Stadsnieuws. POSTKAART Rechtzinnigheid. Herdeiikini»; van 1502. Ten bureele van dit blad Voordezen en nu. Het muziek der Oud-Pompiers te Brussel. onder het oog van het kind plaatst. Zij dringt niet op. zij formuleert niet. Zij richt enkel en steunt. Zij licht voor. Ontleding en samenstelling van het inwendige, zoowel als van het uitwen- - dige der voorwerpen is haar hoofd middel tot ontwikkeling. De gezonde rede, het waarom van alle opvoedkun dige waarheid, het voorbeeld, het ge schikte midden zijn de grondvesten van haar opvoeding. Het kind des volks, dat tot haar komt in een verfnimbus van mysticis me, geneest van zijn schrik en van zijn blindheid, brengt zij met al de waar nemingsvermogens, waarover het be schikt, bij de leermiddelen, bij de ge volgen, bij de oorzaken, leert hem onderzoeken, afleiden, oordeelen, leert hem de logiek van daden en feiten en sterkt daardoor zijn wilskracht en zijn arbeidsvermogen op verbazende wijze. De moderne school, zou moeten veel eerder de school van zaken dan de school van boeken zijn. Niet meer zoo zeer het boek als wel de behandeling, de kennis der zaken is tegenwoordig hoofdzaak geworden op al de wegen van ontwikkeling. De school voor elk een. zoowel voor den geleerde der toekomst als voor den ambachtsman is de schooi van proefneming, van on dervinding, de school waar de werke lijkheid het licht houdt naar alle ken nis. Indien zij dit is voor de leerlingen met gevormd verstand dan is zij dit zeker voor het kind, wiens hersenen nog moeten versterkt worden in den loop van gedurige inspanning. Wat is b. v. het onderwijs in land bouw, het leidend vak der dorps school, in de hedendaagsche school, in dien deze nog is wat ze vóór 30 jaar was, een school met woordenleer? Een noodlottig leervak, waarin geest en ziel van het kind doodgaan. Doch thans breDgt de verstandige dorpsonderwijzer, zoowel in den geest als in de werkelijkheid, zijn leerlingen buiten de school, in den schooltuin, in de boomgaarden, de velden, de boer derijen, de nijverheid, den koophan del en hij leert hun door al hun zintui gen waarnemen. Hij leert hun afleiden. Hij leert hiin spreken om hen te lee- ren hun gedachten beschaafd in te kleeden en dan leert hij hun opstellen. Ten slotte komt het boek. Voelt men niet dadelijk wat een ver kwikkende arbeid alzoo het stelonder- wijs wordt, dat vroeger de schrik was van onderwijzer en leerlingen, dat tot geen uitslag leidde, omdat het meestal abstrakt was. Immers, men zei Be schrijf nu eens een onweer. En 't was in den winter En de leerling, had nooit een onweder waargenomen met de bewustheid dat hij daarover wel eens iets kon te schrijven krijgen Zoo gaandeweg wordt elk leervak spelend leeren,leerend spelen Iemand, die zich uit eigen beweging, uit liefde zich aan den arbeid zet om te leeren uit zaken of uit boekeu, voelt niet dat zijn arbeid inspanning vergt, lastig is, tijd rooft en vermaak beneemt. fiat voelt hij niet, omdat het niet is. Zoo ook moet een kind geplaatst wor den in het midden der school. De op voeding aldaar moet op hem werken met al haar prikkels, zonder dat hij dien invloed als dwang gevoelt. Het onderwijs móet hem als natuurlijk voorkomen, zoo natuurlijk als bet kleed dat hij draagt, als het voedsel dat hij gebruikt om zijn lichaam te verzorgen. De school wordt dan een tuin voor het kind. de meester een vader, meer dan een vader, een voorzienigheid, die er is om den kleinen tot mensch te maken. De bemeubeling der lagere school, haar leerroateriëel, haar gebouwen, haar speelplaatsen, haar tuin moeten naar een volmaakt geheel streven. Met dezelfde zorg als waarmede een god vruchtig vrouwtje haar kamerkapolle- tje versiert, waarmede de priester zijn kerk omringt, waarmede dejuweeleu worden bejegend, moet ook door den onderwijzer en door de gemeente de school worden bewaakt