be-richtT Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 5n Oogst 1905. 5 centiemen. Eerste jaar. i\r 58. HERZIENING KIEZERSLIJSTEN. Rechtschapenheid. Waar de politiek hun leiden zal. Klerikale komedie Eendracht maakt Macht. I erschijnende des iJondet'datj$. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voob DEN BUITEN: Ren jaar. Rr. 3-00. VooB STAD Een jaar, Fi2-50 Men handelt bij ovebeenkomst. Ter gelegenheid van Tuindag zal de "Weergalm, Woens dag1 aanstaan «Ie niet yerschij nen. Van den 1" Juli tot den 31" 'AuguSti aanstaande wordt er dooi het Schepen- collegie overgegaan tot de herziening der kiezerslijsten voor de Kamers, de Provincie en de Gemeente. Deze lijsten zullen dienen tot «Ie belangrijke wetgeven de kiezingen van 19Ö6. Het is dus de plicht onzer vrienden na te zien of zij op de lijsten voorko men met het getal stemmen waaraan zij recht hebben. Wij noodigen ze dringend uit allen misslag kenbaar ie maken ten bureele der Liberale Associatie, Seminarie- straat. Ziehier de voorwaarden vereischt om op de lijsten te komen die van krachte zullen zijn den 1" Mei 1906 Art. 1. Om kiezer te zijn voor de Kamérs en de Provincie moet men aBelg zijn van geboorte of de groote inburgering bekomen hebben om gemeentekiezer te zijn is de gewo ne inburgering voldoende i) Ten volle vijf en-twintig jaren oud zijn, als kiezer voor de Kamer van volksvertegenwoordigers en ten volle dertig jaren oud zijn als kiezer voor den Senaat, Provincie en Gemeente c) Woonachtig zijn in dezelfde ge meente sedert ten minste één jaar voor het kiezerschap voor de Kamers en de Provincie en sedert drie jaren voor de Gemeente. Art. IV. Eene bijgevoegde stem wordt toegekend aan den kie zer die ten volle vijf-en-dertig jaren oud is, getrouwd, of indien luj wedu wenaar is, wettelijke afstammelingen hebbende, die ten minste 5 frank per-' sonneelo belastingen betaald ten voor dele vau den Staat voor het kiezer schap voor de Kamers en de Provincie en ten minste 15 frank voor het kiezer schap voor de Gemeente. Art. V. Kene bijge- voegde stem wordt toegekend aan den kiezer hetzij eigenaar sedert ten minste één jaar, van onroerende goederen, een kadastraal inkomen hebbende van ten minste 48 frank betzij bezitter, sedert twee jaren, van eene inschrijving op het Groot-Boek der openbare schuld of van een boekje van Belgische rent der algemeene spaar- en lijfrentkas van ten minste 100 fr. rente. Twee l>iji*"evoe«L»xle Stemmen worden toegekend aan den gemeentekiezer indien het kadas traal inkomen van ten minste 150Ir. is. Art. VI. Twee bijge voegde stemmen worden toegekend aan den gemeentekiezer die z'ch in een der volgende gevallen be vindt a) Drager zijn van een der diploma's, titels en getuigschriften opgesomd in artikel 17 b) Ken der openbare ambten vervul len of vervuld hebben een der toe standen bekleeden of bekleed hebben, Alen schrijft in bij den Uitgever, biximidestraat, nr 53, te Yper. Oe aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Nolariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad.Alen wemlt vriendelijk verzocht alle boege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKON DIGINGKN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. n Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. een der ambten uitoefenen of uitge oefend hebben bepaald bij artikel 19 gedurende den voorgeschreven tij 1. Vlaggen wapperen, zegeklokken luiden, kanongeschot doorklieft de lucht, vredezangen steigen ten alle kanten op en luidruchtige vreugde kreten ontsnappen aan duizenden monden. En eenieder, arm en rijk, jong en oud, neemt deel aan de algemeene blijdschap en viert de vijf-en-zeventig jaren onbetwiste onafhankelijkheid en onafgebroken vrede die ons Belgen - land heeft genoten. En de Liberalen niets raadplegende dan hunne onwankelbare verkleefd heid aan den Vorst en hunne