog niet dat het Budjet der Hospicen een echte konkelfonserij is en dat de cijfers er van op geene j uiste noch ern stige berekening steunen Indien hij dit bestuurlijk bewijsstuk had onderzocht gelijk zijne plicht het hem oplegde, hij zou waarschijnlijk bestatigd hebben, dat dien schijnbaren uitslag van 2 fr. 07 die hem voor het oog geschemerd heeft, maar bekomen is geweest, dank aan 15500 fr. die de hospiceheeren genomen hebben uit het inkomen van de fundatie Godtschalck en die niet te rechtvaardigen is. O eenvoudige en lichtgeloovige no taris, in deze zaak was zwijgen onver beterlijk. 1 In de gemeente zitting van 10 dezer heeft burgemeester Colaert voorgesteld eene wijziging aan het lastkohier te doen wegens het bouwen der gevels in de verlengde de Stuersstraat, in den zin dat om een schoon zicht te geven langs den Oostkant, men de nieuw te maken huizen in denzelfden bouwtrant zoude moeten optimmeren als degene er reeds bestaande, en dat het hoek huis met een of twee torentjes zoude moeten bekroond worden. Het raadslid Vandevoorde heeft dit voorstel tegengesproken, zeggende dat de vroeger aangenomene plans moesten gevolgd en niet naderhand veranderd worden, Volgens hem zouden de koo- pers der gronden moeten vrij gelaten wezen de gevels te bouwen zoo als zij het begeeren. M. D'Huvettere, daarop met MA an devoorde eens zijnde, stribbelt ook tegen het voorstel. Maar M. Colaert doet opmerken dat de verandering voor oogwit heeft te beletten dat men gevels bonwe geliJK de herberg u In Etverdinghe Z^er wel, maar waarom heeft hij en de stadsingenieur de teekening er van goedgekeurd Waarom hebben zij ook, sedert dien, toegestaan dat ei zul ke belachelijke voorgevels als n° 25 in de Meenenstraat, en Ons Belgie in de Lange Thouroutstraat gebouwd wierden Ziet men zulks niet na op het Stad huis of teekent en keurt men^ er alles blindelings goed wat men het Schepen college in zake van bouwen, herbou wen en veranderingen aan gevels voor legt Men moet het gelooven. Is het waar dat de werklieden van Yper, om werk te bekomen aan de nieuwe gazfabriek, moeten voorzien zijn van een bewijsschrift van den pastoor van S' Pieters van Yper, dat zij deel maken van het Volkshuis Gedurende hetonwederdat Zaterdag 10 dezer over onze stad gewoed heeft, is de donder gevallen op een der toren tjes van dit hersteld oud gebouw en heeft er de schaliën van afgerukt en verbrij zeld. Terwijl het staatsbestuur de schade doet herstellen, zou het, ons dunkens, wel doen de twee misstallige afleidings buizen die dezen schoonen gevel ont sieren, af te schaffen. Dit strijd tegen den gothi8chen bouwtrant. Men moet bekennen dat onze heden- daagsche architecten soms zonderlinge gedachten hebben. Een verstandige werkman had zulke misstelling niet begaan, maar had den aflos van het dak langs den zuidzijdge- vel of wel langs den achtergevel ge plaatst, het welk zeer gemakkelijk kon gedaan worden en veel min had ge kost. Voor de schoonheid van het zicht, is dit middel dikwijls gebruikt. Alzoo is het dat het water van 't Museum Merghelynck bij middel van eene ruime loodengoot door den zolder loopende langs achter wordt afgeleid. De afleidingsbuizen der daken van de Halle zijn langs binnen geplaatst. De bouwmeester van het postgebouw heeft daarop niet gelet, gelijk hij ook niet gedacht heeft de twee torentjes gansch in steen te doen maken even gelijk die onzer Halle. Dit zijn twee gebreken die in het oog slaan en door de vreemde kunst kenners beknibbeld worden. Donderdag, 15 dezer, is te Gent het huwelijk gevierd geweest van M. Ernest Nolf, onzen liberalen volks vertegenwoordiger, met Mej. Elvire Amelot, dochter van M. Pieter Ame- lot. De getuigen des