waarin het kostbaarste wordt opgekweekt wat het menschdom bezithet kind. In zitting van den gemeenteraad van ln Juli heeft M. Colaert verklaard, in antwoord op eene vraag van M. D'Hu- vettere, dat er kwestie was een stand op te richten ten dienste van het leger op het Polygoneveld. Daar wij de meening deelen der tal rijke Yperlingen welke schatten dat het goed is zich wantrouwig te toonen tegenover de verklaringen van onzen eersten magistraat der stad, hebben wij ons in de militaire wereld ingelicht over gezeid ontwerp Welnu, men verklaarde ons dat er in de verste verte niets t8 zien is van dusdanig plan. Iedereen weet ten anderen dat het Polygoneveld broodnoodig is voor de Rijschool als piste d'entrainement Ziedaar dus hoe de Burgemeester zijne goede raadsleden inlicht Wij hebben er nooit aan getwijfeld kan men de bekomen van het O-root Proees, aan ÏO cent. het stuk. Verledene week hebben klerikale flaminganten, in onze stad, een klein manifest of vertoog uitgegeven, ge drukt op geel papier (Pauzekleur) en onderteekend 't Haantje van Yper bij hetwelk zij een oproep deden aan de vaderlandsliefde der Yperlingen én hen uitnoodigden om op 11 Juli, feest te vieren ter gelegenheid der verjaring van den zegedag van Groeninghe, en n de vaderlandsche vlaggen aan hunne huizen te laten wapperen, niet meer, zoo als voordezenmet tientallenmaar met honderdtallen, om alzoo te getuigen n dat er honderden Yperlingen nog steeds n getrouw zijn gebleven aan de voorouder- i) lij he Vaderlandsliefde Deze oproep hoeven wij het te zeggen heeft i-n onze stad geen weer klank gevonden. Niettegenstaande de stedelijke over heid, om te voldoen aan den wensch onzer politieke geestelijken, het voor beeld getoond had door het nationaal vaandel te doen uithangen op Sl Maar- tens toren en aan ons Belfoort, telde men nauwelijks een veertigtal huiz -n met de driekleurige vlag versierd, na melijk die van de heeren burgemees ter en schepenen, van drie of vier raadsleden, van den heer deken, de pastors, kapelaans, kosters, kerkezan gers, en eenige heethoofden der kleri kale partij Op deze uitzondering na heeft gansch onze bevolking, door hare onthouding en onverschilligheid, tegen deze nut- telooze betooging geprotesteerd, en wij geven haar geen ongelijk. Twee machten gebruiken ten haren voordeele, sedert eenige jaren, het aan denken van den slag der Gulden Spo ren uit haat-tegen do Fransche Repu bliek en pogen alzoo twist en oneenig- heid te zaaien tusschen onze twee van taal verschillende volksstammen De eene is de zoogenaamde vlaamsche be weging, gansch klerikaal be staande uit laweitmaker8 en intrigan ten, onder welke velen zijn zonder taal noch letterkundige bekwaamhe den, die eene vet besoldigde bediening van den Staat najagen. Deze beweging is beschermd en ondersteund door onze vlaamsche geestelijken - de meest dweepzuchtigste en onverdraagzaam ste aller geestelijken die, dank aan het bijna uitsluitoljjk gebruik van het vlaarnscb, twee millioenen boeren on der hun gebied houden. Ongelukkig lijk is ons achteruitkruipende Staats bestuur maar te veel geneigd deze be weging in hare ontwerpen en overdre ven eischen te ondersteunen en haar vooral te bevoordeeligen in hare wer- kingen ten nadeele van de leergangen van het transch in de openbare officiëe- le gestichten en tot groot voordeel van het onderwijs der broeder en nonne- scholen. Nu dan, het is juist hetgeen de Yper lingen, met reden en gezond oordeel begaafd, niet willen Zij verstaan veel beter dan onze stadhuisbazen, de (oot moedige dienaars onzer priesters), dat wij hier, alle belang hebben, goede betrekkingen' te onderhouden met on ze zuidersche geburen en daarom ook geen deel willen riemen in onvoorzich- tige of vijandelijke batoogingen die deze zouden kunnen kwetsen in hunne vaderlandsche gevoelens. Onze stadsgenooten