innige liefde voor het Vaderland, juichen mede.. Zij vergeten die goedaardige lieden dat zij sinds meer dan twin- tigjaren als vreemdelingen, soms als parias, in hun eigen Vaderland be handeld worden en dat er voor hun, noch vrijheid noch rechtvaardigheid meer bestaatzij vergeten, uitliefde voor hel hoekje grond waar zij gebo ren werden, dat hun Land, door den wil der ciericalon, hun se lert langen tijd, op zoo eene wreedeen stiefmoe derlijke wijze behandelt is. Arme verstoote onderwijzers die eens onmedoogend met vrouw en kinderen, zonder middelen van be slaan, op straal werden gegooid, schijnen hunne veten vergeten te hebben enontblooten zich liet hoofd meteerbied, als de Vorst voorbijstapt, omringd van zijne ministers en Staats ministers, waaronder zich de fanatie ke heer Woeste bevindt Liberale professors en leeraarsjub- belen medé, toen de stoet voorbijtrekt, waarin M. DeTrooz, de cynieke ver nieler van het openbaar volksonder wijs paradeerl. Liberale rechtsgeleerden d ie stelsel matig van alle ambten in de magis tratuur of het notariaat verwijderd worden en die. niettegenstaande hun ne on betwiste verd lensten en bevoegd heid, zich jonge clericale dompers of metweters zien verkiezen, blijven kalm en bedaard en bedwingen zelfs hunne heilkreten niet, alswanneer de Koning gevolgd wordt door zijnen minister van justitie M. Vanden Heuvel, den volmaakten jesuiet in burgergersklëederen, die ooit een parlement stoffeerde Liberale boeren en stedelingen juichen voort alswanneer M. De Smet de Naeyer, den Bosco van het minis - terie van geldwezen, trouw den mees ter volgt die hem graaf heeft geslagen en zij willen, op dien stond, zich niet herinneren, dat hij het is, die het land met zware lasten belaadt, die de wet op de werkongevallen heeft doen stemmen, die het onrechtvaardig vergunningsrecht staande houdt, die schrikkelijke nieuwe lasten op de kleine vereffeningen heeft gelegd, die het borreltje van den werkman in prijs heeft verdubbeld, en die nu, op den hoop toe, nog twee honderd rail- lioen franken vraagt om Anlweipfin van de rest van t land af te zonderen en er eene uitgestrekte kazerne van te maken 1 En de liberalen zijn zat van vreug- clj eii zij veigeten welke vervolgin gen* welige on recht vaardigheden, wel ken broodroof en schelmerijen en welke smaadwoorden zij al van wege die clericale partij ondergaan hebben die hen, vrije burgers, sedert bijna het kwart eener eeuw, heeft doen buigen voor de afgezanten van Rome, die het volk misleiden en hel onder den hiel houden, die. in plaats van zich met godsdienst en zielenlasl te bekommeren, zich hals over kop in dc reactionnaire politiek werpen en de schatkut van t land leeg plunderen I Gelukkiglijiv toont de dageraad zich klaarder en de stond schijnt niet wijd af, die het clericaal bewind zal zien vallen onder de algemeene verach ting Hopen wij het voor Vorst en Vaderland H'*t is van algemeene bekendheid geworden dat Boerenbonden en Fede raties van pensioenkassen op den bui ten en in dé provincies door de kleri- kalen. zijn herschapen geworden in katholieke oorlogmachienen, om den invloed der regeeringspartij van wat krachtdadiger vast te ankeren en te beletten dat er, hier of daar, een onaf hankelijke de hoeven zou uitslaan in de rangen, en verwarring brengen on der de lammeren der kudde. Ingelijfd en verbonden aan de ka tholieke instellingen, waarvan sprake, heeft men den boer of den werkman bij zijne geldbeurs vast, en de verwa- tenedie het aandurft opmerkingen te maken, of zweemt naar onafhanke lijkheid moet voorafgaandelijk vaar wel toeroepen aan de voordeelen en buitenkansjes waarop hij recht heeft. Zoo hij nog niel al do vrucht van zijn arbeid en van lange jaren sparen, wil zien vergaan in rook. 