bruidegoms wa ren zijn broeder, leeraar bij de hoo- geschool van Luik, en M. Paul Hen- ricot, zoon van M. Henricot, liberale senator van Brabant. Deze der bruid waren hare twee broeders M. Alfred Amelot, Burgemeester van Syngem, en M. René Amelot. Al onze beste gelukwenschen aan de jonggehuwden en aan de twee achtbare familiën. M. Ernest Nolf heeft de armen der stad Yper niet vergeten ter gelegen heid van zijn huwelijk. Mevrouw Ernest Nolf heeft hare milddadigheid bijzonderlijk voorbehouden voor de libeiale werken van Syngem, zomer verblijf der familie Amelot. I>e plicht van alle liberaal is van ziel» te abonneeren aan lie VVeerg-alm Om aan het verlangen van versch dene leden te voldoen, heeft het R stu ur der Liberale Jonge Wncl besloten de Oud-Pompiers uaarth De leden kunnen zich aangeven j het lokaal alwaar hen al de voorwal den zullen bekend gemaakt worded Om alle moeilijkheden te beletten raden wij hen aan het ten spoedigst' te doen. Er volgt uit de verklaringen van M ll Janssens, afgevaardigde beheerder der spoorwegmaatschappij vanWest-Vlaan. deren, dat de hoop eener door het pu. bliek zoo lang gewenschte overneming zoo spoedig niet zal verwezenlijkt wor den dat de uitbatingsmaatscbappij hare statiën niet zal vergrooten en haren weg in de afdeeling Kortrijk- Thourout-Brugge maar zal in twee verdeelen voor zooveel zij het nuttig of noodig achteindelijk dat de uit- batingsmaatschappij stil de 42 jaren harer concessie zal doorloopen die te doorloopen blijven en niet zonder nieuwe aandeelen en obligatiën uit te geven. 't Is prachtig voor de aandeelhou ders, maar droevig, zeer droevig voor het publiek. Wij drukken de hoop uit dat wij van de Regeering, door de stem onzer gemachtigden in de twee kamers, de oorzaak zullen kennen van dien omme keer, Zaterdag 11. kenbaar gemaakt in de algemeene vergadering der aandeel houders van de uitbatingsmaatschappij van West-Vlaanderec, door haren af gevaardigde en van de oneenigheid die er uit gevolgd is. Het geldt den doctor in geneeskunde, Dalle Okof, geboren te Yokohama den 20 October 1877, en deze laatste dagen als landlooper aangehouden te Ërielen bij Yper. Okof, die op het oogenblik zijner aanhouding zijue diplomas van doctor heeft kunnen vertoonen, was in het begin van den russischen japanschen oorlog toegevoegd aan de veldhospita len van het leger van Kuroki, in Mand- chourie. Na den veldslag van Liao- Yang, verscheen in een dagblad van Japan een artikel waarin zekere oefe ningen der ambulanciers beknibbeld werden en dat artikel werd hem toege schreven. Op het punt vóór eenen krij te verschijnen nam hij de vlucht. In bezit eener som van 7000 franks, kon hij de zee bereiken en zich inschepen aan boord van een fransch schip dat hem naar Marseille bracht. Maar wei nig kennis hebbende van de fransche taal, konnen zijne diplomas hem in het geval weinig van dienst zijn. Hij doorreisde Frankrijk van sta(| tot stad gaande zonder bepaald doel niet wetende waar zich te vestigen en eiken dag zijne middelen zieude ver- mi aderen zoowel dat hij aangehouden werd te Bnelen, gelijk wij het komen te zeggen. Hij had maar 18 centiemen meer op zak. Indien hij eens voor zijne landge nooten het verhaal schrijft zijner 0® zwerving door Frankrijken ons laD door ware het belangrijk te vernemen eene vertaling, wat die ontsnapte va" het Rijk der Opgaande Zon over 0 en onze zeden deDkt. kan men de bekomen van het CóFroot Proces? aan 4 O cent. liet stuk* i-J <-A eornrnyAl Ihn lHfllfin mnn 1-^1 uoHiutcu uo v/uvj -j. vjLnjjioiö tiaar Bin te vergezellen, indien men tot een tal van twintig deelnemers kan trBge" kon. ra' VAN VAN BEN

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2