weten te wel dat ouzo Ypersche werklieden bij honder den, in Frankrijk hun bestaan vinden welke zij zich hier niet kunnen ver schaffen, en zij zijn er dankbaar over Waarom zouden zij dus de Branschen moeten tergen met onaangenaamheden van vroegere eeuwen tegen hun op te halen N-u dat een beweging langzaam op daagt ten voordeele van de vrede en de broederlijkheid onder de beschaaf- de volkeren, moeten wij, na ..n0£o Kleine Belgen als wij zijn, om blijken van vaderlandsliefde te geven, alle ja ren door openbare betoogingen, den veldslag der gulden sporen herinneren waar de fransche Adel door de vlaam sche legerbenden vernietigd wi"rd Wij denken het niet Deze schrikkelij ke bloedstorting, even als alle andere dient uit ons geheugen gewischt wor den. te meer daar zij over zes eeuwen plaats had en het zeer te betwisten valt dat zij naderhand een gunstigen in vloed gehad heeft op de lotbestemming van ons arm Vlaanderen. Reeds heeft Duitschland, om zich te verzoenen met Frankrijk, en om tus schen de beide landen, de goede ver standhouding te bewerken, sedert lang, afgezien van bare groote over winning op de Franschen te Sedan in 1871 behaald,-openbaarlijk te vieren. Het past waarachtig wel aan de ge- kruinde 'opstellers van het Nieuws blad den verjaardag te vieren van den veldslag der Gulden Sporen en dieldoe- ke vlaamsche zonen te herdenken die goed en bloed ten besten gaven om Vlaanderen ongeschonden te bewaren Zeer wel maar zij vergeten te zeggen dat te dien tijde, elke vlaming, rijk en arm, soldaat was en zijn land verdedig de. En wat zien wij nu op onze dagen Wij hebben in 1830 ons, door eene onwenteling, van Holland gescheiden, en eene grondwet gemaakt die zegt e Alle Belgen zijn gelijk voor de wel Bittere spotternij Schoone gelijk heid voorwaar Terwijl in alle landen die ons om ringen (Frankrijk, Duitschland, Ne derland en Zwitserland), sedert lang de personeeie dienstplicht ingevoerd is geweest, 6r bestaat hier nog, tot schan de onzer eeuw, de hatelijke plaatsver vanging die toelaat aan do zonen van de begoede Burgerij zich aan den sol datendienst te onttrekken. Dank aan eenige bankbriefkens vanlOOfr mogen zij een ander in hunne plaats doen op treden. Eu onze staatsbeheerders durven spreken van Vaderlandsliefde. De ware vaderlandsliefde bestaat in persoonlijk zijn vaderland te verdedi gen wanneer het in gevaar is Hewel onze klerikalen weigeren de bloedwet af te schaffen, en dwingen de kinderen der werkende klassen acht jaar lang te dienen Dit zegt genoeg hoe valsch en schijnheilig de vader landsliefde is waarmede zij zoo hoog oploopen. Onze politieke ziel herders Roomsch katholiek bovenal - welke het voor recht toegekend is, noch soldaat noch burgerwacht te moeten zijn, komen minister Oousebant ter hulp zich als makelaars aanstellende, werven zij overal, en onder alle slach van bedrie- gelijke beloften, arme boerejongens voor ons mooi leger, en deze noemen zij vrijwilligers. En nu, als echte vaderlanders, vieren wij, niet te min, in afwachting van een beter landsbestuur, de 75° verja ring van Belgie's onafhankelijkheid, en roepen wij den hoed omhoog, leven degelijkheid, de eendracht, de broe derlijkheid Zondag 9 dezer vertrokken onze Oud-Pompiers om 5 ure 's morgens naar Brussel, waar zij moesten deelne men aan het festival en aan den stoet. De trein, bij het vertrek, was letter lik opgevuld door hen, de leden der Liberale Jonge Wacht, het muziek en de pompiers van stad, deze laatste aangevoerd door den Groeten Remi ^ZTa pl^t8?e,hangenden burgemees- De oflicieele commissie der Pom piers en der Stadsharmonie was den vorigen dag vertrokken, al de eer over latend aan Rami. Bij al dat volk waren nog de leden van het muziek v nebeke, hier aangekomen ln V a-bancs "a Do reis is overigens L'oe,l Te Koitrijk wachtte een sneei!iWee-8t onze