't Is daar eene prachtige uitvinding geweest der klerikale kopstukken, wij moeten het bekennen De tijden zijn boos. en niemand staat bereid zijn erf en goed te wagen in een kleindorpig prononciamiento Zoo is het ook gelegen met het Ver bond der Pensioenkassen onzer ar rondissementen uit West-Vlaande ren, die gesticht werden in vergade ringen voorgezeten door bisschop of deken en waar de redenaars en vooral op aandrongen dat die instelling in de eerste plaats een klerikaal oörlogs- machien moet zijn waar liefst twij felaars en vooral liberalen kunnen worden gemist. Verwonderlijk is het dan ook niet dat de redevoeringen er werden ge houden door den bisschop, den deken en priesters der streek. Nu, in 't land waar de politieke vereenigingen voorgezeteld worden door deken of pastoor en waar deze voorzitters bbjken gaven van klief-en kloofzucht hunner tegenstrevers, moet het ons Ook niet verwonderen dat wij eenen bisschop aan de spits zien stap pen der gelederen die 't rijk onzer gemijterde bazen moeten bestendigen in België. Wij willen hun echter, ter overwe ging, ecnige regels toewerpen over korten lijd door eenen Franschen bisschop te grabbel gegooid aan zijn geestelijkheid Ik smeek en bid u, mijne lieve kinderen, zegde de bisschop, ver- vult met toewijding de heilige taak die u is opgelegd, doch, als 'l u be- lieft laat af met de politieke be- tnoenngen, vlucht de politieke als de pest, want ge ziet waar ons chris- tenen en herders, die roekelooze liefhebberij van eenige heethoofden in Frankrijk heeft gebracht 't Zijn gulden woorden die den mond van dien Franschen bisschop ontvielen en zij behelzen waarheid ook voor. wat andere landen dan Frankrijk betreft. De politiek door priesters en kloos terlingen in Frankrijk gevoerd, heeft de religie er op den boord van den afgrond gebracht. Vooraleer het tien, twin.ig jaar later zij, bestaat er niet een klooster meer, vindt men geen enkelen jonge ling meer, die den pasloorsrok wil aanschieten, daar de scheiding van Kerk en Staat, de afschaffing van 't budget van eerediensten, de geeste- liike politiekers op zwart z lad heeft gezet. Moet die les geenu vingerwijzing en geene verwittiging zijn ook voor el ders als in Frankrijk Het heeft lang, veel te lang ge- duu-d, vooraleer't Fransche volk zijn geduld verloor. Elders zal het misschien zoolang niet duren, en dan... zal het te laat wezen om te jammeren over de put- nen van Jerusalem die men zelf heeft verwekt Ons Blad. Een voorname gebeurtenis der afga- loopen week is ontegenzeggelijk de tusscheukomst onzer bisschoppen in de kwestie, die op dit oogenblikons land zoo levendig bezighoudt. lu een herder lijken brief, dien zij aan de geestelijk heid en de gelo.ovigeu richten, procla- meeren zij dingen die op hun plaats zouden zijn bij een uiteenzetting van het wetsontwerp, op dit oogenblik bij de Kamer in bespreking, of in een re devoering van den minister van oorlog. Onze gezamenlijke bisschoppen drukken zich uit als volgt Is het noodig het te zeggen De mensch moet voor zijn vaderland le ven Ten allen tijde moet hij het zijn diensten, zijn goed en zijn armen be schikbaar stellen, de onbaatzuchtige medewerking zijuer talenten, van zijn ijver en invloed in de ure des ge- vaars, als zijn grenzen bedreigd wor den-, is hij het zij u bloed en zelfs da opoffering van ziju leven schuldig. Als wezenlijk burger, dien naam waardig, vereenzelvigt hij zij o lot en zij n belan gen met het lot en de belangen zijns vaderlands Is dit niet de veroordeeling der plaatsvervanging, een betoog voor de oubetwisbare noodzakelijkheid om in onze militaire organisatie den persoon lijken dienstplicht in te voeren In- diau den menich voor het land ziju diensten beschikbaar moet stellen, ziju goud en zijn armen, in de ure als het vaderland in gevaar is of zijn grenzen bedreigd worden, mdieu hij het zijn bloed eu zelfs de opoffering van zijn. DE WEERGALM DEB

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3