Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. VADERLANDSCHE OPROEP Donderdag, 13" Juli 1903. Eerste jaar. i\' 53. Helden moed. Liberale wind. Onverdraagzaamheid. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Donderdags. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uilgever, Dixinudeslraal, nr S3, te Yper. L)e aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Keelilerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels niterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Wij noodigen vuriglijk en van nu af al onze politieke vrienden uit, hunne Vaandels uit te steken voor de JLationaale feesten van 21 tot 23 Juli aanstaande. Vaderlanders voor alles, en welk ook de regeering zij die ons beheert, toonen wij dat betere va derlanders dan het de klerikalen waren in 1880, wij het terherte nemen van op eene schitterende en eenpari ge wijze de vijf-en-zeventigste verja ring onzer onafhankelijkheid te vie ren. Wij zijn Belgen, en daarom willen wij op deze heugelijke dagen ons slechts bezighouden met één gedacht, ééne zorg Den roem en den bloei vieren van ons duurbaar BELG IB Wanneer het schip heen en weer wordt geslingerd door het bulderend orkaan, destoutsteschepelingen reeds jammeren en wringen angstig de han den de masten kraken, de zeilen scheuren wanneer het vaartuig nu eens op berghooge golven stijgt, dan weer in de gapende kolk neerploft en onder de ziedende branding heen- schiet als bleek het voorgoed de prooi van de woeste zee; wanneer tot meer dere ijselijkheid van het schouwspel een glimmende straal der maan het woedend nat komt verlichten en dan toch de schipper niet het oog sluit voor al die gevaren, maar moedig het roer vastgrijpt en hel wringt in zijne gespierde handen, en rustig en be daard de hoop en do kracht aan zijne gezellen weel weer te geven, dan verbaast hij ons door zijne koene on versaagdheid. Verrukt bewonderen wij den dap peren krijger, die, bij het kletteren der zwaarden en gedreun van den bodem onder hel gestamp der brie- schende paarden, het gedonder van het kanon en het gefluit der kogels, hel maaien van den dood en het roo- ken der putnen nog moedig en kloek den standaard verdedigt en met on bezweken vuist het vreemde geweld afweert, en zijn leven nog veil heeft voor de eer van zijn land. Maar edeler nog is het werk, ver hevener de deugd, grootscher de aard van den liberaal in het dorp dat de pastoor beheerscht, wanneer hij kloekmoedig pal durft staan voor de zes dreigende woede. Voor hem duurt de worsteling niet een stond of een dag maar maanden aan maanden, jaren aan jaren torst hij den last van het leven, dat hem moeilijker en on draaglijker gemaakt wordt 1 Zijn st'ijd heeft met niets gemeens roet dien van den bloodaard die ook al eens moedig wordt, wanneer de eer zucht hem wenkt of het gevaar hem dreigt Wat bekreunt hij zich om de lauweren der ijdele glorie en de goed koope bewondering, naar dewelke de stedeling zoo gretig loert I Ver boven dit alles stelt hij den plicht, welken de liefde voor de waar heid en het recht hem oplegt. Die is hem heilig aan hem blijft hij ge trouw en om hem alleen verduurt hij verduldig al het onheil, dat de poli tieke wraak en verfoenng over zijn huisgezin zaait. Met pijn en smart ziet hij zelfs zijn deugd en werkzaam heid honen en versmaden maar wanneer de traan van ieed in zijn oog reeds breekt, beurt hij zich nog het hoofd op, en kalm en rustig trekt hij voorthet leven door terwijl het schrik kelijk onweder der verguizing altoos maar voorlwoedt. Ja, stedelingen, gelukkige mannen, dit is het lot van menig plalteland- schen liberaal zoo grootaardig is de heldenmoed, waarmede hij het leed trotseert, dat hem het hatelijk trium viraat van pastoor, burgemeester en veldwachter berokkent Meer gewetenhos dan de vuige slaaf richt de eerste zijne preeken le gen zijn politieken legenstaander. Bedektelijkmaakt hij allerhande boos aardige zinspelingen zelfs durft hij