Oud-Pompiers en kw-im tre'i Brussel om 8 u, 8. Om 11 ure vertrek naar den »t eene temperatuur van 32 era,! J u1'» 0. Om 12 1/2 ure zette de stoet 6,1 kondigd voor 11 1/2 ure, zich mis ging om eindelijk op de Groote M ,e' uit te komen. Aldaar was het eer i meene wanklank Brabanconne seillaisehet liedje van de-Gastn het Geuzenlied, dat alles onder^18' speeld door de overtalrijke m', ï^8' korpsen,maakte een ongehoord l-2'6'5' weinig geschikt voor flauwe genui"*' De maaltijd werd slechts opged,^ om 3 ure in plaats van om 1 l/o De uitvoering aangekondigd voor begon slechts te 5 1/2 ure tot de groï teleurstelling der talrijke Yperlin te Brussel wonend welke 2 1/2 ongeduldig gewacht hadden. Zoo? altijd hebben onze Oud-Pompiers h programma goed gespeeld. Dit bew! zen de talrijke toejuichingen van?, publiek en het herhaalde a biB t r melijk tusschen het l8 en het 2e stuk Eene groep Yperlingen heeft den Be 8tuurder geluk gewenscht en hem eenen prachtigon palm overhandigd hetgeen opnieuwde toej uichingen deed losbarsten alsook het herhaald geroen van Leve de Oud-Pompiers het concert trokken de Oud-Pompiers naar het hotel, begeleid door de Yper. lingen en onder het spelen van a Reua. je Des anderendaags om 7 1/2 ure 's morgens, heeft onze landgenoot M Fri80ti daartoe afgevaardigd door H Georges Lapiere, de werken van Brus sel-Zeehaven getoond aan onze muzie kanten. Hij liet hun al de inrichtingen zien en gaf daarbij zeer belangwek kende inlichtingen. Gekomen aan de brug van Laken vonden zij een ëtoom. schip allervriendelij kst ter hunner be schikking gesteld door M. Georges Lapiere. Zoo vaarden zij tot de Twee Sluizen en zijn afgestapt op 15 minuten van Vilvoorde in het Gasthof der Drie- Fonteinen alwaar zij eer deden aan de verfri8schingeu die hun werden aange boden door M. Frisou, welke naar de letter het programma uitvoerde vauï. Lapiere. 's Middags waren zij terug te Brussel waar M. G Lapiere hun af- wachte aan de brug van Lakin Geest driftige kreten van Leve Georges i begroetten onzen sympathieken stad genoot die hartelijk bedankt werd evenals zijn beifiinnelijken afgevaar digde, M. Frisou. Den Maandag avond om 6 ure 29 is ons muziekkorps vertrokken en kwam aan te Yper omstreeks 10 ure. Bij de aankomst kwam de politiekommissaris aankondigen, van wege onzen teerbe minden burgmeester, dat het verboden was op straat te speleu ingevolge eene beslissing van het schepencollegie. Een ongehoord rumoer was het ant woord op dit goed nieuws. Bij gebrek aan gewoon muziek, heeft het publiek onze Oud-Pompiers begeleid met mu ziek op zijne manier en welk muziek? Het was oprecht de uitdrukking der groote liefde van het volk voor onzen beminden burgmeester.-Al de liedjes ontstaan door de gaskwestie wisselden af met Weg met Coiaert op het air van A bas Malou en dit alles gezon gen door honderden verontwaardigde toeschouwers. Waarlijk, de kleingeestige en plaag' zuchtige maatregel van onze stadsover heid werd streng beoordeeld dooi' iedereen katholieken inbegrepen H®' publiek schreeuwde voortdurend om muziek zeggend dat men geene reke ning moest houden van het verbod. He' bestuur der Oud-Pompiers heeft zi®'1 willen voegen naar de wet en daarin had het gelijk. Maar het publiek zal do zaak met vergeten. Dit verbod, opgelegd aan de Oud' Pompiers, van des avonds te spel00 a, terugkeerend van de statie is zoove®1 te meer onbegrijpelijk dewijl) den vo ngen dag, het muziek van ZonnebeP om 10 ure 's avonds afgekomen isva d6 Statie en gansch de stad doorg0 epeeld heeft Maar het zijn d»»' yreemdelingen Altijd hetzelfde h0 je alles voor de vreemdelingen, o10„ voor de Yperlingen. M. Colaert h®6 reeds denzelf'len avond gevoeld hij zal gewonnen hebben in zake vo). gezindheid door zijd kwetsende regel. Wel moge het hem bekom®0 «MB

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2