met den vinger wijzen. Niet wetend hoe zijn wraaklust bot te vieren op den overtuigden, doch eerlijken libe raal, hitst bij de bevolking op Som migen hechten geloof aan zijne verma- ledijdingen en verwijlen anderen durven niet, uit vrees, weerstaan aan zijne schandelijkeoprunng en zoo neemt het werk van de vervolging en het boïcoleeren zijn aanvang. In zijn walgelijk plan wordt hij ge steund door den burgemeester ge meenlijk een verwaanden domoor van de ergste soort. Hoe zal het ook an ders zijn Heeft deze niet zijn eere- plaals te danken aan de zorgen en be scherming van zijn meester En ge niet hij niet dagelijks genes noodige hulp en terechtwijzing in het teeke nen der stukken Immers zijn be kwaamheid strekt niet verder dan tot een zekere vaardigheid in het zetten van zijn naam. Doch zoo iets deert hem niet. Van veel meer gewicht is het groot fortuin, dat hij bezit. Dit en de medewerking van den pastoor ver schaffen hem een groot aanzien bij de katholieke meerderheid, zijn hoogheid weet hij op te houden door allerlei gepaste dwaze manieren, die ons aan Baas Ganzendonck herinne ren. Niet eengrooteharenmuts draagt hij, maar wel een wijd-gevleugelden bomhoed, die wel is waar niet schijnt te passen op zijn schietend voorhoofd. Even kenmerkend komt het besef van zijn leege hoogwaardigheid voor in de grove manieren, waarmede hij zijn medeburgers, en vooral de liberalen, bejegent. Een dof gebrom is al wat uit zijn keel grold, wanneer de deftige liberaal, die weet wat beleefdheid is, hem eenen goeden dag» toestuurt. Vooral dezes open, vrije blik tergt en kwelt zijn hoogmoed en daarom is hij, eensgezind met den pastoor, zijn verdefelijke vijand. De veldwachter, die eene looze ke rel is en slechts tracht vele nieuw jaarspenningen te verzamelen, sluit zich nauw aan de twee vorigen. Ver der weel hij dat het van hooger hand met een gunstig oog beschouwd wordt, wanneer hij veel moeilijkhe den en lasten veroorzaakt aan de liberalen. Daaiom is hij altijd op den uitkijk. Als velegeldploeteraarsschrikt hij niet terug voor zoogenaamden kleine onnauwkeurigheden. Wel zijn deze tergend voorden liberaal, maar hem zijn zij winstgevend en wat viaagt hij meer En legt dit niet ge- v uit waarom hij de vriend schap en den wijzen raad van den pastoor, alsmede de bereidwillige medehulp van den burgemeester zoo goed waardeert Dus wrok, hoogmoed en geldzucht zijn de oorzaken, die de laatste ge schetste personnages zoo passend bij elkander brengt en van hen het ver vaarlijk drievuldig verbond maakt, waarlegen slechts heldenmoed bestand wezen kan. [Ons Blad). De liberale wind blaast in onze zeilen i Van alle kanten komen ons goede tijdingen toe. Onze noorderbeuren de Hollanders, hebben de verleden week de klerikale regeering eene besliste nederlaag toe gediend. De christelijke meerderheid van 58 is gedaald tot eene minderheid van 48. Het klerikaal ministerie ligt omver Ook in Engeland zegevierden de vrijzinnige gedachten. Te Üost-Fins- burg werd de liberale kandidaat M. Baker gekozen met 2.320 stemmen tegen 1.552 aan de katholieke dus met eene meerderheid van 768 stem men. Ook te Spanje komt een liberaal ministerie het roer der regeering in handen te nemen waarvoor de katho lieken hebben moeten de plaats rui men. Zooals men ziet, blaast de wind overal in de blauwe zeilen, en toeko mend jaar zal het hier in België ook zoo gaan zooals in Holland, Spanje en Engeland. Onze liberale partij zal in 1906 het roer in handen nemen van het schip dat men België noemt Werpen wij voornamelijk onze 'blikken naar Holland, waar de katho lieke meerderheid is verplaast, en waar de rechterzijde het sedert vier jaar veroverd regeeringskasteel moet verlaten, na door hare verregaande politiek het land in beroering te heb ben gebracht. Wij wenschen de Hollandsche be volking geluk met hare overwinning der vrijzinnige partij welke een tijd perk van verademing belooft. Ja, 't ïseen glansrijke zegepraal, die de vrijzinnige beginselen op het drij ven van clericalismeen reactie hebben bevochten. Overal heeft de liberale linkerzijde gezegevierd. En dat overigens niet eén liberaal de nederlaag leed, mag zeker worden aangemerkt als het on weerlegbaar bewijs, dal de meerder heid van het Hoilandsche volk zich nog steeds warm gevoelt voor en he vig gehecht blijft aan de beginselen van vrijheid en vooruitgang. Holland heeft de vaan van de gods dienstige verdraagzaamheid, van de onzijdige school, van den vrijhandel en de sociale rechveerdigheid op 28 Juni 1905 hooggehouden, In Mei 1906 zullen alle vrijheids- minnende Belgen dit schoone edel voorbeeld volgen en de vijanden van onderwijs, de dwingelanden en voor standers van twee maten en twee ge- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. n Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. wichten, met klank aan de deur kege len De Nederlanders hebben geloond dat zij de klerikale pverheersching moede zijn, dat zij een vrijzinnig be stuur verlangen. Het klerikaal regiem is veroor deeld,' op de meeste besliste wijze verpletterd. De slag is beslissend ge weest De klerikale achteruitkrui perspartij heeft de gerechte straf ontvangen welke onze klerikale partij in 1906 te wachten slaat. Slechts enkele jaren levenservaring zijn voldoende om aan te toonen dat de echte vriendschap karig aangetrof fen wordt. Men is wel beleefd en ge zellig, ja, zelfs gedienstig maar de dienstvaardigheid strekt gemeenlijk niet verder dan tot nietigheden. Bijna altijd schuilt er ouder de mooie, liefe lijke gezichtjes en aauvallige manieren iets, dat veel meer gevaar aanbiedt dan de schijngenegenheid voordped. Zoo erg is de mensch met zijn eigen per soon ingenomen dat het altruïsmus schier volkomen vernietigd wordt door het egoïsmus. Nog meer., niet enkel stellen velen zich tevreden met een buitengewone, doch nog eenigszins verklaarbare eigenl ii-fde en trachten zij hun persoonlijke waarde te verhoo- gen door vlijt en deugd, maar zij ge voelen zelfs de behoefte anderen op een oneerlijke manier af te breken en te verlagen. Vandaar de groote ja- loerschheid dit kenmerk van onzen tijd en het laf genot, dat sommigen smaken ineen anders slecht vareD en dat tot oneer van hen zei-ven dient. Heel belangwekkend ware het de af schuwelijkheid hiervan bloot te leg gen nog gewichtiger zou het wezen om de laaghartigheid af te schetsen, waartoe de nijdigaards afgedaald zijn en, wat oprecht verkwikkend mag ge noemd worden, ware de menigvuldige teleurstellingen af te schilderen, die zij meermaals oploopeD enalzoo te wij zen op de geringheid van hun walge lijke vreugde, tot groote voldoening van hem, die de prooi van hun haat en lastertaal is en aan wiens welgelukken ze toch met den minsten hinder kun nen brengen. Zeker, dit alles te onderzoeken en uiteen te leggen ware een genoeglijk werk maar wat ons van nog grooter belang schijnt, is de plaats te doen kennen, waar de bedoelde, schier al gemeen geworden kwaal, zoo niet ha ren wortel, schiet, dan toch uitnemend wel gedijt. Die aard of beter die toestand is te zoeken in den aard der Staatsinrichting of, juister gezegd, in het onophoudelijk heerschend geschil, wegens de manier op dewelke het be stuur van 's lands zaken geschiedt en zou moeten gebeuren. Die oneenigheid noemt men meer bepaald den politie- ken strijd Dat die twist uitermate veel den ou derlingen haat de afgunst aanstookt, zoo niet baart, hoeft volstrekt geene bewijzen. Niemand is er die niet meer dan een geval kent tot staving van die bedroevende waarheid of, zal men misschien durven loochenen dat brood roof, tegenkanting in de levenszaken, lastering en eerroof niet gepleegd wor den uit louter politiek Welnu, zoo iets is echt betreurenswaardig en het is een groote vlek in het bestaan van een volk, dat zoo mild omstraald wordt door het verkwikkend licht der kennis en wetenschap. DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1